argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Учебници  (Прочетена 1451 пъти)

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Учебници
« -: 02.03.2007, 17:50:13 »

Здравейте, колеги!

Днес ми хрумна да пусна тази анкета и да чуя мнения относно учебниците. Ясно е, че един учебник е на средна стойност от около 15-20 лв. и е ясно, че сумата става доста значителна, когато през семестъра освен 4-5 учебника трябва да си закупим и няколко закона (на средна стойност около 5 лв. броя). Обикновено на студентите не им се дават много пари за това и прибягват до снимането на ксерокс. Общо взето си правиш едно копие, от което нито може да се чете, а след няколко седмици то започва ужасно много да прилича на мекица.
Аз лично ненавиждам копия и предпочитам да дам повече пари и да спестя от нещо друго, но да си взема учебника. И имам няколко мотива затова:

1. Той изглежда прекрасно в личната библиотеката. Ксерокопията се хвърлят или се забутват някъде из чекмеджетата, ако все още са годни за употреба.

2. Обикновено учебникът е 2 пъти по-скъп от неговото копие, но въпреки това струва ли си за 5 или 10 лв. да подмяташ нещо като чаршафи и да се мъчиш като грешен дявол. Все пак с 5 лв. няма да станем по-богати.

3. Учебникът винаги се използва-даже и след изпитите колкото и странно да звучи на някои. Това е така, защото предстоят държавни изпити, а и след време също ще ни се налага да си припомняме елементарни неща. Аз лично съм виждала адвокати и съдии с по 10 год. стаж, които си отварят ГП или ВП.

4. Човек винаги трябва да уважава чуждия труд. Все пак сме юристи и сме чували за Закона за авторското право и сродните му права.

Това са моите лични мотиви да закупувам нови учебници. В тази връзка Факултетен студентски съвет издейства следната преференция за студентите на ЮФ, за която може може да прочетете тук: http://forum.uni-plovdiv.bg/index.php?topic=3036.new#new
« Последна редакция: 02.03.2007, 17:57:04 от Kelli_Mutu™ »
Активен

pravorazdavatel

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 17
Re: Учебници
« Отговор #1 -: 02.03.2007, 19:36:12 »

И аз съм привърженик на новите учебници и те подкрепям във всички изложени мотиви  :y:
Активен

nadin

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6
Re: Учебници
« Отговор #2 -: 02.03.2007, 21:32:22 »

Здравейте, напълно подкрепям покупката на нови учебници - по-удобни са за учене. 
Активен

SUN`way

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 32
Re: Учебници
« Отговор #3 -: 03.03.2007, 01:43:47 »

 С 5-10 лв. наистина няма да станем по-богати,обаче защо и да не ги спестим? Лично на мен ми е абсолютно все тая откъде чета, стига да може да се разчете (защото съм учил и от чужди лекции, подобни на йероглифи).
  А относно авторското право и зачитането на труда, не виждам смисъл да го коментирам, и без това е доста нашумяла цялата тази история относно "Пиратството ограбва".
Активен