argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: tech-stuff?? въпроси?  (Прочетена 4838 пъти)

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
tech-stuff?? въпроси?
« -: 28.02.2007, 19:06:09 »

В момента реализацията е следната: Linux server с Icecast2, на който подавам аудио потока от Windows машина с Winamp + Oddcast Plugin. Проблема че, че мога да пращам само един вид аудио поток: или от MP3/Winamp, или от микрофона, което вече е проблем. Също би било добре ако мога да миксирам и аудио поток от Skype.

Някой има ли идея за софтуер, с който тези audio streams подавани на Icecast2 могат да се миксират?...
Активен

Templar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 460
  • Warrior of Faith
Re: tech-stuff?? въпроси?
« Отговор #1 -: 28.02.2007, 19:27:33 »

За Скайп под Линукс може да стане с инструменти, които ползват Icecast, но за съжаление тези, които имам под ръка са за версия 1.3 и до колкото разбрах протокола не е съвместим с 2-ката. Въпросните инструменти прихващат всичко що идва на /dev/dsp, а миксерите на Gnome и KDE, а и поправете ме ако греша, но всяка програма ползва /dev/dsp. Под Линукс има решение. За Windows трябва да видиш настройките на драйвера. Вероятно има решение и за него.
Активен
Гледна точка към света: За миналото->оптимист. За бъдещето->реалист. С клиент над главата->песимист.
<===>
Templar Of Steel
Поздрави от
         The Bash Master Club

chebaev

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 216
    • Официалната интернет страница на Ивайло Чебаев
Re: tech-stuff?? въпроси?
« Отговор #2 -: 04.03.2007, 11:30:19 »

Ако искате да направите някакво качествено радио ви препоръчвам да не ползвате Winamp с някакви plugins. Има си специален професионален софтуер за водене на радио. Почти всички са платени и едни от най-добрите са българските. Ще ви paste, някои от тях,:

RASystem - http://www.parallel-bg.com/
Един от най-добрите софтуер за излъчване на радио. Български е и доста радио станции в България са с него. Става и за online и за ефирно радио.

Instudio и Instudio Lite - http://www.brodsoft.com/
Разликата м/у двете версии е, че Lite е олекотената и опростена за ползване. Лесна за употреба е, но лично на мен не ми допада кой знай колко.

RASystem, Instudi и Instudio Lite са платени и е абсурд да си намерите crack или нещо подобно в интернет!

Jazler - http://www.jazler.com/
Не съм я пробвал, но казват, че била добра. Проблема при нея е, че има проблем с подкарването. И все още не мога да го разреша. Можете да си изтеглите trial версия от сайта и да пробвате на вашата машина.

SAM Broadcaster - http://www.spacialaudio.com/products/sambroadcaster/
Може би една от най-добрите според мен. Има много екстри. Това което искате да направите със Skype съм го правил със SAM Broadcaster и няма проблеми. Предимството пред останалите програми е, че при тях трябва се добави допълнителна програма, която да се закачи към сървъра, а при SAM Broadcaster си го има вградено. Има много добър контрол на playlist-ите, смесва си песните достатъчно. Могат да се правят леки миксчета в ефир. В последната си версия дори подържа AAC+.

Crack или сериен номер за тези две програми може да се намери лесно в интернет.

Zara Radio - http://www.zararadio.com/
Ето и нещо безплатно. Не е толкова професионала, но върши работа. Важното е, че е по-добре от Winamp :)

Мисля, че ако решите да ползвате безплатен софтуер Zara Radio решението. Ако ще ползвате нещо пиратско ви препоръчвам SAM Broadcaster, а ако решите да закупувате нещо - RASystem
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: tech-stuff?? въпроси?
« Отговор #3 -: 04.03.2007, 12:18:39 »

Благодаря ти много chebaev!!!

Някои от тези програми ги ползвах и наистина са удобни, обаче засега не мога да искам пари от ПУ и за software за нещо, което изобщо не е ясно дали ще тръгне и до колко изобщо студентите, които се очаква да правят радиото ще се интусиазират.

В момента съм хепи с Icecast2 за relay вървър и OddcastV3 (standalone версия) с който пращам потока към Icecast2. Работи стабилно, поддържа IPv6 и т.н. Разбира се, че това не отменя въпроса за Радио-software, но на първо време намерих сравнително несен начин как да миксирам микрофон и аудио поток. Разбира се като/ако се развие радиото ще мислим и за software, но на първо време това за което ще се дават пари е: (1) добра звукова карта - 4 канална (маркова), което още проучвам и (2) хардуерен миксер, който в Ebay се намира за около 200-300 евро.
:#7:
Мисля, че http://radio.uni-plovdiv.bg ще е постоянния адрес на радиото, който засега се пренасочва към страничка с малко инфо. Пробвай ако искаш...
Активен

chebaev

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 216
    • Официалната интернет страница на Ивайло Чебаев
Re: tech-stuff?? въпроси?
« Отговор #4 -: 04.03.2007, 12:33:22 »

Да видях страничката. Ако искате да не бъде това радио само за мрежата на ПУ ще е хубаво да пуснете връзка и за по-слаб интернет. Примерно на 32kb/sec mp3PRO или AAC+. Относно софтуера аз все пак ти препоръчвам да пробваш Zara Radio.
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: tech-stuff?? въпроси?
« Отговор #5 -: 05.03.2007, 09:26:30 »

Пари не могат ли да се потърсят от Студентски Съвет. Там и без това имат неополозтворен бюджет, а радиото в крайна сметка ще е предимно за студентите.
Активен
Физически Факултет

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: tech-stuff?? въпроси?
« Отговор #6 -: 05.03.2007, 10:03:36 »

Хубава идея, но по-скоро утопия.
Аз не мога да си представя как СС би похарчил парите си, при условие, че те не могат да вземат едно общо решение без да се карат - аве нека си играят децата на политика - полезно е.
Виж, за радиото бюджет аз ще уговарям от ПУ. Тази сряда или четвъртък очаквам да дойде звуковата карта + 2 по-добри микрофона. Рекламите също ще минат по линия на ПУ... с други думи не бжджета е това за което трябва да мислите в момента...
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: tech-stuff?? въпроси?
« Отговор #7 -: 05.03.2007, 11:10:30 »

Пари не могат ли да се потърсят от Студентски Съвет. Там и без това имат неополозтворен бюджет, а радиото в крайна сметка ще е предимно за студентите.

Имаше неусвоени пари, защото нямаше студенти, които да ги усвоят. Но сега има. Освен това имаме други направления, в които ще ни трябват пари, а даже може и да не ни стигнат. Така, че за радиото пари от СС едва ли ще получите.
Активен

Стефан Николов

  • Глобален Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
  • lowstef
    • Блогчето ми
Re: tech-stuff?? въпроси?
« Отговор #8 -: 05.03.2007, 11:14:09 »

Ми честито на СС. Дано добре да ги използвате. А за радиото Наско си каза, че ще намери друг начин. А и май засега парите наистина не са най-големия проблем.
Активен
Физически Факултет

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: tech-stuff?? въпроси?
« Отговор #9 -: 05.03.2007, 11:16:17 »

И според мен парите едва ли са проблема. Може би най-важен е човешкия ресурс и желанието на студенти, които искат да се включат.
А относно пари искаме на първо място да издадем пътеводител с пълна информация за новоприети студенти: http://forum.uni-plovdiv.bg/index.php?topic=2798.0. Така, че и тези пари, които имаме не се знае дали ще стигнат.
Активен

zynth

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 41
  • impossible is nothing.
    • zynth's place
Re: tech-stuff?? въпроси?
« Отговор #10 -: 08.03.2007, 13:00:21 »

В момента реализацията е следната: Linux server с Icecast2, на който подавам аудио потока от Windows машина с Winamp + Oddcast Plugin. Проблема че, че мога да пращам само един вид аудио поток: или от MP3/Winamp, или от микрофона, което вече е проблем. Също би било добре ако мога да миксирам и аудио поток от Skype.

Някой има ли идея за софтуер, с който тези audio streams подавани на Icecast2 могат да се миксират?...

най-лесно е да се ползва софтуер за радио автоматизация, като Ra System, например. Български е, повечето радиа го ползват, мисля, че правят отстъпки, мисля че имаше някакви врътки, да го дадат за ползване безплатно, но трябва да се пита :)

аз ли да питам или вие ще си питате?:)
Активен