argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Акредитация на ЮФ  (Прочетена 2410 пъти)

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Акредитация на ЮФ
« -: 14.02.2007, 13:20:36 »

Здравейте колеги,

Както предполагам повечето от вас знаят, че ПУ премина успешно през процедурата по акредитация. Акредитация на Пловдивския университет „П. Хилендарски” е дадена на 04.01.2007 г. за срок от 6 години, който срок е максималният, с оценка Много добър 4.68 и капацитет 15 500 студента. Крайната оценка е в следствие на проверка по 12 критерия в 3 основни сфери, а именно образователна, изследователска и управленска. Изготвени са общо 276 оценки по тези критерии. Десет от дванайсетте критерия са оценени с много добър, като най-ниската оценка е 4.00, поставена на изграждане система на оценяване и контрол качеството на образованието.

До тук добре. Обаче сега предстои акредитационна процедура на отделните факултети, в това число и на Юридическия факултет.

През периода 22.02.2007 г. - 24.02.2007 г. ще се проведе посещението на Експертната група за оценяване на професионалното направление 3.6. "ПРАВО" в Юридическия факултет на ПУ.

Като част от програмата за този период е предвидена среща със студентите, обучаващи се в ЮФ. Срещата между студентите и Комисията ще се проведе на 23.02.2007 г. от 15:00 до 16:00ч ч. в 6-та аудитория. На нея трябва да присъстват студенти от всеки курс.

Деканското ръководство на факултета ще проведе предварителна среща със студентите, които ще участват в тази с експертната група на 19.02.2007 г. от 15 ч. в 6-та аудитория, на която ще се дадат основни насоки и разяснения.


Самата среща с Комисията ще протече под формата на дискусия между студентите и същата. Основната цел на Експертната група е да придобие непосредствено впечатление за мнението на студентите относно учебния процес, материалната база, качеството на образованието и други основни направления късаещи студентите. Всеки един обучаващ се в ЮФ на ПУ може да присъства на тази среща.

Отправям призив към вас колеги с молба да дадем своя принос за това нашия факултет да получи максималната акредитационна оценка за максималния срок. Това на първо място е важно за нас, а след това и за Ръководството и Преподавателския екип на факултета. Това е така, защото ние настоящите студенти, а и бъдещите такива, които ще получим диплома имаме интерес тя да е от университет, които е защитил критерийте за качествено образование.

Всеки, който има желание да помогне на своя факултета и на себе си в частност с участието си в срещата може да ми пише лично съобщение или да се свърже с мен на посочените контакти:

ICQ: 265377165
e-mail: d_mavrodieva@lex.bg
skype: doni_mavrodieva

Официална страница на НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ОЦЕНЯВАНЕ И АКРЕДИТАЦИЯ: http://www.neaa.government.bg/
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: Акредитация на ЮФ
« Отговор #1 -: 14.02.2007, 13:47:23 »

Бе то всичко добре, ама не е ли най-добре да учим във факултет/университет който реално покрива критериИте за качествено обучение, вместо в такъв, който е защитил тези критерии, защото сме замазали очите на комисията за проблемите, които реално съществуват? Аз лично смятам, например, че оценката от акредитацията на целия университет е завишена. Естествено че искам униеверситета ни да е акредитиран, но тези високи "оценки" замазват очите и ни карат да си мислим, че всичко е почти наред и има само малки проблеми. А това е твърде далеч от истината. Ако високата оценка е за да ни насърчи... ами не става така, не и в България. Една тройка да ни бяха лепнали за срок от 2 години, да се шокира ръководството и да си размърдат академичните... мозъци да свършат нещо. И след две години вече да ни дадат една по-висока оценка, ама защото наистина е станал прогрес през това време.

Да се разберем правилно - обичам си Унито, даже прекалено много. Иначе за какво ще идвам на смешна заплата (преди да дойда вземах 100 лева отгоре месечно, с изглед да станат повече след няколко месеца). Въпреки това обаче (а може би именно благодарение на това) ми е особено гадно, като виждам проблемите на Университета и глупостите, които се вършат понякога от хора "нависоко".
Активен
Физически Факултет

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Акредитация на ЮФ
« Отговор #2 -: 14.02.2007, 15:08:03 »

...не е ли най-добре да учим във факултет/университет който реално покрива критериИте за качествено обучение, вместо в такъв, който е защитил тези критерии, защото сме замазали очите на комисията за проблемите, които реално съществуват?

Аз не мисля, че ние само защитаваме критериите без реално да ги покриваме. Ясно е, че има проблеми, но нещата определено може да се каже, че отиват в по-добра насока. Макар бавно и трудно нещата все пак стават. Това е факт. Не смятам, че университета, а и като цяло всеки отделен факултет е "замазал очите" на комисията. Членовете на комисията са много наясно какво е положението в университетите. Нали все пак и те са преподаватели, така че не са хора, които нямат поглед в кухнята на висшето образование в България.

тези високи "оценки" замазват очите и ни карат да си мислим, че всичко е почти наред и има само малки проблеми.

Напротив! Не смятам, че тази оценка ни кара да мислим, че проблеми няма. Поне един здраво мислещ човек ще съумее да оцени правилно ситуацията в момента в университета. Проблеми има-някои са по малки, а други са по-големи. Важното е, че е се работи по решаването им. А и от къде на къде други ВУЗ-ове, които се тътрят доста назад след ПУ ще са акредитирани с 4 например, а на нас да ни лепнат 3. Аз не съм съгласна.

А относно срещата с Експертната група-тя не е с цел да излагаме оплакванията си. Последните се правят по съответния ред. След като има проблем той се поставя пред съответния компетентен орган. На срещата със студенти, която се проведе за цялостната акредитация на уни, се разигра страхотен цирк. Студентите се оплакваха от това, че имало дупки пред Новата сграда, че не били информирани, че има форум на университета и още куп жалби от това естество. Първо комисията няма правомощията да направи каквото и да било по тези въпроси, второ се губи времето на същата и трето проблемът отново си остава належащ и нерешен, защото не е поставен на правилното място.

Просто процедурата е друга. Кратък пример за проблем на студентите от ЮФ. Завършващите тази година се оплакаха, че нямат необходимата подготовка за явяване на практически държавен изпит. Това беше сериозен проблем. Той се отнесе до компетентния орган, а именно Декана на факултета. Проблемът беше решен за отрицателно време и сега и двете страни са доволни. Може да погледнеш тук: http://forum.uni-plovdiv.bg/index.php?topic=2648.0
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: Акредитация на ЮФ
« Отговор #3 -: 14.02.2007, 16:03:34 »

Блажени вярващите... :roll:

Когато свалиш розовите очила пак ще си говорим. А може би просто трябва да погледнеш извън факултета си...
Активен
Физически Факултет

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Акредитация на ЮФ
« Отговор #4 -: 14.02.2007, 19:56:34 »

Не съм си сложила розови очила. Освен това нямам наблюдение само върху Юридическия факултет, а и към други факултети на университета. Зависи много от хората - това е.
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Акредитация на ЮФ
« Отговор #5 -: 20.07.2007, 16:07:59 »

Колеги, най-после излезе очакваната оценка от акредитацията на Юридическия факултет и за наша голяма радост тя е максималната  -  МНОГО ДОБЪР. Благодарим сърдечно на колегите, които положиха неимоверни усилия за постигането на този висок резултат.

Източник: http://www.neaa.government.bg/index.php?option=com_content&task=view&id=297&Itemid=0&lang=bg
« Последна редакция: 20.07.2007, 16:27:12 от Kelli_Mutu™ »
Активен