argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Кандидатстване  (Прочетена 2349 пъти)

zverche

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6
Кандидатстване
« -: 03.06.2011, 18:17:05 »

Здравейте! Публикуваха  резултатите от предварителния  кандидат-студентски изпит по информатика.Изкарала съм 3.40. Имам ли шанс да ме приемат специалност информатика поне на трето класиране с тази оценка? Моля ,пишете !!!!
Благодаря предварително!
Активен

marin2025

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1697
  • Прави добро ,пък каквото ще да става!
Re:Кандидатстване
« Отговор #1 -: 03.06.2011, 18:57:14 »

разбира се че имаш някакъв минимален шанс.опитай се на редовните да изкараш по висока оценка и тогава ще си сигурна .
Активен
Всичко е любов

Breathe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 347
  • delusions
Re:Кандидатстване
« Отговор #2 -: 03.06.2011, 19:44:22 »

Ако не ме бърка паметта, миналата година минималния бал за информатика на 3то класиране е бил 3.20 :)
Активен

lamerko

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 211
    • Моят блог
Re:Кандидатстване
« Отговор #3 -: 03.06.2011, 20:24:36 »

Нали увеличиха бройките за тази година... вероятно ще влезе на трето (ако не и още на второ). Но наистина - пробвай се на редовния. От двете изкарани оценки ще вземат по-голямата, от което можеш само да спечелиш.
Активен

zverche

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6
Re:Кандидатстване
« Отговор #4 -: 03.06.2011, 23:52:31 »

А, има ли смисъл да се записвам ако случайно ме приемат?Не съм учила информатика и  дали ще се справя, ако нямам необходимата подготовка ?
Активен

php_python

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2
Re:Кандидатстване
« Отговор #5 -: 04.06.2011, 00:45:01 »

На последния ти въпрос не мога да ти отговоря директно, всичко е въпрос на лични възприятия. Все пак ще ти постна нещо, което е написано от гл. ас. К. Иванов (впрочем съгласен съм на 100% с написаното от него):
"Критерии за нивото, до което обучаемите са овладели желаните фундаментални
знания за програмирането, могат да бъдат следните умения:
У.1. Осъзнаването и разбирането на идеите и концепциите, определящи типич-
ния за всяка парадигма на програмиране набор от възможности, предоставян във
всички широко използвани съвременни езици и системи за програмиране, предста-
вители на парадигмата.
У.2. Умението бързо и леко да се усвоява или изучава нов език или система за
програмиране.
У.3. Способността да се отгатват вече съществуващи, но все още неизучени сред-
ства на даден език или система за програмиране и да се предвиждат новите идеи,
които в близко бъдеще ще получат вградена поддръжка в програмните езици или в
технологичните средства за производство на софтуер.
У.4. Умението творчески и в срок да се създава адекватен софтуер с висока
степен на оригиналност и сложност.
Само отделни студенти успяват да развият в значителна степен в относително комплексен вид способности и от четирите типа. Това са именно най-изявените отличници, личностите с ярко изразена творческа нагласа, с много силна мотивация в програмирането или в близка до него област и, най-често, с ниво на подготовка (при постъпването във ВУЗ) далеч надхвърлящо училищния курс."
Не искам да те разколебавам, но трябва сама да си отговориш на въпроса до колко е силна мотивацията ти, така че да изгубиш 4-5 години от живота си изучавайки това чудно нещо, наречено компютърна информатика.
« Последна редакция: 04.06.2011, 00:47:23 от php_python »
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re:Кандидатстване
« Отговор #6 -: 04.06.2011, 01:26:36 »

А, има ли смисъл да се записвам ако случайно ме приемат?Не съм учила информатика и  дали ще се справя, ако нямам необходимата подготовка ?

Има смисъл да се запишеш, ако информатиката ти харесва като наука и ако искаш след време да се развиваш като специалист в IT сферата.

Виж, дали ще се оправиш след като влезеш - това зависи изцяло, единствено и само от теб! Всичко опира до това да имаш желание и воля. Ще дам за пример себе си - навремето в училище завърших последен по успех в моя клас, след което влязох в ПУ, специалност "Информатика" отново последен по успех и то след четвърто, извънредно класиране. Стана ли от мен човек след това - потърси в Google и виж сама!

С горното искам да кажа, че не е толкова важно с какъв капаците ще влезеш в университета, а как ще се развиваш по време на следването. Целта на кандидат-студентските изпити е да отсеят хората, които имат най-голямо желание да учат, а оттам нататък всичко е в ръцете (и главата) на студента!

Успех!
« Последна редакция: 04.06.2011, 01:31:01 от Иван Давидов »
Активен

fmi-alumni

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1
Re:Кандидатстване
« Отговор #7 -: 09.06.2011, 00:05:44 »

Иван е изключение, ако не ти върви математиката, по-добре се насочи към нещо друго. Програмата е доста тежка.
Активен

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors
Re:Кандидатстване
« Отговор #8 -: 09.06.2011, 09:38:07 »

Иван е изключение, ако не ти върви математиката, по-добре се насочи към нещо друго. Програмата е доста тежка.

Здрасти,

и аз явно съм изключение - отново от последно класиране влязох и то даже не успях да вляза в спец. Информатика, а Математика. Отгоре на това и идея си нямах що е това програмиране.

Взех математиките с 4ки информатиките с 6ци и после се прехвърлих след края на първата година. Ако искаш наистина да се занимаваш с информатика - няма какво да те спре. Математиките не са сериозно препятствие, особено ако си мотивиран да завършиш.

Поздрави
        Ники Вълчанов
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth

multimedias

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8
Re:Кандидатстване
« Отговор #9 -: 14.06.2011, 14:47:55 »

Знам ,че математиката е неразделна част от информатиката ,но в коя специалност на ФМИ се учи най-малко математика ?
Активен

lamerko

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 211
    • Моят блог
Re:Кандидатстване
« Отговор #10 -: 14.06.2011, 15:00:05 »

Ами в "Бизнес информационни технологии" математиката е малко по-леко застъпена. Както и впрочем и някои други неща - програмата е сравнително по-лека. Друг е въпроса, че малко трудно може да се дефинира точно какъв би излязъл с тази специалност...
Активен

radko87

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 112
  • Stupid man :D
Re:Кандидатстване
« Отговор #11 -: 17.06.2011, 10:18:31 »

Знам ,че математиката е неразделна част от информатиката ,но в коя специалност на ФМИ се учи най-малко математика ?

Повярвай ми, математиката не е проблем стига да положиш малко усилие. Мен също ме притесняваше в началото ама си ги изкарах.
Имай в предвид, че това е ФМИ, не е Спарта, ама математиката е навсякъде.
Активен
Sun Certified Java Programer/OCJP/ - От Sun спомен нема .....

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/
Re:Кандидатстване
« Отговор #12 -: 17.06.2011, 13:10:36 »

Знам ,че математиката е неразделна част от информатиката ,но в коя специалност на ФМИ се учи най-малко математика ?

Знаеш, знаеш, ама нищо не знаеш. За мен ти не си за ФМИ. Кодер в някоя фирма ще станеш без без математика и без ФМИ. Не виждам за какво ще идваш да се мъчиш изобщо.

Поздрави,
Антоний
Активен
Too short signature limits.

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re:Кандидатстване
« Отговор #13 -: 17.06.2011, 15:21:02 »

Знам ,че математиката е неразделна част от информатиката ,но в коя специалност на ФМИ се учи най-малко математика ?

Знаеш, знаеш, ама нищо не знаеш. За мен ти не си за ФМИ. Кодер в някоя фирма ще станеш без без математика и без ФМИ. Не виждам за какво ще идваш да се мъчиш изобщо.

Поздрави,
Антоний

Това, което се опитва да каже Тони е, че да си софтуерен инженер не значи да знаеш някакъв език за програмиране + някакво API + някакво IDE. Концепциите са малко по-сложни и част от тях са свързани с математиката. Примерно дискретната математика. И линейната алгебра. Също така и аналитичната геометрия.

Ако човек иска да е просто кодер, тогава няма значение дали изобщо има завършено висше образование. Само че без висше образование (и то в правилната специалност) малко по-трудно те взимат на работа и е малко по-трудно да се докажеш.

Казано по-просто - математиката е там и една не малка част от нея е полезна. Понякога е трудна за усвояване (аз си взех изпита по ЛААГ чак от третия път), но пък дава стабилни основи. По-стабилни, отколкото ако човек разчита на това да е самоук кодер.
Активен

multimedias

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 8
Re:Кандидатстване
« Отговор #14 -: 20.06.2011, 22:44:54 »

Знам ,че математиката е неразделна част от информатиката ,но в коя специалност на ФМИ се учи най-малко математика ?

Знаеш, знаеш, ама нищо не знаеш. За мен ти не си за ФМИ. Кодер в някоя фирма ще станеш без без математика и без ФМИ. Не виждам за какво ще идваш да се мъчиш изобщо.

Поздрави,
Антоний
Разбрал си ме погрешно. Не казвам ,че не искам да уча математика или ,че тя е проблем. Исках просто да добия представа в коя специалност тя е най-малко застъпена понеже повече ме влече програмирането отколкото математиката ( естествено тя е нужна за придобиването на логическо мислене и т.н ,но не искам да се запиша в специалност в която  програмирането няма да е приоритет ) :)
Активен

seltika

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
Re:Кандидатстване
« Отговор #15 -: 21.06.2011, 13:13:45 »

Знам ,че математиката е неразделна част от информатиката ,но в коя специалност на ФМИ се учи най-малко математика ?

Знаеш, знаеш, ама нищо не знаеш. За мен ти не си за ФМИ. Кодер в някоя фирма ще станеш без без математика и без ФМИ. Не виждам за какво ще идваш да се мъчиш изобщо.

Поздрави,
Антоний
Разбрал си ме погрешно. Не казвам ,че не искам да уча математика или ,че тя е проблем. Исках просто да добия представа в коя специалност тя е най-малко застъпена понеже повече ме влече програмирането отколкото математиката ( естествено тя е нужна за придобиването на логическо мислене и т.н ,но не искам да се запиша в специалност в която  програмирането няма да е приоритет ) :)

Най-много програмиране има в информатиката.
Активен