argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: За студентите, столовете и...  (Прочетена 2073 пъти)

kelly

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48

 Привет, колеги!

Прощавайте, че ви занимавам с такива първични нужди, обаче ядът се натрупва в мен и вече е крайно време да намеря съмишленици...

Тичам, значи, запъхтяна по нанагорнището и акостирам в един и петнадесет в стола на БФ. Чинно се нареждам на предългата опашка и обхващам с поглед грижливо преживящото множество - такааа... пенсионери... строителните работници от първия етаж... общинска охрана... Тук-таме се мярка някоя по-младежка физиономия, ама изредко. Нарядко са и преподавателските манти. В момента, когато достигам заветния плот, там се мъдрят жалки останки от разточението, обещано от менюто двама души назад. Лами, и супата са изяли, махвам с ръка, няма как, бързам, от един и половина съм на лекция, не мога да тичам за сандвич и ако дъвча на двоен капацитет ще се класирам. Да, ама не, драги зрители, защото пред мен е дърводелеца от първия етаж. И започват едни дълги пазарлъци и изчисления - останали ли са ЛЕКИ (прощавайте за рекламата), или не са останали, колко ще струват пет кила сирене и три - кашкавал, да се притурят и осем млека. Не стига, че се изяжда от моето време, ами защо, моля ви се, аз нямам право да си закупя ПЕТ КИЛА кашкавал, а ще ги получа с пет кафета и пет пушени сирена, а видите ли, външен човек си прави компилация, каквато си му е удобна, запазва си килца кренвирши и взима ПОСЛЕДНИТЕ? И целите уговорки стават пред мен и пред останалите простосмъртни, за бога! Пет минути се уточнява, пазят ли му се кренвиршите или не, при което уточнение дамата зад плота напомня на касиерката колко пасти си е запазила, докато опашката тревожно се поклаща зад мен...  :?

Нека никой не ме разбира погрешно - нямам нищо против касиерката, дърводелеца, готвачката - подозирам, че всички те получават отплата далеч под оптимума за оцеляване или труда, който влагат, ама дайте да се разберем - това СТУДЕНТСКИ СТОЛ ЛИ Е ИЛИ СОЦИАЛНА ОБЕДВАЛНЯ? Имайте предвид, че докато пиша това, съвестта ми се гърчи, защото и аз имам баба, и тя преживява с едната пенсия, ама ако си мислите пък, че една стипендия стига или една заплата на свободен наем и консумативите, много поздрави, да знаете.

Идеята на тия столове не са ли да демонстрират подкрепата на държавата за студентите, един вид - привилегия за тия, в които на теория са надеждите за развитие и прогрес? Простете, как да се чувствам подкрепена, като трябва с лакти и зъби да се боря за насъщния? И как да стане така - хем манджата цяла, хем пенсионерите - сити?  :? Да се регламентира час, след който да могат външни да ходят ли, не знам... Ама нека, без да ви се види много егоистично, студентските столове да се ползват основно от студенти и преподаватели, пък тогава, нека и другите да се облажават...

И не стига това, ами закъснях за лекция...
« Последна редакция: 10.10.2006, 17:22:01 от kelly »
Активен
Ако всичко върви гладко... значи пътят е хлъзгав!

ilia

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 115
Re: За студентите, столовете и...
« Отговор #1 -: 10.10.2006, 07:38:49 »

Kelly,
Преди всичко искам да кажа че споделям донякъде негодуванието ти от това че в стола трябва да изчакваме кого ли не за да получим заветната порция (ако е остонало нещо).

Всъщост аз реагирам на тия неща веднага и на място. :evil:

Все пак изкам да изясня за теб и останалите заинтересовани колеги няколко неща:

1) държавната организация "студентски общежития и столове" умря - да живее фирма "студентски столове"
(за общежитията не знам, но знам че общежитие "Каменица" стана хотел.........)

Разликата м/у двете е като между участъковия лекар и JP-то. Хем е същия човек хем прегледа при него не е както преди.

При участъковия лекар можеше да се отидеш само ако си в неговия участък т.е. отговаряш на определен критерии и да се прегледаш безплатно, а сега при всяко JP може да отиде всеки стига да си плати. Разликата е, че ако си от неговия контингент здравната каса те дотира макар и мизерно, а ако не си плащаш пълната цена.

Надявам се схващаш аналогията.

Преди в студентските столове можеха да се хранят студенти, преподаватели и служители. Студентите срещу 30 ст., а останалите срещу 60 ст.

Сега фирмата като всяка фирма си гледа бизнеса и на практика всеки може да отида хапне стига да си плати. Разликата между студентите и останалите е че при вас има държавна субсидия и това го пише на менюто погледни по-внимателно като отидеш там следващия път.

2) Бившит стол номер 5 който сега наричат стол БФ не обслужва само БФ а и музикалния институт opsss те сега претендират да са академия :-P :-P

По тази причина там може да се видят много студенти от музикалния институт - познават се по това че са много по-шумни от вас и все нещо си припяват или потропват :-D

Има и преподаватели от същото място - отличителен белег: по нахални са от нас (т.е. предреждат те без да им мигне окото) и доста от тях са на пред-пенсионна възраст.

3) Разните там дърводелци и прочие се водят персонал на музикалния институт и следователно имаха и имат право да посещават стола.

Сега и за мен е мистерия към каква категория персонал да отнеса келнерките от Арената или общинските охранители, но както писах по-горе бизнеса си е бизнес - плащаш и получаваш

Дразнещото е че тази последната категория отиват първи на стола и омитат половината и повече порции, така че както сте забелязали към 1 вече остават огризки.
В този смисъл бих подкрепил една инициатива да се регламентира че примерно от 11:30 до 1:30 в стола работи с предимство за преподаватели и студенти, а другите групи да си пазаруват след това :mrgreen:
Активен
-

kelly

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48
Re: За студентите, столовете и...
« Отговор #2 -: 10.10.2006, 17:28:28 »

 Благодаря за отговора, определено хвърля светлина по темата... За съжаление, явно сезонът за бутане пред касата и надбягване с табли е бил официално открит, а аз съм тънала в заблуда...

Въпреки това ми харесва идеята за референдум и прилагам горната анкета... Колеги, моля, заявете своята гражданска позиция!  :-D

Дано не останете с впечатление, че собствено интересите ми се ограничават единствено с ръба на чинията...  :wink:
Активен
Ако всичко върви гладко... значи пътят е хлъзгав!