argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Защо форума е на 0 (келвина)?  (Прочетена 4126 пъти)

kristian

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23

Не е тайна,че физиката в ПУ е в криза,както и физиката в България.Причините за това са толкова много.Аз завърших преди няколко години и мисля, че  мога да посоча някои от причините за кризата от гледна точка на студентите.Първо и най-важно студентите нямат никаква мотивация,първопричините затова са още в училището,колко от кандидатстудентите имат твърдото желание, че те ще следват физика,90% от студентите включително и аз са приети поради това, че не са изкарали повече на изпита по математика,и не са приети  "информатика" ,и отиват във "физиката". Не знам колко се явяват на кандидатстудентските тестове по Физика,но сам сигурен, че е същото.

Не са мотивирани, защото нямат и не търсят никаква информация, как може да се реализират,не знаят
в каква професия могат да работят,(те знаят само че ще взимат около 250-300 лв и край),
какви възможности могат да им дадат магистратурите,че могат да продължат и като докторанти.Да, не мен ми изглеждаше неперспективно, но сега съм разбрал, че всичко зависи от желанието.И физиката е в криза заради този затворен кръг  "студентите са немотивирани, защото няма перспектива,и няма перспектива защото студентите са немотивирани".Именно затова смятам че е нужно да има повече информация и яснота за това какво студентите могат да правят след като завършат.

Друга причина:Математиката.
Физиката е наука за Вселената,а математиката е езикът на Вселената.Студентите са слаби (включително и аз) защото не научават математиката.Това се губи още в 1-2 курс,като не научиш ЛААГ и Математически анализ.как ще научиш другите 2-3 част от мат.анализ и останалите математики,после как ше научиш ММФ1,а ММф2   а всички теоретични курсове: теоретична механика,електродинамика,квантова механика,да не говорим за стат.физика и термодинамика,няма начин.
Аз във 2-3 курс открих много интересни неща,и исках да ги науча, но вече бях изгубил много от математиката и се опитах да наваксам, но късно.
Аз смятам да отворя специално за математиката много теми.

Надявам се ,че ще има преподаватели и заинтересовани студенти с които ще поговорим за това.
Активен

kristian

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23
Re: Защо форума е на 0 (келвина)?
« Отговор #1 -: 27.11.2006, 21:23:54 »

Все пак вярвам,че има надежда.Често в университетския вестник чета за историята на физическия факултет и за преподаватели дали много за него.Щом Факултета има такива "добри стари времена" - има надежда,пък и след всяка криза следва възход.
Активен

(>',')>LIA<(','<)

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1316
  • :))
    • a lil' something something
Re: Защо форума е на 0 (келвина)?
« Отговор #2 -: 27.11.2006, 22:20:11 »

Аз съм от т.н. "информатики", а не физика и все пак имам мнение по въпроса. Не съм сериозно запозната с другите факултети, но имам познати и приятели в почти всички. Въпреки че има някои среди, в които нищо не ми се вижда лесно постижимо, особенно за сега следващи студенти, съм забелязала, че ентусиазирани млади хора не липсват. Не липсват и желаещи да се развиват в области различни от "модерните". Признавам, че като науки винаги са ме привличали по-ясно котируемите(икономика,информатика, може би мениджмънт и т.н.), но не всички са като мен и съм убедена, че никоя среда няма да замре.  Да - много хлапета предпочитат информатиката пред физиката(в конкретния случай), но има и обратните случаи, а и хората са го казали - "Апетитът идва с яденето", ако ме разбирате. Може в началото това да е трагедия за някого, но да завърши като сполучлива "happy end " история.

~LIA~
Активен
ЛИЯ - Професионален заек и кралица.
Going to a food addiction rehab in the nearest possible future.

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Защо форума е на 0 (келвина)?
« Отговор #3 -: 27.11.2006, 22:42:44 »

http://www.theinquirer.net/default.aspx?article=35975
...дали физиката замира или се трансформира - вижте тази уникална разработка: физика и информатика заедно - точно по темата.
Активен

lh01

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2
Re: Защо форума е на 0 (келвина)?
« Отговор #4 -: 15.12.2006, 16:29:37 »

Здравейте,

аз съм един от тези, завършили в общо взето "доброто старо време". Отдавна съм на мнение, че Физическия факултет в ПУ е със замиращи функции, затова и не работя вече там. Kristian е прав в основни линии, към казаното от него мога да добавя още 2 неща:
1. Критерия за подбор на студенти е нещо от рода на: Задължително трябва да има студенти! Независимо дали стават или не! Трябва да има часове за преподавателите. От тук тръгва всичко....Естествено, за да завършат новоприетите студенти, т.е. за всички да останат часове е необходимо да се занижават критериите при изпитите и т.н. Резултата е, че завършващите през последните 7-8 г. физици хал-хабер си нямат от физика и съответно преподавания материал се опростява според нивото на студентите.
2. По-възрастните преподаватели нямат интерес да се взимат на работа млади и перспективни хора. Обикновено се избират наши момчета и момичета (предимно момичета в последно време), които седят, дремят и развитие никакво.

Ами това е, ако някой иска да поспорим, моля, ако искате конкретни имена, също....
P.S. Не мислете, че пиша от завист или неосъществени амбиции. Напуснах по желание, останах в БГ и не съжалявам....

Активен

kristian

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23
Re: Защо форума е на 0 (келвина)?
« Отговор #5 -: 19.12.2006, 21:31:11 »

Здравейте.Не бих желал да споря с вас.Аз си обичам физиката и също така си обичам и факултета.Студентските ми години са минали тук, щом и вие сте завършили тук, предполагам, че не съжалявате за това.И все си мисля, че факултета не заслужава това тежко положение.Просто времената са такива.Колкото до преподавателите,някои от тях са ме впечатлявали и имам голям респект към тях,защото те са минали през "места" във Физиката, които аз тепърва искам да достигна.Аз станах студент още на 17г,и попаднах малко случайно в физиката,малко късно разбрах, че всъщност винаги съм искал да се занимавам с физика.Но за посредствените оценки, никой преподавател не ми е виновен.Но има и преподаватели за които не бих искал да говоря, не ми е и работа.Вие сте прав.Това което всъщност искам да кажа сега,че няма някакси среда за студентите,да има нещо като клуб,т.е ако има поне 5 човека които се интересуват, да има с кой да говорят за физика, да има разговори,теми,съвети.

Всичко най-хубаво ви желая!!!
 
Активен

lh01

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2
Re: Защо форума е на 0 (келвина)?
« Отговор #6 -: 20.12.2006, 10:58:43 »

Здрасти отново,

благодаря за отговора. Целта, разбира се, не е да се спори, особено безогледно......
Да, не съжалявам, че съм завършил физика в ПУ, не съжалявам и че прекарах няколко години допълнително във факултета. Не става въпрос и за оценките, били те посредствени или не (моят среден успех беше доста над 5.50, ама какво от това!?), става въпрос за липсата на интерес от страна на 85-90% от преподавателите да се направи нещо, което да доведе до подем и интерес от страна на студентите. А още по-жалко е ако студентите искат, а няма кой да отговори на желанията им.
Не споделям напълно мнението ви, че положението е такова, защото времената са такива. Това положение е резултат от пълното безхаберие (е малко силно казано, но общо взето вярно), липсата на точна преценка на ситуацията и донякъде синдрома "колко сме велики" на деканите и зам. деканите (е те всъщност са само двама, доколкото се сещам) на факултета от 1995г. до днес.
Аз все още искам да се занимавам с физика, лошото е, че вече няма как и остава утехата и удоволствието да се четат полунаучни статии и материали.
Всичко добро!
Активен

Sayos

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1366
  • The Dark side
Re: Защо форума е на 0 (келвина)?
« Отговор #7 -: 20.12.2006, 16:23:25 »

Наистина много тъпо се получава за физическият факултет, а физиката за мен е една много хубава наука, според мен има бъдеще в България и тепърва ще се започне да си връща славата. Дипломната ми работа беше обвързана пряко с физиката което ми харесваше много.
Най - важното е човек да учи това което иска и да не се притеснява за работа защото когато дадеш всичко от себе си реализацията ти е в кърпа вързана.
Активен

MEGADOOM

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1
Защо пък физиката да умира?
« Отговор #8 -: 25.04.2007, 09:47:26 »

Защо трябва да се насажда мнението, че физиката, както и всичките й подраздели са отживелица? Въпреки, че общото ниво е много западнало, се появяват малки проблясъци. Техническите Университети в България са много неконкурентни, въпреки, че ако се погледне www.mechanics-bg.com, може да се види и зачатък на мисъл....
Активен

Ivan_Ivan

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 128
Re: Защо форума е на 0 (келвина)?
« Отговор #9 -: 25.04.2007, 11:05:57 »


 става въпрос за липсата на интерес от страна на 85-90% от преподавателите да се направи нещо, което да доведе до подем и интерес от страна на студентите. А още по-жалко е ако студентите искат, а няма кой да отговори на желанията им.
Не споделям напълно мнението ви, че положението е такова, защото времената са такива. Това положение е резултат от пълното безхаберие (е малко силно казано, но общо взето вярно), липсата на точна преценка на ситуацията и донякъде синдрома "колко сме велики" на деканите и зам. деканите (е те всъщност са само двама, доколкото се сещам) на факултета от 1995г. до днес.


Не съм от физическия факултет, но казаното от lh01 важи за всички факултети.
Не се полагат никакви усилия от страна на ръководството във всеки един план. Всеки си седи на ******* и не полага никакви усилия за реноме на ВУЗА, за привличане на кадърни кандидат-студенти, за разнообразяване на програмите, за собствени учебни помагала, за създаване на академична обстановка и интерес на студента към специалността.
Малко са студентите ,които питат, интересуват се. За това не са виновни те, няма атмосфера, предпоставка, за да възникне такова желание и затова всеки тъпче на място. Замислете се само какво е отношението към студента, инспекторките са груби,  в повечето случаи не разбират каква работа са длъжни да вършат, трябва да вадиш с ченгели информацията нужна за един студент от тях. Има пиани преподаватели, такива със "сложна" психика. Всяка възникнала инициативност от страна на студента бива убивана преди да се роди. А ръководството си седи и си слага сателити на "Булсатком".
В двора е зоологическа градина, в бараките живеят кучета и котки, помощния персонал си готви из бараките, търгува с обувки и т.н За какво движение и развитие говорим. Трябва или на ръководството да му дойде акъла, или ние студентите да ги накараме да им дойде акъла.



« Последна редакция: 25.04.2007, 11:07:28 от Ivan_Ivan »
Активен

Sayos

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1366
  • The Dark side
Re: Защо форума е на 0 (келвина)?
« Отговор #10 -: 16.08.2007, 15:23:40 »

Трябва тука с "болка" на сърце да призная, че от както се появи lowstef, нивото е доста над 0-лата, за което го поздравявам!
Активен