АИЕСЕК – инкубатор за лидери
от Борис Атанасов
Образът на българския студент винаги е свързван с денонощни купони и забавления. Често се смята, че студентски град е Содом и Гомор на Балканите, където само редовната изпитна сесия може да внесе някакъв порядък. Но не всичко е така, както изглежда на пръв поглед –клонящо ту към родната политическа сцена, тук към Европейския съюз, българското обществено мнение сравнително рядко отправя поглед към живота на студентите, наричани великодушно “бъдещето на страната”. Би било изненада за мнозина, че в шест от най-големите университети в България, студентите са взели живота си в ръце, работят по проекти и инициативи, и са успели да влязат в обединена Европа и глобализирания свят много преди управляващата ги политическата класа.
Става дума за АИЕСЕК - най-голямата международна, неполитическа, образователна, изцяло управлявана от студенти организация, която не цели печалба. Тя не дискриминира на основата на раса, цвят на кожата, пол, сексуална ориентация, вяра, религия, национален или етнически произход. Началото е сложено през 1948 година, когато студенти от различни европейски държави решават, че не искат още една война и е дошло време за мир и приятелство между народите. Звучи добре на хартия, но истината е, че тази идея заработва наистина. Много студенти заминават по програми за международен обмен, а държавите членки на АИЕСЕК стават все повече и повече, за да се стигне до днешните 91 страни. Днес организацията се е доказала като международна платформа, където младите хора могат да открият и развият потенциала си и по този начин да оказват позитивно влияние върху обществото. Това вече се е случило с хора като Тони Блеър, Хелмут Кол, Мик Джагър и Лех Валенса – до един членове на АИЕСЕК.
АИЕСЕК в България
От 15 години организацията съществува в България - към днешна дата има представителства в София, Варна, Пловдив, Велико Търново и Свищов. На местно и национално ниво АИЕСЕК е успяла да развие успешни парньорства с организации и компании, които са лидери в бизнеса. Трудно е да се повярва, но зад всички тези успехи стоят студенти, които работят за една идея, която не им носи финансови облаги, а само възможности за професионално и личностно развитие.
В началото на всяка учебна година АИЕСЕК набира нови членове сред студентите на шестте университета, където има представителство. Кандидатите са избирани според тяхното желание да се развиват професионално и да спомагат за развитието на своите колеги. Те трябва да имат интереси в областта на бизнеса, управлението и обществените проблеми.
Членство в организацията
Членството и работата в организацията са напълно доброволни и незадължителни – студентите сами могат да решат как и по какъв начин да участват. Но ако наистина се впуснат в това, те получават възможност за придобиване на ценни професионални умения. Преди всичко АИЕСЕК е платформа от възможности, която учи как да бъдеш лидер. Същността на лидерството е способността да се поема отговорност, да се мисли стратегически, да не се чака средата да управлява действията, а да се въздейства на събитията, за да се постигат резултати. Всички членове на АИЕСЕК имат възможност да развият професионалните си умения и да ги приложат на практика – те могат да работят в екип, да управляват проекти, да поемат отговорности в определена сфера, както и много други неща. Организацията създава мост между академичната среда и бизнеса, изпреварвайки редица институции, които все още се опитват да направят първата крачка.
Международен професионален обмен
Едно от най-сериозните полета за изява на АИЕСЕК са програмите за международен професионален обмен. Членовете на организацита имат възможност да отидат на стаж в друга държава, която е член на АИЕСЕК, за да натрупат опит и да затвърдят академичните си знания в една международна среда. Нещо, от което пазарът на труда в България, има сериозна нужда. Кандидатите за стаж в чужбина преминават през сериозна селекция – техните професионални способности и езикови умения са оценявани от представители на бизнеса, на университетите и от опитни членове на АИЕСЕК. По такъв начин се гарантира високото качество на бъдещия стаж.
Би било учудващо за мнозина, но същият процес тече и с обратен знак. Всяка година в България пристигат десетки студенти от чужбина, които работят в наши фирми по различни проекти. По този начин родните компании могат да се възползват от чуждестанния опит и подход, както и да навлязат в нови пазари – неща, от които все още консервативния български мениджмънт, се нуждае.
Има логика, че промяната, която всички чакаме в България, ще дойде от младите хора. Освен бъдещето на държавата, студентите са и нейното настояще. Ето защо е важно да им се дава творческа свобода и възможности за развитие. АИЕСЕК е доказателството, че студентите знаят какво искат, как да го постигнат и са готови да вървят по пътя си.