argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: За учебника "Анатомия на човека"...  (Прочетена 4245 пъти)

Mishona

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2

Здравейте, колеги !

   Този семестър изучавам предмета "Анатомия на човека" и професорката изрично ни задържи да си купим авторския й учебник от 16 лв., въпреки че някои от нас вече имат подобен, взет от библиотеката..."вече съм ви ги приготвила в кабинета и чакам да си ги вземете, направете си списък и..."
   Много съм възмутена от подобни изказвания на доста от преподавателите, чийто учебници трябва да купуваме след като открито ни заплашват, че ще съставят списък с имената ни и ще го гледат на изпита.
   Всеки знае, че насила не може да бъдат задължени студентите да си купят книгата, но се интересувам дали това няма да се отрази върху изпита ми накрая на семестъра?
Твърдо съм решила да не купя този учебник, но ще бъда благодарна ако споделите мнение и още по-добре ако вече сте изучили този предмет.

Благодаря !

« Последна редакция: 06.10.2006, 21:35:32 от Mishona »
Активен
May we fuck forever during our lifetimes, so that we ensure our future and prevent our inevitable death...

ani4ka2406

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2
Re: За учебника "Анатомия на човека"...
« Отговор #1 -: 07.10.2006, 12:58:27 »

Zdravei,az sam 4 kurs universitetska biologia.Minalata godina po sa6toto vreme i nie imahme anatomia pri prof. Nikolova,jelatelno e da si zakupi6 u4ebnika,za6toto opredeleno ima zna4enie;savetvam te da si redovna i na lekciite,za6toto na tova sa6to mnogo darji.Jelaia,ti uspeh!
Активен

kelly

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48
Re: За учебника "Анатомия на човека"...
« Отговор #2 -: 08.10.2006, 15:54:01 »

 Привет!
Аз също съм четвърти курс, само дето Екология и ОПС и също съм преминала цедката по Анатомия на човека. Да ти кажа честно, аз също адски се дразня от тия номера с учебниците - това далеч не е единствения пример в БФ. Това е обаче един от редките случаи, в които учебникът СИ СТРУВА. Честно казано, аз също роптах и се ядосвах, когато трябваше да го купувам, но истината е, че формата, илюстрациите и външния вид на учебника оправдават средствата, за разлика от учебници, които не бих искала да цитирам, ксерокопирани и подвързани в близкото павилионче и пробутвани на далеч по-високи цени. И ако си мислиш, че нечия шапка ще накривиш в случая, за жалост - отскоро си в системата... За съжаление - в случая вина имаме и ние - студентите - за никого не е тайна, че повечето просто отбиват номера с престоя си в ПУ, вследствие на което преподавателите са абсолютно демотивирани и озлобени, и всеки се е пуснал по течението - те ни лъжат, че ни учат, ние ги лъжем, че уж има файда...
Колкото до курса по Анатомия, на мене лично ми беше интересен, въпреки ужасът, който изпитвах от изпита. Колкото до учебника - честно казано, мисля, че ако си го намерила от другаде, посещаваш редовно лекциите и упражненията, не смятам, че професор Николова ще те ощети при изпита. Това е моето мнение, надявам се да не те разочаровам! Успех!  :wink:
Активен
Ако всичко върви гладко... значи пътят е хлъзгав!

ilia

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 115
Re: За учебника "Анатомия на човека"...
« Отговор #3 -: 09.10.2006, 08:10:33 »

Доста се чудех дали да изказвам мнение по въпроса, но понеже повечето колеги не четат форума явно и някой от "другата" страна трябва да сподели мнението си:
Първо за "номера с учебниците" - вярно е и аз съм чувал че има хора които ксерокопират разни помагала и ги продават на студентите. Ако това е на цена по-висока от себестойноста на ксерокопирането т.е. 5 ст. за двустранно копиране е наистина номер

Що се отнася за "авторските учебници" на които държим - учебния план на всяка дисциплина подлежи периодично на атестиране от страна на ВУЗа и МОН и това което се преподава е огледано от много страни и утвърдено.
Това че някои от нас са си направили труда да съберат в един учебник материала които трябва да знаете за да си вземете дипломата е похвално и не виждам повод за недоволство.
Ако цената ви се вижда висока нека напомня, че по-назапад от тук цената на учебниците варира от $150 до $300 и повече. При това относително погледнато колегите ви не взимат повече от вас: Стипендията не надхвърля $1200 и то за докторант, а повечето нямат стипендии.

Съгласем съм с Kelly за
Цитат
студентите - за никого не е тайна, че повечето просто отбиват номера с престоя си в ПУ

Наистина им кусове, на които като им чета лекции се чудя как са били подбирани - имам чувството че инспекторката е изнесла една маса пред централна поща и е питала случайните минувачи - "искаш ли да станеш студент?" и така ги е записала.

Главно заради такива се налага да се пишат авторските учебници и да им се дава всичко "сдъвкано". Много по-добре и по-актуално би било да ви даваме конспекта заедна със списък от публикации от които да се готвите, а лекциите да не са монотонно диктуване а свободна дискусия над дадена тема от конспекта. Да но колко от вас могат да четата и учат на английски? и имат желание да го правят?

Не съм съгласен с изказването 
Цитат
вследствие на което преподавателите са абсолютно демотивирани и озлобени, и всеки се е пуснал по течението - те ни лъжат, че ни учат, ние ги лъжем, че уж има файда...
Аз съм работил над 10 год. в различни университети в западна Европа и САЩ и ако съм тук в момента то е защото сред вас има студенти, които по заложби многократно превъзхождат редовия студент в САЩ например. Е, вярно че такива хора са 1-2ма на курс но за тях и с тях си струва  да се работи.
Всъщност ако в нашата сбъркана държава и в ПУ не се държи по комунистически на "масовката" т.е. бройката завършили студенти, а не на КАЧЕСТВОТО
на завършилите студенти, на  випуск щяха да завършват по 5-6 студента, но това щяха да са тия дето наистина знаят защо са се записали при нас.

Сигурно за това има колеги, които са се "пуснали по течението" - и седем пъти да скъсаш някой по незнание ще му позвалят да се яви още 77 пъти само и само да завърши. А такива студенти дори да ги оставиш сами с учебника не знаят на коя страница да го отворят за да препишат за заветната тройка. (пиша това от личен опит - правил съм си такива експерименти)

Със сигурност обаче мога да твърдя, че при нас в секцията по Молекулярна биология няма колеги дето са "отчаяни, озлобени и т.н и т.н." Напротив имаме достатъчни проекти и идеи и желание за работа и ако нямаме още повече то е защото не достигат качествени студенти на които да дадем възможност да се реализират
Активен
-

Mishona

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2
Re: За учебника "Анатомия на човека"...
« Отговор #4 -: 19.10.2006, 20:24:53 »

Здравейте!

Днес имах възможност да седна на компютъра и да прочета мненията ви относно темата...
Благодаря ви за мнението, въпреки че малко късно го прочитам. Все пак си взех учебника по Анатомия на човека и се надявам това да е от полза, тъй като на лекции не може да се записва нищо, поради желанието на професорката да я гледаме в очите  :-D
За сметка на това получих приятелско потупване по рамото след като взех 2 броя от книгата и за една колежка :-)
Не съм имала възможност да разгледам учебника, само чух някои странични мнения на колегите. Някои казаха, че бил написан на високо равнище, други все още недоволстват от това, че едва ли не са били принудени да го закупят...
Е... надявам се, че ще ми е от полза :-)
Благодаря още веднъж за отзивчивостта ви!
Активен
May we fuck forever during our lifetimes, so that we ensure our future and prevent our inevitable death...

^Sick^Boy^

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 55
  • http://andraste.cyber.cz/temp/klaves.gif
    • http://andraste.cyber.cz/temp/klaves.gif
Re: За учебника "Анатомия на човека"...
« Отговор #5 -: 04.11.2006, 23:49:23 »

**** is good
**** is funny
all the people ..............!!!


Moderator: Imash dobra poeticheska darba, no vse pak tuk ne e mjastoto za izjava  :wink: Tova e universitetski sajt!
« Последна редакция: 05.11.2006, 08:46:07 от balik »
Активен
Sponte sua numerous carmen veniebat ad aptos et quod tentabam dicere versus erat

Photon

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 24
Re: За учебника "Анатомия на човека"...
« Отговор #6 -: 07.11.2006, 11:59:51 »

Учебника е много приятен за четене и не затормозява. Естествено има и малко по трудни неща, но това е нормално, във всеки учебник ги има. Става въпрос са раздела Нервна система. Там се иска малко повече напън и търпение от страна на студента
Активен