argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Дали е късно ???  (Прочетена 2183 пъти)

denislavv

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 32
Дали е късно ???
« -: 21.06.2012, 12:37:42 »

Здравейте! Не пускам темата за да търся успокоение, а по-точно за да придобия представа в какво се забърквам.
Значи моята ситуация, описана в няколко реда, е следната.
Аз съм на 26 години.Още от завършването на гимназията мечтата ми беше да уча информатика.Няма да ви занимавам с подробности, какво съм правил в дупката от време от тогава до сега. Въпросът е ,че вече съм напълно наясно какво искам да правя. Изкарах отлична оценка на предварителния изпит по математика тази година и се записах директно информатика, редовна форма на обучение.
И се чудех , в една такава деликатна сфера , дали силната мотивация (която, уверявам ви, е на лице)  може да компенсира това ,че не съм първа младост и тепърва ще започвам да прохождам в този бранш.
Активен

Marta

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 517
Re:Дали е късно ???
« Отговор #1 -: 21.06.2012, 13:15:27 »

Първо поздравления за отличната оценка и че си избрал ФМИ на ПУ.
Не мисля, че годините могат да бъдат проблем. По-голяма част от бъдещите ти съкурсници ще бъдат на около 19-20г., а 6-7 години разлика не е голяма разлика. Годините ти дори могат да се окажат твое предимство. Доколкото си спомням от лекции по "Биология на човешкото поведение" (моля, колегите биолози да ме поправят, ако греша), префронталният кортекс на мозъка съзрява около 25-26-тата година, така че по това време човек е вече напълно оформен като личност, която би трябвало да е наясно с желанията си, отговорностите и т.н. А няма нищо по-добро от добре мотивирания студент. Пожелавам ти успех!
« Последна редакция: 21.06.2012, 13:20:09 от Marta »
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Дали е късно ???
« Отговор #2 -: 21.06.2012, 14:27:10 »

Щом си на ти с математиката, няма да имаш проблеми и ще се концентрираш върху информатиката. Оглеждай се за факултативни и избираеми дисциплини, щом ти е мерак, записвай ги, дори да нямаш право на оценка, просто да учиш нещата, които се преподават.

Общувай и с по-горните курсове, те ще ти дават информация за студентският и академичният живот и за трудностите, които може да възникнат.

Като цяло, виж че има и задочно Информатика, където има и зрели хора - справят се.

Добре дошъл във ФМИ!
Активен

Veska Noncheva

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 45
Re:Дали е късно ???
« Отговор #3 -: 21.06.2012, 14:35:19 »

Поздравления за успешния старт във ФМИ !
За тези, които сега "прохождат в този бранш", както казва колегата, предлагам да изучават R в първи курс поради следните причини:
1.   ФМИ се стреми да научи всички свои студенти да програмират. Езикът R има вграден интерпретатор. След всяка команда може да се види резултата от нейното действие. Това улеснява въвеждането на студентите в света на програмирането.
2.   Въпреки простия синтаксис и лесното научаване езикът R е език за програмиране от високо ниво и позволява на студентите лесно да преминат към специализираните езици като (Lisp, SPSS)  и показва на студентите алтернатива на C++ и Java.
3.   R е универсален език за програмиране, но е насочен към анализа на данни. Семантиката, ориентирана за работа с масиви и матрици показва практическата полза от математическите методи и модели пред студентите, което ги мотивира да положат усилия да ги изучават.
4.   R е свободна имплементация на езикът S, който е един от стандартите за работа със статистически модели.
5.   В последствие R се използва при преподаване и усвояване на редица приложни дисциплини в по-горните курсове, като Вероятности, Статистика, Анализ на данни, Обработка на анкети, ...
Сигурно има и други предимства, но спирам до тук.
С пожелания за нови успехи,
ВН
Активен

denislavv

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 32
Re:Дали е късно ???
« Отговор #4 -: 21.06.2012, 17:49:29 »

Мерси за бързите отговори и топлото приветсване.Помогнахте ми да разсея облаците.
Активен

Tina_Tarnar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 56
    • http://arto.bg/
Re:Дали е късно ???
« Отговор #5 -: 27.06.2012, 19:25:43 »

Здравей, мога да ти кажа, че е напълно излишно дори да си задаваш този въпрос, излишно е да съжаляваш, че не си започнал по-рано, или да си мислиш, че някой би могъл да те обвини защо започваш сега. Никога за нищо не е късно, особено когато човек има силна мотивация. Успехът и реализацията са независими от време и пространство, икономически кризи, възраст... Има само едно условие - обичай това, което правиш. При теб има желание, значи имаш всичко необходимо.
Аз също съм на 26 години, сега завършвам второто си висше образование. След няколко дни ми предстои защита на дипломна работа, аз също започнах по-късно второто си висше - на 23, после взех две години за една, но никога не съм съжалявала за капка от миналото си, никога не съм мислила, че е прекалено късно. Въпреки че сега завършвам, а не започвам, знаеш ли, завършвам с този етап от живота си, и оттук нататък също започвам да правя само това, което обичам. На 26 не е прекалено късно, това е само началото...
Активен
http://arto.bg/ - Езиково обучение. Преводи и легализация

denislavv

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 32
Re:Дали е късно ???
« Отговор #6 -: 28.06.2012, 18:47:09 »

Е страхотно ,значи има сродни души тук-там ,които не се страхуват да преследват мечтите си.Благодаря ти за поста.Дори и да имах някакви колебания, след като прочетох написаното със сигурност се изпариха. Успех със защитата.
Активен