argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Psihhologiq prepodavateli  (Прочетена 9826 пъти)

me4ag

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23
Psihhologiq prepodavateli
« -: 22.02.2007, 11:07:15 »

Vie,hora,koito u4ite psihologiq,dovolni li ste ot nivoto na prepodavane?Pravite li ne6to , za da spre tazi sistema-te ne idvat,izpitite sa lesni,a nie ni6to ne nau4avame.Stamotov sux...toq idva ot dujd na vqtur.Izpitut po genetika,anatomiq?Vzemat se ot hora,koito ni6to ne znaqt,prepisva se na poraziq.Edin usten izpit nqmashe...Kartolov-trqbvashe li izpitut da e prosto formalnost...Kude otiva li4nostnata motivaciq da znaesh ne6to,kogato to nqma da bude oceneno.Taka li se vzema diploma?Trqbvashe da sme 30 4oveka kurs...80 sme...Xax... Ako nqkoi e na moeto mnenie,4e nivoto na predodavane e pod neobhodimoto nivo ,pri tova dosta,neka pi6e tuk ili na ssme@abv.bg. Ako imate idei dali  i kak tova mozhe da bude promeneno,6te se radvam da gi 4uq.
Активен

btilov

  • Гост
Re: Psihhologiq prepodavateli
« Отговор #1 -: 23.02.2007, 16:37:15 »

Най-добре е първо вие да дадете такова предложение за промяна след като повдигате тази тема.
Активен

me4ag

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23
Re: Psihhologiq prepodavateli
« Отговор #2 -: 23.02.2007, 22:19:01 »

Ok,moeto mnenie ,4e za 1 semestur mozhe da sum sburkal v precenkata si,v nikakuv slu4ai oba4e ne se opitvam da se dezangajiram ot mnenieto si.Tova koeto sum vidql,sum go razbral po tozi na4in i taka sum go napisal.Iskam mnogo da u4a psihologiq,4eta dopulnitelni materiali izvun tova,koeto ni davat v uni-to.No kakvoto i da e ,vse pak nqkoi trqbva da ni dade posoka,a sredata okazva vliqnie i na men.Kogato prepodavatelite ne podhojdat seriozno,tova me obijda,za6toto imenno ot tqh o4akvam da nau4a nai-poleznoto.Iskam da razbera i dali tova 6te e taka i zanapred,est moeto mnenie e subektivno i ne zna4i ,4e e pulnata istina za vseki.Tova oba4e 4e edinstveniq profesor ,svurzan prqko s psihologi4eskite disciplini-Stamatov idva mnogo rqdko,trudno nqkoi 6te me ubedi,4e e v reda na normalnoto seriozno i otgovorno otno6enie kum nas studentite.U4im vis6a matematika i komputurno obu4enie??? Genetika,ikonomika? Iskam da pitam vtori i treti kurs dali sa dovolni ot nivoto na psihologiqta v pu,za da znam i kakvi stupki da predpriemam.Kolkoto do tova za promenite,ako produlji Stamatov da otsustva,6te govorq s nego,qsno osuznavam,4e tova mozhe da predizvika negativno otno6enie kum men,no taka ili ina4e da gubq 4 godini e o6te po-lo6o.Ne moga da promenq uni-to,no opredeleno si mislq,4e ako pove4e hora sa na moeto mnenie,6te e po-lesno da se postignat po-serioznirezultati i prepodavatelite da se mobilizirat.
Активен

моника

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1
Re: Psihhologiq prepodavateli
« Отговор #3 -: 25.02.2007, 21:09:44 »

Здравей,разбирам,4е с тебе сме колеги.И аз съм първи курс психология и 4есн0 казано и аз съм разо4арована.Мислех,4е се иска яко у4ене за тази уж елитна специалност.То е ясно,4е с тая подготовка едва ли 6те станем светила в психологията,но единственото което можем да направим е сами да намираме на4ин за самоусъвър6енстване.И ако мисли6 за преместване,първо погледни програмата на софииски,няма и един изпит да ти признаят,понеже програмата им не се препокрива въоб6те с на6ата.Явно в Софииски не държат психолозите им да имат такава "об6ирна биологична подготовка".
Активен

me4ag

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23
Re: Psihhologiq prepodavateli
« Отговор #4 -: 26.02.2007, 11:39:01 »

Ахам... биология до болка. Не искам и да мисля за прехвърляне, ако ще е нещо, ще кандидатствам наново, въпреки че аз само в Пловдив исках и само тук съм се пробвал. София sux. Имам още 4-5 месеца, през които ще видя какво е положението тук. Ако преценя, че наистина нивото е толкова ниско, определено ще трябва сериозно да мисля какво да правя занапред, лошото е че няма никаква гаранция, че в София преподавателите ще са по-отговорни, въпреки че логиката води към това там нивото да е по-високо. Както и да е, дано не ни се налага да минаваме през такива противоречия. Чао и до скоро.
« Последна редакция: 26.02.2007, 11:59:58 от Kelli_Mutu™ »
Активен

agapula

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2
Re: Psihhologiq prepodavateli
« Отговор #5 -: 28.02.2007, 11:56:19 »

Напълно съм съгласна с вас колеги. Аз съм втори курс и съм много разочарована, от тази сесия нямам една 5-всичко в книжката ми е 6, но в главата си нямам никакви знания, няма как да ме стимулират да уча като или не divat или мога да препиша...за пореден път си доказвам че образованието в ПУ е ужасно и просто не си заслужава даже и тези малки такси които плащаме :) успех на всички
« Последна редакция: 28.02.2007, 13:15:02 от Kelli_Mutu™ »
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Psihhologiq prepodavateli
« Отговор #6 -: 28.02.2007, 13:29:21 »

от тази сесия нямам една 5-всичко в книжката ми е 6, но в главата си нямам никакви знания, няма как да ме стимулират да уча като или не divat или мога да препиша...за пореден път си доказвам че образованието в ПУ е ужасно и просто не си заслужава даже и тези малки такси които плащаме

Здравей agapula! Така като гледам начина ти на мислене определено не се различаваш много от масата студенти в ПУ. Аз лично имам съвсем друга теория относно висшето образование към която се поддържам.
Първо какво значи имаш само 6, но нямаш знания. Ок, ако преподавателите пишат лесно оценките теб това не те бърка да седнеш и да учиш нали. На много изпити се преписва-въпрос на личен избор. Ти като имаш знания не е нужно да преписваш. В нашия факултет също се преписва и се ходи с хендсфрита на изпит....но нали ти казвам въпрос на личен избор. След като държиш на знанията не виждам какво искаш от преподавателя-не бил ви стимулирал. Ами то ако вие студентите сами не намерите мотивация да учите....по-добре въобще не се захващайте.
След като си толкова разочарована и смяташ, че не си заслужава да учиш в ПУ ок-никой не те държи на сила. Даже се чудя как може да се самонаказваш и самоизмъчваш така. Вземи прекъсни или се прехвърли в някой друг университет. Поне това е напълно възможно и да се надяваме, че тогава ще намериш своя стимул, за да учиш.
Активен

me4ag

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23
Re: Psihhologiq prepodavateli
« Отговор #7 -: 28.02.2007, 16:40:38 »

Kelli_mutu,а за какво са тези преподаватели там?1 път на половин година да ни оценяват ?Всичко засило от нас?Тогава защо плащаме на унито,за к'во кандидстваме... На тях за к'во им се плаща ? Да позволяват да се преписва ,да не идват редовно и да не им пука въобще дали ще ни научат на нещо?
Активен

someone___

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 29
Re: Psihhologiq prepodavateli
« Отговор #8 -: 01.03.2007, 22:18:56 »

Хм, доста странно. Мисля, че много хора са влезли в тази специалност(психология) с излишни надежди и илюзии. Аз, например, нито веднъж преди да ме приемат не съм си представял, че ще ни преподават качествено и всичко ще бъде изрядно. Това все пак е България:) Не знам дали в СУ е по- добре от ПУ, но не мисля, че има кой знае каква разлика. ПУ не е Харвард или някакъв друг класен американски или европейски университет. Така, че ми е много чудно какви мерки може да предприеме някой студент срещу положението с преподаването в специалност психология. Да се прехвърли в друг университет ли? Нима някой вярва, че положението няма да е идентично?  А колкото до преписването- ами не мисля, че за това вина имат преподавателите, защото в крайна сметка който реши да препише, ще препише. Пък и тва да не е 5 клас в основното училище- преподавателите да се превръщат в злобни надзиратели. Кой каквото си прави, за него си го прави. Никой не е вързал някой да преписва насила. Въпрос на личен избор и осъзнаване. Тук преподавателите нямат вина. А това, че наистина не преподават качествено, отсъстват системно (някои) и т.н. едва ли ще успее да се промени в скоро време. Ако наистина под слънцето все пак съществуват студенти, които истински са запленени и увлечени от психологията, те сами ще се справят- ще четат допълнително, ще си учат старателно, а ако в крайна сметка до толкова са се отвратили от всичко и наистина искат да постигнат нещо значимо в тази сфера, смятайки, че имат потенциал за това , ще напуснат университета и ще кандидатстват в чуждестранни колежи и университети. Затова смятам, че всичко е въпрос на амбиция, воля и принципи. Нали знаете, изборът кове съдбата, а не Стаматов, Карталов или който и да е друг преподавател.
Активен

Breadfan

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 67
Re: Psihhologiq prepodavateli
« Отговор #9 -: 15.03.2007, 01:16:45 »

me4ag, много ми е интересно какво ще кажат преподавателите (в частност Стаматов) по въпросите, които засягате тук. Непременно трябва да говориш с тях (него). Съмнявам се, че ще си променят към по-лошо отношението към теб, ако ги попиташ.

Изясни си какво точно искаш да правиш в живота си в контекста на психологията:
 - да познаеш себе си
 - да станеш психотерапевт и да помагаш на хората
 - да съветваш разни шефове как да градят човешките си отношения с подчинените
 - едикакво си
И след това попитай професорите и доцентите как би могъл да постигнеш желаното. Може би и те ще те пратят някъде извън България.

За въпроса с усиленото изучаване на биологията: нима може да се гледа на психиката като нещо съвсем отделно от тялото? Не провокират ли физиологичните процеси психични и обратното?

Активен

FlyInG`DutChMaN

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 41
Re: Psihhologiq prepodavateli
« Отговор #10 -: 15.03.2007, 17:53:27 »

Здравейте, колеги. Гледам тука се бистри интересна тема и си викам и аз да се изкажа.

Искам да изясня, че съм съгласен по въпроса за нивото на преподаване (поне това, което на мен ми се предлага). Това включва:
   1. Абсолютната незаинтересованост на някои преподаватели, които вече бяха споменати. Това води до честото им отсъствие.
   2. Хаотичност в преподаването, при което се остава с впечатлението, че няма значение дали ще ни предадат нещо.
   3. Ниски изисквания на изпитите. Лично аз не се напънах въобще по време на сесията, което показва колко са ниски изискванията (взех стипендия и съм преписвал мн малко само на 1 изпит). Предполагам, че това занапред ще се промени, но ще видим все пак.

Сега ще дам моите решения на проблемите:
   1. Правя си изводи за такива хора. Така спират да ме дразнят. Те са си такива, ние няма да ги променим. Представете си, че същите идваха редовно, мислите ли, че ще научите от тях нещо като личности?
   2. Психологията не е физика. Самия факт, че има толкова много школи е показател, че няма ясна идея за това какво е най-важно в психологията. Пък и все си мисля, че то така или иначе няма да се пропусне. За да се стане психолог (не само по диплома), трябва човек да е мотивиран, да има желание да се вложи  в това, което прави. Да го чувства. Вместо да се чака някой да му го предаде, по-добре порчетете и почувствайте.
   3. Тук пак се намесва въпроса за мотивацията. Аз поне не се надявам на изпитите да ме мотивират, макар че и това не може да се избегне. Но не трябва да е основното. Защото в крайна сметка ученето не е само вземане на изпити.
 
И накрая към автора: по-добре не се бунтувай излишно срещу системата, когато не можеш да я промениш (това не важи за случайте когато можеш). Полезното, което можед да направиш е да се опиташ да минимизираш зависимостта си от нея!
Активен

me4ag

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23
Re: Psihhologiq prepodavateli
« Отговор #11 -: 15.03.2007, 22:13:13 »

Галинчуу няма как да не се обади :) Говорили сме с теб на тази тема,знаеш,че имаме известни различия.Едва ли някой тук е тръгнал с нагласата да сравнява психологията с физиката или други точни науки.Все пак ,многото школи,идеи няма как да не накарат човек да се замисли,да изгради собствена интерпретация на дадено становище,да го развие или отрече.Преподавателите са за това да имат собствено мнение,да се опитат да ни покажат своята гледна точка и да са готови да изслушат нашата.Пълната незаинтересованост  трудно ще предизвика в мен позитивно отношение към тях,с което и малко ме разочароват,защото очаквах до някаква степен пример,от който мога мн да науча.Може би не основния,но все пак значим.Относно системата....трудно ще е да се промени,но да казваш,че не нищо не може да се направи за мен е равносилно да живееш според правилата и предпочитанията на някой друг,особено като и ти самия знаеш,че примерно преподавателите не си изпълняват задълженията.Стаматов го смениха и сега набираме скорост в психология на развитието.И аз до някаква степен излязох от крайността на отношението си към ПУ.Наистина, повече за нашето развитие ,в която и да е област,зависи не от другите,а по-скоро от нас самите.Съветът ти е добър,ще се постарая да го послушам.чао и до утре във фитнеса :) вече 100% се сети кой съм :П
Активен

FlyInG`DutChMaN

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 41
Re: Psihhologiq prepodavateli
« Отговор #12 -: 16.03.2007, 17:56:14 »

me4ag, знаех кой си още когато писах мнението си  :-) Явно не си ме разбрал много добре за системата. Идеята е, че в случая няма много какво да направиш, за да промениш положението към по-добро. В думите ти виждам известна доза протест, което е нормално. Но за да бъде чут този протест трябва да си последователен и определено да си подкрепен. Да имаш конкретни предложения. Например защо не участваш в студенстскя съвет, мисля че там е мястото, в което евентулано може да се обсъждат подобни проблеми и да бъдат огласени като такива, да бъдат повдигнати пред ръководството на университета. Иначе на мен това ми звучи като оплакване.
А колкото до преподавателите, прав си в идеята си. Преподавателя да е ангажиран с професионалното и личнотстно израстване на студентите, които обучава. Да преподава с чувство, да дава пример, да ни гледа с надежда за бъдещето. Може би идеален случай, който рядко се получава. Не може да искаме всички да са такива, просто не е реално. Да се надяваме, че поне един-двама ще има. И друго, не съм казвал да имаш позитивно отношение към преподавателите, които го карат през просото. Имах идеята просто да не се дразниш толкова, защото не е в твоя полза. Айде, надявам се да се изяснихме.
Активен

hypnotic^poison

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1
Re: kak e pedagogi4eskiq fakyltet?
« Отговор #13 -: 02.05.2007, 17:38:04 »

имам един въпрос към всички изучаващи психология в университета заслужава ли си да се бориш да влезнеш и трудно ли се влиза :-) не знаех в коя тема да попитам и затова тук :) благодаря на всички за отговорите :blush:
« Последна редакция: 02.05.2007, 21:24:25 от Kelli_Mutu™ »
Активен

Vartkes

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 57
Re: Psihhologiq prepodavateli
« Отговор #14 -: 07.05.2007, 23:43:22 »

Здравейте!

Извинявай се, че пиша в тази тема, но сметнах, че въпросът ми не е чак толкова важен и не заслужава отварянето на отделна тема за себе си :)
Та, искам да попитам дали някой знае какъв е бил минималният бал за влизане психология миналата година. Тъй като тази година ще кандидатствам и съм се насочил към тази специалност ми е интересно да знам горе-долу колко ще ми трябва на изпита по английски ;)

Мерси предварително!
Активен

someone___

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 29
Re: Psihhologiq prepodavateli
« Отговор #15 -: 09.05.2007, 22:16:33 »

hypnotic^poisonm, ами да, трудно се влиза, защото имам мн високи оценки и конкуренцията става много голяма. Буквално с под 5, 20- 5,30(това за момчета, а при момичетата са по- високи) оценка не приемат. Иначе, дали си заслужава или не, зависи много от човека и от това знае ли какво всъщност ще прави с това което учи, но както казах по- горе- преподаването е на доста ниско ниво. И няма почти никакъв интерес от страна на студентите (което е напълно разбираемо). Тук, учиш психология, ама само на думи. Единственото истинско учене, което може да се стори,  е в ръцете на самия студент. Взима си книгите, които го вълнуват, чете си, и тайно може да си мечтае, че някой ден ще учи в далеч по- престижен университет (чуждестранен) . Успех в ИЗБОРА!:))
Активен

Mr.SteeL

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 9
  • Глиган в КосмосА
Re: Psihhologiq prepodavateli
« Отговор #16 -: 21.08.2007, 17:01:20 »

Здрасти на всички.След няколко дена ми  започва семестъра, приет съм психология задочно.Прочетох всички коментари и може да се каже че останах потресен.
Но ще видиме каква е степентта на обучението.
А и ако някой може да ми даде някакви съвети нека пише
БЛАГОДАРЯ МН ПРЕДВАРИТЕЛНО
Активен
Тип небрежен,град крайбрежен

mrKiLLEr

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 53
Re: Psihhologiq prepodavateli
« Отговор #17 -: 24.08.2007, 11:21:29 »

Аз пък искам нещо да ви кажа... В България нивото на преподаване не е ЛОШО ,както вие казвате ,но найстина не е и от най-добрите ...Проблема в във нас студентите и това е цялата истина...Хайде спрете да казвате тоя виновен ,ония виновен ...Човек когато има мотивация и силно желание ще постигне каквото иска !!! Аз не се оплаквам от нищо защото човек трябва сам да вземе нещата в ръце ! Не ти харесва какво ти преподават - Ами влез в интернет ,виж как ,какво учат хората по психология в другите държави ...свържи се с тях ,вземи различни теми от интернет.Има толкова много псих.лекции и статии в интернет ...но явно е по-добре да си стоите на задниците и да недоволствате - типични за българина ,се някой му е виновен.... Това ,което си го направиш сам няма кой друг да ти го направи ...Така ,че имате ли желание ще сте над тези неща и няма да мрънкате тва кво било ,онова кво било ,а ще намерите начин !

Аз лично ще ви кажа да бъдете реалисти и да не се превъзнасяте ...защото за психотерапевт трябва да си скъсате задниците с извинение ... + това колкото и да учите и да знаете се иска голяма практика и + това не от всеки човек става психотерапевт ... Наскоро четох една статия ,проучване на хора ,които са използвали услугите на психотерапевти ... Оказва се ,че според това проучване едва 2% от психотерапевтите са помогнали ... е какво да говорим повече.А и да добавя ,че това проучване е правено в щатите ... а както знаете там психологията и психотерапията са със светлинни години напред от която и да е държава ...правете си изводите сами ...Също така ...идете в психиатрия просто така или някои психодистансер за да видите какво става и какви хора има там ... аз съм бил и съм видял неща ,които никога няма да забравя и неща ,от които ще се замислите какво точно искате и ще правите след като завършите психология.... Защото едно е да си психолог ,съвсем друго е да си психотерапевт ,а да не говорим за психиатър ...  :roll:
« Последна редакция: 24.08.2007, 11:28:26 от mrKiLLEr »
Активен
Silentbet.com - Работещ линк за bet365 България