argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Кандидастване с информатика  (Прочетена 5049 пъти)

linker

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12

Здравейте.
Тази година ще кандидаствам с информатика за специалност информатика.  Имам въпрос. На страницата на ПУ са публикувани имената на хора, участвали в различни олимпиади, чиито резултати се зачитат за изпитна оценка. За мое съжаление бройката е над 100 човека..  а оценката на повечето е > 5.80 (не се и очудвам, имайки предвид начина на оценяване - всеки който има 70% от точките на 12тия получава 6.00). Та.. въпросът ми е - може ли някой да ми каже дали тези хора ще се борят наравно с другите, държащи изпита.. защото ако половината от тях подадат документи ще има ли смисъл да се провежда изпит? Друго, което ме интересува - каква е бройката на приетите студенти специалност информатика и какъв е бил минималният бал за приема за информатика миналата година.

[This message has been edited by linker (edited 11-07-2004).]
Активен
n64 emulation all the way

mircho

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 335
Кандидастване с информатика
« Отговор #1 -: 13.07.2004, 16:24:00 »

[
Здравейте г-н linker,
Съгласно регламента за прием за специалностите на ФМИ при ПУ (те са 4: математика и информатика, математика, приложна математика, информатика), класирането е по низходящ ред на максималната конкурсна оценка за всеки кандидат. За конкурсна оценка се зачита и признатата оценка от олимпиадите. На практика обикновено при нас с такава оценка кандидатстват около 30-40 души, но една част от тях предпочита другите специалности пред информатиката.
Местата за специалност информатика (редовно обучение) са 80.
Миналата година за тази специалност класирането се проведе при следния минимален бал:
I класиране - 5,80
II класиране - 5,10
III класиране -4.70
Надявам се да се представите успешно на изпита по информатика и да успеете да се класирате!
Активен

linker

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12
Кандидастване с информатика
« Отговор #2 -: 13.07.2004, 16:41:00 »

Благодаря за изчерапателния отговор.
Активен
n64 emulation all the way

Райчо Мукелов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
  • I snuggle with subwoofers
    • HULTIG - Human Language Technlogy and Bioinformatics Interest Group
Кандидастване с информатика
« Отговор #3 -: 13.07.2004, 22:52:00 »

Еми ето не е толкова трудно да влезеш във ФМИ, малко трябва да се стегнеш само  

[This message has been edited by sasquatch (edited 13-07-2004).]
Активен

linker

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12
Кандидастване с информатика
« Отговор #4 -: 22.07.2004, 20:27:00 »

Какво да ви кажа за изпита тази година... възмутен съм от факта, не че последните (логически) задачи въобще не бяха лесни - а дори трудни, не че изписах 12 страници за програмата, не от това, че трябваше да я пиша БЕЗ компютър, а от скапаното време което ни бяха дали - 3 часа. Е добре, що за глупост беше това? Разберете, физически беше НЕвъзможно (поне на мен, имаше и много други кандидат-студенти, които се оплакоха) да направя всичко това в рамките на това време. Последните въпроси от теста ги написах на "риск печели, риск губи".. мога ли да се съсредоточа да мисля спокойно при условие, че имам да пиша програма.. на бял лист. Надявам се някои от организаторите на изпита да прочете това и да поправи тази грешка за следващите години. Може би са искали да изберат хора, които могат да работят бързо и вярно.. нали това са условията в днешно време.. но пък по тая логика дайте изпита по математика да е 2часа... щото нали трябват бързо-работещи хора.
Активен
n64 emulation all the way

Цуйка

  • Гост
Кандидастване с информатика
« Отговор #5 -: 23.07.2004, 09:26:00 »

Човеко... ако всеки път, когато ти се струпат 3-4 бая трудни задачи (всяка от които е с максимален приоритет и трябва всички да ги свършиш за отрицателно време) омрънкваш така всичко около тебе въобще не се гласи за тази професия... По добре се запиши на нещо далеч по-спокойно... примерно 'Борба с крокодили с голи ръце' или нещо такова... Програмирането е ГАДНА, НЕРВНА и УМОРИТЕЛНА  работа. Поставят се невъзможни срокове и ако не ги изпълниш това обезмисля целия ти труд... Така че не се оплаквай като ти дадат листче да пишеш на него експертна системка за 2 часа...
В крайна сметка ако си мислиш че на Олимпиадите е по-лесно защо не си се пробвал там?
Активен

linker

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12
Кандидастване с информатика
« Отговор #6 -: 23.07.2004, 10:29:00 »

Пробвал съм
чудно как времето там стига?
Активен
n64 emulation all the way

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
Кандидастване с информатика
« Отговор #7 -: 23.07.2004, 11:22:00 »

г-н  linker,

Защо се явихте на изпит по информатика след като имахте поне още една възможност - да се явите на изпит по математика?

След като задачите са били трудни, а времето е било малко за всички, то всички няма да имат висок резултат, така че имате шансове за класиране.

В противен случай ми се струва, че се опитвате да прехвърлите отговорността за лошото си (според Вас. Изчакайте поне да си видите резултатите) представяне на изпита на организаторите на изпита или на някой друг.

Научете се да поемате отговорност за действията и решенията си. Недейте да реагирате емоционално и да прибързвате със заключенията. Това са моите съвети към Вас.

поздрави:
Атанас Чанев
бакалавър по информатика
Активен

linker

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12
Кандидастване с информатика
« Отговор #8 -: 23.07.2004, 12:02:00 »

artanis.. програмната задача не беше трудна.. и последните задачи могат да се реализират при наличието на малко повече време. Не мисля че съм се справил лошо, истина е, както казвате Вие, че каквото за мен - такова и за другите.. просто ще изчакам. Исках да изразя от какво не съм доволен, а и както споменах по-горе - не само аз, но и много от другите кандидат-студентите. Все пак всеки има право на мнение, не знам защо Цуйка ме нападна веднага.
Активен
n64 emulation all the way

Цуйка

  • Гост
Кандидастване с информатика
« Отговор #9 -: 23.07.2004, 13:12:00 »

Проверявал съм подобни задачи от изпит и съм давал максималното количество точки на задача, която не дава верен резултат. Честно казано личи си дали човека, който е писал решението в крайна сметка ще успее да го подкара ако има компютър или няма да успее (и съм сигурен, че и ти го знаеш това и въпреки това мрънкаш че не ти стигнало времето и че бла бла...). Така че човеко просто не се нерви... Няма да промениш с нищо начина, по който се изпитва.
Честно казано според мен един доста добър начин да изпиташ дали даден човек става за програмист е да му дадеш едно PC вързано към Интернет и да му изтресеш една real-world задачка за примерно 2 дни. Ама не нещо от сорта на 'имате матрица mxn вътре има някъф лабиринт... някъф тип влиза от там и тряя да бла бла глупости... без да задейства алармата...'. Ами нещо от сорта на 'Имате един файл в .sxc формат, трябва да го разчетете  и да заредите текстовите данни от него в подходяща структура за последваща обработка. Моля, предложете начин, за решаването на задачата.'. В смисъл не искам програма... искам път за решаването на задачата (идеите са важни... всичко друго е просто техника, която се учи в процеса на реализация на идеите). И човека почва да рови като ненормален в Интернет и да звъни по телефона на тоя и оня за да намери какво има в .sxc то, с какво може да го извади и как да го преобразува... И ако на края на втория ден човека вече има мнение по въпроса - 'да, мога да го направя така и така' или 'не, не мога защото така и така' значи е издържал теста... ако не - да ходи да си развива интелектуалното ниво с горепосочените алгоритмични задачки (нямам нищо против тях... много са готини, само че за хм... свободното ти време и за разни конкурси). Да де... ама я пробвай да прокараш тази форма на изпитване във ФМИ... Не можеш да разчупиш шаблоните на системата. Изпита винаги ще е 3 часа, писмен, и разни умници ще обикалят да те гледат дали не преписваш (освен в случаите, когато предаваш курсов проект... тогава е 2 пъти по-голям цирк).
Между другото ако можеш си намери задачите от държавния изпит тази година... искам да ги сравниш с тези, които си решил и да ми кажеш мнението си   Много ми е интересно какви са очакванията на един кандидат студент от ФМИ на ПУ.
Активен

linker

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12
Кандидастване с информатика
« Отговор #10 -: 23.07.2004, 13:32:00 »

Ще се опитам да намеря държавният изпит от някъде  . Ами за очакванията.. не знам.. не са огромни - да не стане така, че после да съм разочарован (абе нека ме приемат пък тогава ще имам възможността на разочарования или пък на радост :P). За начина на изпитване и аз съм съгласен.. но явно не ние определяме това - или поне не аз. Айде със здраве  .
Активен
n64 emulation all the way

SodomGomor

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 126
Кандидастване с информатика
« Отговор #11 -: 02.08.2004, 23:25:00 »

Много си прав Цуйка. И тия неща дето ги казваш по-умните ги откриват още първата-втората година.

Иначе задачите нито са трудни, нито времето е малко.
Майка ми се яви тая година /кандидатства с информатика за информатика - много съм горд с нея/ - жена на 44 години и изкара 4.40. Почти сама е учила - и аз и помогнах малко де.тя не е учила от 25 години и има успех от средното 3.23 няма специалност. И АКО НЯКОЙ КОЙТО ДОСЕГА УЧИ И Е НА 19 ДОЙДЕ И МИ КАЖЕ ЧЕ ИМА ПРОБЛЕМИ ДА ВЛЕЗЕ ИЛИ ДА СИ ВЗЕМЕ ИЗПИТА - ЕМИ СОРИ ПИЧ. КАК ЖЕНА НА 44 МОЖЕ А ТИ НЕ!
Айде живи и здрави!
Активен
Значи кучета и котки може, а прасета не може!!?

linker

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12
Кандидастване с информатика
« Отговор #12 -: 04.08.2004, 14:22:00 »

Имам 5.00. И ВСЕ ПАК твърдя, че времето беше недостатъчно.
Активен
n64 emulation all the way

SodomGomor

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 126
Кандидастване с информатика
« Отговор #13 -: 08.08.2004, 23:01:00 »

Еми добре дошъл сред нас да ти кажа освен! Ще ти хареса!
Активен
Значи кучета и котки може, а прасета не може!!?

FRAGMAKER

  • Гост
Кандидастване с информатика
« Отговор #14 -: 13.08.2004, 23:27:00 »

Ами и аз имам 5.30, като съм сигурен че задачата ми е поне 5.80 (като си пресметна няколко възможни технически грешки). Смятам обаче, че теста беше УЖАСЕН. Особено тия числови редици, да се познае следващия член. Това си е чиста математика, а това е изпит по ИНФОРМАТИКА! Какво общо има едното с другото? А и тези задачи бяха много кофти. А и СМОТАНИЯТ инспектор който трябваше да ни разесни условията на и безтова замотаните задачи, още повече ни обърка, като на ВСИЧКИ въпроси отговаряше "Без Коментар..".
Иначе аз си работя бързо и времето ми стигна, но на теста се изложих тотално..
Активен

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
Кандидастване с информатика
« Отговор #15 -: 13.08.2004, 23:52:00 »

г-н   FRAGMAKER,

Между математиката и информатиката има доста общи неща (предполагам, че сте чули поне за Булевата алгебра). Ако бъдете приет, ще се уверите в това. Успех на класирането!

А, да. Херберт фон Караян няма никакво намерение да идва в България. Така, че ако сте видели плакатите, става дума за прожектиране на филм. Днес даваха Чайковски. Почти си струваше отделеното време (събитията са безплатни). Не си струваха само дългите встъпителни слова със спонсорите и директното включване на областния управител ... многословно...

Ich wunsch' Ihnen eine scheeene gute Nacht!
Активен

FRAGMAKER

  • Гост
Кандидастване с информатика
« Отговор #16 -: 14.08.2004, 21:11:00 »

г-н artanis,

Знам че математиката и инфорамтиката имат нещо общо, а Булевата алгебра е възможно най-приятното нещо което съм чувал в тая връска ;-)

Чисто и просто изразявах съгласие с едно от по горните мнения, че изпита беше "много симпатичен"...

Между другото съм приет Информатика и много се радвам ;-) ,че ще мога да имам удоволствието да уча тук.
Активен

linker

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 12
Кандидастване с информатика
« Отговор #17 -: 16.08.2004, 15:11:00 »

FRAGMAKER напълно те подкрепям. Задачата и аз я направих, но тия математически задачи от теста ме прецакаха. За това говоря - че може би ако имахме повече време щяхме да помислим над тях по-задълбочено. Как да е.. аз също съм приет информатика.. скоро предполам ще се запознаем на живо  . Айде стига с оплакванията :P
Активен
n64 emulation all the way