argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Премахване на спрей от боята на кола  (Прочетена 5908 пъти)

Тодор Величков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 63

Здравейте колеги от Химически факултет,  аз съм от ФМИ, и мисля че тук мога да намеря полезен съвет от който се нуждая в момента. Днес за нещастие установих , че някой е решил да си изпробва спрея върху колата ми, и в резултат на това, на едната врата има към 40-50 сантиметрова линия. Можете ли да ме посаветвате как мога да се оттърва от нея, без да навредя на боята отдоло разбирасе ? все още несъм пробвал нищо, дори и с вода просто да го изтъркам, но предполагам че няма да стане. Ще съм ви много благодарен ако успеете да ми помогнете :)
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re:Премахване на спрей от боята на кола
« Отговор #1 -: 30.06.2011, 16:14:16 »

Здравей,
Ако пробваш със спирт със сигурност няма да навредиш на колата си, но не съм сигурен дали ще се изчисти. Аз бих пробвал например с хлороформ, толуол, ацетон или подобни, като напоя някакво парче плат и първо пробвам някъде, където е безопасно (например под капака, отвътре на багажника или вратите и т.н.) дали случайно боята не се разтваря - ако не -- давай смело.
Друга опция, яко не ти се експериментира е да пробваш да порътсиш други подобни случаи и как са процедирали съответно.
Поздрави,
А.
Активен

Тодор Величков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 63
Re:Премахване на спрей от боята на кола
« Отговор #2 -: 01.07.2011, 12:14:51 »

Благодаря за съвета, поразрових се из други форуми където хора са имали подобен проблем, там не препоръчват използването на каквито и да било разтворители, а съветват да се отиде на автомивка и да се пастира колата. Аз обаче проблема го реших по друг начин, с една от тези гъби 3М /три ем/, много лесно и бързо падна, за 1 мин буквално бях готов. Неуспях само да махна, капчици, които са попаднали по дръжката на врата, явно на пластмаса хваща по здраво. Но те не се забелязват :|
Активен