argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Максимален размер на печалбата на търговците, брой звезди в заведение...  (Прочетена 2644 пъти)

Breadfan

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 67

Здравейте. Кажете, моля ви, има ли по закон максимален процент печалба според нивото на едно заведение за оществено хранене (брой звезди например) и изобщо на търговец на дребно? А ако може някой да обясни и за какво всъщност служат тези 1, 2, 3 и т.н. звезди, които висят по стените на заведенията.

Конкретно питам заради вътрешното кафе в Нова сграда на ПУ (математическото), което май е с една звезда. Дразня се, защото например едно кроасанче "7days max" струва 0.70лв на дребно там, а на едро е 0,45лв. Това е 55% печалба.
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos

Кажете, моля ви, има ли по закон максимален процент печалба според нивото на едно заведение за оществено хранене (брой звезди например) и изобщо на търговец на дребно?

Мисля, че такова нещо няма и пази боже да въведат и такава щуротия. Търговците печелят колкото могат без оглед на това заведението им, хотелът им и т.н. с колко звезди е. Освен това доколкото знам звездите се дават за такива критерии, които нямат нищо общо с печалбата. А и все пак когато тече процедурата по даване на определен брой звезди, тогава обектът може още не е действащ и не се знае колко ще печели за в бъдеще. Примерно критерий за даването на определен брой звезди за хотел знам, че са ширината на коридорите, наличието на различни удобства като климатик, телевизор и пр.

Конкретно питам заради вътрешното кафе в Нова сграда на ПУ (математическото), което май е с една звезда. Дразня се, защото например едно кроасанче "7days max" струва 0.70лв на дребно там, а на едро е 0,45лв. Това е 55% печалба.

Това каква печалба да си слага определен търговец не е изрично установено-дали да е 10 %, 20 % или повече. Фирмата си продава стоката на определена цена и който има желание купува, а който няма не купува. Съответно за изкараната печалба тази фирма си плаща данък, така че нещата се завъртат. Но това, че в барчето продават кроасани с такава голяма надценка е напълно в тяхното право. Аз лично също се издразних в началото на барчето в ПУ: там Бейкролса е 0.80 лв., а навсякъде другаде е 0.47 лв. Но това е положението Гиргино-купуваш си от другаде на по-ниска цена и това е.

А и не се дразни на такива неща-първо, защото не може да ги промениш и второ, защото животът е прекалено кратък, за да го губим в черни мисли!
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми

Вървели един евреин и един арменец през пустинята (чакай малко, има връзка с темата) и по едно време арменеца видял една торба. Вдига я, гледа вътре - злато. Евреинът му казва "О, айде да делим поравно, както делим поравно неволите", арменеца естествено му се изхилва гадно "Finders keepers" и продължават. След малко евреинът вижда нещо - отива, гледа, мех с вода. Пълен. Арменеца го моли за малко (Изненадани?), ама евреинът естествено му се изхилва "Finders keepers". "Няма да ти дам вода, обаче ще ти продам малко". "Добре, колко?" пита аременеца, докато бърка в торбата със златото. "Половин торба злато за една чашка" отговаря с ехидна усмивчица евреинът. "Много скъпои бе, това си е пладнешки обир". Евреинът с усмивка прави жест обхващащ цялата пустиняи казва "Пазар голям, като не ти харесва цената, отиди другаде".

Естествено не съм искал да обидя никого на етническа основа, това е виц, използва популярни и често неверни стереотипи и бля-бля дрън-дрън, живеем в града с най-много евреи и арменци в България, съжителстваме си прекрасно, това е просто виц.

Така, ако мога да перефразирам известната поговорка "Не е луд който продава баницата на безумна цена, а който му я купува на тази цена". Барчето в нова сграда е (очевидно) монополист. То и в Ректората не е по-добре. "Бедните" студенти очевидно нямат против да си плащат по-скъпичко. Ако сте били на Централна гара или летището в София знаете как е - бутилка минерална вода половин литър, която може да намериш и за 35 ст. в квартналното магазинче, за 40 ст в немалко заведения и за 50 ст. в почти всички заведения, там струваше един лев. Търсенето определя предлагането, какво да кажа. И понеже в града има и други места, откъдето можеш да си купиш кроасан, никой не те задължав да ползваш кожодерското барче и съответно никой не може и копче да каже на кожодера от барчето.

Добре дошли в реалния свят на капитализма!
Активен
Физически Факултет

Breadfan

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 67

Да, аз подозирах, че е така, но все пак попитах...

Евала на metallica, lowstef ;)  :rock:
Активен