argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: дисциплина Компютърна химия  (Прочетена 9261 пъти)

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net

Докато изчаквам да ми свърши компилирането на едни неща върху една тестова машина (P2/266 MHz, 128 RAM) се изкушавам да напиша преживяванията си от това как мина обучението (и изпита днес) на студенти Химия, дисциплината Компютърна химия.

Лекциите бяха на два курса - Химия 2-ри и Биология и химия 4-ти. От химията бяха по-редовни, докато от биология и химия идваха 4-5 момичета, от общо 17 човека курс (разбрах го едва днес след като взех протокола). Като цяло интереса към лекциите не беше висок, дори и от тези, които ги посещаваха. Броя на посетителите от двата курса от лекция на лекция намаляваха, докато на последната (и може би най-важната) дойдоха 3-4 човека общо от двата курса...

Упражнения имаха само студентите от спец. Химия на които бяха доста редовни, въпреки че не правих проверки, нито ги задължавах да идват. Допускам, че интереса им се дължи от по-активна част - работа с компютър, прилагане на разните методи и т.н. На упражненията имаха и 2 колоквиума, на които масово се представиха отлично. За съжаление студентите от биология и химия останаха само на ниво лекции, уви - учебна програма.

Изпита за химиците беше днес. Той е последната една трета от общата оценка за дисциплината. Състоеше се от пасивен тест с 29 въпроса, всеки с по 5 възможни отговора, като само единия е верен. Въпреки, че 2 момчета имаха по 25 и 23 точки резултатите бяха ниски. Имаше една студентка с 6 точки, няколко със 7 и т.н. :( Преди изпита им бясних, да мислят спокойно и че всеки ако желае ще бъде изпитан устно пред (пред други студенти) на въпросите, които не е отговорил. По-късно разбрах, че този бонус за тях е само и единствено загуба на ценно за мен време, но както и да е. Желаещите да бъдат изпитани се провалиха, а повторното препитване на момчето с 4/29 грешни се представи блестящо: извод: теста и знанията на студентите корелират.

Попитах една от студентките как мисли, дали оценявам обективно, дали завишавам или занижавам оценката - тя ми отговори, че я завишавам леко. Е, нямаше как да не се забележи лансирането ми на недотам знаещите и многократните компромиси (които обаче бяха еднакви за всички, иначе щях да се чуствам зле). Как се почустваха тези, които не успяха да вземат изпита? Може би някои счетоха, че приятелското ми отношение към тях и свободата, която им давам през семестъра ще е така и на изпита... е не е така! Както винаги им казвам: Лекциите не са задължителни, упражненията не са задължителни и висшето образование не е задължително, но ако искате да сте химици, трябва да си вземете и този изпит, за който критериите вече не са пожелание.

Бях свидетел на сълзи и разни други емоционални истории, въпреки всичко децата се държаха мъжки и се убедиха, че не знаят. Вместо двойка всеки получи право на втори шанс, когато е готов. Това хаби силно времето ми и може би занапред няма да е така... ще видим.

Когато на този изпит се явяваха Химия, задочно 3-ти курс и една от студентките имаше 7 или 8 точки ми се обади човек от ПУ, сравнително известен и ми каза "Абе, така и така днес *** има изпит при теб и малко не и е достигнало, не може ли да се направи нещо..."... Писах и 3, но и показах (с поведение и жестове пред останалите), че не я уважавам за това. Тази история беше разказана с точните имена пред колегите ми. И занапред ще продължавам да правя публични подобни гнусни истории за връзкари...
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: дисциплина Компютърна химия
« Отговор #1 -: 23.01.2007, 23:26:35 »

Браво Наско за интересната тема  :y: !

Както винаги им казвам: Лекциите не са задължителни, упражненията не са задължителни и висшето образование не е задължително, но ако искате да сте химици, трябва да си вземете и този изпит, за който критериите вече не са пожелание.

Много добре им го казваш, ама кой да те разбере. Обзалагам се, че вече си го повтарял милион пъти, но промяна в положението няма . Много некачествени кадри, които от мързел ли, от безвремие ли, или и аз незнам от какво просто изостават и незнаят, издънват се на изпитите. Даже прекалено много гювеч им пускаш като им даваш втори шанс. При нас директно ти забиват голямата двойка, та да си я гледаш в дългите самотни нощи, четейки за поправката, за която разбира се ще чакаш само няколко месеца. Незнам какво могат да искат повече студентите от теб. Държиш се супер готино с тях и им даваш свобода на действие. Нормално е въпреки свободата, имайки такова самосъзнание, да се трогнат и да дадат нещо насреща. А те после ти демонстрират сълзи и емоции....Явно не са разбрали, че при теб това не минава  :hihi:

Когато на този изпит се явяваха Химия, задочно 3-ти курс и една от студентките имаше 7 или 8 точки ми се обади човек от ПУ, сравнително известен и ми каза "Абе, така и така днес *** има изпит при теб и малко не и е достигнало, не може ли да се направи нещо..."... Писах и 3, но и показах (с поведение и жестове пред останалите), че не я уважавам за това. Тази история беше разказана с точните имена пред колегите ми. И занапред ще продължавам да правя публични подобни гнусни истории за връзкари...
Помня тази история много добре. За съжаление ти приемаш нещата така, но повечето може би ще сметнат ситуацията за напълно нормална, но действително тя е повече от отвратителна. Незнам въобще как може да се толерират студенти, които са толкова зле, че и една тройка не могат да изкарат?! Че какво въобще правят в унито?! Но това не е единичен случай за съжаление и се чудя дали ще доживея да видя университет в пълния смисъл на думата някога.
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: дисциплина Компютърна химия
« Отговор #2 -: 24.01.2007, 00:18:31 »

Ммммм уви има разлика между ХФ и ЮФ и студентите им...

Другата седмица на 31.01.2007. ще имам изпит с останалата част (Биология и химия), но за съжаление няма да мога да го проведа лично - теста ще бъде проведен от колеги, а аз като се върна ще оценя дамите, които дано не плачат, щото не минава, а? Хихихихи и после ще пиша отново тук.
Активен

jadore

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 226
Re: дисциплина Компютърна химия
« Отговор #3 -: 29.01.2007, 10:24:51 »

...теста ще бъде проведен от колеги, а аз като се върна ще оценя дамите, които дано не плачат, щото не минава, а?
А защо си мислят,че минава?
Активен

Ivon_bg_

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 43
Re: дисциплина Компютърна химия
« Отговор #4 -: 30.08.2007, 15:29:24 »

Здавеите. Тази година сам приета компютърна химия и се интересувам как ще е първия семестар колко дена в седмицата ще учим, аз ще мога ли да работя по нататака докато уча или ще е много учене?
Активен

kleosnefer

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 375
  • To turn back ... and not to forgive
Re: дисциплина Компютърна химия
« Отговор #5 -: 30.08.2007, 17:52:04 »

Цитат
Писах и 3, но и показах (с поведение и жестове пред останалите), че не я уважавам за това. Тази история беше разказана с точните имена пред колегите ми. И занапред ще продължавам да правя публични подобни гнусни истории за връзкари...

И каква е идеята - да се толерира неученето и връзкарството ли? Според мен преподавателите се делят на две: Готини хора и Добри преподаватели! Готините хора проявяват разбиране и са страхотни, но в повечето случай не те учат на нищо, защото ти дават прекалено много свобода и прекалено много ти прощават..."Добрите" преподаватели често ти взимат душата и не те мислят за човек, но поне ти вливат качествено и задълбочено знание по специалността, което остава за цял живот. "Добрите" преподаватели не са готини, но ти дават истинската цел на образованието - ЗНАНИЕ! Не те определям и слагам в категории, но това е  моето виждане по въпроса! Аз лично предпочитам "Добрите" преподаватели! :-)
Активен
Да рушиш, защото обичаш!

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: дисциплина Компютърна химия
« Отговор #6 -: 31.08.2007, 00:28:52 »

kleosnefer, според мен има 2 вида студенти: едните които искат на научат и съответно използват времето си в университета пълноценно, а другите са там заради мацките/купона.... и в двата случая дали преподавателя е добър или готин по твоята класификация, според мен няма голямо значение.
Активен

kleosnefer

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 375
  • To turn back ... and not to forgive
Re: дисциплина Компютърна химия
« Отговор #7 -: 31.08.2007, 09:12:36 »

Цитат
и в двата случая дали преподавателя е добър или готин по твоята класификация, според мен няма голямо значение.
Според мен има, независимо от вида на студентите! При добрият преподавател, няма да има значение какви са студентите и независимо заинтересовани или не, той ще се отнася еднакво с всички -т.е ще ги тормози еднакво с преподаване и изпити, ще има все пак някакво равенство, въпреки че мразя тази дума..При него няма компромиси.. Докато при готиния, той наистина е разбиращ и свестен, но прави повече компромиси - а на кого се правят компромиси - на тези, които
Цитат
са там заради мацките/купона
..и като извод - те са облагодетелстваните.Едни ще се борят за висока оценка с труд, а други ще получават тройки даром! Това ми беше мисълта - в образованието не трябва да има оценки даром, но за съжаление в 90% от случайте е така. Ясно ми е,че няма справедливост или равенство, остарели понятия, но поне според разбиранията ми - в моята класификация добрият преподавател повече се доближава до тях..А ако има готин и добър преподавател, две в едно - то тогава май сме попаднали в бъдещето! Товае  от мен - ИМА ЗНАЧЕНИЕ, всичко има значение малко или повече!!!
Активен
Да рушиш, защото обичаш!

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: дисциплина Компютърна химия
« Отговор #8 -: 14.09.2007, 10:00:13 »

А най-добрите преподаватели успяват толкова да те заинтригуват, че да ги гледаш в устата и да попиваш всяка тяхна дума (и съответно знания) и всичко това без да те юркат особено. Дори не е задължително да са "готини", може да си се държат съвсем обикновено, но някакси не можеш да не внимаваш.
Активен
Физически Факултет

kleosnefer

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 375
  • To turn back ... and not to forgive
Re: дисциплина Компютърна химия
« Отговор #9 -: 14.09.2007, 10:08:17 »

Цитат
А най-добрите преподаватели успяват толкова да те заинтригуват, че да ги гледаш в устата и да попиваш всяка тяхна дума (и съответно знания) и всичко това без да те юркат особено. Дори не е задължително да са "готини", може да си се държат съвсем обикновено, но някакси не можеш да не внимаваш.

Малко са тези хора, но наистина сякаш да преподават им е призвание, някак си те грабват само с присъствие  и излъчване, още щом влязат в стаята и променят атмосферата..истина е, но са настина малко, безценни са! Досега съм  имала няколко такива преподаватели и страшно се радвам, че съм  успяла да срещна хора като тях! :-)
Активен
Да рушиш, защото обичаш!

sladuranata

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2
Re:дисциплина Компютърна химия
« Отговор #10 -: 20.03.2010, 18:58:06 »

Здравейте!!! Искам да ви попитам за изпитите за специалността компютърна химия. С тест или теми е изпита? Изпита по математика какъв е с тест ли е направен или трябва ти да решаваш задачите? Ще съм би много благодарна ако ми отговорите!!! Благодаря предварително!!!!
Активен