1. ОБРАЗУВАНЕ И УКРЕПВАНЕ НА СРЕДНОВЕКОВНАТА БЪЛГАРСКА ДЪРЖАВА.
Славяни и прабългари в епохата на Великото преселение на народите. Начало и същност на Аспарухова България. Развитие на БД при хан Аспарух и хан Тервел. Вътрешнополитическа криза през втората половина на VІІІв. Териториално разширение и централизация на България през първата половина на ІXв. Устройство на държавата.
2. пОЛИТИЧЕСКИ И КУЛТУРЕН ВЪЗХОД НА БЪЛГАРИЯ (852-927)
Външна и вътрешна политика на княз Борис І. Покръстване на българите и дипломатическа борба за самостоятелна българска църква. Създаване и разпространение на славянската писменост. Политическо могъщество на България при цар Симеон. Възход на старобългарската култура.
3. ПОЛИТИЧЕСКО РАЗВИТИЕ НА БЪЛГАРИЯ (927-1018).
България при цар Петър- вътрешна и външна политика. Движение на комитопулите. Цар Самоул и неговите приемници в борбата за запазване на българската държавна независимост. Падането на българските земи под византийска власт.
4. ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ И РАЗВИТИЕ НА БД (1185-1241).
Въстанието на Асеневци. Възстановяване и политическо утвърждаване на БД. България при цар Калоян и цар Борил. Могъществото на България при цар Иван Асен ІІ. Административно устройство. Стопански и културен подем.
5. АНТИОСМАНСКА СЪПРОТИВА НА БЪЛГАРСКИЯ НАРОД (XV-XVІІв.).
Последици от османското нашествие и унищожаване на българската държавност. Антиосманска съпротива на българите през XVв. Хайдушко движение. Български въстания през XV-XVІІв.
6. РАННО БЪЛГАРСКО ВЪЗРАЖДАНЕ.
Същност, хронологически граници и съдържание на българското възраждане. Фактори и исторически условия. Социално-икономически и културни промени в българските земи през Ранното възраждане. Формиране на българската национална идеология.
7.ВЪЗРОЖДЕНСКИ БОРБИ ЗА НАЦИОНАЛНО ОБОСОБЯВАНЕ НА БЪЛГАРИТЕ.
Предпоставки за културните промени във възрожденското българско общество. Начало, развитие и резултати от дживението за новобългарска просвета. Формиране на новобългарската култура. Движение за самостоятелна българска църква. Предпоставки, причини и основни етапи в развитието на църковнонационалното движение. Учредяване и устройство на Българската екзархия. Формиране на българската нация през Възраждането.
8. БЪЛГАРСКО НАЦИОНАЛНООСВОБОДИТЕЛНО ДВИЖЕНИЕ ПРЕЗ 50-ТЕ И 70-ТЕ ГОДИНИ НА ХІХв.
Кримската война и българите. Начало на организираното националноосвободително движение.Политически организации, идеи и акции на българската емиграция. Четническо движение. Източна криза (1875 - 1878) и българското освободително дживение. Априлско въстание 1876г. Българският въпрос в политиката на ВС. Руско-турска война (1876-1878) и Освобождението на Българиия.
9. ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ И РАЗВИТИЕ НА БД (1878-1885).
ВРУ. Българската съпротива срещу Берлински договор.Създаване и същност на Търновкста конституция. Устройство и политическо развитие на Княжество България (1879 -1885). Устройство и политическо развитие на Източна Румелия. Съединението на КБ с ИР. Военна и дипломатическа защита на Съединението.
10. ПОЛИТИЧЕСКО РАЗВИТИЕ НА БЪЛГАРИЯ В КРАЯ НА ХІХ - НАЧАЛОТО НА ХХв.
Политическа криза (1886-1887). Управление на Ст. Стамболов. Вътрешна и външна политика. Икономическо развитие на БД. Управление на Народната партия. Правителствени кабинети 1889-1903г. Управление на Народнолибералната партия 1903-1908г. Вътрешна и външна политика на България при управлението на Демократическата партия. Обявяване и дипломатическо уреждане на българската независимост.
11. БЪЛГАРСКО НАЦИОНАЛНООСВОБОДИТЕЛНО ДВИЖЕНИЕ В МАКЕДОНИЯ И ОДРИНСКА ТРАКИЯ (1878 - 1903).
Същност на бълг. национален въпрос след Берлинския договор. Дейност на Българската екзархия в Македония и Одринска Тракия. Създаване и развитие на ВМОРО. Македоно-одринско движение в България. Горноджумайско въстание. Подготовка, ход и последици от Илинденско-Преображенското въстание.
12. ВОЙНИ ЗА ОБЕДИНЕНИЕ НА БЪЛГАРСКАТА НАЦИЯ (1912-1918).
БД и идеята за национално обединение. Създаване на Балканския съюз. България в Първата балканска война, Втора балканска (междусъюзническа) война. България през 1913-1915г. Участие на България в Първата световна война.
Това са

Имай предвид, че всяка подточка е отделна тема. Следи кога ще излезе справочника и сравни с темите от него, ако евентуално има някакво разминаване... А за самата подготовка можеш да ползваш помагалата за СУ
