argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Протест в София  (Прочетена 5453 пъти)

kelly

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48
Протест в София
« -: 16.11.2006, 20:28:18 »

 Привет, отново, колеги!
Задава се поредната заплаха за българската природа! Става въпрос за общоевропейската мрежа от защитени територии НАТУРА 2000 - система от територии, отговарящи на еднакви критерии за важност в цяла Европа, едно от задължителните условия за пиремането ни в ЕС. В България над 150 експерти, включително много от преподавателите в БФ прекараха 4 години в скитане по полета и сокаци, за да определят кои територии отговарят на европейските критерии за значимост, бяха похарчени стотици хиляди левове за полева работа и информиране и целият този труд се увенча с успех - над 35 % от територията на страната ни е от общоевропейска значимост! Повече информация можете да научите на
www.natura2000bg.org

Да, ама не, драги зрители, защото сред тях са и най-апетитите и прекрасни терени за строителство на хотели, ветрови генератори, дърводобив, минно дело и т.н. В официално изявление Министъра на околната среда и водите заяви, че се кани да намали двойно покритието на НАТУРА 2000, без каквато и да е научна обосновка, заради грозни политически игри. Това ще лиши стотици собственици от възможността за получават европейски субсидии за природосъобразно ползване на земите си и ще навлече милиони ЕВРО глоба на страната ни, защото се е провалила в изпълнението на изискванията, които ЕС е поставил.

На 21-ви Ноември се рашава съдбата на 35 % от българската територия на Националния съвет по биологично разнообразие.

Редица неправителствени организации и граждани решиха да напомнят на членовете на съвета за тяхната отговорност пред хората и природата с мълчалив протест пред сградата на МОСВ на площад Славейков в София от 13 часа.

Призоваваме всички, които имат отношения към проблема да се присъединят към нас!
Доброволците на Зелени Балкани се организират с транспорт до София и могат да вземат желаещи да подкрепят мрежата.

Ако някой от вас има възможност да отдели един ден мирен протест в София в защита интересите на природата, моля обадете се до края на 17.11 в офиса на Зелени Балкани: 032/62 69 77

Ако си мислите, че кисна в тоя форум само и единствено да призовавам към мълчаливи бдения и събиране на подписки, сте останали с грешно впечетление. Тази например предистория е дейност, в която пряко съм участвала, било с теренна или камарална работа и в някои от случаите на предложените територии стои и моето име, накрая на дългия списък експерти и учени. Ето затова се чувствам лично засегната и толкова активно търся всякаква подкрепа...

Предварително ви благодаря!
« Последна редакция: 19.11.2006, 00:39:57 от kelly »
Активен
Ако всичко върви гладко... значи пътят е хлъзгав!

(>',')>LIA<(','<)

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1316
  • :))
    • a lil' something something
Re: Отново на бунт!
« Отговор #1 -: 16.11.2006, 20:34:09 »

Уф с това име ме отказа от четене...

~LIA~
Активен
ЛИЯ - Професионален заек и кралица.
Going to a food addiction rehab in the nearest possible future.

kelly

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48
Re: Отново на бунт!
« Отговор #2 -: 17.11.2006, 09:45:31 »

 Толкова за твоята гражданска позиция!  :wink:
Активен
Ако всичко върви гладко... значи пътят е хлъзгав!

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Отново на бунт!
« Отговор #3 -: 17.11.2006, 09:52:44 »

Келли айде без прибързани заключения за хората.
Заглавието ти е наистина неподходящо-мен лично ме отблъсна и прочетох поста ти по диагонал.
Активен

kelly

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48
Re: Протест в София
« Отговор #4 -: 19.11.2006, 00:47:41 »

Честно казано, болно ми е, че не безумието на ситуацията ви притеснява, а заглавието ми!... Колкото и да се старая да не бъда патетична, всяко нещо в областта на природозащитата се извоюва с цената на огромен труд, лобиране, кампании, като се стигне до отчаяни опити като подписката "Да спасим Иракли" или протеста, който се организира в София...

Ужасно ме подтиска фактът, че много рядко каузите в областта на природозащитата се вземат насериозно, не е възможно едва шепа хора да разбират каква отговорност е уникалната природа на България. Още повече, това е форум на Биологически факултет, за Бога, нали би трябвало това да ни учат четири години!... Ясно ми е, че в него влизат и много хора извън факултета, но съм убедена, че всички ИМАТ някаква позиция!...

Все още мисля, че можем да променяме нещата, стига да повярваме!... Аз вярвам... още...
Активен
Ако всичко върви гладко... значи пътят е хлъзгав!

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Протест в София
« Отговор #5 -: 19.11.2006, 01:15:40 »

Келли доколкото си спомням заглавието ти беше нещо от сорта "да направим бунт" или подобно. Това като го прочета ме връхлита такава агресия, че колкото и благородна да е каузата мирни хорица като мен ги отблъсква. Когато се опитваш да привлечеш внимание и да направиш нещо може да омекотяваш ударите. Всчико трябва да се прави с такт и финес.

Относно природата на България-тя е невероятна. Малко страни имат богата природа и безброй прекрасни и райски кътчета като България. Природата се нуждае от защита и наистина се надявам един ден да живея аз и всички в една по-чиста България...ако не аз-поне децата или внуците ми.

Аз лично сега съм на вълна Екологично право.....И като гледааааам лошо ми става. Че то едно разпиляно законодателство, а пък и то едни процедури, доде се задвижат и цяла България ще изгори.

П.С. Ако се интересуваш този сайт ще ти е полезен (ако не го знаеш де):
Граждански портал за околната среда в България
« Последна редакция: 19.11.2006, 01:17:28 от Kelli_Mutu™ »
Активен

(>',')>LIA<(','<)

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1316
  • :))
    • a lil' something something
Re: Протест в София
« Отговор #6 -: 19.11.2006, 08:34:54 »

Тъй като започнахме да обсъждаме името - то беше "Отново на бунт". На мен, като на страничен наблюдател, ми вдъхна усещането, че ще чета думите на луда (не се обиждай) активистка, която не може нищо друго освен да вика като фен на Локо по време на финал и да обвинява тези, които я игнорират, защото не им е интересна. Наясно съм, че опитваш да работиш по добра кауза, но последователи не се привличат само с експресивни слова и голяма доза втълпена вина. Освен това мисля, че трябва да стъпваш с по-малки крачки и да не очакваш всеобща любов. Давай прости предложение, за чието изпълнение се изисква минимално усилие от наша страна и може и да проработи.

~LIA~
Активен
ЛИЯ - Професионален заек и кралица.
Going to a food addiction rehab in the nearest possible future.

kelly

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48
Re: Протест в София
« Отговор #7 -: 19.11.2006, 13:32:42 »

Хората, които ме познават, едва ли ме имат за луда активистка, още повече - наистина не си падам по подобни масови изяви - явно си личи и от призивите, които пускам.  :s:
Колкото до реалните действия - в петък и в събота успях да организирам, заедно с помощници, разбира се, общо 50 ученика, за да посадим 50 дъбчета и 110 върби на две от последните чаплови колонии във вътрешността на България - опит да осигурим оцеляването на птиците в дългосрочен план, колко успешен - бъдещето ще покаже. Лаская се обаче да мисля, че не съм природозащитник само на думи, бих могла да приведа и още примери. Това ме кара да мисля, че наистина имаме власт да променяме нещата около себе си за по-добро, наистина с малки крачки, за това съм напълно съгласна.

Колкото до законодателството - не е толкова зле - в голяма степен е хармонизирано с директивите и международните конвенции, това, което адски ни куца обаче е изпълнението. Строителството в ПП Странджа е НЕЗАКОННО. Отсичането на предпоследния дъб с 60 гнезда на сиви чапли също е НЕЗАКОННО. Пистите в Пирин са НЕЗАКОННИ. Е и?  :headbang:

Ето това ме хвърля в искрено отчаяние и често си мисля, че се борим с вятърни мелници. И най-лошото е, че уж ЗАКОНЪТ е с нас. Да бе.

Kelli_Mutu™ радвам се, че се занимаваш с екологично законодателство и ти стискам палци, наистина. Има вопиюща нужда от такива хора.  :sun:

Owned by Lou Dantes  - има ужасно много възможности за лична ангажираност на малки стъпки. Например на следващото залесяване... или пазене на царски орли... или подхранване и телеметрично проследяване на лешоядни птици. Все лесни неща, изискващи ден време, но даващи истинско удовлетворение.   :-) Ще се радвам да се видим по трасето  :-)

Благодаря ви за отзивите!  :sun:
« Последна редакция: 19.11.2006, 13:45:01 от kelly »
Активен
Ако всичко върви гладко... значи пътят е хлъзгав!

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Протест в София
« Отговор #8 -: 19.11.2006, 13:44:38 »

Хората

Какви хора бе девойче? Къде е смисъла на поста, че ми се губи???
Активен

kelly

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48
Re: Протест в София
« Отговор #9 -: 19.11.2006, 13:46:26 »

 Kelli_Mutu™  - приплесна ми се клавиатурата, та ми изяде малко посланието  :sun:
Много си скоропостижна, обаче  :-)
Активен
Ако всичко върви гладко... значи пътят е хлъзгав!

(>',')>LIA<(','<)

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1316
  • :))
    • a lil' something something
Re: Протест в София
« Отговор #10 -: 19.11.2006, 17:46:51 »


Owned by Lou Dantes - има ужасно много възможности за лична ангажираност на малки стъпки. Например на следващото залесяване... или пазене на царски орли... или подхранване и телеметрично проследяване на лешоядни птици.

Тези чудеса къде мога да ги върша?

~LIA~
Активен
ЛИЯ - Професионален заек и кралица.
Going to a food addiction rehab in the nearest possible future.

avenger

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 518
Re: Протест в София
« Отговор #11 -: 19.11.2006, 18:58:33 »

Келли,много се радвам,че не си около мен-онзи ден унищожихме 5 декара горски масив,а има и още.Скоро в България гори и поляни едва ли ще останат-пробвай да спреш строителството!
Активен

kelly

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48
Re: Протест в София
« Отговор #12 -: 19.11.2006, 19:02:25 »

Owned by Lou Dantes - в Пловдив има две основни неправителствени организации, които занимават хората с преки природозащитни акции - аз членувам в едната - Зелени Балкани - www.greenbalkans.org

Събираме се доброволците от Пловдив в 19 часа всеки Четвъртък в офиса на ЗБ - в читалище Алеко Константинов срещу Чифте баня, зад ресторант Азия. Казва се какво е станало през изминалата седмица и какви акции са планирани за следващата. Всеки, който има интерес и свободно време може да участва. Повечето от доброволците са ученици и студенти, затова ако са по-продължителни, акциите се организират обикновено в събота и неделя. Сега застудява и все пак има какво да се прави - отчитане на птици по марица за няколко часа, броене на совички в града, броене на нощувката на малък корморан край пловдив, засичане на прилепи с ултразвуков детектор в по-топлите вечери, два пъти в месеца се засичат и лешоядите - ама се ходи за два дни на южната граница - към Ивайловград...

Инак народ има в офиса по всяко време, не само в Четвъртък. Може би Вторник няма да има хора, защото колегите ще ходят на протеста в София, но когато и да минеш по друго време, ще завариш някой, който да ти обърне внимание...  На сайта също често се качва информация за предстоящите събития - залесявания, по-мащабни преброявания...

Ще се радвам да се видим в офиса някой път!...
Активен
Ако всичко върви гладко... значи пътят е хлъзгав!

(>',')>LIA<(','<)

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1316
  • :))
    • a lil' something something
Re: Протест в София
« Отговор #13 -: 19.11.2006, 19:18:13 »

 :rock: дърветата ROCK,  :rock: горите ROCK и ние ще ги разROCKим.

~LIA~
Активен
ЛИЯ - Професионален заек и кралица.
Going to a food addiction rehab in the nearest possible future.

kelly

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48
Re: Нов протест в София
« Отговор #14 -: 15.12.2006, 16:10:25 »

 Привет, другари!
Отново планираме протестна акция в защита на НАТУРА 2000 и нашите национални интереси в София, на 21.12.2006, като има възможност за ползване на организиран транспорт.

Отново икономически и политически интереси са на път да опорочат създаването на мрежата в България, като пренебрегнат всички научни аргументи за природната значимост на местата. По този начин малцина политици и икономически заинтересовани ще лишат възможността България да запази дългосрочно, за бъдещите поколения – най-значимия национален ресурс – БЪЛГАРСКАТА ПРИРОДА.

Без да заявим подкрепата си за НАТУРА 2000 и устойчивото развитие, не можем да очакваме политиците да го направят!

За това очакваме всички, които искат да ни подкрепят  на 21.12.2006 /четвъртък/ от 9 часа на площад Независимост (пред Главния вход на Бившия Партиен дом).

Моля всеки, който вземе присърце акцията, да се обади, за да заяви своето участие на:
032 62 69 77

Активен
Ако всичко върви гладко... значи пътят е хлъзгав!

avenger

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 518
Re: Протест в София
« Отговор #15 -: 15.12.2006, 21:31:26 »

Абе стига с тия протести!Това да не е агитационно-мобилизиращ форум-"планираме протести" и т.н.Толкова ли не разбрахте,че нищо не може да спре това строителство!!!?Я кажи,колко човека приблизително се събирате на тези протести?Принципът е следния-вие си протестирайте,ние ще съдим всеки,който застане на пътя ни,защото частната собственост е НЕПРИКОСНОВЕНА!Няма тука "натура" и др. дрън-дрън.На края пак строеж до строеж\Иракли\.
Активен

kelly

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48
Re: Протест в София
« Отговор #16 -: 16.12.2006, 23:41:06 »

 Мислех си, че това е форум за хора, които имат интереси в областта на биологията и биоразнообразието, а тези хора със сигурност се вълнуват от такива неща.

Пак повтарям, на мене също ми е обидно и противно непрекъснато да призовавам към протести и дейности, ама на, налага се.

Колкото до колко души събрахме миналия път - от Пловдив пътува цял пътнически автобус и три автомобила, от Попинци пристигна пътнически микробус, в София се присъединиха агитка от СУ (за разлика от нас, без да се обиждате, явно студентите там ИМАТ позиция), дойдоха от "За Земята", "Да спасим Иракли", Българско дружество за защита на птиците, СДП "Балкани", "Природа назаем", Фондация ЕкоОбщност, БФБ и още десетки доброволци и ентусиасти - общо над сто души - мобилизарани за едва три дни.

Явно не стигнаха, обаче, защото ония отгоре си свършиха каквото си бяха наумили.  :-(

Този път се нуждаем от още повече, защото освен очакваното политическо скудоумие, имаме информация, че ще довтасат и шепа поръчкови еколози (всъщност, не шепа, а на колкото са успели да платят), за да "олицетворяват" мнението на народа. Гнус ме е даже да назовавам имена.

Ами това е. Да не ви казвам колко ме е яд как едностранчиво се отразяват нещата по медиите. Дано съм отговорила на коментарите ти, Avenger, аз ще бъда в четвъртък пред МС, чудно какви ще бъдат отзивите....  :rock:
« Последна редакция: 16.12.2006, 23:50:15 от kelly »
Активен
Ако всичко върви гладко... значи пътят е хлъзгав!

4_kurs

  • Гост
Re: Протест в София
« Отговор #17 -: 16.12.2006, 23:49:41 »

Да за хора е, защото ако бяхме животни сега нямаше да си тук, а да ни спасяваш :wink:
Пак си постна темата до 'Мислех си, че това е форум за хора' :hihi:  :angry:
« Последна редакция: 16.12.2006, 23:52:08 от 4_kurs »
Активен

kelly

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48
Re: Протест в София
« Отговор #18 -: 16.12.2006, 23:52:10 »

4_kurs - можеш да разчиташ на цялата ми останала енергия   :wink:
Пак ми се приплесна гадната клавиатура и побликувах едвам първото изречение  :wink:
Извинете... ще се старая повече  :sun:
Активен
Ако всичко върви гладко... значи пътят е хлъзгав!

scientist guy

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."
Re: Протест в София
« Отговор #19 -: 04.01.2007, 20:28:31 »

За тези от Вас, които все пак се интересуват от това какво все пак се случи след протеста на 21-ви погледнете тези линкове:

http://www.greenbalkans.org/index_bg.html#n190

http://www.bspb.org/show/647-news

Да! Както виждате резултата е направо покъртителен! :headbang: Но според мен това е просто мисленето на политиците, а и на повечето хора в България за съжаление! :-( Както иронично отбеляза и avenger:

Абе стига с тия протести!Това да не е агитационно-мобилизиращ форум-"планираме протести" и т.н.

Няма тука "натура" и др. дрън-дрън.

Е, да! За съжаление е така! Няма тука "Натура" и др. дрън-дрън! :cry:

Но аз все още се опитвам да не се превръщам в един от хората, които преминават направо от отричане на проблема към отчаяние! Все пак го има и междинния вариант да се направи все пак нещо по въпроса... Само той ни остана, като че ли! :?

P.S. kelly - respect, че продължаваш да се опитваш... Трябва да има повече хора като теб! :bow:
« Последна редакция: 04.01.2007, 21:59:47 от scientist guy »
Активен
Nobody likes a smart ass...