argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Disciplini v PU spec. Informatika  (Прочетена 14073 пъти)

Емил Дойчев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 278
Disciplini v PU spec. Informatika
« Отговор #20 -: 10.07.2004, 00:40:00 »

Момчета, вие за Firebird чували ли сте?
Активен

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
Disciplini v PU spec. Informatika
« Отговор #21 -: 10.07.2004, 12:24:00 »

JOKe,

Добър начин да разбереш на какво ниво си по Java е да се явиш на тест за сертифициране или поне да направиш пробен тест. Има една книга за сертифициране по Java. В нея има диск с тестове. Друг - безплатен начин да разбереш е да направиш тест в brainbench (май беше brainbench.com, ако не - потърси го в google). Там могат да се правят не само тестове по Java, но и много други тестове по различни технологии и езици за програмиране.

поздрави!
Активен

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
Disciplini v PU spec. Informatika
« Отговор #22 -: 10.07.2004, 12:29:00 »

Извинете ме за грешката:
Там могат да се правят...
Там може да се правят или Там могат да бъдат правени ...
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Disciplini v PU spec. Informatika
« Отговор #23 -: 11.07.2004, 13:49:00 »

artanis : ще ги погледна тези тестове но ми е направило впечетление чел сам на SUn примерния изпит сертификат за Java Programer и беше на средно ниво а на изпита се оказа че дават доста по кофти неща един приател сега го взе ( ама е 150$ както и да е ) ще видя другите сайтове и т.н.
Emil : Firebird ? това не беше ли Browser на Mozilla ? които в последствие се нарече FireFox (сега съм с него ) за неговата платформа ли говориш или ?? нещо ми обягна ..
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Disciplini v PU spec. Informatika
« Отговор #24 -: 11.07.2004, 13:51:00 »

aa Firebird имаше и някакъв модел кола маи американска или незнам   ама се самнявам да става дума за това  
Активен

Емил Дойчев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 278
Disciplini v PU spec. Informatika
« Отговор #25 -: 12.07.2004, 12:53:00 »

Става дума за това http://firebird.sourceforge.net/

Borland "отвориха" кода на Interbase и сега се подвизава под името Firebird. Не съм работил с Firebird, но имам много приятни спомени от Interbase. Ако наистина Firebird е наследника то той би трябвало до удари в земята MySQL по всички параграфи. Е, за лицензите не знам   Виждам, че си специалист по тях, така че ще можеш да прецениш сам.
Активен

Цуйка

  • Гост
Disciplini v PU spec. Informatika
« Отговор #26 -: 12.07.2004, 13:26:00 »

Дам.... Firebird е спасението на всички фирмички с нелегално Delphi  
Освен това винаги съм си мислил че е малко тъпо да инсталираш на някоя машина база данни от калибъра на Interbase или MSSQL, като после в нея пазиш само една-две мижави таблички... не мислите ли?
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Disciplini v PU spec. Informatika
« Отговор #27 -: 12.07.2004, 15:15:00 »

а ве микрософт не купиха ли борланд наи накрая ?? или то това са го пуснали преди да ги купят ? или не са ги купили още
Активен

Емил Дойчев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 278
Disciplini v PU spec. Informatika
« Отговор #28 -: 12.07.2004, 17:20:00 »

Не виждам как Firebird ще направи по-легално Delphi-то на тези фирмички. Трудно биха скрили с какво всъщност са правили приложенията си.  

Според мен като калибър Interbase/Firebird не може да се сравнява с MS SQL. Първата е доста "по-лека" и изисква по-малко ресурси. Въпреки това поддържа много повече неща от SQL-92 отколкото MySQL (дори ако погледнем 5 години напред).

А за мижавите таблички си прав. Само, че това зависи не толкова от броя на колоните или на таблиците, а от количеството данни и свързанноста м/у отделните таблици. А MySQL е много зле откъм поддръжка на референциална цялостност. Е, поне така беше до версия 4... До колкото си спомням сега вече ако таблиците са InnoDB се поддържат foreign keys. A aко става въпрос наистина за една-две мижави таблици то по-добре да се пише във файл. Така няма да има нужда от никакъв сървър.

JOKe, от теб става чудесен свидетел   Определено ме хвърли на върбата с това изказване и се рових поне 5 мин. (потресен) из сайта на Borland. Ще бъде много жалко ако MS купят Borland някога.
Активен

Цуйка

  • Гост
Disciplini v PU spec. Informatika
« Отговор #29 -: 12.07.2004, 18:12:00 »

Е сега... Free Pascal компилатора може да използва Unit и от Delphi то. Не че разбирам много от Делфи, обаче съм виждал хора да го правят. И като го комбинираш с Firebird - идеално прикритие. Никой не може да те барне. Поне так си мисля де  
И между другото не мога да понасям Делфи... Прави те мързелив и лигав... Знам че е лесно и средата е страхотна ама нещо не ми е по вкуса...
Активен

Емил Дойчев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 278
Disciplini v PU spec. Informatika
« Отговор #30 -: 12.07.2004, 20:34:00 »

Това вече стана много off topic.

Аз също не понасям Delphi защото се пише на Pascal. Обаче съм фен на C++ Builder, който притежава абсолютно същите х-ки само дето пишеш на C++.

А дали те прави мързелив и лигав е въпрос на гледна точка.   Аз бих казал, че ти позволява да се съсредоточиш върху наистина важните неща - напр. в/у логиката на приложението, а не в/у това "как по дяволите да покажа тъпия прозорец с 15 текстови полета и 4 бутона в средата на екрана, модален ама да може да се resize-ва..."

За прикритието не съм много сигурен. За да върви едно приложение на Delphi се нуждае от някой много специфични dll-и и други пакети, а това определено е издайническо.
Активен

Райчо Мукелов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
  • I snuggle with subwoofers
    • HULTIG - Human Language Technlogy and Bioinformatics Interest Group
Disciplini v PU spec. Informatika
« Отговор #31 -: 13.07.2004, 14:06:00 »

В инетерс на истината точно Borland са доста добри в средите за програмиране, но е въпрос на предпочитания кой как ще пише - дали със сложна среда която го улеснява или по трудния начин при който имаш повече контрол. Все пак поддържам мнението, че е по-добре да се съсредоточиш върху логиката на едно приложение вместо върху дребни детайли около интерфейса които ще ти загубят още толкова време ако не използваш някаква свястна среда за програмиране.

[This message has been edited by sasquatch (edited 13-07-2004).]
Активен

SodomGomor

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 126
Disciplini v PU spec. Informatika
« Отговор #32 -: 15.07.2004, 10:28:00 »

Абе JOke вземи да пишеш повече като нормален човек.
Приятел си ми ама нищо не ти се разбира пич - знаеш ли к`ва е мъка да те се чете поста ---> заболяха ме очите. А колкото за икономисти или съответните специалисти да управляват една фирма искам да ти кажа, че повечето прогромисти са/както ти казваш/ хал-хабер в икономиката/без теб и мен де/ и няма да прокопсат на този пазар повече отколкото им позволява шанса и голямата идея- щото сега майкрософт вече не се държат на добри идеи, а на икономисти и адвокати, които са адски добри.
Тъй че всички фирми и идеи в частност имат нужда от добри икономисти.
Айде със здраве!

[This message has been edited by SodomGomor (edited 15-07-2004).]
Активен
Значи кучета и котки може, а прасета не може!!?

Райчо Мукелов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
  • I snuggle with subwoofers
    • HULTIG - Human Language Technlogy and Bioinformatics Interest Group
Disciplini v PU spec. Informatika
« Отговор #33 -: 21.07.2004, 23:26:00 »

Мене ако питаш microsoft освен на добри адвокати и икономисти се крепи най-вече на добър маркетинг и реклама
Активен

SodomGomor

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 126
Disciplini v PU spec. Informatika
« Отговор #34 -: 02.08.2004, 23:43:00 »

е да де sasquatch нали те икономистите правят маркетинга и рекламата

[This message has been edited by SodomGomor (edited 02-08-2004).]
Активен
Значи кучета и котки може, а прасета не може!!?

Райчо Мукелов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
  • I snuggle with subwoofers
    • HULTIG - Human Language Technlogy and Bioinformatics Interest Group
Disciplini v PU spec. Informatika
« Отговор #35 -: 06.08.2004, 22:07:00 »

quote:
е да де sasquatch нали те икономистите правят маркетинга и рекламата


Не съм съгласен, че икономистите правят рекламата, по-скоро те осъзнават необходимостта от рекламата и ползите от нея, но рекламата е съвсем друго нещо - не е икономика. За маркетинга съм съглаесен - той е част от икономиката, но не и рекламата тя е просто друга наука дори не просто наука а изкуство. Твоето изказване ми звучи така, все едно икономистите могат всичко   Освен това една малка забележка - информатиката не се изчерпва с програмирането, това е само първата стъпка.


[This message has been edited by sasquatch (edited 06-08-2004).]
Активен

SodomGomor

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 126
Disciplini v PU spec. Informatika
« Отговор #36 -: 08.08.2004, 22:57:00 »

Ми много ясно че не се прави конкретно от икономисти ама те казват кво да представлява, ква да е насоката и формират глобалната стратегия! значи се прави И от икономисти! Пък без тях нека си правят рекламата някви си там дизайнери - на кво ще правят реклама!
Вярно е едно - основното се прави от икономистите и тясно свързаните с тях специалисти и от адвокати! Останалите са просто пълнеж!
Айде със здраве!
Активен
Значи кучета и котки може, а прасета не може!!?