argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Дипломна работа  (Прочетена 5244 пъти)

tomov

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3
Дипломна работа
« -: 05.09.2014, 11:45:39 »

Здравейте,

Колкото и неочаквано да беше, успяхме да изкласим до четвърти курс.
До тук добре, но сега идва въпроса - какво ще правим: дипломна или изпит.
На мен лично идеята за дипломна работа ми допада повече, отколкото да се явявам на изпит, от който да ми зависи окончателната оценка.

Но сега идва проблемът: Как става цялата тая история с дипломната работа?
Как си намираш тутор (или както там му се вика), как се избираш на тема, как се организираш за изпълнението й... и още много други въпросчета.

Като цяло ми се иска да е нещо, което харесвам и мога да правя, например: C#, SQL, Arduino... но така като гледам университета се е вглъбил в тая JAVA и май всички теми са свързани с JAVA (поправете ме ако греша).

Ще се радвам да коментирате какво мислите да правите Вие или какво сте направили.... а пък ако се включи някой преподавател и да даде малко информация от извора....
Активен

Таньо Иванов

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 81
  • Бъди коректен потребителю!
Re: Дипломна работа
« Отговор #1 -: 05.09.2014, 15:42:13 »

Здравейте,

Може би варианта за Дипломна работа е по-добър, тъй като ще бъдете по-спокойни за завършването си предварително,
ще можете да упражните някоя технология, да включите проекта в своето CV и ако го разширите да го използвате и за магистратурата.
Докато при държавния изпит не е сигурно какви върпоси ще се паднат и каква ще е подготовката ви.

Процедурата не е сложна, при мен стана по-този начин миналата година:
1. Преглеждате да нямате оставени изпити, преддипломни стажове и така нататък.
2. Избирате си някой преподавател и го питате дали е възможно да ви бъде Ментор, ще е добре да сте си измислили и тема за Дипломната работа, ако нямате тема, той би трябвало да ви предложи някоя.
3. Отивате в Учебен отдел (инспекторките) и им казвате, че ще правите дипломна работа. Те ви дават 2 декларации. Подписвате ги и ги давате на Ментора, като в тях има записано името на дипломната работа на Английски и Български.
4. Остава само да се напише Дипломната. Преглеждате изискванията за дипломни работи, които имат в други университети, примерно в Варненски и я правите по тях.
Пловдивски университет, няма дефинирани изисквания, което е добре, по-голяма свобода има Студента. Документа трябва да е голям около ~50 ~60 страници.
5. След като напишете документа, създавате презентация, на която продължителноста да е максимум 10 минути, защото толкова време се разглеждат. И сте готови.
6. Ако решите, можете да кажете че дипломната работа има и практическа разработка, която сте написали и да я представяте по време на презентацията.
7. Една седмица преди дипломната трябва да сте готови и да изпратите файловете на Ментора си.
8. Когато дойде денят, отивате в залата, в която ще представяте дипломната и когато дойде вашия ред я презентирате за кратко време. Има комисия, която най-често е от 2-ма души. Залите са разпределени по стай, в които са около 10 души.
Дано да съм помогнал. Успех в писането.
« Последна редакция: 06.09.2014, 15:28:19 от Таньо Иванов »
Активен
Блаженството за тялото е здравето, за ума – знанието.

tomov

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3
Re: Дипломна работа
« Отговор #2 -: 05.09.2014, 17:53:40 »

Здравей,
Определено насоките, които даде са ясни и пълни. Със сигурност ще ги използвам.

Но за съжаление с всеки отговор възникват още въпроси:
1. В момента имам един изпит, на който не съм ся явил (Графика), всички останали са взети. Общият ми успех е почти 5.50. Това означава ли че не мога да правя дипломна?
2. Като казваш преподавател това включва всички преподаватели (без значение дали са асистенти, докторанти, доценти) или трябва да е някой професор? След това... как да го избера, като аз почти не ги познавам? Как да знам, че той ще е съгласен да ми бъде Ментор за проекта, който съм си избрал?
Активен

Таньо Иванов

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 81
  • Бъди коректен потребителю!
Re: Дипломна работа
« Отговор #3 -: 05.09.2014, 20:20:46 »

Благодаря, ако има проблеми чувствай се свободен да питаш, така помагаме и на други студенти.
Преди посещението до инспекторката е нужно изпитите да са взети, иначе не позволяват явяване за защита или изпит.
Успехът ти е супер добър, мисля, че дипломната се явява 60% от крайната оценка в дипломата, така че би трябвало да имаш като крайна някъде около 5.90.
Може да започнеш да правиш дипломна, просто преди отиването до инспекторката трябва да нямаш изпити. При мен това стана в последните дни..
Може и при асистенти, аз бях при гл. ас. д-р Иван Шотлеков и Енков, и беше много добре.
Листа с всички преподаватели можеш да откриеш тук
Важен е Word файла, и да нямаш изпити. Поздрави.
« Последна редакция: 06.09.2014, 15:27:44 от Таньо Иванов »
Активен
Блаженството за тялото е здравето, за ума – знанието.

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re: Дипломна работа
« Отговор #4 -: 05.09.2014, 23:16:17 »

За Ардуино - при мен! Ще помагам... Да, презентацията и папката (док файла) са най-важното. Затова се казва 'защита на дипломна работа'... Но можете при произволен преподавател, дори може да е извън ПУ/ФМИ, макар че се усложнява леко тогава процедурата...
Активен