argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: за музиката...  (Прочетена 13530 пъти)

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
за музиката...
« -: 28.02.2007, 13:03:09 »

Ясно е, че в ПУ нямаме музикален архив (проверих го), и оттук идват 2 основни въпроса/задачи:

(1) Дони, можеш ли да провериш дали законово е забранено ако имаме закупен албум/музика за лично ползване да го "излъчваме" по Интернет и само по Интернет. Аз с такива дискове разполагам и ако може ще с супер!

(2) Да пускаме безплатна музика или авторска такава на хора, които искат да я разпространяват. В този случай предлагам да ползваме Focus hosting и http://web.uni-plovdiv.bg за да я складираме за собствено ползване. Ще бъдат осигурени обща парола и отпадане на ограничението за дисково пространство.


----------- редактирам / добавям --------------------------------

В този смисъл се сетих, че може би е добре да направим връзка с някои от музикалните училища в Пловдив, а защо не и с някои професионални обществени организации като театъра, операта, концертни зали... Като казах театър, дали да не привлечем и хора от учебния театър на ПУ. Бихме могли да разширим шапката на радиото от студентско, на университетско, като с това можем да претендираме за присъствие и в по-широки (извънуниверситетски) кръгове.... помислете и за това.
« Последна редакция: 28.02.2007, 13:09:12 от ksx »
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: за музиката...
« Отговор #1 -: 28.02.2007, 13:31:27 »

Не вярвам някой музикален "разпространител" да протестира или да иска пари, ако пускаме "негова" музика. Хеле пък ако подкараме на стари песни (до 80-те примерно). Особено ако ще е само за университетско ползване.
Активен
Физически Факултет

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: за музиката...
« Отговор #2 -: 28.02.2007, 13:36:11 »

Аз също предполагам, че с това няма да има проблем. Всъщност въобще не съм наясно с нещата около радиото-имам предвид юридически. А и нека да си говорим честно-освен хора от уни други слушатели едва ли ще има поне в първите няколко месеца.
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: за музиката...
« Отговор #3 -: 28.02.2007, 14:18:28 »

lowstef, мислиш наивно, а ти Дони непрофесионално!

Това радио ще се разпространява и популяризира. Ясно е, че няма да остане само в LAN-а на ПУ или само сред приятели. Хубаво е да подходим професионално, затова Дони проучи това. Когато си купуваш диск аудио или видео изрично се подчертава, че нямаш право да го разпространяваш публично. Изобщо нещата не са никак ясни, разбира се че може и да има някво изклчение за академични и некомерсиални организации, но трябва да се провери.

lowstef, ако съм изпълнител много ясно че ще съм против да излъчваш музиката, която аз правя, продавам и печеля от това - защо да я пускаш на хората и да я слушат безплатно от теб, като могат да си я купят от мен (разпространителя ми).
Активен

Емил Дойчев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 278
Re: за музиката...
« Отговор #4 -: 28.02.2007, 15:20:49 »

Наско, щом има дискове, на които пише, че се забранява да се разпространява публично значи няма да се ползват такива дискове. Аз имам доста на които нищо не пише... даже и обложки нямат  :wink: Такива би трябвало да свършат работа.

А иначе беше споменал, че "предаване" може да се води и от място различно от Университета - напр. от вкъщи. Интересно как ще се гарантира в този случай, че музиката е законно придобита и с платени права за излъчване?

Ако не се печели от тази дейност не мисля, че ще има някакви проблеми с лицензи и т.н.
Активен

sondata

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 284
  • Angels cry and devils lie The world is our stage
    • Локомотив Пловдив - това сме ние!
Re: за музиката...
« Отговор #5 -: 28.02.2007, 17:01:44 »

Единствените проблеми могат да дойдат ако се пускат песни от "титаните"(в бранша си)Пайнер, Съни мюзик и другите там поп-фолк провайдери, тъй като те водят някакви войни по между си  :-D Предполагам, че точно такъв тип музика едва ли ще звучи на тез' "честоти". Иначе Мадона или Металика едва ли ще тръгнат да се саморазправят с он-лайн радиото на ПУ. Из нета в момента бъка от такива радиа, даже всеки може сам да си направи едно собствено. Досега не съм чул за проверка от подобно естество за разпространение на музика. Всъщност публична тайна е, че даже някои ефирни радиа са ползвали в ефира си... mp3-ки  :-X Лично мнение: няма да има никакъв проблем в това отношение! Успех в начинанието  :-)
Активен

TeeRexX

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 739
  • изпратете ми анонимно пари в плик :)
    • www.myspace.com/teerexx
Re: за музиката...
« Отговор #6 -: 28.02.2007, 22:44:57 »

Значи:
Музиката, която е под лиценз Copyright нямате право да я излъчвате, докато не получите съгласие от разпространителя й. Освен това според закона трябва да се плаща определена такса за излъчването на всяка песен (става въпрос за плащане за всяко едно излъчване, а не единично плащане за дадена песен), която е регистрирана в каталога на Мюзик Аутор България.
За музиката, която е под лиценз Creative Commons няма никакъв прблем да бъде излъчвана, стига да се спомене името на автора по някакъв начин (дали от водещ, дали просто да се изпише някъде...).
Лошото е че втория "вид" музика доста рядко е интересна на слушателите, понеже никой от известните изпълнители не използва този вид лиценз.
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: за музиката...
« Отговор #7 -: 28.02.2007, 23:46:44 »

Мммм да, така е и проблема с музиката е много сериозен. Като резервен вариант си мисля дали да не пускам Radio1 примерно, когато нямаме програма, а като имаме - ще се намесваме - нещо като радио точка.
Активен

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/
Re: за музиката...
« Отговор #8 -: 01.03.2007, 02:13:08 »

Наско, аз ако искам да слушам Радио 1, ще си пусна Радио 1. :)

Според мен обаче ще е много по-полезно да се пуска свободна музика, отколкото музиката, която масово ние познаваме и слушаме. Да погледнем реално ... Всеки от нас може да си пусне Metallica, Bon Jovi, Rainbow или Whitesnake когато си поиска (в общия случай), защото той е фен на тези банди и съответно има техните парчета. Да обаче, ако се пуска свободна и по-неизвестна музика, слушателите хем ще чуват по нещо ново, хем ще е законно, а и според мен ще е много полезно за популяризирането на свободната музика и свободната култура. :)
Активен
Too short signature limits.

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: за музиката...
« Отговор #9 -: 01.03.2007, 10:31:45 »

cipher, свободен по душа както винаги ;-)

Ок, виж - харесва ми предложението ти. Би ли могъл да се ангажираш с намирането на такава музика (както и да привлечеш още хора) и да я складираме Online на примерно http://web.uni-plovdiv.bg (без ограничение в дисковото пространство). Така от този архив, който няма да е директно видим публично ще пускаме музиката си. Идеята ти е супер!
Активен

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/
Re: за музиката...
« Отговор #10 -: 01.03.2007, 11:16:40 »

Да. Мога да потърся такава музика и да я кача на тоя storage, дето казваш, но другите хора би трябвало да ги роди форумът и темите, които си пуснал. ;) Те ще са тия, които ще слушат радиото, те ще са тия, които ще имат изисквания към парчетата и най-вероятно те ще са тия, които ще дават своите предложения какво да се пуска. :)
Активен
Too short signature limits.

TeeRexX

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 739
  • изпратете ми анонимно пари в плик :)
    • www.myspace.com/teerexx
Re: за музиката...
« Отговор #11 -: 01.03.2007, 14:46:35 »

бих помогнал на cipher в това дело :)
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: за музиката...
« Отговор #12 -: 01.03.2007, 14:51:44 »

:bravo: :y: :bow:
Кажете ако трябва да направя нещо от техническ гледна точка: регистрации, трафик, квоти...
Активен

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/
Re: за музиката...
« Отговор #13 -: 01.03.2007, 23:52:19 »

Имам една друга идея... Дайте да я направим още по-голяма демокрация и да е още по-fun и по-полезно. Давам ви едно солидно хранилище на свободна музика - http://www.jamendo.com/ - Наско ще даде публичен достъп до някакъв storage, където да може да се upload-ва свободно и който си хареса нещо и иска да го слуша по радиото или да запознае хората с него да го качва на сървъра. Така се отстояват интересите на всеки различен слушател, постига се динамичен подбор на музиката, което предполага разнообразие в музикални стилове и по-бързото обогатяване на колекцията. Разбира се, тъй като музиката е свободна няма да ни притесняват ограниченията, идващи от закона за авторското право и сходните му права (ЗАПСП). Пък и всеки може да открие по нещо ново за себе си докато се рови из музиката от любимия си стил. ;)

Поздрави
Активен
Too short signature limits.

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: за музиката...
« Отговор #14 -: 01.03.2007, 23:58:06 »

Браво cipher. Тази идея май е идеална за целите на радиото. Хем музиката ще е разнообразна, хем всеки слушател ще чува любимите си песни.
А относно юридически погледнато-ясно е, че в началото радиото няма да е популярно, но не може да се пуска така безразборно музика без да е заплатено авторско право. Както cipher каза с неговата идея се избягва и този проблем.
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: за музиката...
« Отговор #15 -: 02.03.2007, 09:01:09 »

:y:
Ок, супер! Може би е добре да започнем с някъв архив, примерно 20-30 часа музика, с който да стартираме и после ще продължим с идеята ти, за реализиацията на която се изискват повече и активни слушатели.
(А ти сигурен ли си, че тази музика е free?)
Активен

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/
Re: за музиката...
« Отговор #16 -: 02.03.2007, 12:07:04 »

Абсолютно. Можете да проверите сами каква е идеологията и концепцията на сайта тук.
Активен
Too short signature limits.

Dj Tr1o

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 256
  • mY MinD Is DriFtiNG
    • Dj Tr1o Homepage
Re: за музиката...
« Отговор #17 -: 03.03.2007, 04:36:34 »

Хора говорим за Он-лине радио което в първите 2 -3 месеца ще има около 100 -200 слушателя. Давам следния пример:
Намирам се в къщи, тамън съм си купил новото ЦД на Лили Иванова, каня 50 човека на купон и те слушат Лили Иванова...
Сравнение:
Купувам си диска на Лили Иванова и го пускам на моя компютър, давам линк мой приятел да го слуша 1,2,3,4.. 50 ...
1. Каква е разликата?
2. Он-лине радио не се следи,ако ще прайм реклама, или ще прайм пари от това естествено ще плащаме лицензи,патенти,данъци и т.н.
3. Независимо дали ще пускам новия хит на Преслава или Новия хит на Дж Тиесто никой от тях няма да разбере или да мрънка 4е 200 бедни студента слушат радиото на ПУ...
4. Мисля че всички сте съгласни с мен че ще се слуша абослютно всякаква музика(знам 1 харесва чалга, др. я мрази, 3-ти слуша House (Аз ще направя предаване за Клубната Музика) 4 ретро, но не забравяте че всеки има вкус, и се хващам на бас че ако излезете всички заедно всеки ще слуша всичко.....
Относно музиката и проблема от юридическа гледна точка се изчерпах....
Само се говори нищо не се прай... Като ни направят проблем спираме....
Не мисля че трябва толкова да се филмират сички... Аз не виждам успех на радиото поне 3 месеца след старта му.. Не мисля че ще имаме проблем с музиката ...
толкова от мен....
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: за музиката...
« Отговор #18 -: 03.03.2007, 11:33:24 »

Dj Tr1o,

"проблема от юридическа гледна точка" изглежда доста по-различно. Знаеш ли, малко ще се отклоня да ти споделя, че съм правил доста сериозно грешки в живота си, опитвайки се логически да си изведа действащи закони, ама уви... Разсъжденията ти са логични, но това не е гаранция, че са юридически издържани - т.е. трябва да се провери, не искам да започнем като пирати. Според мен акцента на това радио няма да е музиката, която водещия би ми пуснал - аз си зслушам квото си харесвам, а по-скоро темите, които ще се засягат, предаванията, разговорите, гостите и т.н....

П.С. Ако искаш да пускаш Лили Иванова на приятелите си, защо трябва да ползваш това радио, направи си твой stream, дори и на същия предавател и давай...
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re: за музиката...
« Отговор #19 -: 03.03.2007, 12:34:12 »

Music Author фирмата са просто кожодери! Дано не се налага изобщо да си имаме работа с тях!

За пускането на диска на Лили Иванова на купона вкъщи - то е лично слушане, но ако поканиш диджей и правиш купон на полянка - би следвало да си платиш.

А радиото ще е абсолютно обществено, независимо че е некомерсиално. Мисля, че трябва да се проучи много добре, защото съм сигурен, че ще се популяризира бързо. ПУ е голям университет и ще има успех, ако се разработи. Разбира се, няма нужда и да се дават хилядарки на МюзикАутор предварително.

Ако пуснеш препредаване на Радио 1 - също се иска лиценз и разрешение. Изобщо тия авторски права са ужасно смотани. Вижте сами - осъдиха Майкрософт да плати 1.5 милиарда долара с 6 годишно закъснение за лиценза за МР3, въпреки че М$ си имат документ за лиценз и са платили 60 000$ на Фраунхофер 1995-1996, но видите ли, преди 6 години се разделили на 2 лицензантите и не било платено на Алкател-Лусент. Същото беше и с Рамбус за SDRAM лицензите. Тотално насрани хави са тия патенти и лицензи.
« Последна редакция: 03.03.2007, 13:27:39 от Светослав Енков »
Активен