Привет, колеги. От много време не съм посещавала форума, за което се извинявам.
Написаното от Митко за установяването на линейна независимост е вярно. Всичките 4-ри коефициента в линейната комбинация на въпросните 4-ри матрици, приравнена на нулевата матрица от същия тип, трябва да бъдат равни на нула, за да бъдат тези 4-ри матрици линейно независими. С други думи, системата хомогенни линейни уравнения, която се получава за ламбдите, е определена - има само нулевото решение.
Относно проверката дали 4-те матрици образуват пораждаща система - в общия случай трябва да се провери дали матричното уравнение
x*((1,0);(0,-1)) + y*((01);(-1,0)) + z*((0,0);(1,0)) + t*((0,0);(0,1)) = ((a,b);(c,d))
има решение (а в такъв случай то ще бъде единствено, защото матриците ще се превърнат в база) за коефициентите x, y, z, t в линейната комбинация. Матрицата ((a,b);(c,d)) е произволна квадратна матрица от 2-ри ред, т.е. a, b, c, d са произволни реални числа. След приравняване на всичките 4-ри елемента на матриците от двете страни на равенството, отново се получава система от 4-ри линейни уравнения, която ще бъде определена (т.е. с единствено решение). Решението на тази система (x,y,z,t) са точно координатите на произволна матрица във вече базата от 4-те матрици, дадени в условието на задачата. За координатите на конкретната матрица, които също се търсят в задачата, можете да заместите a, b, c, d със съответните елементи на тази матрица и така да получите стойностите на x, y, z, t, които ѝ съответстват.
Приемното ми време за консултации до края на А-триместър е:
понеделник, 13:30 - 14:15, 238 каб.,
петък, 10:00 - 11:30, 238 каб. (на 22.11.2013 (петък) консултациите ще се проведат от 10:30 - 12:00).
Заповядайте.