argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Коя е най-добрата бакалавърска специалност и защо?  (Прочетена 12873 пъти)

ITSMYLIFE

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1

БИОЛОГИЧЕСКИЯ ФАКУЛТЕТ ИМА 5 БАКАЛАВЪРСКИ СПЕЦИАЛНОСТИ:
1.БИОЛОГИЯ;
2.БИОИНФОРМАТИКА;
3.МОЛЕКУЛЯРНА БИОЛОГИЯ;
4.ЕКОЛОГИЯ И ООС И
5.БИОЛОГИЯ И ХИМИЯ.

КОИ СА ПРЕДИМСТВА И НЕДОСТАТЬЦИTE НА ЕДНА СПЕЦИАЛНОСТ СПРЯМО ДРУГА, КОЯ Е НАЙ-ДОБРАТА И ЗАЩО?
« Последна редакция: 26.09.2007, 17:28:12 от scientist guy »
Активен

Photon

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 24

БИОЛОГИЯ И БИОЛОГИЯ И ХИМИЯ са по-скоро педагогически специалности. Перспективата една и тя е ясна, но и зависи от това дали след това ще караш магистратура.
БИОИНФОРМАТИКАТА е сравнително безперспективна в България, навън се цени. Пък и тя е за математици любители на биологията, отколкото Биолози любители на математиката (такива просто няма :haha:).
ЕКОЛОГИЯТА е добра специалност, интересна, работа за еколози ще има много след приемането ни в ЕС, понеже повечето предприятия ще бъдат длъжни да имат еколози. Ако не там, работа може да се намери в ХЕИ, РИОСВ...
МОЛЕКУЛЯРНАТА БИОЛОГИЯ е според мен най-доброто от това, което може да предложи Боилогическия факултет на ПУ. Съчетана с подходящата магистратура тази специалност ви дава широк избор за работа дори и в България. Ето някои от възможностите: ХЕИ, РИОСВ, Микробиологични и Клинични Лаборатории, Хранителната промишленост и др.
Активен

SHARINKA

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 14

Биоинформатика и мол. биология са наи -предпочитани специалности във биологическия факултет.Първата е доста трудна защото повече се набляга на информатика и математика а биолози харесващи тези предмети са голяма рядкост.Все пак като че ли биоинформатиката е с много по- лесна програма от другите специалности, поне в първи курс(2,3 часа на седмица упр. а другото просто го пропускаш)За два месеца в този факултет разбрах че мисленето на студентите не се стимулира особено много.Професора или доцента влиза в час изпява лекцията и довиждане до следващия път.
Активен

jadore

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 226

Izvinavam se, 4e pi6a na latinica. 
Mnogo mislih kogato kandidatstvah kak da podredq jelaniqta si. I estestveno molekulqrnata biologiq be6e pyrvoto mi jelanie, sled neq biologiq i himiq i 4ak sled tova biologiq i ekologiq. Ne me prieha po pyrvo jelanie. Pove4eto ot nas znaqt, 4e balyt za molekulqrna biologiq do posledno ne padna ot  6.00 pri momi4etata. Tova za men ne be6e koi znae kakvo razo4arovanie. Naistina zvu4i po-dobre, kakto edin prepodavatel be kazal "ekzoti4no" .No kakvo ot tova sled kato men po nikakyv na4in ne me privli4at informacionnite tehnologii i informatikata .Matematikata ne e ne6to, koeto mi se u4i s udovostvie, vypreki 4e vis6ata matematika e lesna.
Prieha me biologiq, a sled tova biologiq i himiq.Dylgo vreme se 4udeh koe.Dopitah se do hora, koito mogat da me naso4at kakvo da izbera.Tuk vijdam , 4e Photon mnogo to4no e kazal "perspektivata e edna".Taka e.Za vsi4ki biol.disciplini bih kazala.Tova e istinata. Zatova e vajna magistraturata.
Kato se zamislq, vajno e da znae6, da moje6. Kolkoto pove4e znae6 i moje6 tolkova po-dobre. A da znae6 i moje6 pove4e ne6ta bi bbilo nai-dobre.Taka 4e ako moje da se u4i biologiq, himiq i fizika v edna spezialnost, pyk i informatika..Az mislq da se ograni4a samo s biologiqta i himiqta za momenta..
Nqmam namerenie da stavam prepodavatel,nito pyk da si ostana samo s diplomata.., nadqvam se, 4e sled vreme rabota v BG za biolozi 6te ima........
« Последна редакция: 01.12.2006, 01:44:41 от jadore »
Активен

kelly

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48

 Едно време собствено гласувах за Екологията пред всички остнали и то съвсем нарочно и умишлено, въпреки сълзите и клетвите на домашните ми. Всеки може да направи предварителен сондаж на това, какво се учи, на сайта на факултета, да си свали учебните планове и да се ориентира какво го чака четири години напред.

Истината обаче е и си остава, че колкото и невероятна да е програмата ти, колкото и мотивирани да са преподавателите, ако собствено нямаш интерес и желание, каквото и да запишеш, няма абсолютно никакво значение. Също и обратното - ние сме еколози, обаче с радост ни приеха генетиците, като решихме, че ни е интересно да въдим нови линии дрозофили, а уж генетиката е по-приоритетна за молекулярните биолози и университетската биология.
Всичките специалности дават само основа и посока за развитие и никой няма универсална фуния, дето да може да се налива в главите на ония, които не щат да полагат усилия.

Доколкото виждам - общо взето най-сериозни различия имаме с "молекулите", които навлизат наистина в доста по-големи детайли, с биолозите горе-долу вървим със сходни предмети и изпити.

Та така - какво се учи за съжеление често няма почти никаква връзка с това, което е останало в главите на учащите!  :sun:
Но, не губете кураж, другари, че Неволята учи!  :-D
Активен
Ако всичко върви гладко... значи пътят е хлъзгав!

Веско Баев

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 62
  • B*I*O*I*N*F*O

хубавото на биоинформатиката е, че не ни трябва високо технологични лаборатории за да сме конкуренция със света, а просто ПС и човек с мислене пред него  :wink:

БИОИНФОРМАТИКАТА е сравнително безперспективна в България, навън се цени. Пък и тя е за математици любители на биологията, отколкото Биолози любители на математиката (такива просто няма :haha:).

тук не съм съгласен  :wink:
 че е безперспективна в БГ (може би в момента е така), аз съм на мнение,че е точно за биолози които са добре с информатиката!
От личен опит го казвам!  :-D
« Последна редакция: 09.12.2006, 20:59:53 от Kelli_Mutu™ »
Активен
PLANTGENE.EU

zara

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1

Ами да ви кажа чесно в България по принцип за нашите специялности работа трудно има ,но пък има и надеждата че с влизането в ЕС ще има повече работни места във всички области.Аз лично смятам че специялност биология е най-добрата, тъй като е най-широко спектърна.Не е вярно че е само педагогическа.Естествено всичко се решава от магистратурата. Ако имаме късмет един ден като завършим всички да намерим работа според образованието си мисля че няма да се налага да си задаваме въпроса коя е най-добрата специалност в биологичен факултет.
Активен

Glezoran4o

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 29

а бе хора стига сте плюли специалността Биоинформатика,тази специалност нямали и добри страни а ? и за6то да няма реализация в България
Активен

Anck_Sun_Amun

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1616

Молекулярната биология ми беше мечта и стана истина.Тя е хора,интересуващи се от генно инженерство,молекулярна генетика,обичащи лабораториите.Нашите искаха да ме видят в МУ,но нямам желание да стана лекар.Винаги съм искала да стана учен-изследовател,но непрекъснато сменях полето за изява.Открих МБ в началото на 12 клас напълно случайно.Разбрах,че имам дарба за нея доста по-късно.Странното е,че учителката по история ми я показа.
Glezoran4o,не мисля че няма реализация за биоинформатици в България.Можеш да работиш в фармацевтични компании.На мен даже ми казваха да запиша тази специалност на първо място,но сърцето ми е другаде.
Активен

Glezoran4o

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 29

аз са6то сам на мнение 4е биоинформатиката има перспектива затова я записах и сега 6те сам 1 курс ,просто другите  у4астници по горе пи6ат 4е нямало реализация в България и затова попитах  :-) ..... и кав' е този вапрос коя  е най-добрата специалност  и за6то?... Всеки си има свое мнение за специалностите и разли4ни предпо4итания.Затова мисля 4е нее много уместен този вапрос ама както и да е няма зна4ение  :-D Ако има някои 1курс бионформатика  задалжително да пи6е   :mmm:
Активен

jadore

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 226

Бакалавърската специалност не е от голямо нзачение,когато става въпрос за биологични науки, изключвам Екология.
Активен

scientist guy

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."

Бакалавърската специалност не е от голямо нзачение,когато става въпрос за биологични науки, изключвам Екология.

Какво имаш предвид с това? Че екологията е твърде специфична? До някъде си права, понеже всички специалности включват един голям комплекс от дисциплини, които се учат от ВСИЧКИ и в последствие вече учебните планове се специализират по-конкретно по специалността... Но по принцип във всяка специалност си има специфични предмети, които не се учат от другите специалности - къде повече къде по-малко... Иначе човек вече като се е ориентирал какво иска да специализира се ориентира към съответната магистърска степен.
Активен
Nobody likes a smart ass...

jadore

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 226

Всички биологични специалности не могат без магистратури ( ако искаме реализация като биолози).
Така че каква е бакалавърската програма няма значение. Изключение за мен прави Екология, защото още от първата година еколозите изучават много по-специфични дисциплини ,които останалите биолози не изучават, а по принцип голяма част от биологичните дисциплини са общи. И дали първият семестър, дали втория или третия, всеки курс преминава през дадените дисциплини.

Е, да...има специфични предмети, но тези предмети не оказват влияние ако имаш планове за магистратура.
Бакалавърската специалност не е от голямо значение,когато става въпрос за биологични науки, изключвам Екология.
Има бакалавари еколози, които успяват да намерят реализация. Това значи,че тя им върши работа на пазара на труда. По-тясно спезиализиарини са може би..не съм запозната достатъчно за да мога да казажа...
Останалите биолози са "за никъде "   без магистратура, ако искат да работят тук в България
« Последна редакция: 05.10.2007, 12:39:03 от jadore »
Активен

scientist guy

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."

Моите наблюдения показват,че има бакалавари еколози, които успяват да намерят реализация. Това значи,че тя им върши добра работа на пазара на труда.

Е не можеш да си представиш колко се радвам да чуя подобно нещо...  :#1:  :rock:  :y: Надявам се наистина да е така... Това се стараем да постигнем все пак...  :y: Мисля, че това заслужава още някой-друг глас за Екологията не мислите ли?  :-P
Активен
Nobody likes a smart ass...

jadore

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 226

Да, съгласна...Но въпроса не е изчерпан. Къде забравихме така нашумелите в последните години Биоинформатика и Молекулярна биология???Няколко думи за тях...Звучат страхотно, звучат примамливо, много езкотично...НО...Къде в България се търсят кадри със завършена само една бакалавърска такава програма? Моля, ако има някой да се застъпи и да информира мен и останалите да заповяда. :-) :-) :-)
Ами ние Биология и химия??? Хибридна специалност с 2 държавни изпита.Нито сме химици, нито биолози, нито педагози...от всичко по малко. И отново ни трябва магистратура за да бъдем поне едо от тях един ден.
Активен

scientist guy

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."

Къде забравихме така нашумелите в последните години Биоинформатика и Молекулярна биология???Няколко думи за тях...Звучат страхотно, звучат примамливо, много езкотично...НО...Къде в България се търсят кадри със завършена само една бакалавърска такава програма?

Подробни дискусии за Биоинформатика имаше в не една тема в този форум и за това ги обединих в една обща тема - "Биоинформатика?" ето тук - http://forum.uni-plovdiv.bg/index.php?topic=469.0
Така че, който се интересува - да погледне там.... Темата все още е отворена за дискусии...
На сайта на Факултета по биология също има подробна страница за магистърската програма "Биоинформатика" - http://bio.uni-plovdiv.bg/?cat=27

Но аз съм съгласен с jadore че разчитайки само на бакалавърската степен човек доста по-трудно ще си намери работа...  :roll: За която и дисциплина да се отнася... А аз лично не виждам каква реализация биха имали студентите завършили биоинформатика...  :?  Наистина е нова и много актуална наука, но мисля че пазара на работна ръка в България още не е готов за такива специалисти. Просто няма достатъчно сфери,  където може да се работи в тази област.  :-X

Колкото до Биология и Химия - специалността е изцяло насочена за обучението на бъдещи учители по Биология или Химия. Тоест хората записващи тази специалност имат за цел да станат учители. Разбира се могат да си намерят работа и в други области свързани с биология или химия (дори в повечето случаи се получава така), но идеята на специалността е конкретно да обучава учители.  8-)
Активен
Nobody likes a smart ass...

jadore

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 226

Колкото до Биология и Химия - специалността е изцяло насочена за обучението на бъдещи учители по Биология или Химия. Тоест хората записващи тази специалност имат за цел да станат учители. Разбира се могат да си намерят работа и в други области свързани с биология или химия (дори в повечето случаи се получава така), но идеята на специалността е конкретно да обучава учители.  8-)
Да, съгласна съм.Така е. Професионалната квалификация е точно учител по биология, учител по химия след завършване. Но не е задължително, след като има много хубави магистратури.
« Последна редакция: 05.10.2007, 12:36:40 от jadore »
Активен

Bunny87

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 563
  • Биологически Факултет

За сега ми харесва специалността (Биология и Химия) и не смятам да се места!Съгласна съм с казаното до сега.Като завършим ще решим какви да станем и като каkви ще работим!
« Последна редакция: 06.10.2007, 14:21:42 от Bunny87 »
Активен

TIMONOV

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 146

Колеги всяка специалнаст има своята специфика . Но вече препоръчително да се запише магестратура,но това зависи от финасовата страна на съответния кадидат. И най вече важно е да си намериш работа. Защтото има и престижни специалности които произвеждат безработни кадри .
Активен

wiwini

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 27

Искам да попитам може ли ако са те приели с биология или екология след като завършиш да запишеш магистратура молекулярна биология.
Активен