argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Изпит по биология за кандидат-студенти  (Прочетена 6907 пъти)

Magallanes

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 7

Здравейте! Моля, споделете под каква форма е изпитът, как протича и друга полезна информация, която прецените...
Активен

sweety11

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 24
  • Молекулярна биология - III-ти курс
Re:Изпит по биология за кандидат-студенти
« Отговор #1 -: 04.03.2013, 15:12:01 »

Изпитът е писмен - тест, продължава 4 астрономически часа. Въпросите са около 40, по-голямата част са отворени, има и схеми за попълване или обяснение. За подготовка са достатъчни учебниците, които имаш за 9 и 10 клас задължителна подготовка.  :-)
Активен

Magallanes

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 7
Re:Изпит по биология за кандидат-студенти
« Отговор #2 -: 04.03.2013, 17:40:34 »

Изпитът е писмен - тест, продължава 4 астрономически часа. Въпросите са около 40, по-голямата част са отворени, има и схеми за попълване или обяснение. За подготовка са достатъчни учебниците, които имаш за 9 и 10 клас задължителна подготовка.  :-)

Благодаря!  :-) Интересува ме точно твоята специалност - може ли да ми кажеш какви са възможностите за реализация след това и дали има такива въобще? Молекулярната биология ли е най-престижна във факултета? Най-вече ме интересува специалността, която е най-добре реализируема след това и евентуално котируема и в Европа и коя специалност работи по програмата ''Еразъм'' или подобни? Да уточня- не ми се става учител по биология!
« Последна редакция: 04.03.2013, 17:43:06 от Magallanes »
Активен

Arln

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 43
Re:Изпит по биология за кандидат-студенти
« Отговор #3 -: 05.03.2013, 16:52:42 »

Адски много пари се правят от тази специалност. Възможностите за реализация са огромни. Една от двете най-престижни специалности на Биологически факултет е Молекулярната биология. Но трябва да успееш да завършиш и съответната магистратура. Заплащането на запад е астрономическо, в случай, че си креативен, иновативен и добър в това, което правиш. В краен случай, ако годишен доход от над 150 000 евро + бонусите не ти се струва достатъчен, винаги можеш да си отвориш собствена лаборатория за синтетични наркотици!
Активен

Magallanes

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 7
Re:Изпит по биология за кандидат-студенти
« Отговор #4 -: 06.03.2013, 19:48:38 »

Благодаря, Arln!
Ще ми се да чуя ОЩЕ мнения...и особено на завършили или завършващи молекулярни биолози или биохимици, както са били известни в миналото...
Много форуми изчетох и има диаметрално противоположни мнения...
Искам да питам за английския - от нулата ли започва да се изучава и какво е нивото му на преподаване?
Има ли хора от специалността, които са били в чуждестранни университети по програмата ''Еразъм'' и какви са им впечатленията? Има ли хора, които възнамеряват да продължат магистратура или докторантура в чужбина, ако има - в кои държави и защо? В кои европейски държави е най-добре да се работи по специалността, имам предвид ''молекулярна биология''(само за нея говоря досега) и магистърските и докторските програми свързани и произтичащи от нея...
« Последна редакция: 06.03.2013, 20:07:00 от Magallanes »
Активен

munroe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148
  • Няма ли да стане лято вече?
Re:Изпит по биология за кандидат-студенти
« Отговор #5 -: 06.03.2013, 22:23:58 »

Адски много пари се правят от тази специалност. Възможностите за реализация са огромни. Една от двете най-престижни специалности на Биологически факултет е Молекулярната биология. Но трябва да успееш да завършиш и съответната магистратура. Заплащането на запад е астрономическо, в случай, че си креативен, иновативен и добър в това, което правиш. В краен случай, ако годишен доход от над 150 000 евро + бонусите не ти се струва достатъчен, винаги можеш да си отвориш собствена лаборатория за синтетични наркотици!
Ах, винаги можеш да познаеш първокурсниците-второкурсниците по безкрайния им оптимизъм и може би липсата на все още липса на натрупани критична маса знания, които ги карат да си фантазират :)
Дори самата идея за собствена лаборатория е непосилна, защото един евтин pcr е 10 000 лева, обикновена центрофуга 10 000 лева (за ултра  да не говорим), комплект за електрофореза пак пари. Отделно безкрайно количество различни консумативи. Дори самите пипети са скъпи за нашите стандарти :D Да не говорим, че клиентите ще са дефицит. И това само за рутинните процедури, да не говорим за секвениране каква е инвестицията :D
Реализацията в България е трудно и дори сигурно и докторантите биолози се чудят какво ще правят, какво да говорим за един бакалавър особено, ако има сериозни пропуски в знанията.

ПП Специалностите в БФ са идентични с леки разлики...

« Последна редакция: 06.03.2013, 22:27:00 от munroe »
Активен

Magallanes

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 7
Re:Изпит по биология за кандидат-студенти
« Отговор #6 -: 07.03.2013, 17:20:58 »

Ето, пак същото се получава. Едните рисуват специалността с розови боички, другите - пък крайни песимисти.... :mmm:
Активен

munroe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148
  • Няма ли да стане лято вече?
Re:Изпит по биология за кандидат-студенти
« Отговор #7 -: 07.03.2013, 20:43:13 »

О, не... Аз не съм песимист. Аз съм реалист :)

В България преобладава нискоквалифицрания труд, а в чужбина дори завършилите горе-долу добри университети не могат да си намерят работа или поне желана...

А дори и да се реализира биолог в някаква лаборатория, възнаграждението най-често е мизерно...
« Последна редакция: 07.03.2013, 20:45:54 от munroe »
Активен

Magallanes

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 7
Re:Изпит по биология за кандидат-студенти
« Отговор #8 -: 07.03.2013, 21:05:10 »

О, не... Аз не съм песимист. Аз съм реалист :)

В България преобладава нискоквалифицрания труд, а в чужбина дори завършилите горе-долу добри университети не могат да си намерят работа или поне желана...

А дори и да се реализира биолог в някаква лаборатория, възнаграждението най-често е мизерно...
И викаш, че не си песимист?! Или си песимист или учиш в БФ с нежелание....и без да се обиждаш. :-)

Ако можеше и други да се включат, ама май трябва да направя нова тема, защото заглавието не отговаря на заформилата се дискусия за реализация с МБ...
Активен

munroe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148
  • Няма ли да стане лято вече?
Re:Изпит по биология за кандидат-студенти
« Отговор #9 -: 07.03.2013, 21:12:28 »

Уча с желание, успех 6, втора година съм дипломант в една от катедрите, често с колеги участваме в семинари и конкурси, но перспективите са песимистични. Понякога се чудим какъв е смисълът да се тормозим :)

Но не е така само в ПУ, почти навсякъде е така и в почти всяка специалност. Това не е песимистичния вариант, това е реалистичния. Не го осъзнаваш, защото дори не знаеш какво е молекулярна биология :)

Може би най-добрата инвестиция в бъдещето е, ако си един отличен програмист. Този сектор поне изпитва глад за специалисти.
« Последна редакция: 07.03.2013, 21:17:21 от munroe »
Активен

Magallanes

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 7
Re:Изпит по биология за кандидат-студенти
« Отговор #10 -: 07.03.2013, 21:15:49 »

Ако вярваш себе си, ще успееш!

По света и у нас не си ли проверявал какви са възможностите?
 
Чакай да сложа един линк от друг форум и дискусия, която прочетох и ми се видя интересна.

Цитат
....Вариант 3 е да се насочиш към съвременните специалности - Молекулярна биология/Биотехнологии. Тук баловете са най-високи, а обучението е най-некачествено. Обаче има достатъчна бройка лаборатории в които биха те взели на стаж докато учиш и след това биха ти дали читави препоръки. После светът е твой - никакъв проблем да се уредиш и в най-добрите университети и институти из Европа (ако вложиш съответните усилия). А ако останеш в България имаш доста повече възможности за работа със задоволително заплащане....
« Последна редакция: 07.03.2013, 21:46:31 от Magallanes »
Активен

Magallanes

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 7
Re:Изпит по биология за кандидат-студенти
« Отговор #11 -: 08.03.2013, 17:24:24 »

Хайде, дайте още мнения... :-)
Активен

nik0la1

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48
Re:Изпит по биология за кандидат-студенти
« Отговор #12 -: 09.03.2013, 17:44:34 »

Вярно имаме много надежди и сме наивни още защото  иаз съм 2 курс Биология ихимия.Когато човек сесблъска с реалността разбира колко е грешал за дадено нещо.В България можем само да мечтаем и да сме оптимистични.
Активен

Danie93

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6
Re:Изпит по биология за кандидат-студенти
« Отговор #13 -: 11.03.2013, 21:56:14 »

Такам... Аз съм 1ви курс МБ и наистина не претендирам, че мнението ми се препокрива в голям процент с реалността...но... не мога да кажа, че очаквам да забогатея от специалността си, ако остана в БГ :) и то ако изобщо си намеря работа по специалността. И преди да питате "Ем за кво си я записала тогава изобщо?" ще ви кажа, че когато човек записва да следва която и да е природна наука, той трябва да бъде привлечен от нея...един тип както хората на изкуството се записват в консерватории...не за да забогатяват! Водещ трябва да е любопитният характер и изследователски нюх... А пък след време кой къде кво ще работи никой не знае. Затова не можем да си правим отсега планове за след 6-9 години, когато завършим магистратура, или ако е писано - докторантура. Друг е въпросът, че когато човек се запознае по-отблизо с различните биологически дисциплини може да бъде привлечен от нещо, което никога не е подозирал, че ще му допадне. Общо взето хората могат да ти дадат само статистика, демек 98% да кажем не се реализират...но ако ти можеш да бъдеш сред останалите 2? :)
Активен

Danie93

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6
Re:Изпит по биология за кандидат-студенти
« Отговор #14 -: 11.03.2013, 22:00:17 »

отделно трябва да се разгледа въпросът какво разбираш под "реализация" - стабилен доход, спокойствие и сигурност в работата или вълнение...
Активен

Valeriq79

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12
Re:Изпит по биология за кандидат-студенти
« Отговор #15 -: 23.04.2013, 19:34:12 »

Аз също съм чела много форуми на тази тема,тъй като при кандидатстването ми тази специалност (Молекулярна билогия) ще ми бъде първо желание!!Допада ми това,което се узичава и съм съгласна,че за да учиш природна наука трабва да си завладян от нея и ако имаш късмет и завършиш необходимата степен,ще може да се реализираш!! :-)
Активен