argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: За колекциите на Факултета по Биология  (Прочетена 3239 пъти)

scientist guy

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."

Тъй като в темата за сайта на факултета http://forum.uni-plovdiv.bg/index.php?topic=1577.40 много взехме да се разводняваме относно колекциите на факултета (явно много хора имат мнение по въпроса) реших да направя нова тема специално за този въпрос. 8-)

Първо малко инфо...

Колекциите от минерали, фосили, растения и животни, които човек може да види разхождайки се по коридорите на Факултета по Биология са част от фонда на катедра "Ботаника и МОБ", "Зоология" и "Екология и ООС". Тъй като растенията се запазват основно във вид на хербарии, тяхното излагане (експониране) е по-трудно защото заемат доста място... Поради тази причина колегите от катедра "Ботаника" са изложили сравнително добра колекция от гъби, шишарки и др. части от растения и семена. Останалата част от техните колекции се съхранява във Хербарума на факултета, който по своето количество херабрии, както и по видов състав се смята за един от най-богатите и добре подържани хербариуми в страната. В него се съхраняват хербарии, правени още през ХІХ век и се обновява постоянно. Катедра "Ботаника" може да се похвали и с една от най-богатите колекции от чисти култури водорасли в страната. За повече информация - http://bio.uni-plovdiv.bg/PACC.htm

Минераложките, петрографски и палеонтологични колекции във факултета, се стопанисват и поддържат от катедра "Екология и ООС", най-вече в лицето на гл. ас. Благовест Темелков. Колекциите са създадени предимно с учебна цел, но например палеонтоложката колекция може да претендира за една добра научна колекция съдържаща образци от различни таксони безгръбначни животни от различини епохи, периоди и етажи от находища от цял свят. По мое лично мнение тези колекции са добре поддържани - наскоро бяха подменени и освежени етикетите на минераложката и петрографската колекция, а в момента се прави същото и за палеонтоложката.

Ентомологичната колекция, колекциите от спиртни препарати на ненасекомни безгръбначни, риби, земноводни и влечуги, както и препарираните експонати от птици и бозайници се поддържат и стопанисват основно от катедра "Зоолгия" и една малка част от катедра "Екология и ООС". Именно тези колекции заемат най-много място във факултета и се набиват на очи... От личен опит знам, че поддържането на такова огромно количество от фаунистични материали е изключително трудно. Едно на ръка, че са необходими средства за закупуването на спирт, формалин и разни други "нонсумативи", от друга страна поддържането им е много времемка работа. За пример ще ви дам възстановяването само на един експонат. Става въпрос за един доста едър екземпляр мечоопашат (Limulus polyphemus), изложен във витрината на катедра "Екология и ООС" до 15-та аудитория. Вижда се на ето тази снимка - http://web.uni-plovdiv.bg/mollov/pics/PIC01473.JPG горе в десния ъгъл. За реставрирането на този екземпляр бяхя необходими два месеца време за планиране, идеи и за самото възстановяване, което включи работата на един биолог, един художник от АМТИИ и един препаратор от Природонаучния музей. :-) Сами виждате за какво става въпрос. Поради този копмлекс от причини повечето то материалите са повехтели, пожълтели, не са обновявани и като цяло с в лошо състояние. Надявам се, разбира се, постепенно да се намерят време и средства, за да се възстановят и останалите колекции.

Безспорен е факта, че тези препарати не могат да се сравняват със живите организми, но също е вярно, че шанса до видите живите в днешно време като излезете сред природата е много малък. Освен това, както казах и по-горе колекциите са подготвени главно с учебна цел. По този начин на едно място са събрани растения и живтони, които човек иначе не може да види дори и през целия си живот!? Създаването и поддържането на колекции с ботанични  и зоологични материали е неотменима част от обучението по биология. Винаги е било така и надаявам се ще продължи да бъде така и за напред. :-)

Ето и малко снимки на колекциите:

http://web.uni-plovdiv.bg/mollov/pics/PIC01444.JPG

http://web.uni-plovdiv.bg/mollov/pics/PIC01445.JPG

http://web.uni-plovdiv.bg/mollov/pics/PIC01449.JPG

http://web.uni-plovdiv.bg/mollov/pics/PIC01450.JPG

http://web.uni-plovdiv.bg/mollov/pics/PIC01451.JPG

http://web.uni-plovdiv.bg/mollov/pics/PIC01455.JPG

http://web.uni-plovdiv.bg/mollov/pics/PIC01458.JPG

http://web.uni-plovdiv.bg/mollov/pics/PIC01459.JPG

http://web.uni-plovdiv.bg/mollov/pics/PIC01462.JPG

http://web.uni-plovdiv.bg/mollov/pics/PIC01465.JPG

http://web.uni-plovdiv.bg/mollov/pics/PIC01473.JPG

http://web.uni-plovdiv.bg/mollov/pics/PIC01477.JPG

Всички въпроси, мнения и препоръки, които имате към колекциите на факултета  можете да поствате тук.
« Последна редакция: 17.09.2007, 19:13:01 от scientist guy »
Активен
Nobody likes a smart ass...

jadore

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 226
Re: За колекциите на Факултета по Биология
« Отговор #1 -: 25.01.2007, 15:39:35 »

Полезна информация.Свалям ти десет пъти шапка.
За времето, което отделяш да се занимаваш с непросветените.. :-)
А и за търпението .
Активен

scientist guy

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."
Re: За колекциите на Факултета по Биология
« Отговор #2 -: 25.01.2007, 17:36:37 »

Полезна информация.Свалям ти десет пъти шапка.
За времето, което отделяш да се занимаваш с непросветените.. :-)
А и за търпението .

Благодаря, jadore!:)
Активен
Nobody likes a smart ass...

scientist guy

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."
Re: За колекциите на Факултета по Биология
« Отговор #3 -: 23.03.2008, 12:13:35 »

Всичко за колекциите на Факултета по Биология можете да намерите тук:
http://bio.uni-plovdiv.bg/?cat=38
Активен
Nobody likes a smart ass...