argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: За акредитацията на ЮФ!!!!?????  (Прочетена 7330 пъти)

viola

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10
Re: За акредитацията на ЮФ!!!!?????
« Отговор #20 -: 01.03.2007, 11:02:37 »

Все още не се знае каква е оценката на ЮФ, тъй като продължават да текат процедурите по акредитацията. Това, което трябва да се получи накрая, се състои от доста други оценки ( Kelly Mutu по-горе е описала какви точто). Мисля, че оценката ще е готова едва през месец април. Надявам се обаче всичко да мине благополучно.
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: За акредитацията на ЮФ!!!!?????
« Отговор #21 -: 01.03.2007, 12:01:41 »

Оценката предстои да се изготвя. Някъде към края на април се очаква да е готова. До тогава стискаме палци!
Активен

realist 19

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 80
Re: За акредитацията на ЮФ!!!!?????
« Отговор #22 -: 01.03.2007, 15:21:20 »

Не знам каква е ,ти кажи?

Обещах да систематизирам проблемите на ЮФ в няколко направления:
1.Проблеми свързани с преподаването и процеса на обучението
§липса на достатъчно предвидени лекционни часове за някои дисциплини(напимер НП,РЧП,МПП,... не може някои дисциплини да се вземат за две лекции в две съботи)постоянното движение на преподаватели от един университет в друг-може би лошото заплащане..
§липса на синхрон между асистентите и лекторите(например ГП)от там и в различните критерии на оценяване по една  съща дисциплина
§масово оценките  от писмените изспити не се нанасят на време в протоколите,а в книжките въобще
§преписването
2Проблеми от чисто организационен характер
§някои упражнения се провеждат в семинарни зали, не засегнати от цялостното обновление на университета
§като цяло работата на факултетна канцелария(в последно време наблюдавам подобрение)
§защо да не се въведе системата на поправителна сесия след всеки семестър
§липса на учебници в библиотеката(вина имаме от части и ние???)
3.И много важно нещо, повечето студенти в ЮФ (като мен )нямат самочувствието(не съм сигурен)че учат в един качесвен факултетТова май не е въпрос на акредитация???
Тези проблеми не са нещо кой знае колко страшно , но все пак трябва да се работи в посока на решаването им.Те са присъщи за всеки факултет и ВУ.Някои обаче зависят и от нас.
« Последна редакция: 01.03.2007, 15:35:06 от РЕАЛИСТ 19 »
Активен
Истината е само една,но и

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: За акредитацията на ЮФ!!!!?????
« Отговор #23 -: 01.03.2007, 15:33:37 »

Тези проблеми не са нещо кой знае колко страшно нещо но все пак трябва да се работи в посока на решаването им.Те са присъщи за всеки факултет и ВУ.Някои обаче зависят от нас.

Да, това е и моето мнение. Проблемите, които има в нашия ЮФ не са страшни и не са болка за умиране, но естествено не трябва да се примиряваме с тях. Точно такава е и моята идея-някои неща зависят от нас. Даже и да не изцяло то поне ние студентите може да спомогнем за решаването им.
А и да не говорим, че голяма част от проблемите, като учебници и книги в библиотеката, компютри, пренатоварване на учебен отдел и пр., зависят само и единствено от финансовите средства. Замислете се и се съгласете, че ако има повече пари ще се закупят и учебници, и компютри, ще се назначи допълнителен персонал и т.н.
Проблемите, свързани с учебния процес и преподаването зависят както от преподаватели, така и от студенти. От нас, защото "ако едно бебе не плаче няма да му се даде да яде". Ако сме недоволни от необективно оценяване, начин на изпитване, разпространилата се практика на преписване и пр., то трябва самите студенти да направим нещо. А за преписването да ти кажа, че повечето колеги, може би около 80 %, въобще си им е много добре по този начин и едва ли ще подкрепят една евентуална инициатива, която да ограничи тази масова практика.
« Последна редакция: 01.03.2007, 15:38:33 от Kelli_Mutu™ »
Активен

realist 19

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 80
Re: За акредитацията на ЮФ!!!!?????
« Отговор #24 -: 01.03.2007, 16:10:33 »

По отношение на преписването с изненада научавам ,че много мои колеги се възмощават от този  процес(начин на взимане на изпити)Но дали всъщност и те не го правят не е важно.Проблемът е ,че 90 на сто от преписването става с индиректното позволение(забелязване,безразличие)на преподавателите.Това всъщност е една лоша услуга на студентите.Но според мен преписването е въпрос на избор и не трябва винаги да се санкционира.
Активен
Истината е само една,но и

stug

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 134
Re: За акредитацията на ЮФ!!!!?????
« Отговор #25 -: 01.03.2007, 20:29:21 »

Е, това вече е друго нещо! Давам си мнението поред. Все пак съм минал през три качества в ПУ още от времето, когато нямаше интернет  :-D Обещавам да не използвам аргумента "и при другите не е по-добре" (което е факт, имам наблюдения в България и извън нея).

Първо, имаме следните рамкови условия:
- да поддържаме 40-членен състав на основен трудов договор, като хабилитираните четат поне 70% от лекциите (старото изискване беше те да са поне 20 бр). Без това факултет НЯМА.
- Да осигурим минималния изискван хорариум по 19 дисциплини (чл. 7 от наредбата за единните държавни изисквания)
- Да се вместваме някак си в базата на ПУ, остаряла и амортизирана донемайкъде.

Това е задължителният МИНИМУМ. Задачата, както се сещаш, дори на този етап не е от най-простите. Как да привлечеш хабилитиран проподавател в държавен ВУЗ, например. Та сега - точка по точка.

липса на достатъчно предвидени лекционни часове за някои дисциплини(напимер НП,РЧП,МПП,... не може някои дисциплини да се вземат за две лекции в две съботи)постоянното движение на преподаватели от един университет в друг-може би лошото заплащане..
Часовете по задължителните дисциплини са напаснати със задължителния хорариум - за избираем предмет ли става дума? Проблемът е, че те се компресират в малко на брой дни. Би ли обяснил за какво иде реч, че не го разбрах. Все пак предмет да се вземе за два дни.. (Според мен и нашият подход към лекциите е много изкривен, ама нейсе.)

липса на синхрон между асистентите и лекторите(например ГП)от там и в различните критерии на оценяване по една  съща дисциплина
Напълно го разбирам. И аз имам проблеми с това. Въпрос на стил на титуляра и на други работи...

масово оценките  от писмените изспити не се нанасят на време в протоколите,а в книжките въобще
Какво е това "навреме"?  (аз в момента си чакам оценка, която закъснява с две седмици от предвиденото - става месец и кусур от изпита). Не знам да има акт на уни или ФС по тази работа. Разбирам, че е неприятно, но 150 работи не се проверяват, още повече внимателно, за ден или два. Опитай един малък експеримент върху себе си. Не че не признавам довода ти - напълно го разбирам от гледна точка на студента. Оценки в студ. книжка (псолютен наш архаизъм, ама карай) - въпрос на личен стил на преподавателя. Някои ги нанасят, някои не, някои по желание на студента. И тук не знам да има регулиращ акт.

преписването
Голямата ми болка... Виж темата за изпитните формати в тоя форум, можеш да си дадеш мнението. До разправии съм стигал...

някои упражнения се провеждат в семинарни зали, не засегнати от цялостното обновление на университета
Няма начин. Тва е положението. И на мен не ми е приятно.

като цяло работата на факултетна канцелария(в последно време наблюдавам подобрение)
Че какво общо има факултетната канцелария със студентите (освен при някои молби до декана и прочее)? Учебен отдел ли имаш предвид? Ако говорим за инспекторките от 202 - моите уважения към тях. Последните войни на империята... Аз на такава работа повече от 3 дена не бих издържал.

защо да не се въведе системата на поправителна сесия след всеки семестър
Не знам дали се допуска от ръководството на уни. Помня, че си имахме проблеми с някои подобни неща преди време. Презумпцията е, че ако се издъниш на изпита, ще ти трябва известно време, за да изчетеш нещата наново. И да се получи някаква перманентна сесия... Къде съществува подобна система?

липса на учебници в библиотеката(вина имаме от части и ние)
Учебниците ги намираме - макар и в недостатъчно бройки, поради което са за читалнята и за радост на околните ксерокси. По-голям проблем е редовното намиране на сборници със съдебна практика. Големият проблем за мен е не липсата на книги, а на студенти в библиотеката - и на тази в ПУ, и в "Иван Вазов". Да де - ако преподавателят иска да си изпееш учебника, за кво да киснеш в библиотеката? Два кашона книги дадох на библиотеката, обаче повечето са на английски и не виждам някой да ги чете. (вътре трябва да има бележки - дарение от Civic Education Project). Що боеве бяха по първия компютър в библиотеката - не ми се спомня. (Идея на ас. Паунов, да отбележа.) Втория не съм го виждал и не мога да кажа как е.

И много важно нещо, повечето студенти в ЮФ (като мен )нямат самочувствието(не съм сигурен)че учат в един качесвен факултетТова май не е въпрос на акредитация
Да обърна въпроса - в кой факултет би искал да учиш в България? Приемаме, че СУ е най-реномиран (какво стои зад реномето е друг въпрос), с най-богата библиотека, с повечко материална база (макар че нашите стари зали са цвете в сравнение с някои местенца в СУ). В кой от другите? То другите нямат ЮФ де, ама все пак.
Голям проблем е престъпното пренебрежение към рекламата и пропагандата - те трябва да се водят навсякъде и с всички средства. Кели направи лого на ЮФ, кога ще го използват - не се знае. Правене на канцеларски модели, тениски и прочее с това нещо - съвсем не се знае. Не че качеството се прави от тези неща, но и те са много важни.
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: За акредитацията на ЮФ!!!!?????
« Отговор #26 -: 01.03.2007, 21:51:29 »

Поздравления stug! Няма как да се каже по-точно  :y:. Това се нарича "изкуството да умееш да се изразяваш".
« Последна редакция: 01.03.2007, 22:48:35 от Kelli_Mutu™ »
Активен

stug

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 134
Re: За акредитацията на ЮФ!!!!?????
« Отговор #27 -: 02.03.2007, 11:44:00 »

Мислех да си премълча, ама... изспит, от части, не засегнати...  С изпит по езикова кОлтура сте влизали, му майката!
Активен

optimista_2

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2
Re: За акредитацията на ЮФ!!!!?????
« Отговор #28 -: 13.03.2007, 16:26:40 »

Колега,РЕАЛИСТ19 не мога да разбера какво против имате обучението по ГП и още повече против ст.ас.Шопов?А относно колежката Донка,смятам,че самото й поведение е твърде налагащо се и изключващо чуждо мнение.Колежке,в  какво се опитвате да ни убедите?Вие самата от къде сте прехвърлена,че се засягате така като се спомене относно дарението? :-D
Активен

4_kurs

  • Гост
Re: За акредитацията на ЮФ!!!!?????
« Отговор #29 -: 13.03.2007, 16:39:26 »

А бе откъде се навъдихте толкова паразити за няколко дни? :?
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: За акредитацията на ЮФ!!!!?????
« Отговор #30 -: 13.03.2007, 16:51:34 »

А относно колежката Донка,смятам,че самото й поведение е твърде налагащо се и изключващо чуждо мнение.Колежке,в  какво се опитвате да ни убедите?

Здравей optimista_2. Не се опитвам да налагам мнението си, а просто го излагам. Единственото, което се опитвам да внедря като теза е това, че ЮФ има много качества за уважение. И неколкократно повтарям, че има проблеми във факултета, но въпреки това по моя лична преценка, е достатъчно достоен, за да обучава качествени кадри. Относно развитието му аз съм оптимистично настроена и вярвам, че за в бъдеще ще върви в положителна насока. Това е основната ми теза. А относно чуждото мнение има си една не до толкова прилична приказка, че то е като з*****а-всеки си има свой/свое. Напълно разбирам всичко това, което е описано като недостатъци, разбирам недоволството на колегите. Целта ми е не да им противореча, защото до известна степен са прави от оплакванията си. Целта ми е да събудя съзнание, което да мисли в посока разрешаването на проблемите, а не само поставянето им. Има практически примери, които показват положителни резултати. Защото когато едно бебе не плаче, не му се дава да яде. Но само с оплакване не става, а аз сама или с още няколко човека не мога да направя кой знае колко за отстраняването на определени проблеми, които има във факултета.

Вие самата от къде сте прехвърлена,че се засягате така като се спомене относно дарението? :-D

Аз се прехвърлих от БСУ. Не се засягам от дарението никак. Самата аз съм направила такова, за да мога да се прехвърля тук. Мисълта ми за дарението беше свързана с това, че преди то не беше прикрепено законово и се смяташе, че тези пари се дават "под масата". От тази гледна точка има развитие, защото след като то се изисва по този начин вече, това определено ограничава корупционната практика. Парите се превеждат по банков път и постъпват в бюджета на факултета, а от там насетне се използват за нуждите на същия. Заключението е, че това дарение не облагодетелства отделни личности.
А относно моето прехвърляне конкретно, мога да кажа, че никога не съм се притеснявала да кажа от къде идвам, колко ми е бил успехът и дали съм отговаряла на условията, които са поставени като изисквания. Не смятам, че това е някакъв проблем за мен. Доколкото съществува някакво разделение на прехвърлени и непрехвърлени, аз лично го намирам за несериозно. Обаче въпреки това има някои неща, с които ще се съглася относно прехвърлените студенти...Не ми се коментира точно тук по тази тема. Може да пуснеш отделна тема, в която да се направи дискусия. Аз смятам, че за себе си съм доказала, че съм достойна да уча в ЮФ на ПУ и нямам намерение да се оправдавам, затова че съм прехвърлена, защото не го възприемам като недостатък.
Активен