argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: ПРАКТИКИ по Екология 2011 г.  (Прочетена 1307 пъти)

scientist guy

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."
ПРАКТИКИ по Екология 2011 г.
« -: 21.05.2011, 15:57:10 »

Колеги,

Практиката по "Екология и ОПС" за студентите ЗАДОЧНО ОБУЧЕНИЕ, ще се проведе в периода 25.05.-29.05.2011 г. в гр. Пловдив по следният ГРАФИК. Има малки промени в графика, които вече са отразени в този файл.

Практиката по "Екология и ОПС" за студентите РЕДОВНО ОБУЧЕНИЕ, ще се проведе в периода 02.06.-11.06.2011 г. в гр. Царево по следният ГРАФИК.


Моля предайте тази информация на заинтересованите колеги!
Активен
Nobody likes a smart ass...

scientist guy

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."
Re:ПРАКТИКИ по Екология 2011 г.
« Отговор #1 -: 22.05.2011, 10:24:36 »

За колегите РЕДОВНО обучение, които ще карат практика в гр. Царево тази година. Графика вече е уточнен - всяка група би трябвало да знае, кога и с кого пътува. 
Исках само да доуточня за тези, които не знаят какво е необходимо да си носите за практиката. Немоходимите материали са:

1. Полеви бележник за водене на записки на терен.

2. Протоколна тетрадка или листове, за водене на протоколи.

3. Ръководство по екология (от 2008 г.) с авторски колектив: Илиана Велчева, Ангел Цеков, Атанас Ириков, Благовест Темелков, Гана Гечева, Ивелин Моллов и Дилян Георгиев, Пловдивско университетско издателство.
Това е зеленото ръководство по Екология, което би трябвало вече да имате от лабораторните упражнения - ще ви е необходимо и за практиката! Който от вас все още го няма е крайно време да си го закупи от книжарницата
на университета или в краен случай да го потърси в билбиотеката (макар че е малко вероятно да намери свободни бройки) или да го снима на ксерокс.
Но така или иначе ръководства трябва да имате, за да можете да работите.

4. Определители по Зоология на безгръбначните животни.
Ръководството, което имате от първи курс, с колектив Атанас Донев, Анелия Стоянова и Петър Бояджиев няма много да ви е от полза, тъй като там има само картинки на някои от видовете, които ще трябва да определяте и няма ключове а определяне.
За това ви препоръчвам да минете през университетската билиотека или "Иван Вазов" и да потърсите следните определители:

АНГЕЛОВ П., 1994. Атлас по зоология – безгръбначни животни, С., Просвета, 256 с.
АНГЕЛОВ П., Бл. Груев, В. Томов, Ат. Донев, Д. Бечев, 1998. Ръководство за теренни упражнения по зоология – безгръбначни животни. П., Унив. изд. “П. Хилендарски”, 134 с.

5. Който от вас притежава личен бинокъл е хубаво да го вземе, тъй като ще се наблюдават птици, а в момента разполагаме само с 4 бинокъла. Освен това е добре да си потърсите този определител от библиотеката:

СИМЕОНОВ С., Т. МИЧЕВ. 1991. Птиците на Балканския полуостров. Полеви определител. ”П. Берон”, С. 248 с.

Ако имате друг определеител за птици също може да бъде използван!

6. Ръководство за определяне на местообитания от европейска значимост в България (изд. 2005 г.),
© Световен фонд за дивата природа, Дунавско – Карпатска програма и федерация “ЗЕЛЕНИ БАЛКАНИ”. Въпросното ръководство можете да изтеглите в PDF от ТУК
Необходими са ви хабитатните типове само от стр.17 до стр.35. Ако имате възможност разпечатайте си ги цветно или си ги качете по телефони и т.н, който има такава възможност. За улеснение съм ви извадил само тези страници в JPEG файлове в ето този архив - ТУК
Проблема с тези ръководства, е че трябва да се ползват на терен.Ние сме извадили 9 черно-бели копия, които ще са крайно недостатъчни.
Така, че за по-плавното протичане на работата е добре и вие да имате поне няколко бройки.

Това е! Благодаря за разбирането и ще се видим в Царево!


Още едно доуточнение. Добра идея е всички да си прочетете първата тема "Биоценози на Черно море" от Ръководството по екология -
стр. 82-98 предварително няколко дни преди Царево, тъй като тя е дълга и там няма да имате време да четете всичко тепърва.
Освен това прочетете от началото до стр. 35 ръководството за хабитатите, за да се запознаете предварително
с основната терминология, как се ползва това ръководство и какво представляват основните хабитатни типове, които ще трябва да определяте на терен.
« Последна редакция: 22.05.2011, 10:28:33 от scientist guy »
Активен
Nobody likes a smart ass...