argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Imam nqkolko vyprosa za obuchenieto  (Прочетена 2235 пъти)

gardol

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4
Imam nqkolko vyprosa za obuchenieto
« -: 09.09.2004, 12:26:00 »

Zdraveyte!
 Az shte sym student po BIO sled po malko ot mesec,i makar che oshte ne sym zapoznat s tova kak stoqt neshtata bih iskal da zadam nqkoi vyprosi.
  Zashto vyv forumite v argon vlizat mnogo malko tekushti studenti?(tova e retorichno razbira se,tqhna si rabota)
Sega po syshtestvo:

1. Vyzmojno li e prehvyrlqne sled 1 godina ot BIO v MOLBIO,i razbira se pri kakvi usloviq?Predpolagam che se iziskva mnogo visok obsht uspeh,i sigurno osobeno ocenkite po Cell Bio,Genetics i Himiite-vse pak sa chast ot microsistemata. I za prehvyrlqneto v Mol Bio ne go kazvam samo zashtoto ima oshte edna dumichka pred Bio,a naistina me interesuva niskoto ravnishte na organizaciq.
2. Ima li nachin za pridobivane na dopylnitelna kvalifikaciq ili 2-ra specialnost po Chem?Mnogo se kolebaeh koe ot dvete da predpocheta,a ne mi se iskashe Bio+Chem zashtoto e pedagogicheska.
Активен

kerina

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 152
Imam nqkolko vyprosa za obuchenieto
« Отговор #1 -: 10.09.2004, 10:59:00 »

Здравей gardol,

По първия въпрос - възможно е (в смисъл правилника на университета го позволява), но решението е изцяло в ръцете на Декана на Биологическия факултет.
По втория въпрос вариантите са няколко:
1. Следдипломна квалификация по химия - след завършена бакалавърска степен по биология, индивидуално обучение, получаваш свидетелство за професионална квалификация "Химик"
2. Магистърска програма по химия - след завършена бакалавърска степен по биология имаш право да избереш каквато искаш магистратура (биологическа, химическа или дори икономическа). Получаваш образователно-квалификационна степен магистър по съответното направление, което си избрал (например химик-органик, химик-спектроскопист и т.н.)
3. Паралелно обучение по химия по време на бакалавърската степен.
Възможно е, но е много трудно и не ти го препоръчвам.
- За да ти разрешат, трябва да имаш съгласието на двама декани;
- програмата ще е прекалено натоварена;
- ако закъсаш по едната специалност, автоматично губиш студентските си права и по другата;
- завършваш с две бакалавърски дипломи (това го пиша като недостатък на този вариант)

Лично аз бих ти препоръчала втория вариант.
Активен

gardol

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4
Imam nqkolko vyprosa za obuchenieto
« Отговор #2 -: 10.09.2004, 11:46:00 »

Благодаря Керина!!!

Третият вариант определено не ми харесва, защото аз не искам просто да имам 2 дипломи,а да уча както трябва и по двете,което виждам че няма да стане едновременно.За втория вариант съм се замислял,но чисто практически дали тази магистратура по химия ще ми даде възможност за реализация в Химията,след като ще ми липсват 4 години бакалавър.Първият вариант също звучи добре.Как се провеждат занятията при него,за колко време и каква точно диплома или квалификация се придобива?
Активен

kerina

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 152
Imam nqkolko vyprosa za obuchenieto
« Отговор #3 -: 13.09.2004, 09:50:00 »

По първия вариант обучението е индивидуално - това озвачава, че получаваш учебния план с н-броя дисциплини и съответния брой часове, които трябва да вземеш. Уговаряш се за ден и час с преподавателя и започваш да работиш (учиш) САМОСТОЯТЕЛНО. Явяваш се на изпити, когато си готов. Накрая получаваш свидетелство за професионална квалификация (искам да отбележа, че "силата му" е по-малка от диплома за завършена магистърска степен).
Не се притеснявай за липсата на 4 годишното обучение по химия като бакалавър. Най-общо магистърските програми се делят на такива за специалисти (т.е. бакалаври по "химия", "химия и физика", "биология и химия" и т.н.) и за неспециалисти. Продължителността на обучението при тях е различна и се определя от ръководителя на магистърската програма.
Активен