argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Дефицит на лидери или на нещо друго?  (Прочетена 3424 пъти)

Lithium

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 136

Господа студенти, любопитно ми е има ли нашия СС нещо общо с това: http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2013/03/21/2027004_hristo_stoichkov_se_suglasi_da_povede_studentite_ako/ и солидарни ли сте с тази ... как да я нарека, "странна" идея?
Активен

Krysha

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 19
Re:Дефицит на лидери или на нещо друго?
« Отговор #1 -: 23.03.2013, 15:34:39 »

Не знам "господата студенти" какво ще  отговорят (ако изобщо го направят), но аз като дама студентка :) съм също толкова изумена и втрещена от... е, ти я наричаш "странна", но за мен е БЕЗУМНА идея. От Национално представителство на студентските съвети в Република България обясниха избора така: " На 20-ти студенти се събрахме на Орлов мост в столицата с искане за реформи в младежките политики. В наша подкрепа се присъединиха и граждани. Множеството започна да скандира името на Стоичков, затова той беше поканен. Той не изразява нашите искания, а като авторитет и име застава зад нашата кауза. Със сигурност няма да е единствената поканена известна личност в наша подкрепа."-  Яна Вангелова, член на Изпълнителния съвет на НПСС. Що се отнася до СС на ПУ и тяхната позиция обаче ( уж такава, която да изразява "нашата"), то хората добре са си го казали : "чакай от умрял писмо."  Лично аз намирам идеята за "Стоичков" и "студенти" в едно изречение за НЕЛЕПА. (ама тя цялата ни работа е такава)
Активен

Lithium

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 136
Re:Дефицит на лидери или на нещо друго?
« Отговор #2 -: 24.03.2013, 12:09:04 »

С извинение към дамите студенти, да, идеята е не просто странна, а е пълен фарс Ицата да бъде припознаван за лидер на каквото и да е академично движение. Ще ми се просто да видя по-енергични възражения от страна на студентството. Освен с организиране на чалга-вечеринки, футболни турнири и конкурси мис незнам-какво-си, този СС занимава ли се с нещо?
Активен

Krysha

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 19
Re:Дефицит на лидери или на нещо друго?
« Отговор #3 -: 25.03.2013, 22:19:53 »

ПО мои наблюдения СС на ПУ е съгласен с всичко "спуснато" от НПСС. Определено не личи да има своя воля и мисъл. И е видно какво със сигурност НЕ прави, освен организирането на "чалга-вечеринки, футболни турнири и конкурси мис незнам-какво-си",  НЕ ЧЕТЕ форума. А к'во правим ние?
Активен

Lithium

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 136
Re:Дефицит на лидери или на нещо друго?
« Отговор #4 -: 26.03.2013, 01:05:04 »

Като преподавател едва ли мога да направя много повече от това да проявявам интерес към делата и позициите на СС. Повечето от студентите ми или не знаят за съществуването на този съвет или не ги интересува дейността му. Масовата апатия е идеална хранителна среда за разни тарикатчета да легитимират собствени (или платени) тези като общостуденстка позиция. А може пък вица, който прочетох днес да си е самата истина: "Като се има предвид що майки оплоди вербално Стоичков навремето, нищо чудно, че днешното студентство го възприема за духовен баща." :D
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re:Дефицит на лидери или на нещо друго?
« Отговор #5 -: 26.03.2013, 21:36:26 »

С извинение към дамите студенти, да, идеята е не просто странна, а е пълен фарс Ицата да бъде припознаван за лидер на каквото и да е академично движение. Ще ми се просто да видя по-енергични възражения от страна на студентството. Освен с организиране на чалга-вечеринки, футболни турнири и конкурси мис незнам-какво-си, този СС занимава ли се с нещо?

К'во против Ицата, даже Хонорис кауза го направихме, така че си е точно на мястото - на това, на което го поставихме преди 1-2 години...
Активен

Krysha

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 19
Re:Дефицит на лидери или на нещо друго?
« Отговор #6 -: 27.03.2013, 01:21:21 »

Ами то и тогава за МЕН  си беше срам, че избрах ПУ да продължа образованието си, при положение, че същото ВУЗ раздава подобни "титли" с лека ръка. На ръководството обаче никой не потърси сметка (а аз ли да го направя, първокурсничката?)! НО сега, АЗ, в качеството си на студентка, определено не желая да бъда свързвана по какъвто и да е начин с лице, на което му липсва елементарно възпитание! ( мога да разкажа пример от 1-во лице в подкрепа на твърдението ми).
Активен

Lithium

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 136
Re:Дефицит на лидери или на нещо друго?
« Отговор #7 -: 28.03.2013, 11:37:36 »

Наско, не знаех че и ти си бил сред "направилите" го ;) Добре поне че съветът на ректорите още не го е издигнал за почетен председател на национално ниво, та излагацията си остава само за ПУ и най-вече за академичния съвет от онова време. Синковците от нпсс от друга страна не се умориха да повтарят, че били единствените законни представители на българските студенти и излъчването на този лидер изразявало вижданията и интересите на всички студенти. Преди няколко месеца пак имаха наглостта да защитават Игнатов и издънките във ФНИ от името на "българските студенти". Струва ми се, че взеха да прекаляват.
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re:Дефицит на лидери или на нещо друго?
« Отговор #8 -: 28.03.2013, 20:38:05 »

Стоичков да ни е проблема - да си свиркаме...

Иначе за представителността на мнението на мнозинствата най-новият хонорис кауза на ПУ, проф. д-р Йоханес Вайс изнесе интересна лекция, която може да се види тук: http://events.uni-plovdiv.net/26.03.2013
Активен

Lithium

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 136
Re:Дефицит на лидери или на нещо друго?
« Отговор #9 -: 31.03.2013, 15:32:51 »

Една добра статия по темата: http://reduta.bg/v2/article/%D0%BA%D0%B8%D1%87-%D0%BF%D0%BE-%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D1%83%D1%82%D0%B0%D1%84%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%8F


А упоритото мълчание на нашите СС-лидери показва, че и в ПУ тази организация е точно толкова куха, нефункционална и непредставителна колкото е НПСС на национално ниво.
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re:Дефицит на лидери или на нещо друго?
« Отговор #10 -: 31.03.2013, 19:33:38 »

Интересно тази позиция не е подписана от СС на ПУ.

Иначе съвременните СС (по принцип не само за ПУ) са създадено целево, уж да представляват мнението на студентите и защитават правата им. Те за защитени със закон и освен това имат бюджет. При тази напълно погрешна постановка всеки се досеща, че това не е нищо повече от една комсомолска организация. На практика се получава една хубава говорилня, в която не се тренират никакви позитивни умения. СС често се използва от властта - или в разните университетски избори или както е в случая по тази тема.

Една друга студентска организация - AIESEC, на която аз много симпатизирам е пълен контраст. Инициатива, без законова задължителност или защита, нула социален бюджет - само проектен принцип и резултата е активни и мотивирани участници. Всички студенти от AIESEC са били приятен събеседник за мен.

В този пост няма нищо лично, напротив. Оценям желанието на момчетата и момичетата от СС да се борят за общото благо, но намирам изначалната постановка и среда за неправилни.
Активен