argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Славянска филология - старогръцки език?!?  (Прочетена 3354 пъти)

p6ebem

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 219

Някой знае ли каква е причината тази година студентите от Славянска филология (1 курс) да учим старогръцки а не латински език?
Активен

No_surprise

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 94
  • Seeing things clearly...

Здравей! Вероятно ще получиш отговор на въпроса си от хората, които изготвят учебния план, това доста ме изненадва, но промените, които би могло да настъпят като цяло не биха ме учудили. Въпреки че латинският в първи курс остави дълбок отпечатък в съзнанието ни от гледна точка на нелепия начин на преподаване, би било все пак добре да остане като дисциплина, която да е част от обучението в специалността. Не мога да си обясня тази промяна, но ако трябва да избирам между старогръцки и латински, бих избрала латински :-). Може би пък трябва да се даде право на избор между двата езика от страна на студентите и да се превърне в избираема дисциплина в задължителния курс на обучение?!? :?
Активен

dummy

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 17

Но пък Мирена Славова по старогръцки е супер готина, тъй че имате късмет.
Активен

p6ebem

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 219

И според мен е по-добре да има избор мржду двата езика, но няма  :-). От друга страна аз разговарях с бившата ми учителка по старогръцки и тя ми каза, че не знае защо се вълнуваме толкова, като старограцкия бил по-лесен. Честно да си призная и на мен ми се струва така, но всички колеги да възмутени и се чудим какво става.
Активен

No_surprise

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 94
  • Seeing things clearly...

Ами аз лично не знам какво  разбираш под това да е лесен?!? Не бих могла да изразя мнение относно това, защото докато учех латински не съм учила и старогръцки език.  :? Като цяло и двата езика не биха ти послужили много в практиката, освен ако не се задълбочиш повече в тяхното учене...
Активен

p6ebem

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 219

Ами аз съм ги учил и двата и мога да кажа, че наистина старогръцкият е по-лесен, но само ако се научиш да четеш правилно.  Иначе пак си има много спрежения, ама не са чак като в латинския. И докато в латинския окончанията се повтарят много и много лесно можеш да се объркаш, то в старогръцкия не е така. И  от тази страна ми се струва по-лесен :-)
Активен

roseopium

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10
  • ...to be a rock and not to roll...

Е, добре де! К'ъв ти е дертът, че ще учиш старогръцки или латински?  :?
Ти нали вече си ги учил в даскало? Не трябва да ти е проблем!  :wink:
Активен
Ето, че отново срещам те там,
където, както, когато не знам,
коя била си преди и сега.
Бъдещето ще покаже!...

Но запитвам се, какво би било,
ако към теб роди се нова любов?
Навярно бих избягал нейде далеч,
дълбоко в своите мисли...

p6ebem

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 219

О, дертът не е мой. Някои колеги се притесниха, ама не виждам никакъв смисъл в изучаването на класически език само една година. Това каза и доц. Славова. Ама така или иначе темата май вече е приключена, защото вече всичко си върви. А и то иде време да го свършваме вече. Въпросът е за първокурсниците догодина. Те какво ще учат? И ще има ли смисъл изобщо?
Активен

Manila

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 19

В Балканистика-та бяхме принудени да учим латински и старогръцки заедно, първата година :vomit:
Активен

p6ebem

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 219

бяхме принудени да учим латински и старогръцки заедно :vomit:

Май малко са ви попрецакали, а?
Активен

Manila

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 19

Даже много :hihi:
Но като зайците на специалността - нормално беше всичко да тестват на нашия задник :-)
И все пак, латинският ми хареса - даже помня някои от поговорките, които трябваше да зубкаме за изпита :hihi:
Активен

p6ebem

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 219

Лелеее, и теста на вашия задник кофти ли беше?  :-D :-D :-D
Активен

Manila

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 19

Лелеее, и теста на вашия задник кофти ли беше?

Ами не чак толкова, като се замисля - поне още от първи курс ни калиха, да свикваме от рано с трудностите и неуредиците :-)
Активен