argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Maтематика  (Прочетена 5593 пъти)

kristian

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23
Maтематика
« -: 16.01.2007, 20:41:56 »

Здравейте!

След като почти никой не пише във форума,реших поне да отворя първата тема за новата година.Надявам се да не е последната :).
Надявам се, че колегите нямат възможност да пишат, защото учат за сесията :) .Както бях писал, смятам че основен проблем за студентите е  математиката (включително и аз в това число).А какви физици сме,след като не знаем математиката на нужното ниво.И каква полза има от "упражненията" по Физика,след като не можем да решаваме физични задачи.Преди всичко е нужно да се посещават "упражненията" - разбира се,но това си зависи от студентите.Единственото нещо което бих желал да кажа на преподавателите е, че ми се иска да има някакъв сборник с решени задачи от всички раздели на физиката (механика,електричество и магнетизъм,оптика и т.н) особено за разделите електр. и магнет. и оптика,защото смятам, че още там се губят нещата.Сигурен съм, че ще е изключително полезно за всички студенти.Това е от мен.Пишете!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Всичко хубаво ви желая!!!
Активен

(>',')>LIA<(','<)

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1316
  • :))
    • a lil' something something
Re: Maтематика
« Отговор #1 -: 16.01.2007, 20:51:19 »

Елате ни на гости във ФМИ и с малко желание ще понаучите повечко за математиката. :-D


~LIA~
Активен
ЛИЯ - Професионален заек и кралица.
Going to a food addiction rehab in the nearest possible future.

kristian

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23
Re: Maтематика
« Отговор #2 -: 17.01.2007, 17:43:36 »

Искам само да добавя,че в университетската библиотека има няколко наистина хубави сборника с решени задачи от почти всички дялове (мисля, че автора е  Карталов).Търсил подобни сборници по книжарници но не съм намирал.

Всичко хубаво!!!
Активен

(>',')>LIA<(','<)

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1316
  • :))
    • a lil' something something
Re: Maтематика
« Отговор #3 -: 17.01.2007, 22:11:37 »

Този сборник, обаче като за кой факултет е, защото има ГОЛЕМИ разлики между изучаваното от едни и от други.


~LIA~
Активен
ЛИЯ - Професионален заек и кралица.
Going to a food addiction rehab in the nearest possible future.

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: Maтематика
« Отговор #4 -: 18.01.2007, 13:27:04 »

Ами сборника на Карталов ще да е по физика. А физиката се изучава еднакво между факултите :wink:. Иначе за математиката - да различно е. А не трябва. Няма 10 математики, че да се учи по 20 учебника. И за икономиста, и за физика, и за приложния математик интеграла си е интеграл, а максимум на функция се търси по един и същи начин. Всъщност може и аз да имам "професионално изкривяване". Или по-скоро "училищно изкривяване" :-), защото завърших ОМГ Пловдив.

Та иначе - да, проблем е незнанието на студентите. Имах съкурсник (не мога да го нарека "колега"), който във 2-ри курс срещаше сериозни проблеми с квадратно уравнение. :-o Имаш хора, които посещаваха курсовете по теоретична физика, без да са си взели ДИС 1-ва част (Диференциално и Интегрално Смятане, сега май му викат Анализ), да не говорим за 2-ра и 3-та. Без коментар :-X
Активен
Физически Факултет

Sayos

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1366
  • The Dark side
Re: Maтематика
« Отговор #5 -: 08.02.2007, 11:48:20 »

Циганите по пазарите не могат да решават квадратни уравнения ама ще те излъжат за парите, истината е че математиката губи само време, като в същото време може да излъжеш и ти някой на пазара вместо да смяташ лице на локва чрез интеграли!
Активен

koleff

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16
Нещо такова до някаде
« Отговор #6 -: 13.02.2007, 13:39:50 »

Добре бе lowstef, щом казваш математиката е една "И за икономиста, и за физика, и за приложния математик интеграла си е интеграл, а максимум на функция се търси по един и същи начин", до тук добре, но според мен това е по-малкия проблем с математика. Сложното не са интегралите и финкциите, то общо взето финкциите си ги учиш и в средното. Така аз примерно имах голяма дупка с математиката, когато записах всичко ми беше пална каша, тея анализи ми се сториха много трудни. Но не беше в тях проблема а в мен както казах. Но с повечко мерак като ми ги обясниха добре и ги схванах. Трудното доиде после - ММИФ. И тук вече математиката става една за физици друга за икономисти, и от тук става вече по-тежко. Както казах аз бях пълен "хал" по метаматика, о наваксах до някаде с повечко желание. Обаче сега няма наваксване с тея уравнения които не се хващат на една страница и другото което трябва да знаеш още няколко страници формули само за да можеш да ги решиш. И от тук вече става по-трудно за студентите като мен... Немога да уча на изуст толкоз формули...
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: Maтематика
« Отговор #7 -: 13.02.2007, 13:55:30 »

Мдааа, и тебе там са те спънали. Проблемът е в погрешното разбиране на математиката. И от теб, и от много други студенти, и от някои преподаватели за съжаление. Изобщо не трябва да помниш формулите наизуст, защото това е (почти) невъзможно (освен за някой изрод, пардон - гений) и никой не го и очаква от теб по-насетне. Важното е да знаеш, че за еди кой си проблем има решение, което се намира горе-долу по еди какъв си начин. Важното е да можеш да съставяш уравнения за описание на наблюдаваните от теб процеси. И горе-долу да знаеш как бяха формулите за решаване 9приблизително) и после да си отвориш справочника със специални функции и други подобни и да си намериш която там формула ти трябва. Е, да, трябва и да знаеш как да сведеш твоята формула до табличната (чрез полагания, замествания, групирания, опростявания и т.н.). И тя тая математика пак е една за всички, които я ползват. Просто я ползват само физиците. Всъщност поне едно 90% от т.нар. "висша математика" се използва почти ексклузивно за целите на физиката или на самата "чиста" математика.

Иначе, поздравления за наваксването! Повечето студенти така и не успяват.
Активен
Физически Факултет

koleff

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16
Re: Maтематика
« Отговор #8 -: 13.02.2007, 16:17:41 »

Добре де прав си.. Аз не се изразих много точно, но както и да е. Все пак незнам как си земеш изпитите без да знаеш наизуст "двайстина" формулки  :-P
Пак и учебниците така са написаниии.. Само формули и ходи схвани.. примерно четеш си и пише за да се докаже еди кое си погледни 1.23 (което е някаква формула или уравнение по-наза д в учебника), или това се обяснява с израза пак някав номер на израз по-назад в учебника и тем подобни... И седни учи.. УСПЕХ.. Можеби аз сам тапичак... знам ли вече..
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: Maтематика
« Отговор #9 -: 14.02.2007, 10:34:39 »

Аз си ги взеХ, когато трябваше.  :wink: И поне при нас даваха еднократна консултация с учебник и/или записки от 3 минути. Т.е. запомнил съм само основните формули, а за другото си поглеждах или просто си ги извеждах. А че учебниците са написани... странно е друг въпрос. Но идеята на "това се извежда от онова" е да седнеш и да си го изведеш - така се научава по-добре. А ако не можеш - отиваш при преподавателя и питаш. Друг е въпроса, че никой не прави така :-(
Активен
Физически Факултет

kristian

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23
Re: Maтематика
« Отговор #10 -: 15.02.2007, 09:18:59 »

Здравейте отново!
Радвам се, че форума се раздвижи!Вие сте съвсем прави, че не могат да се запомнят всички формули,важно е поне да се учат когато трябва, за да може един ден да знаеш къде да ги търсиш.Но според мен липсва най-най-важното.Студентите (включително и аз) нямат поне тази математична логика,която е задължителна за всеки физик.За какво говоря:даже не научаваме за какво ни трябва математиката,за какво са ни интегралите,за какво са ни диференциланите уравнения,ММФ1,ММФ2,Теория на вероятностите и т.н.За какво ги използваме във физиката.За това са толкова важни задачите по физика!!!

Всичко хубаво!!!
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: Maтематика
« Отговор #11 -: 15.02.2007, 10:51:21 »

Големия грях през цялото обучение: Учиш предварителен предмет (т.е. такъв който сам по себе си ти трябва малко малко или дори хич), но никой не ти казва "Ей, мом(и)че, това ще ти потрябва по-насетне ето там, залягай отсега после да не се мъчиш". Аз бях направо шокиран, когато в 4-ти курс ми се наложи да прилагам Техническо чертане (предмет от 1-ви курс). Добре че не бях го забравил съвсем. Иначе поне на мен винаги ми е била ясна нуждата от висша математика във "висшата" физика, но пак беше добре да ни казват "Това се ползва тука, без онова не можеш там"...
Активен
Физически Факултет

LudUmoraNiama

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 14
Re: Maтематика
« Отговор #12 -: 24.06.2007, 14:28:49 »

Аз бях направо шокиран, когато в 4-ти курс ми се наложи да прилагам Техническо чертане (предмет от 1-ви курс). Добре че не бях го забравил съвсем.

Имаш предвид специалността "Инженерна физика" нали? Ами все пак щом става дума за инженери - предполага се, че ще трябва да изучават чертане. Може ли да има инженер, който хал хабер си няма и от техническо чертане? Че то такова чертане го учат и учениците в средните технически училища. Та, искам да кажа - логично е инженери да изучават техническо чертане.
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: Maтематика
« Отговор #13 -: 25.06.2007, 09:53:50 »

Ми сори, ама ние не сме инженери. Освен това се предполага, че вече всичко се прави с компютри и CAD програми. Майка ми още в началото на 90-те ползваше компютър за да проектира платиките за работата си, не ги е правила на хартия.

Не че отричам техническото чертане като предмет, полезно беше общо взето, а и го ползвахме като отдих между по-сериозните неща. Полезно, но не и необходимо. И наистина никой не не каза, че ще го ползваме и после. То реално погледнато и тая употреба не беше съвсем необходима, ама да не задълбаваме, факултета има свободата и правото да си определя програмите.
Активен
Физически Факултет