argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Нова бакалавърска специалност "Софтуерни технологии и дизайн"  (Прочетена 16175 пъти)

Таньо Иванов

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 81
  • Бъди коректен потребителю!

Мисля, че ще е супер ;)
Активен
Блаженството за тялото е здравето, за ума – знанието.

tera

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4

С изпит ли се кандидатства, или само с диплома ?
Активен

lamerko

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 211
    • Моят блог

Защо трябваше да минат 15 години, за да почнат да се появяват специалности с такъв план?!! Толкова ли бяха важни 10-12 математики за бизнеса?
Активен

Таньо Иванов

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 81
  • Бъди коректен потребителю!

Да, и аз съм на това мнение.
Доста по-добре биха се отразили за професионалното развитие дисциплините в новите специалности, отколкото сухата материя в миналото..

Мисля, че това са възможните начини:
1. Може с матура по Математика.
2. Изпит по Математика или Информатика.
3. Олимпиада по Математика или Информатика.
« Последна редакция: 01.05.2013, 10:12:08 от Таньо Иванов »
Активен
Блаженството за тялото е здравето, за ума – знанието.

Veska Noncheva

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 45

А съвременните технологии (софтуерни, информационни, …) не се ли появиха от “сухата материя в миналото”? И така се разрастнаха, че вече самостоятелно се изучават. И е естествено да възникват нови специалности.
А ако искаме да създаваме нови технологии, какво трябва да учим?
Именно разнообразието на специалности във ФМИ е ценното, според мене.
 :-)
Активен

Митко

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 26

Да, супер ще е да се разкарат ненужните информатики. Някой знае ли, дали за 2-ри курс ще може да се преместя от информатика към тази специалност, сигурен съм че ще се съберем поне 10 човека желаещи. Проблема е група 2-ри курс, защото специалноста е нова, но има специалности с 10- човека, тъй че ми е интересно, ако се съберем 10-тима дали ще може да се преместим? 

А съвременните технологии (софтуерни, информационни, …) не се ли появиха от “сухата материя в миналото”? И така се разрастнаха, че вече самостоятелно се изучават. И е естествено да възникват нови специалности.
А ако искаме да създаваме нови технологии, какво трябва да учим?
Именно разнообразието на специалности във ФМИ е ценното, според мене.
 :-)


Чак такова разнообразие на специалностите във ФМИ, няма! Като цяло наистина ФМИ е на някакво по-високо ниво, спрямо другите факултети в ПУ, но все пак наистина има много излишни неща!

Аз съм първа година информатика. 1 и 2-ри триместър, се учи информатика, до нивото което ти е необходимо да вземеш кандидатстуидентския по информатика, което е недопустимо, в 3-ти триместър се учат наченки на ООП. За сметка на това обаче по математиките те бъхтят яко, като 2-рата година като гледам ще става по-зле, и единствената ти мотивация да учиш математика е да я вземеш, за да продължиш образованието си и да "достигнеш" до дисциплините от 3 курс, или да извадиш добри оценки по математиките, за да хванеш стипендия. Тези 2-те не би трябвало да са мотивация, за нито 1 дисциплина. Изучаваните математики са толкова безполезни, че направо не знам. Вярно е има информатици и програмисти, на които наистина им е нужна много математика, за тях си има специалност "Математика и информатика".

Много по-добре би било 1 триместър, едното ОКИ и Програмирането, като за загрявка. 2 триместър ООП, информационни технологии и ЛААГ-че. 3-ти Курсово проектче, програмиране на джава/си шарп,
и може малко математически анализ, като да не е без хич, колкото да се схване логиката на границите.
От 2-рата година от математиките да оставят едната статистика и дискретната математика и т'ва е, кво повече му трябва на един прорамист, на отпушилите се свободни места, може да се сложат много по полезни дисциплини или да се учат по-навътре другите съществуващи.

За тези които искат да учат задълбочено математика има предостатъчно възможности:

Математика
Математика и информатика
Приложна математика
Бизнес математика

Нека и ние програмистите да видим малко по-голяма реална полза от висшето си образование, а не просто "увеличаване на общата култура по специалноста" все пак основното образование е за общатата култура, а средното за обща култура в дадена насока.



Надявам се наистина новата специалност да се развива добре и хората да научат нещо смислено от нея, изглежда добре оформена, 3-ти курс си има практика по специалноста, а 4-ти курс има стаж, изглежда обещаващо и дано наистина се получи добре  :y:
Активен

Таньо Иванов

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 81
  • Бъди коректен потребителю!

В софтуерните фирми има хора, които се занимават с изчисленията и хора, които се занимават с чистото програмиране.
Колкото и малкада е фирмата, за сложни изчисления не биха се използвали знанията на програмиста.

Мисля, че в миналото, когато компютрите са се създавали и всичко е било само изчисления, също не се е разчитало на знианията по математика на програмистите. Мисля, че нещата се подобряват.
Активен
Блаженството за тялото е здравето, за ума – знанието.

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page

Да, и аз съм на това мнение.
Доста по-добре биха се отразили за професионалното развитие дисциплините в новите специалности, отколкото сухата материя в миналото..

Мисля, че това са възможните начини:
1. Може с матура по Математика.
2. Изпит по Математика или Информатика.
3. Олимпиада по Математика или Информатика.

Прочети как се формира бала за спец. СТД поне, де. 3 компонента са.
Активен

denislavv

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 32

Има ли по ощетени от пурвокурсниците и изобщо от хората ,които учат информатика в ПУ сега ,когато излиза тази специалност.Не беше ли по-мъдро да се направи адекватна промяна в програмата на нашата специалност .Сега ние какви се явяваме , второразрядни програмисти обучавани за IТ сектора , такъв какъвто е бил през 90-те години, а паралелно с нас ще има кади обучаващи се според стандартите продиктувани от съвременните технологии.Искам да знам ,сега като съм първи курс, а това е нова специалност , има ли някава възможност догодина да се обучавам като второкурсник по тази специалност, защото информатиката определено не отговаря на изискванията ,които ИТ сектора поставя към днешна дата.
Активен

twify

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1

Желаем ПРОМЯНА и на нашата програма за да са в крак с Новите технологии, а не да учим неща стари колкото нас...
Активен

Митко

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 26

На мен като цяло предметите изучавани в "Информатика" повече ми допадат от тези от "Софтуерни технологии и дизайн" и не мисля че са второразрядни или нещо от сорта и мисля че дават солидна основа, на която да се осавършенстваш. Само където първата година много мудно се развиват нещата, а втората има прекалено много математики, които могат да бъдат заместени с нещо което ще е по-ползотворно.

Предимството на софтуерните технологии и дизайн е, че математикита са поразкарани и че има 9 избираеми дисциплини, стаж и практика.

Избираемите дисциплини обаче, са само потенциално предимство и дали ще се възползваш си е твоя работа.

Ние пък имаме 5 избираеми дисциплини и 5 курсови проекта (които също са потенциално предимство, щото тъй като са по-свободни, може да ги претупаш и пак да преминеш, но ако се разгърнеш на тях и ги правиш с кеф, може да научиш много и допълнителни неща и от тях)  което също е добре.


Доколкото разбрах, най-вероятно няма да може да се местим от информатика на СДИ, но ако някой първокурсник наистина много държи, сигурно може да прекъсне за година и да се премеси на следващата, не знам, но и не виждам много смисъл в тая работа.

Като гледам на къде върви темата, по-добре да се прочете тази https://forum.uni-plovdiv.net/index.php?topic=14396.0 , на която Светослав Енков е сложил добро обобщение.
« Последна редакция: 06.05.2013, 21:01:16 от Митко »
Активен

Jenezis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2

Аз искам да попитам, дали е задължително да се явявам на кандидат-студентски изпити, или може да се кандидатства само с оценките от дипломата и тази, която ще изкарам на матурата по БЕЛ?
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Нова бакалавърска специалност "Софтуерl
« Отговор #13 -: 08.05.2013, 17:29:03 »

Аз искам да попитам, дали е задължително да се явявам на кандидат-студентски изпити, или може да се кандидатства само с оценките от дипломата и тази, която ще изкарам на матурата по БЕЛ?

Аз искам да попитам (без да се заяждам), кое не е ясно? На Вашият въпрос отговорът конкретно е ДА.

---------

Условия за прием по специалността.Приемът за специалност „Софтуерни технологии и дизайн “ е въз основа на състезателен бал, който се образува по формулата 2 х И1 + 2 х О1 + О2 + О3, където

И1: ДЗИ (Български език и литература) или КСИ ( Български език)
О1: Информационни технологии
О2: Информатика
О3: Математика

Оценката от КСИ по информатика може да замени всяка оценка О1 или О2 от дипломата за средно образование.
Оценката от КСИ по математика може да замени оценка О3 от дипломата за средно образование.
« Последна редакция: 08.05.2013, 19:48:33 от Светослав Енков »
Активен

Jenezis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2

Просто исках да се подсигуря, случайно да не съм разбрал нещо не както трябва, защото ми изглеждаше подозрително да може да се кандидатства без кандидат-студентски изпити, тъй като повечето паралелки ги изискват, 
иначе благодаря за отговора! :)
« Последна редакция: 09.05.2013, 02:26:20 от Jenezis »
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re:Нова бакалавърска специалност "Софтуерl
« Отговор #15 -: 09.05.2013, 10:52:14 »

При нас може отдавна и без КСК изпит. И по Информатика и БИТ. То си е изпит - матурата по математика (ДЗИ) е сертифициран и законен изпит, не е само с оценка от дипломата през годините.

Интересното и удобното е, че ако имате О1, О2, О3 ниски (или О2 да липсва, ако сте завършили отдавна), с явяване на КСИ по Математика и/или по Информатика, да се вземе по-високата оценка (т.е. при класирането при подадени няколко алтернативни оценки, винаги участва реално по-високата). Затова, желаещите да кандидатстват тази нова специалност, трябва да си оценят успеха от дипломата и да се явят и на КСИ, ако преценят - хубавото е, че ако имаш 02 Мн.добър 5.00 и О1 Добър 4 (примерно) и на КСИ по Информатика имаш 4, си остават 5-цата и 4-ката за О2 и О1, но ако изкараш 5.50 или 6 на КСИ Инф. - участва по-високата и тя заменя и О1 и О2.
« Последна редакция: 12.05.2013, 08:40:39 от Светослав Енков »
Активен

hadriel

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6

На мен ли така ми изглежда или са събрани доста от досегашните избираеми/факултативни дисциплини и е създадена нова специалност?

Според мен специалност Информатика си остава най-сериозната от гледна точка на учебния план, за да станеш програмист трябва да имаш основи, а основите са математически. Макар и ние да мразихме математиките първите години, сега като работим можем да решаваме доста комплексни проблеми, качество което не го виждам в "кодерите" които се произвеждат сега. Някак си не ми се вижда редно от увода в първия семестър да се скочи на ГПИ и графичен дизайн...

Нарастващото търсене на ИТ специалисти е поради липсата на качествени такива, не поради липсата на още специалности. Редовно ме питат да препоръчам добър програмист, но за жалост винаги отговарям че малкото добри си имат сериозни работи, а другите не стават...
Активен

Dimitar M

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4

А някой знае ли колко трявба да е бала за да те приемат за тази специалност :-) :-)
Активен

lamerko

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 211
    • Моят блог

След като е нова специалността, няма конкретна база за сравнения. Но предполагам, че 4-ка на изпита ще ти стигне за първо класиране, за бал по документи не знам...
Активен

Targa

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1

Дали ще ми стигне БАЛ 34.48 от 36 ? :-) :-)
Активен