argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Литературна теория  (Прочетена 21138 пъти)

Hekuba

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 110
Re: lteraturna teoriq
« Отговор #20 -: 18.10.2006, 17:40:27 »

Лошо, че не сте имали упрайнения. За стихотворението ще ви карат да определяте стихотворни стъпки, какъв ви е римата, какви тропи и фигури се откриват - нищо общо с ученическия анализ - много е гадно, защото ако не го направиш направо те късат.
Активен
Страстите са ветровете, надуващи платното на кораба: понякога причиняват гибелта му, но без тях той не би могъл да плава.
Волтер

Викито

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 187
Re: lteraturna teoriq
« Отговор #21 -: 20.10.2006, 10:01:37 »

Аз изобщо не знам как се определят стихотворни стъпки, нито рима, нито тропи и фигури. Значи изобщо няма смисъл да се явявам на изпит :| :| :| Няма и откъде да прочета...
Активен

4_kurs

  • Гост
Re: lteraturna teoriq
« Отговор #22 -: 20.10.2006, 11:52:10 »

това с не явяването на изпит е най -голямата грешка ,която ще направиш,не може все някой от колегите ти да не е наясно...отиваш ,пробваш и каквото сабя покаже....P.S. анализът на стихотворението освен ,което ти изброи колегата/ колежката включва и интерпретация(анализ) в рамките  на страница -две.
Активен

Викито

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 187
Re: lteraturna teoriq
« Отговор #23 -: 20.10.2006, 12:14:28 »

Вие направо ме втрещихте - това изобщо не го е имало в лекциите както и в програмата. Анализът нещо като литературно - интерпретативно съчинение ли ще е?  Дайте ми някакви конкретни съвети или откъде да уча?
Активен

Hekuba

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 110
Re: lteraturna teoriq
« Отговор #24 -: 20.10.2006, 14:26:54 »

Викито, аз съм редовно и може би затова при нас беше много гадно,защото на упражненията правихме точно това, което ти написах по-горе. Той Козлуджов ще обясни какво ще представлява изпита, не се притеснявай и си избий от главата мислите за неявяване на изпит - тази опция при студентите не съществува...Стискам ти палци и пиши какво е станало като мине изпита ти... Не се притеснявай, ако се наложи ще ти изпратя какво да научиш - малко е и е лесно... :-)
Активен
Страстите са ветровете, надуващи платното на кораба: понякога причиняват гибелта му, но без тях той не би могъл да плава.
Волтер

Викито

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 187
Re: lteraturna teoriq
« Отговор #25 -: 21.10.2006, 10:48:20 »

Хекуба много ще съм ти благодарна ако ми изпартиш какво да науча за изпита - наистина ще ми е от полза.
Активен

Hekuba

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 110
Re: lteraturna teoriq
« Отговор #26 -: 21.10.2006, 13:51:18 »

Викито, нямаш проблем, до няколко дни ще ги кача и ще ти ги изпратя.
Активен
Страстите са ветровете, надуващи платното на кораба: понякога причиняват гибелта му, но без тях той не би могъл да плава.
Волтер

fair

  • Гост
Re: lteraturna teoriq
« Отговор #27 -: 21.10.2006, 14:54:16 »

Викито, би трябвало този доцент да ви е обяснил как протича изпитът и да ви е дал конспект, по който да учите. Така, че най-добре си прегледай лекциите, упражненията и конспекта. Там ще откриеш всичко, което ти е нужно. Ако искаш да си по-спокойна, свържи се с някой от твоите колеги и виж какво той знае за изпита.
Повярвай, ще направиш голяма грешка, ако започнеш да се шашкаш и да слушаш какво ти казват другите. Разчитай преди всичко на себе си. Успех :-)
Активен

Hekuba

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 110
Re: lteraturna teoriq
« Отговор #28 -: 21.10.2006, 17:45:51 »

fair, позавам достатъчно добре доц. Козлуджов и няма да се учудя, ако не им е дал никакви конкретни насоки за изпита. Но си прав(а) - най-добре е да се разчита на собствените сили и никакво шашкане - иначе си загубен...
Активен
Страстите са ветровете, надуващи платното на кораба: понякога причиняват гибелта му, но без тях той не би могъл да плава.
Волтер

moreni

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 27
Re: lteraturna teoriq
« Отговор #29 -: 22.10.2006, 14:28:05 »

Eiiii s,aduri,ako nqkoi ima knigata na Тери Игълтън s udovolstvie bih go osvobodila ot bremeto da q darji u sebe si.Ako ima takav neka mi pi6e
Активен

Betelgeize

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 24
Re: lteraturna teoriq
« Отговор #30 -: 22.10.2006, 15:59:50 »

Moreni, въпросният учебник го има в повечето библиотеки, даже мисля, че може да се купи и от някоя книжарница. Не знам дали е написан на разбираем език, но щом колегите казват...все пак надеждата умира последна.
Активен

sweetnight

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 18
Re: lteraturna teoriq
« Отговор #31 -: 25.10.2006, 15:13:10 »

Ne se plashete hora, az ot 2001 imam da mu palq sveshtichka vav vsqka carkva, v koqto ida, tai che ako shte na likvidaciq, toq izpit se dava.  :-D Uspehi natatak!
Активен

Викито

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 187
Re: lteraturna teoriq
« Отговор #32 -: 26.10.2006, 09:58:25 »

А има ли някакъв шанс да ни изпита писмено?
Активен

ivanski

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 81
Re: lteraturna teoriq
« Отговор #33 -: 26.10.2006, 12:48:00 »

Чат-пат и тази възможност я има.Когато бях БЕНЕ,бях болен на датата на изпита и се явих няколко дни след това-даде ми два въпроса,по които да пиша.Н0 колегите ми ги изпитваше устно-стихотворение при Кръстев,въпроси при него.Между другото-имам обичаната от него книжка "Херменевтичният подход-основания и изпитания".Ако на някой му трябва,да свирка/ама след сесията да ми я върне,защото е надписана от него :-D..култово е/.Мога да подаря на някой нуждаещ се и учебника по Фолклор на Бочков/Увод във фолклорната култура/....ненужен ми е
Активен

Викито

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 187
Re: lteraturna teoriq
« Отговор #34 -: 26.10.2006, 13:32:47 »

Обикновено на какво най-много държи когато изпитва и кои са най-често задаваните му въпроси по конспекта?
Активен

ivanski

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 81
Re: lteraturna teoriq
« Отговор #35 -: 26.10.2006, 13:44:08 »

Въпросите се теглиха и каквото ти се падне/преди 2 години/.Обаче ОПОЯЗ наистина му е любима тема и при необходимост не пропуска да я зачекне.Това помня аз :-D,а ако има колеги с по-пресни спомени или по-ясна памет-да добавят още подробности
Активен

Викито

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 187
Re: lteraturna teoriq
« Отговор #36 -: 26.10.2006, 15:45:27 »

Единственото, което намерих за ОПОЯЗ е на руски и не знам доколко съм си превела правилно текста- ОПОЯЗ е организация или сдружение за изучаване на теорията на поетическият език . Създадена е през 1916 година като в кръга в различни периоди са членували Школовский, Ейхенбаум, Жирмунский, Томашевский, Якобсон. Някой да има нещо да допълни?
Активен

ivanski

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 81
Re: lteraturna teoriq
« Отговор #37 -: 26.10.2006, 16:52:54 »

По принцип би трябвало на лекциите да е говорил за ОПОЯЗ/даже имам чувството,че на всяка лекция го споменаваше/.Ще се разровя из записките/ако не съм ги хвърлил/ и ще ти дам каквото имам.Кога ви е изпитът?

Сега видях,че е на 3 ноември.Утре ще пиша какво съм открил

Не намерих нищо,явно всичките ми записки са потеглили към кофата за боклук.
« Последна редакция: 27.10.2006, 15:28:52 от ivanski »
Активен

adonis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 64
  • пРоВиНцИаЛиСт
Re: lteraturna teoriq
« Отговор #38 -: 28.10.2006, 13:01:06 »

Изпитът по Литературна теория изобщо не е труден. Научете задължително първите 10 въпроса от конспектите. В писането включвайте много примери от книги, които сте чели. Ако имате да определяте стъпки на стихотворение, не спичайте, не са най-важните, можете да минете без тях. При нас имаше и "тълкование" на стихотворение - влагайте много иновативност  :mrgreen:, колеги, не пестете думите.
« Последна редакция: 28.10.2006, 13:03:26 от adonis »
Активен
Крещя без звук!

fify

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 18
Re: lteraturna teoriq
« Отговор #39 -: 29.10.2006, 21:33:43 »

analiza e ujasen ,osobenno ako ni6to ne rabira6.ama to krastev , ako e na kef nema da iam6 problem daje 6ti pomogne,ama na kasmet rabota stisakm palci
Активен