argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Електронна поща в ПУ  (Прочетена 26173 пъти)

А.Пенев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 157
    • www.alexander-penev.info
Re:Електронна поща в ПУ
« Отговор #60 -: 04.11.2012, 18:46:40 »

"Назад към природата"  :-)
т.е. да се върнем назад към IP-то. Не ни трябват DNS-и. Да пишем директно IP-тата.

Какво имам предвид? Ами ако нямате контрол над DNS кеша по някаква причина или не знаете кой и къде по пътя до вас го е кеширал и кога ще се обнови, просто сложете IP-то на сървъра в мейл клиента си (ако не ползвате WEB клиента на пощата на ПУ) вместо mail.uni-plovdiv.bg или poshta.uni-plovdiv.bg и... честито "Имате поща" :-) Тъпо, но ефективно. Едва ли някой скоро ще смени  IP-то на сървъра или ще оправи DNS-а да не създава проблеми, така че заобикалянето на използването на DNS не е голям проблем за сега.

PS: Следващ етап на този почин ще е да откажем (освен от DNS-а) и от e-mail-а и да пращаме писмата си с гълъб, за по-сигурно и безпроблемно.
« Последна редакция: 04.11.2012, 18:54:07 от А.Пенев »
Активен
А.Пенев

Емил Дойчев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 278
Re:Електронна поща в ПУ
« Отговор #61 -: 05.11.2012, 01:00:46 »

Дори и да забием твърдо истинското външно IP на mail сървъра това би ни помогнало единствено да видим, че нямаме нови писма. Също и да изпратим някое писмо, за което да не очакваме отговор. Или по-точно наистина да хвърляме боб ще има или няма да има случайно промъкнало се входящо писъмце.

Абе не знам само ние ли, тук пишещите има-няма 7-8 човека, от целия университет забелязваме какво се случва с пощата в последните 11 дни? Не мога да си представя, че това положение се търпи от ръководството на университета. Предполагам, че са в пълно невидение за ситуацията. Вероятно официалната кореспонденция минава през abv.bg.
Активен

Marta

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 517
Re:Електронна поща в ПУ
« Отговор #62 -: 05.11.2012, 09:44:05 »

Сега вместо страницата за логване в пощата излиза Willkommen на над 20 езика. А аз наистина имам нужда да си проверя кореспонденцията. Задочните ми студенти знаят само тази моя поща и съответно могат да ме питат за задачи само чрез нея, ако не са в състояние да дойдат на консултации, защото работят. А изпитът им наближава... :s:
Активен

Веско Баев

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 62
  • B*I*O*I*N*F*O
Re:Електронна поща в ПУ
« Отговор #63 -: 05.11.2012, 10:05:04 »

Вероятно официалната кореспонденция минава през abv.bg.

ти пък, всичко е още на добрата стара тетрадка  :bravo:
Активен
PLANTGENE.EU

Lithium

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 136
Re:Електронна поща в ПУ
« Отговор #64 -: 05.11.2012, 10:13:24 »

Изводите които можем да направим от създалата се ситуация са, че или университетското ръководство не ползва електронна поща или ако ползва такава не намира нищо смущаващо в това, тя да е хоствана на безплатен сървър от сорта на абв, мейл.бг или гмейл. И двата сценария говорят много зле за нас като университет. Оставям без коментар това, че и за голяма част от преподавателите изглежда е все едно има ли или няма поща.
Активен

Веско Баев

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 62
  • B*I*O*I*N*F*O
Re:Електронна поща в ПУ
« Отговор #65 -: 05.11.2012, 10:22:49 »

Незнам как работят въобще?! те кореспонденсия извън БГ нямат ли? или само в сградата на ПУ и за това и по телефон става  :hihi:

Мен ако за 10ч ми спре мейла се чувствам все едно са ми спрели телефона или тока....
Активен
PLANTGENE.EU

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Електронна поща в ПУ
« Отговор #66 -: 05.11.2012, 10:47:42 »

Имат си поща в ПУ и си я ползват. И аз съм учуден от биволското им търпение.
Активен

Веско Баев

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 62
  • B*I*O*I*N*F*O
Re:Електронна поща в ПУ
« Отговор #67 -: 05.11.2012, 10:59:47 »

"и си я ползват" звучи много весело в случая
Активен
PLANTGENE.EU

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Електронна поща в ПУ
« Отговор #68 -: 05.11.2012, 11:22:17 »

В смисъл, не са промотирали официално АБВ мейла си - иначе във ФМИ (например) секретарките имат файл с 'алтернативни мейли' и пишат до тях при нужда.
Активен

Веско Баев

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 62
  • B*I*O*I*N*F*O
Re:Електронна поща в ПУ
« Отговор #69 -: 05.11.2012, 11:28:04 »

Щом ще се ползва абв, поне да бяха го направили с google apps for education и да си имат ПУ поща отзад с google, щеше да е 100000% по сигурно от това в момента....
Активен
PLANTGENE.EU

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Електронна поща в ПУ
« Отговор #70 -: 05.11.2012, 11:39:46 »

Абе, тук идеята е добра, нека е MS Exchange, да си е наше. Куриоза е, че както гледам - нещата отиват къв срив на домейна uni-plovdiv.bg изцяло, в момента вторият DNS е 10.100.23.2 - не говоря за МХ запис, а за резервният DNS на uni-plovdiv.bg - ако скапят и първият, става весело - всичко @уни ще изчезне, докато не го оправят, не само мейла.

Аз бях против Атанас да промотира и използва uni-plovdiv.net - но явно е усетил полъха на промените и се е ориентирал правилно.

Все още искрено се надявам УИЦ да си върне престижа и доверието и да оправят нещата бързо и коректно. Самата поща напоследък беше Ок, дори отскоро заработи и пренасочването на писмата, т.е. самият MS Exchange го понастроиха горе-долу (и антиспама се пооправи). В момента проблемите са от неизвестно за мен като причина некадърно (сори, нямам друга дума) пипане по записите на DNS. Аз също бях админ на ПУ (1995-2000) и пипах по тия записи и винаги ме е било адски страх да не объркам нещо. Явно има нещо, което не знам - или нови рутери/сървери ("техническите причини" от съобщението), с които имат проблем с настройването им (макар че DNS е един текстов файл с утвърдените отпреди 25-30 години RFC1034 и RFC1035 - настолно четиво на всеки мрежов админ).
Активен

Емил Дойчев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 278
Re:Електронна поща в ПУ
« Отговор #71 -: 05.11.2012, 21:05:18 »

Аз бях против Атанас да промотира и използва uni-plovdiv.net - но явно е усетил полъха на промените и се е ориентирал правилно.

И аз не одобрявах, но mail server-a @uni-plovdiv.net не е паднал вече 4 месеца (http://netmon.uni-plovdiv.bg/smokeping.fcgi?displaymode=n;start=2012-06-20;end=2012-11-5;target=http.mail_SMTP). За същото време @uni-plovdiv.bg има епизодични проблясъци.

Все още искрено се надявам УИЦ да си върне престижа и доверието ...

Ха, ха, ха... шегаджия  :wink: То ако можеше да си върнеш нещо което никога не си имал и аз бих искал да си върна едни 10 милиона евро.

... макар че DNS е един текстов файл с утвърдените отпреди 25-30 години RFC1034 и RFC1035 - настолно четиво на всеки мрежов админ.

Май е време да влезе админ в УИЦ, а?
Активен

А.Пенев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 157
    • www.alexander-penev.info
Re:Електронна поща в ПУ
« Отговор #72 -: 05.11.2012, 23:32:28 »

Дори и да забием твърдо истинското външно IP на mail сървъра това би ни помогнало единствено да видим, че нямаме нови писма. Също и да изпратим някое писмо, за което да не очакваме отговор. Или по-точно наистина да хвърляме боб ще има или няма да има случайно промъкнало се входящо писъмце.
Така е за съжаление, но аз вече го избивам на майтап. На мен все пак ми свърши работа да видя 1-2 писма (минали по закона на "боба") и да изпратя едно писмо, за което не чаках отговор.
Но ситуацията с DNS-а е абсурдна. Ако опрем да си даваме мейла като user@194.141.96.231 ще влезем в новините  :hihi:
Активен
А.Пенев

Lithium

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 136
Re:Електронна поща в ПУ
« Отговор #73 -: 06.11.2012, 12:09:50 »

Уеб-мейла се появи! Това хубаво, но защо не ме разпознава като потребител?
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re:Електронна поща в ПУ
« Отговор #74 -: 06.11.2012, 12:16:55 »

Уеб-мейла се появи! Това хубаво, но защо не ме разпознава като потребител?

Трябва да сложих "uni-plovdiv/" пред името си, например "uni-plovdiv/atanas". Така става, аз пробвах.
Активен

Lithium

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 136
Re:Електронна поща в ПУ
« Отговор #75 -: 06.11.2012, 13:14:48 »

Интересно, че става и ако в адреса заменя "bg" с "lcl" . Това става само от вътрешната мрежа де.
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Електронна поща в ПУ
« Отговор #76 -: 06.11.2012, 21:38:05 »

06 ноември 2012, 21:32 Извлечени бяха 200 имейла. Остават 1459 имейла.
06 ноември 2012, 21:28 Извлечени бяха 200 имейла. Остават 1659 имейла.
06 ноември 2012, 21:24 Грешка във връзката.
Сървърът даде грешка "Private IP address"

Тука има, тука нема, алтерира си МХ записите... КРАСОТА!
Активен

Веско Баев

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 62
  • B*I*O*I*N*F*O
Re:Електронна поща в ПУ
« Отговор #77 -: 06.11.2012, 21:43:53 »

Логото на "новата ПУ поща" - "Добре дошли в света на бета-тестерите"  :hihi: :bravo:
Активен
PLANTGENE.EU

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re:Електронна поща в ПУ
« Отговор #78 -: 07.11.2012, 10:28:17 »

Свидетели сме на брутално съсипване на една услуга (според някои съботаж), която към началото на тази година достигна много високо доверие у потребителите. Към момента вече едва ли някой с активна кореспонденция разчита на тази поща. Основни отговорни за това мога да посоча Ректора и заместника му по IT. Ако някой се съмнява в това твърдение, бих го запитал "а каква се очаква да е ролята им изобщо като управленци". Техническата поддржка няма нужда да се коментира, видимо е че липсва познание по материята мрежи и интернет, както и как се използват конкретните инструменти. Ако и да е така, момчетата работят под силен стрес на принципа "гасене на пожари", където е ясно, че нищо градивно не може да се случи.

Не пиша това с омраза или огорчение, дори напротив. Още веднъж публично декларирам, че за мен ще е приятно да помогна с каквото зная и умея - know-how, което основно придобих в ПУ за периода 1999-2012.

Удивително непонятно е за мен, как един такъв абсурд ни връхлетя в 21-ви век под един покрив където се говори за е-ПУ, стратегия ПУ-2020, качество на обучение, фукане за престиж и прочие. Това за мен е дълбоко аморално поведение.
Активен

Lithium

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 136
Re:Електронна поща в ПУ
« Отговор #79 -: 07.11.2012, 10:42:48 »

За съжаление тази дискусия се чете от една шепа хора, сред които едва ли влизат отговорните за ситуацията. Интересно дали процедурата по акредитация, която върви в момента, изисква електронна кореспонденция и каква точно поща ползват за целта архитектите на е-ПУ ;)


Активен