argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Маркетингът-това е всичко!!!  (Прочетена 3849 пъти)

AIESEC Plovdiv

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 127
    • http://plovdiv.aiesec.bg

Здравейте,колеги!!!
Исках да препоръчам на колегите от нашият Факултет два интересни сайта,на които пападнах,и където,хората,интересуващи се от новостите и принципите в Маркетинга,могат да открият много полезни неща:

www.marketingavenue.net

www.bam.bg - това е сайта на Българската Асоциция по Маркетинг

Искам специално да поздравя колегите маркетолози и да им споделя на нещо интересно,на което пападнах....Профилът на един Маркетолог....

Девиз: "Маркетингът - това е всичко!!".
А съвсем скоро разбрах и каква е  първата мисъл след ставане на един маркетолог: "Neskafe ,утре пак кафе!"
Втора мисъл преди ставане: "Какво да променя днес?"

Типичният ни ден: -просто няма такъв! Всеки ден е различен и уникален, изпълнен с творчество.Това е прекрасното на живота-да е пълен с разнообразие!Не мога да разбера хората,които мразят промените и предзвикателствата.Че какъв е смисълът на живота да си върви като старографски рефрен,който знаеш наизуст и не може да внесеш поне малка частица от красотата на Вселената,в която живеем?

Виждане за живота - пазар,на който най-важното е да се позиционирам като звезда от матрицата на БКГ.За тази цел трябва да умея да виждам невидимото.Едва тогава ще мога да направя невъзможното.Трябва да бъда №1 във всичко,с изключение на посредствеността.
Цели на живота: Винаги се намират!

Стратегия на живота: Четирите елемента на маркетинговия микс:

Продукт-трябва да бъда най-необходимия човек в обкръжаващия ме свят!
Цена - да не бъда нито прекалено скъп, нито прекалено евтин,знам си цената!
Пласмент - да бъда където трябва и когато трябва,за да не бъда когато потрябва,там където не трябва!
Промоция - обичам да съм приятна изненада за хората около мен!Добрият имидж не е даденост,а се гради всеки миг от живота! Не бива да заспивам!

Това,което най-много мразя: Да си губя времето!!!
Това,което най-много правя: Губя си  времето!!!
Това,което най-много обичам: Да живея в бъдещето!
Това,което никога не правя: Да живея в миналото!!!

Съвет,който бих дал на всеки - Не пази за себе си онова,което не можеш да задържиш,а го дай за това,което не можеш да изгубиш!!!


Поздрави на всички колеги от Факултета и не забравяйте....Търсете предизвикателствата на живота си!!!


Яница Дернева
спец."Маркетинг", Втори курс
www.destination-europe.hit.bg
www.md-bulgaria.net
www.aiesec.org/bulgaria
« Последна редакция: 28.01.2007, 19:07:37 от ER »
Активен
The international platform for young people to explore and develop their leadership potential

BoFFo

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 127
Re: Маркетингът-това е всичко!!!
« Отговор #1 -: 29.01.2007, 19:15:58 »

Промяните не означават творчество,понякога са точно обратното...защо да променяме нещо което работи добре,ествествено с промяната може да го подобрим,но може и да го погубим  :wink:

Маркетингът е хубава част от всичкото! :wink:
Активен
fortuna favet fortibus

AIESEC Plovdiv

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 127
    • http://plovdiv.aiesec.bg
Re: Маркетингът-това е всичко!!!
« Отговор #2 -: 31.01.2007, 18:46:34 »

Хех,напълно си прав,колега:)
Понякога всички имаме нужда просто да наблюдаваме и анализираме света около себе си...да не го променяме,нито разрушаваме...просто,защото имаме нужда от него.....

Знаеш ли,наскоро прочетох нещо,което ми направи огромно впечатление и сега с удоволствие го споделям.....Животът е това,което ни се е случило,докато сме правили планове за нещо друго......


Затова,всяка наша промяна е само в нас.....



Поздрави, и многоооо усмивки:)))))

Хакуна Мататааааа!!!


П.С.
Една моя любима песничка 
http://www.virgin.net/music/musicvideos/jamesblunt_yourebeautiful_hi.html
Активен
The international platform for young people to explore and develop their leadership potential

koliovez

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 50
Re: Маркетингът-това е всичко!!!
« Отговор #3 -: 01.02.2007, 10:11:18 »

хакуна Матата  :rock:

Но номера и интресната част е не да променяш на сляпо ,а да "ръгнеш" с маркетинговия мискер там,където трябва хихи. :wink:
Активен
Say what you mean,mean what you say!!!

AIESEC Plovdiv

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 127
    • http://plovdiv.aiesec.bg
Re: Маркетингът-това е всичко!!!
« Отговор #4 -: 01.02.2007, 12:44:00 »

хейййййййййй,
колеги я дайте да си направим един клуб на маркетинга:)))))))
Тъкмо ще си обменяме нови идеи и неща,които сме прочели или видялиии:))))
Май  вече е време да се осъзнаем какво,защо и как учим....
Че както виждам в университета май мислят,че преподаването е една диктовка без край:((((
Активен
The international platform for young people to explore and develop their leadership potential

koliovez

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 50
Re: Маркетингът-това е всичко!!!
« Отговор #5 -: 01.02.2007, 12:55:04 »

Това за диктовките и аз съм съгласен.Именно понеже знам и за какво уча, не разчитам само на тях. По маркетинговите дисциплини винаги си кОпвам  :wink:учебника, аз останалите давам по DEFAULT с лекции ,че уча и работя и се налалага организиране на времето,че то ми е малко дифицит :angry:
Активен
Say what you mean,mean what you say!!!

AIESEC Plovdiv

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 127
    • http://plovdiv.aiesec.bg
Re: Маркетингът-това е всичко!!!
« Отговор #6 -: 01.02.2007, 13:03:04 »

Да,така си е...да ти кажа и аз така съм решила и то отдавна.....хехеххе,общо взето,през последната година съм ...укротяване на опърничавата,хехех....амммм,то в това е чарът на живота ни:)))))

А и когато човек реши,че иска да става професионалист в дадена област....трябва да търси очарованието в нея.....
Защото,хора сме...та не може да сме перфектни във всичко....важното е да усещаме себе си в нещото....единственото....


А когато човек желае и осъзнава всичко това....е вече всичко зависи само от него.....

....а като че ли напоследък всички само мрънкаме е се оправдаваме.....

....А всичко зависи от нас....
ама като всеки го е страх да се извикаааа,че Царят е гол....


Докога ще я караме!!!!
Активен
The international platform for young people to explore and develop their leadership potential

koliovez

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 50
Re: Маркетингът-това е всичко!!!
« Отговор #7 -: 01.02.2007, 13:11:35 »

....а като че ли напоследък всички само мрънкаме е се оправдаваме.....

Да това звучи като "що да у4а тука няма  място реализация",не е точно така.на човек ,когато му се отвори шанс трябва да се възпозлва. И когато си прекарал 4 години в кафета до ПУ-то вместо да си уползотвориш времето за каквото трябва ,в момента ,когата имаш шанс за реализация, ти на практика не знаеш какво да правиш,сдухваш се провяляш се и после "Е тука няма как да успея ,няма поле за реализация"...
Активен
Say what you mean,mean what you say!!!

AIESEC Plovdiv

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 127
    • http://plovdiv.aiesec.bg
Re: Маркетингът-това е всичко!!!
« Отговор #8 -: 01.02.2007, 13:19:12 »

....именно това исках да кажа....

...скоро АИЕСЕК организирахме дискусия с хора от бизнеса как да стана предприемач....

И тогава,много от колегите ни се оплакваха,че нямат реализация....

А добре,кой учи,за да стане професионалист,а не заради оценката  в книжката.....


Все се оплакваме,че нямаме реализация,а как да имаме,когато дори не знаем за какво сме в университета....????

Няма да забравя думите на една от жените,която в момента е успяла в областта на Човешките ресурси....


Ако учите,просто семестър за семестър....просто наистина няма смисъл от нищо....


Така че...това имам предвид.....сами определяме какво ще се случи в живота ни...и ако сами не предприемем предизвикателството...еми сори,ама никой няма да ти почука на вратата,и да ти каже,ела при мен да си клатиш  краката,аз да ти плащам......



« Последна редакция: 01.02.2007, 13:22:42 от ER »
Активен
The international platform for young people to explore and develop their leadership potential

koliovez

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 50
Re: Маркетингът-това е всичко!!!
« Отговор #9 -: 02.02.2007, 15:47:11 »

Задачка закачка.
 1.Нов продукт,много първоначлани потребители,като малка част от тях повтарят покупката си.
какво да правим да спасим новото българско кисело мляко "Шишляк"?
 :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
Активен
Say what you mean,mean what you say!!!

AIESEC Plovdiv

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 127
    • http://plovdiv.aiesec.bg
Re: Маркетингът-това е всичко!!!
« Отговор #10 -: 02.02.2007, 23:19:34 »

За българското мляко...хех,на всичко сме готови:)))))
Като начало това е нов продукт на пазара и съвсем логично е да има много първоначален интерес от страна на потребителите,но изглежда това се дължи единствено на факта,че има нов продукт на пазара,и това силно заинтригува всички потребители.
Много съществено е на какъв пазар се предлага българското мляко "Шишляк"...ако е на българският е доста специфична ситуацията,тъй като има много от абсолютно същите продукти,удоволетворяващи абсолютно същите потребности на потребителите.
Затова,тук качеството на продукта е от основно значение и въпрос е да се наложи марката на пазара.
Именно затова,трябва да се приложат методи,чиято основна цел е издигане уникалността на продукта,т.е. да се изведе на преден план пред потенциалните потребители това свойство на продукта,тази негова характеристика,която никой друг,подобен продукт не притежава.
Тогава вече потребителят,закупил веднъж продукта,ще се замисли,дали да не си го купи втори  и последващ път.
За изразяване уникалността на даден продукт на пазара има няколко начина.
Интересен метод в маркетинга е т.нар. удоволетворяване на нововъзникнала потребност,или самият продукт да създава нова потребност в потенциалните му потребители.
Това е много ефективен метод,но и много рисков,тъй като има опастност тези нововъзникнали потребности да са налице само при определена и твърде ограничена група.

Колега, я поразшири малко задачката,
дай териториален обхват,характеристики на пазара,на конкуренцията,на производителя......
В една маркетингова дейност на дадена компания много голямо значение има и стремежите на Висшия мениджмънт в една компания.....нагласите на висшите мениджъри доста често определят действията на компанията на пазара...независимо от мнението на специалистите в маркетинговия отдел!
« Последна редакция: 02.02.2007, 23:22:11 от ER »
Активен
The international platform for young people to explore and develop their leadership potential

koliovez

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 50
Re: Маркетингът-това е всичко!!!
« Отговор #11 -: 03.02.2007, 12:08:36 »

Така така....изивнявай грешно зададена задача.
Значи това е масова стока с изключително голям пазарен сегмент, типа на стоката е познат. затова се прескачат 2 ри и 3ти етап от вземането на решение за покупка на потребителския пазар.Нуждата се осъзнава и потребителя е склонен да прескача етапа на събиране на инфо,така че от нас се изисква широко кампания по стимулиране на продажбите.(това ни е осигурило ве4е големия брой първоначални потребители)
   Втория ни проблем е ,че стоката има много стоки заместители ,а и конкуренцията ,която се води а активно ценова.Щом малка част от тях са повторили покупката,значи има проблем с качеството .Ситуацията е много специфична, фирмата е нова и няма финансовия ресурс да въведе нова технология подобряваща качестовото. Възможен вариант е да се намали много цената и се продължи с активен комуникационен микс, който да разшири пазарната ни ниша и да се позиционираме по-добре от конкурентите.
  Друго ,което би ни помогнало е промян на опаковкта,който е еди от основните варианти за модифициране на стоката в етапа на въвеждане.Друг вариант е модифициране на стоакта с цел дефиринциране в нов пазарен сегмент или модифициране на пазара,което ве4е спомена.Други идеи....
Активен
Say what you mean,mean what you say!!!