Тъй като в темата за сайта на факултета
http://forum.uni-plovdiv.bg/index.php?topic=1577.40 много взехме да се разводняваме относно колекциите на факултета (явно много хора имат мнение по въпроса) реших да направя нова тема специално за този въпрос.
Първо малко инфо...
Колекциите от минерали, фосили, растения и животни, които човек може да види разхождайки се по коридорите на Факултета по Биология са част от фонда на катедра "Ботаника и МОБ", "Зоология" и "Екология и ООС". Тъй като растенията се запазват основно във вид на хербарии, тяхното излагане (експониране) е по-трудно защото заемат доста място... Поради тази причина колегите от катедра "Ботаника" са изложили сравнително добра колекция от гъби, шишарки и др. части от растения и семена. Останалата част от техните колекции се съхранява във Хербарума на факултета, който по своето количество херабрии, както и по видов състав се смята за един от най-богатите и добре подържани хербариуми в страната. В него се съхраняват хербарии, правени още през ХІХ век и се обновява постоянно. Катедра "Ботаника" може да се похвали и с една от най-богатите колекции от чисти култури водорасли в страната. За повече информация -
http://bio.uni-plovdiv.bg/PACC.htmМинераложките, петрографски и палеонтологични колекции във факултета, се стопанисват и поддържат от катедра "Екология и ООС", най-вече в лицето на гл. ас. Благовест Темелков. Колекциите са създадени предимно с учебна цел, но например палеонтоложката колекция може да претендира за една добра научна колекция съдържаща образци от различни таксони безгръбначни животни от различини епохи, периоди и етажи от находища от цял свят. По мое лично мнение тези колекции са добре поддържани - наскоро бяха подменени и освежени етикетите на минераложката и петрографската колекция, а в момента се прави същото и за палеонтоложката.
Ентомологичната колекция, колекциите от спиртни препарати на ненасекомни безгръбначни, риби, земноводни и влечуги, както и препарираните експонати от птици и бозайници се поддържат и стопанисват основно от катедра "Зоолгия" и една малка част от катедра "Екология и ООС". Именно тези колекции заемат най-много място във факултета и се набиват на очи... От личен опит знам, че поддържането на такова огромно количество от фаунистични материали е изключително трудно. Едно на ръка, че са необходими средства за закупуването на спирт, формалин и разни други "нонсумативи", от друга страна поддържането им е много времемка работа. За пример ще ви дам възстановяването само на един експонат. Става въпрос за един доста едър екземпляр мечоопашат (Limulus polyphemus), изложен във витрината на катедра "Екология и ООС" до 15-та аудитория. Вижда се на ето тази снимка -
http://web.uni-plovdiv.bg/mollov/pics/PIC01473.JPG горе в десния ъгъл. За реставрирането на този екземпляр бяхя необходими два месеца време за планиране, идеи и за самото възстановяване, което включи работата на един биолог, един художник от АМТИИ и един препаратор от Природонаучния музей.
Сами виждате за какво става въпрос. Поради този копмлекс от причини повечето то материалите са повехтели, пожълтели, не са обновявани и като цяло с в лошо състояние. Надявам се, разбира се, постепенно да се намерят време и средства, за да се възстановят и останалите колекции.
Безспорен е факта, че тези препарати не могат да се сравняват със живите организми, но също е вярно, че шанса до видите живите в днешно време като излезете сред природата е много малък. Освен това, както казах и по-горе колекциите са подготвени главно с учебна цел. По този начин на едно място са събрани растения и живтони, които човек иначе не може да види дори и през целия си живот!? Създаването и поддържането на колекции с ботанични и зоологични материали е неотменима част от обучението по биология. Винаги е било така и надаявам се ще продължи да бъде така и за напред.
Ето и малко снимки на колекциите:
http://web.uni-plovdiv.bg/mollov/pics/PIC01444.JPGhttp://web.uni-plovdiv.bg/mollov/pics/PIC01445.JPGhttp://web.uni-plovdiv.bg/mollov/pics/PIC01449.JPGhttp://web.uni-plovdiv.bg/mollov/pics/PIC01450.JPGhttp://web.uni-plovdiv.bg/mollov/pics/PIC01451.JPGhttp://web.uni-plovdiv.bg/mollov/pics/PIC01455.JPGhttp://web.uni-plovdiv.bg/mollov/pics/PIC01458.JPGhttp://web.uni-plovdiv.bg/mollov/pics/PIC01459.JPGhttp://web.uni-plovdiv.bg/mollov/pics/PIC01462.JPGhttp://web.uni-plovdiv.bg/mollov/pics/PIC01465.JPGhttp://web.uni-plovdiv.bg/mollov/pics/PIC01473.JPGhttp://web.uni-plovdiv.bg/mollov/pics/PIC01477.JPGВсички въпроси, мнения и препоръки, които имате към колекциите на факултета можете да поствате тук.