argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: кск  (Прочетена 2508 пъти)

freeme

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 17
кск
« -: 25.11.2011, 00:30:09 »

Здравейте  :-)
започнах тази тема ,защото не можах да намеря никъде конспекта специално за биологически факултет и ако някой е минал през това и е запазил стари конспекти моля да ми ги прати и друго което исках да питам е тест ли е самия изпит,защото на места някой споменават за тест
и ако имате наблюдения от специалностите ,при кой е по-добра реализацията също моля да споделите  
Активен

forumec

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 76
Re:кск
« Отговор #1 -: 25.11.2011, 07:55:36 »

Изпитът е елементарен тест, а каквато и специалност да завършиш шансовете за реализация са едни и същи. Най-важна е магистратурата. Без нея си нищо.

Най-голям шанс имаш да работиш като учител :)
Активен

freeme

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 17
Re:кск
« Отговор #2 -: 25.11.2011, 13:34:08 »

но след магистратурата имаш шансове и начини да се реализираш
например на мен специално ми допадна най-много Молекулярна биология и след завършването мога да се реализирам в лаборатории в научни институти, във фармацевтичната, хранителновкусовата и селскостопанската промишлености, биохимични, клинични, генетични и медицински лаборатории .Това което успях да намеря като информация и ако някой учи в момента или е завършил моля да ме запознае по-подробно  :-)
Активен

forumec

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 76
Re:кск
« Отговор #3 -: 25.11.2011, 17:13:07 »

С магистратура имаш по-големи шансове за реализация.

Общо взето всички специалности изучават едни и същи или подобни предмети в различни количества. Бакалавърската степен не е от кой знае какво значение, особено ако е с порядъчни оценки.

Важното е да направиш дипломна работа, защото от нея придобиваш много практически умения и магистратура. А и така се профилираш в дадена по-тясна област от биологичните, биотехнологичните или биомедицинските науки
Активен

freeme

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 17
Re:кск
« Отговор #4 -: 25.11.2011, 21:09:49 »

а ако може да ми  кажеш от къде мога да намеря примерни тестове за кандидат-студентските изпити и каква е например разликата между Медицинска биология и Молекулярна биология имам предвид отново в реализацията(имали изобщо разлика)
Активен

VictoriaV

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 127
Re:кск
« Отговор #5 -: 26.11.2011, 17:22:37 »

Това е сайтът на биологическия факултет http://bio.uni-plovdiv.bg/ може да намериш описание на специалностите, реализации, както и да видиш учебните им планове (какви предмети ще учиш през годините).
Активен

freeme

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 17
Re:кск
« Отговор #6 -: 27.11.2011, 08:00:05 »

аз този сайт го видях ,но намерих само един конспект и част от примерен тест има ли някъде примерни тестове
Активен

VictoriaV

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 127
Re:кск
« Отговор #7 -: 30.11.2011, 19:58:42 »

Ето ти ги учебните планове на всички специалности в Биологческия http://bio.uni-plovdiv.bg/?page_id=181
Активен

ivan92ivanov

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 62
  • is.gd/medbio
    • Медицинска биология
Re:кск
« Отговор #8 -: 04.02.2012, 21:18:14 »

Само да поясним: При специалностите съставени от две думички първата показва насочеността на специалността, а втората самата специалност. Така например:
Медицинска биология трябва да се тълкува като биология с медицинска насоченост;
Молекулярна биология - биология с молекулярна насоченост (или на молекулярно ниво);
Биоинформатика - Информатика с биологична насоченост.
Сега разликата между Медицинска и Молекулярна биология е такава че при Медицинската се изучават болестите и техните механизми, докато Молекулярната изучава биологичните процеси на молекулярно ниво (делене на клетките, клониране....)
Думичката "Медицинска" не трябва да ви заблуждава, в ПУ не можете да станете нито лекар, нито медицинска сестра или нещо подобно.

Не съм компетентно лице, за това моля да ме извините и поправите ако съм разбрал грешно нещата
Активен

G_Lady

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 98
  • Биоинформатика
Re:кск
« Отговор #9 -: 06.02.2012, 20:54:55 »

"Биоинформатика - Информатика с биологична насоченост. "
Напротив, точно обратното е. Биологичните дисциплини са на първо място, информатиката е като помощно средство за нещата, изучавани в тази дисциплина.
Активен

munroe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148
  • Няма ли да стане лято вече?
Re:кск
« Отговор #10 -: 06.02.2012, 22:36:22 »

Медицинската биология наподобява на специалността "Медицински лаборант". Получават се основни понятия по паразитология, бактериология, вирусология, синтезиране на лекарства и други.

Молекулярната биология
се занимава с процесите в клетката на молекулярно ниво, като широко се използват техниките на генно инженерство, клониране, и разни други интересни работи :)

Биоинформатиката има много общо с молекулярната биология. Ще те научат как да извличаш ДНК и информацията в нея, как се пречистват протеини, как се секвенират протеини и нуклеинови киселини, как да обработваш огромното количество информация в тези молекули и такива неща.
Активен

ivan92ivanov

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 62
  • is.gd/medbio
    • Медицинска биология
Re:кск
« Отговор #11 -: 07.02.2012, 00:10:27 »

Отдавна чакахме подобен отговор  :bravo: благодаря!  :bow:

Медицинската биология наподобява на специалността "Медицински лаборант". Получават се основни понятия по паразитология, бактериология, вирусология, синтезиране на лекарства и други.

Молекулярната биология
се занимава с процесите в клетката на молекулярно ниво, като широко се използват техниките на генно инженерство, клониране, и разни други интересни работи :)

Биоинформатиката има много общо с молекулярната биология. Ще те научат как да извличаш ДНК и информацията в нея, как се пречистват протеини, как се секвенират протеини и нуклеинови киселини, как да обработваш огромното количество информация в тези молекули и такива неща.
Активен

Anikaa

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1
Re:кск
« Отговор #12 -: 21.03.2012, 21:53:40 »

Извинявам се,има ли в действителност сборник с примерни тестове?
Активен

ivan92ivanov

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 62
  • is.gd/medbio
    • Медицинска биология
Re:кск
« Отговор #13 -: 22.03.2012, 00:03:07 »

Според мен е безсмислено да се правят/купуват подобни сборници, след като в сайта http://mon.bg са качени примерни и минали матури по биология, а изпита е върху същия материал
Активен

devil4e_kiss4e

  • Гост
Re:кск
« Отговор #14 -: 01.08.2012, 21:26:50 »

гледам, че от доста време не сте писали в темата, та да се похваля приета съм в специалност Биология (рeдовно). Има ли колеги?
Активен