argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: I курс - специалност право  (Прочетена 4145 пъти)

Kevin_Kostner

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 13
I курс - специалност право
« -: 27.12.2006, 16:00:27 »

Здравейте,искам да попитам какво се изучава през първия семестър на специалност право? Кои точно дисциплини,по кои има лекции и върху какво са изпитите накрая на семестъра?
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: I курс - специалност право
« Отговор #1 -: 27.12.2006, 16:13:10 »

Мисля, че това се преподава през 1 семестър. Лекции ще имаш по всичко с изключение на Физическото възпитание и Чуждия език (той е само на упражнения).

-Обща теория на правото
-История на бълг. държава и право
-Римско частно право
-Чужд език
-Физическо възпитание

Тук имаше дискусия относно дисциплините за втори семестър на І курс:

http://forum.uni-plovdiv.bg/index.php?topic=1567.0

Това е сайта на ЮФ. Може да погледнеш и там: http://law.uni-plovdiv.bg/
Активен

Kevin_Kostner

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 13
Re: I курс - специалност право
« Отговор #2 -: 27.12.2006, 17:08:55 »

Оо пак ли това противно физическо  :-P Какво трябва да се прави по него? Да не е като в средното - някакви нормативи или е свободноизбираем спорт (тенис на маса,волейбол и т.н)
А чуждия език задължителен ли е и през всички години ли се учи или само в началото? Също ме интересува и до какво равнище трябва да се усвои? Да не би да трябва да излезнеме англоговорящи например? :)

А последния ми въпрос (който е малко индивидуален за всеки) е по колко време дневно отделяте за да учите за самата специалност. Аз в момента се готвя за кандидат-студентския изпит и отделям по около 3 часа на ден и се движа с добър темп? Мислите ли че например 3-4 часа всеки ден са достатъчни за подготовката и учене на лекциите?
« Последна редакция: 27.12.2006, 19:59:13 от Kelli_Mutu™ »
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: I курс - специалност право
« Отговор #3 -: 27.12.2006, 20:10:21 »

Хубаво е човек да задава въпроси и ти определено се справяш добре в тази област  :wink:

Относно физическото мисля, че е свободно избираем спорт. Физическото е само І курс. След това няма повече, така че спокойно.
Чуждият език е задължителен. Някои учат английски, други немски, а трети френски. зависи досега в средното образование какъв си учил. Езикът не е по време на цялото образование, а мисля, че 1 или 2 семестъра. Сега се сетих, че в І курс се учи и латински език, но не много задълбочено, така че ще се справиш. По принцип не очаквай да научиш какъвто и да е език в университета. Хората изискват основно ниво на познания.

В правото е малко трудно да се учи от лекции. Аз досега може би само по 2-3 дисциплини съм учила от лекциите. В голямата част ще си имаш работа с учебници и то не един. След края на ІІ курс учебници по 1000 стр. ми се струват нормални, даже тънки. Аз лично нямам норматив за четене на ден. Не съм чак толкова подредена и дисциплинирана, а и едва ли ще успея да се движа по точно такъв план-график. Когато трябва чета, когато не трябва пак чета. Определено не е като средното образование, така че ще трябва да си дадеш малко повече зор. Но аз досега не съм срещнала каквато и да е трудност. Общо взето в ПУ бариерата лесно се прескача. Мисля, че практиката ще е по-ценна, но това не означава, че без учебници не става. Важно е да се ровиш постоянно в нещо, което не ти е по учебен план и така определено ще научиш много.
Това е, което мога да ти кажа. Ако се сещаш още нещо питай. До скоро!
Активен

Kevin_Kostner

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 13
Re: I курс - специалност право
« Отговор #4 -: 27.12.2006, 20:43:09 »

Ами получих отговор на нещата,които ме интересуват благодарение на теб :)
Последното,което искам да питам е щом четеш толкова много (и по принцип правото си изисква доста четене) остава ли ти време да излизаш вечер или по някое друго време или си се отдала само на него? Лекциите май свършват след обяд доколкото знам. Под излизане имам впредвид - кафе,клуб,дискотека :)
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: I курс - специалност право
« Отговор #5 -: 27.12.2006, 23:11:30 »

Не чета чак толкова много. Обикновено чета това, което ме интересува, а то по принцип е от областта на правото доста често. Относно свободното време-то не е никак много, но аз съм си избрала този начин на живот. Заниманията ми не са свързани само с учене за изпити или нещо подобно. Отделям време и за Студентски съвет, а и поработвам малко от време на време. За излизания незнам какво да ти кажа. Аз по принцип не си падам много по нощните забавления. Рядко не съм си вкъщи след 23-24 ч. Дискотеки, барове, клубове и пр. не са по моя вкус. За кафе естествено винаги има време. За добри приятели също.
Активен

REAPER

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 14
Re: I курс - специалност право
« Отговор #6 -: 23.01.2007, 18:27:20 »

Има изпит и по Икономика.
Аз бих те посъветвал да обърнеш повече внимание на ОТП и Римско частно право.  :wink:
Активен