argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Otnosno Izpitite po Matematika  (Прочетена 7980 пъти)

vedo

  • Гост
Otnosno Izpitite po Matematika
« -: 31.01.2003, 14:44:00 »

Kolegi,
Imam izpit po Algebra i me zatrudniawa towa 4e triabwa da znaem tazi teoria po4ti na izuts, Niama smisal, taka ili ina4e 6te q zabrawim sled niakoi drug den. Imam PREDLOJENIE koeto e do wsi4ki Prepodawateli po Matematika, estestweno ako me podkrepiat i drugite kolegi.
Kakto znaem izpitite se prowejdat parwo zada4i posle teoria, ideata mi e rezultatyt ot izpita da e sredno aritmeti4no ot dwete,
Naprimer imame "4" na zada4i i slab na teoria i karaynata ocenka da e "3" Towa shte ni oblek4i mnogo. Az samia razbiram zada4ite, no me e iad kogato ne znam edno opredelenie ili nikoe si  dokazatelstwo koeto na wremeto niakoi si kak i ot kade go e izmislil da  go znam, i zaradi towa da me skasat. Nali za  towa sa tezi sprawo4nici da gi polzwame kogato ni potriabwat, ne smiatam 4e niakoi moje da zapomni cialata tazi teoria to bili po Algebra, Dis1 Dis2 i t.n.

Ta zna4i smen li ste ????
Molia studentski sawet da predprieme neshto po temata (ako naistina go ima tozi sawet)

Imam i edno predlojenie kam WEBMASTERA,
Neka  da ima malyk prozorec w glawnata stranica kadeto da se pokazwat poslednite 10 aktualizirani temi ot foruma.
Pone towa  da mojem da prawime, da si kazwame mnenieto, taka ili ina4e ni riazahte Interneta.
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Otnosno Izpitite po Matematika
« Отговор #1 -: 31.01.2003, 16:14:00 »

Хай Vedo!

Имах подобни изживявания в I-ви курс по Мат. Анализ при Стефан Ангелов (много готин пич - студентската ми оценка). Та за изпита той беше направил така: ако знаеш задачи и теория - 6, ако не знаеш теория най-много да изкараш 5. Първия срок ме мързя да уча теория и имах 5, втория научих 1-2 определения и успях да хвана 1 т. от теория и имах цялостна оценка - 6.

Всъщност реших да ти отговоря, защото тази тема ме вълнува в момента. Сега ми се налага да решавам химични задачи и да правя модели на експериментите си, базирайки се изключително много на математиката, която учихме в МГ/ПУ. Сега чуствам слабост в прилагането на знанията ми за решаване на реални задачи, които не са сухи такива от сборник по мат.анализ. Може би тая слабост се дължи на програмата, на преподавателя или на мен персонално - така или иначе сега ми се налага да научавам и разбирам това, което на времето (1992-1993) съм решил че не ми трявба за да си мина изпита.
Т.е. трудно е да се прецени, какво ще ти трябва за в бъдеще, какво ще ти е полезно да знаеш и дали това един курс/изпит може да ти осигури - друг е въпроса дали това ще е полезно на цялата аудитория... разбираш ли, нещата са по-сложни.

... но определено ако можеш да решаваш задачи трябва да минеш изпита и то с добра оценка.

едни приятелчета, които учат в UNI-Duisburg примерно на изпит по математика ми разправяха, че можеш да ползваш ВСИЧКО - лекции, сборници, разпечатки и т.н... само не Лаптоп и то защо - защото по ИЧ порт-а си можел да си комуникираш с останалите колеги... много хитро като идея, но не забравяй, че подготовката на един такъв изпит отнема много време, въпроса който стои е дали твоя преподавател е мотивиран да го направи, плувайки в морето от апатия, наречено ПУ
Активен

mircho

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 335
Otnosno Izpitite po Matematika
« Отговор #2 -: 01.02.2003, 20:53:00 »

Здравей, Ведо!
Не знам точно от коя специалност си, по коя алгебра и при кой преподавател ти е изпита (убеден съм, че това не е шефът на катедра Алгебра доц. Начев - отличен преподавател и научен работник и много коректен със студентите). Сигурно е обаче, че няма да си нито първия, нито последния студент с тези проблеми.
Почти навсякъде по света вече по математика (и не само) никой на изпит не иска преразказване на теорията, а иска от изпитвания да приложи преподадената му теория в решаване на практически проблеми (задачи).
Но в крайна сметка навсякъде това си решава самия преподавател - и у нас и в чужбина. Няма начин изискванията на всички да се уеднаквят - просто всеки преподавател си има собствено виждане и си предлага собствени критерии към изпитваните. Мисля, че във ФМИ-то повечето преподаватели са коректни със студентите и това, което правят, го правят с мисълта за тяхното по-добро обучение. Изключенията обаче винаги ще ги има... Не одобрявам и случаите, когато изпитът не приключва с обявяване на резултатите в същия ден, закъсняването на преподавателите за изпита и т. н. Но няма безгрешни хора - и аз, и ти (помисли си дали пък всички студенти в курса сте еднакви в очите на преподавателите).
Ако случайно не си от специалност Информатика или Физика и математика, на които преподавам ЛААГ, ще ти дам правилата, по които провеждам аз изпитите (студентите ги имат в отделна книжка, публикувани са и сайта на ФМИ-то):

Дисциплината ЛААГ приключва с изпит, който се провежда по следния начин:
•   Изпитът е в един ден и се състои от две части: теоретичен тест (1 учебен час) и решаване на задачи (3 учебни часа). Теоретичният тест и темата от 4 задачи са от два раздела - раздел Линейна алгебра и раздел Аналитична геометрия (въпреки, че материалът по двата раздела се преподава и упражнява паралелно).
•   За успешното приключване на изпита трябва да се покрие небходимия минимум по всеки от разделите. Крайната оценка се оформя след събеседване на базата на средноаритметичното на оценките от двете части на изпита. При това се отчита и доброто представяне на студента на семинарните упражнения.
•   На студентите се предлага по време на последното им занятие по ЛААГ (лекция или упражнение) изпитна тема. Ако студентът успешно се е справил с темата и оценката го задоволява, тя се оформя като крайна оценка за изпита.
•   При оформянето на оценката при всяко следващо явяване на изпит по ЛААГ, се зачита по-добрата от получените до момента оценки за съответната част на изпита.

Засега не знам студент, който да е закъсал при мен само заради теоретичната част. Та значи - аз съм също против буквалното възпроизвеждане на теорията. По тази причина на Факултетен съвет по-голямата част от членовете прие на държавните изпити да няма теория, а само задачи. Това все пак си е постижение на Факултета, какво ще кажеш:)
Активен

vedo

  • Гост
Otnosno Izpitite po Matematika
« Отговор #3 -: 02.02.2003, 00:29:00 »

OK,
Zna4i, ideata mi beshe da se gleda sredno aritmeti4nata ocenka ot dwete 4asti. Ot zada4ite i ot teoriata. Ne kazwam da niama teoria napylno razbiram prepodawatelite, teoriq e mujna no prosto se iadosah kogato me skasaha zatowa 4e ne sam napisal edno dokazatelstwo, i to ne 4e ne biah go napisal a prosto zashtoto izpusnah edna dumi4ka. Razbirate li wse pak da se  gleda srednata rabota na studenta, naprimer imam zada4i napraveni imam oprede4lenie no niamam dokazatelstwo i towa da ne wywejdo do slaba ocenka a sledowatelno do po niska ocenka.
W krayna smetka dnes si  wzehizpita, ne sam slab student no prosto za momenta se iadosah.
Bih iskal izpite po teoria da se prowede wyw formata na test pone za opredeleniata da ima niakolko warianta ot koito ediniqt e weren. Shte kajete 4e shte se prepiswa, ami da se naprawiat powe4e warianti. Prosto iskah malko da se oblek4i. Kakto kazah po gore ne e zadyljitelno test, no wse pak da ne se pishat slabi ocenki  za edno nekazano prawilno opredelenie.

Mejdu drugoto za Foruma, neka da byde dostypen za studentite, molbata mi e kam admistratora, zashtoto glawnata stranica e dostypna no foruma NE.
I ako moje da se naprawi taka 4e foruma na FMI to da e otdelen toest da ima prozorec w glawnata stranica edin prozorec s temite koito sa aktualni.
Foruma na FMI-i to da e otdelna da ima sekcii za polezni saweti web linkowe, za programirane... i dr.
razbirate li edin podobawasht forum za FMI, wse pak sme bydeshti programisti i kato widia tazi zaglawna na FMi to losho mi stawa mnogo prosta rabota day te da se stegnem malko.
Активен

Naiden

  • Гост
Otnosno Izpitite po Matematika
« Отговор #4 -: 17.03.2004, 15:59:00 »

ave toq izpit ne beshe tolkova truden pak i tam zadachite biaha super fasulski as biah chel 2 chasa predi izpita i imam 5i50 na zadachi to ako nqama teoria ... kvo shte ti ostane v glavata ot tezi zadachi .
s taia teoria pone vijdash kak se dokazvat poznati teoremi i algoritmi kato Shema na horner i vijdash che ne  bilo ultra trudno .
as pak sam protiv reshavaneto na zadachite triiashe samo da se davat algoritmite za reshavane a ne da se zanimavame s tupi smetki.
( za tova se pak ima PC-ta ... nali za tova sa imali nai golamo prilojenie edno vreme ( primerno diferencialnite uravneniq pri analogovite kompiutri mislq che te smqtaha po byrzo ))
Активен

Райчо Мукелов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
  • I snuggle with subwoofers
    • HULTIG - Human Language Technlogy and Bioinformatics Interest Group
Otnosno Izpitite po Matematika
« Отговор #5 -: 09.07.2004, 18:49:00 »

quote:
Originally posted by Naiden:
ave toq izpit ne beshe tolkova truden pak i tam zadachite biaha super fasulski as biah chel 2 chasa predi izpita i imam 5i50 na zadachi to ako nqama teoria ... kvo shte ti ostane v glavata ot tezi zadachi .
s taia teoria pone vijdash kak se dokazvat poznati teoremi i algoritmi kato Shema na horner i vijdash che ne  bilo ultra trudno .
as pak sam protiv reshavaneto na zadachite triiashe samo da se davat algoritmite za reshavane a ne da se zanimavame s tupi smetki.
( za tova se pak ima PC-ta ... nali za tova sa imali nai golamo prilojenie edno vreme ( primerno diferencialnite uravneniq pri analogovite kompiutri mislq che te smqtaha po byrzo ))



Предполагам мислиш така, защото не си се сблъсквал с казуса Кирил Коликов  
Активен

TeeRexX

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 739
  • изпратете ми анонимно пари в плик :)
    • www.myspace.com/teerexx
Otnosno Izpitite po Matematika
« Отговор #6 -: 09.07.2004, 22:52:00 »

mnogo se izvinqvam, no mislq 4e vyprosniqt "kazus" izob6to ne e tolkova problemen, kolkoto ni go "predstaviha" studentite v po-gornite kursove (az sym kolega na Naiden - II kurs). Sled mnogobroinite prikazki izprikazvani za toq izpit kak 6teli da ni skysat ot teoriq i popravki ostanah dori leko razo4arovan, 4e na men (a i na mnogo, ama MNOGO drugi kolegi) ne mi se udade vyzmojnost da izjiveq vyprosnite sybitiq.
S dve dumi - koito si znae - polu4ava si ocenkata, koqto si e zaslujil; koito ne e izkaral - naistina ne e imal neobhodimite znaniq. Primer: bqh 4el samo polovinata material (priznavam si) - imam dobyr 4 na teoriq.

P.S. Az li4no sym svidetel kak Naiden si vze izpita o6te na pyrviq pyt i sym ubeden 4e ne se e zarovil dve sedmici u tqh da 4ete za izpita po cql den!
Активен

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
Otnosno Izpitite po Matematika
« Отговор #7 -: 10.07.2004, 12:11:00 »

Здравейте колеги,

Бих искал да споделя опита си от изпита по алгебра и малко по-общо от дисциплината алгебра в университета.
 
Аз се готвих за този изпит около седмица и го взех с 5.50 (в протокола е 6). Мисля, че това, което студентите не трябва да правят е да наизустяват теореми. Ако студентът разбира това, което е писал на изпита, но е допуснал малки грешки в работата, може дори да повиши оценката си когато я обяснява. Много лошо е студентът да не може да обясни какво е писал. Още по-лошо е да не може от притеснение.
Това бе един от най-съществените ми курсове в Пловдивски Университет. Научих много неща тогава.

Колкото до алгебрата в Пловдивски Университет, мисля че е на международно ниво. Учените, които преподават тук са познати и цитирани по света.

Надявам се моят опит да ви бъде полезен.

ваш:
Атанас Чанев
бакалавър по информатика
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Otnosno Izpitite po Matematika
« Отговор #8 -: 11.07.2004, 15:35:00 »

не съм чел отговорите прочетох само главната тема искам само да кажа че ако става въпрос за Алгебрични Стъктъри при Доц.д-р. Коликов имах го първия семестър тази година от първия път го зех т.е. не ми се наложи чак толкова много да уча верно имам 4ка ама и толкова не заслужавах та само искам да кажа че оше я помня оше помня доказателствата на моавър и т.н.   така че не се забравят толкова бързо докато други предмети като Анализ2 където нямаше никаква теоря не че не го помня помня си сичките интеграли ама това е така защото сумати пъти ги четох наново и наново докато ги науча така стана и по ЛААГ де 2 пати пререших геометриата от помагалото докато го зема 1 път за редовния я бих решил хем сам и пак ме скъсаха биах оставил само наи трудните ама после даже и тях си бях решил а теориата която бях чел само веднъж още я помня докато се самнявам тези задачи по Аналитична Геометрия да мога да ги реша ако седна сега.
П.С. По алгебра 1 специално при коликов която е тои не изисква да знаесх теоремите на изус а да ги разбираш поне при нас беше така ако знаеш в Икономическия Факултет Макроикономика Специалност ; Предмет Маи Микро или Макроикономика незнам няаква ги кара учебник 700 страници на изус да и го кажат даже не дава да ползват свои думи ужас е някъв.
само изказвах мнение това е.
Активен

Райчо Мукелов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
  • I snuggle with subwoofers
    • HULTIG - Human Language Technlogy and Bioinformatics Interest Group
Otnosno Izpitite po Matematika
« Отговор #9 -: 12.07.2004, 01:27:00 »

Явно вие сте над мовето ниво така като гледам - за една седмица и я научавате алгебрата ... Мен Коликов ме връща 4 пъти с 2.95 и ми казва - следвашият път повече ще учите колега   и тва ако не е си чиста гавра   На петия път ми писна, научих всички теореми и задачи по алгебра ама като г-н Коликов не го кефя - кво да правя - направих си един експеримент, преписах всичката теория на изпита от неговите лекции - 1:1 със точките и зпетайките, сега ако някой си мисли че ме е питал нещо - жестоко се лъже, един въпрос не ми е задавал за теорема, задача или каквото и да било ... та как разбира колко знаеш - само той си знае май ...
И така, нашия човек си намери грешки в неговите теореми, по-точно тези които е предвал на лекции и бяха преписани 1:1 и сверени с разни учебници по алгебра. Както и да е взех го изпита, ама това как става оценяването на знанията по тази дисциплина не ме кефи особено - преди мен имаше една колежка от Физика и Математика - Коликов и зададе 2-3 въпроса, тя не можа да му отговори на нито един от тях - имаше 5. Айде сега ми говорете как оценките при него отговарят на знанията и т.н. (сами казахте как за 1-2 седмици сте "научили" алгебрата)
Активен

TeeRexX

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 739
  • изпратете ми анонимно пари в плик :)
    • www.myspace.com/teerexx
Otnosno Izpitite po Matematika
« Отговор #10 -: 13.07.2004, 00:32:00 »

am brat, ti mai ni6to ne si se setil ot na6te postove - ideqta be6e 4e pri g-n Kolikov poslednoto ne6to, koeto trqbva da se pravi e da se u4i naizust i da se prepisva doslovno! To4no obratnoto, trqbva da e kazano sy6toto ne6to, no sys drugi dumi (dori da ne sa strogo nau4ni termini, vajnoto e da imat smisyl).
Активен

Райчо Мукелов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
  • I snuggle with subwoofers
    • HULTIG - Human Language Technlogy and Bioinformatics Interest Group
Otnosno Izpitite po Matematika
« Отговор #11 -: 13.07.2004, 02:40:00 »

Аз май случйно споменах че 4-ри пъти правих точно това - изказвах му теоремите с други думи имащи същия смисъл, факт е че в тоя факултет като не си симпатичен на еди кой си обикновено го издухваш, просто няма какво да кажа повече.

[This message has been edited by sasquatch (edited 13-07-2004).]
Активен

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
Otnosno Izpitite po Matematika
« Отговор #12 -: 13.07.2004, 11:16:00 »

g-n sasquatch,

Fakt e, che informaticite ne sme syvsem naqsno s matematicheskata terminologiq i uvlecheni v dokazvaneto na teoremi sys svoi dumi, moje vmesto 'togava i samo togava' da kajem 'ako'. Tova e mnogo golqma greshka i e dostatychno uslovie edin dobyr matematik da ni skysa na izpit. Uspeh na 5tiq pyt!

artanis
Активен

Райчо Мукелов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
  • I snuggle with subwoofers
    • HULTIG - Human Language Technlogy and Bioinformatics Interest Group
Otnosno Izpitite po Matematika
« Отговор #13 -: 13.07.2004, 13:45:00 »

2-3 поста нагоре съм казал за 5-я път  
Иначе вярно е че допускането на такива грешки обикновено води до лоши последствия - спомням си по дискретна как се нервеше Костадинов точно на такива неща.

[This message has been edited by sasquatch (edited 13-07-2004).]
Активен

CBuHEnAC

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10
Otnosno Izpitite po Matematika
« Отговор #14 -: 28.09.2004, 12:21:00 »

Haha,
q go znam tva be - s chteri go vzeh - ama ne pri Kolikow a pri Radnev !

Da jivee svobodata v PU !!!

[This message has been edited by CBuHEnAC (edited 28-09-2004).]

[This message has been edited by CBuHEnAC (edited 28-09-2004).]
Активен

Райчо Мукелов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
  • I snuggle with subwoofers
    • HULTIG - Human Language Technlogy and Bioinformatics Interest Group
Otnosno Izpitite po Matematika
« Отговор #15 -: 28.09.2004, 23:24:00 »

Абе ти пък каде се бъркаш - аз си взех номер три вкъщи  
Активен