argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: обучение по чужди езици (не засяга конкретно ФМИ)  (Прочетена 2318 пъти)

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis

Здравейте всички,

Скоро имах удоволствието да участвам на една конференция и там имаше няколко доклада за методите за обучение по чужди езици. Авторите ми обясняваха колко перспективни и резултатни са методите, приложени в училищата (за университетите е друга тема).

По моите наблюдения само един от студентите, на които водя във ФМИ говори английски добре и то защото се е занимавал сам. (един говори италиански, но той е живял в Италия, така че не се брои). От това, което виждам, тези, които идват от училище, въпреки че се води, че говорят някакъв език, не могат да се справят с елементарни задачи, като търсене в интернет или в help меню.

По мое мнение, трудно е да се учи език с учебници, написани на вестникарска хартия. Без компютри, интернет, както и аудио и видео материали. Особено впечатление ми направи наличието в първите уроци (на учебник по италиански) на думи като 'ток на обувка'. Струва ми се странно да зная такива думи при условие, че не мога да си поръчам храна на съответния език.

Темата няма почти нищо общо с ФМИ. Аз съм доволен от курсовете по английски език във ФМИ, където всичко е наред (съвременни учебници с картинки на лъскава хартия, аудио и видео материали и т.н.) Може би трябва да има повече курсове по други европейски езици (това е единствената ми забележка към обучението по чужди езици във ФМИ и тези, които отговарят за него)

Призовавам колегите от филологическия факултет да пишат по тази тема, както и всеки, който по някакъв начин се чувства засегнат от методологията за изучаване на чужди езици, широко разпространена по етажите на средното образование (или просто иска да каже мнението си по темата).

... аз отивам да си пиша домашното по италиански ...

сърдечни поздрави:
Атанас Чанев
Активен

mircho

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 335

Към това, което казва Artanis, ще добавя за ФМИ следното.
Отбелязвам със задоволство работата на Секцията за обучение по английски език към факултета (http://www.esp.pu.acad.bg), която предлага почти всеки триместър избираема дисциплина. При записване за такива дисциплини интересът винаги е бил подчертано голям.

Аз лично нямам впечатление, че са малко студентите от ФМИ, които не знаят английски.

Досега са предлагани следните избираеми дисциплини по английски:

Математически английски
Английски език за учители по информатика
Бизнес английски език
Английски език за учители по математика и информатика
Академично писане на английски
Бизнес английски с Интернет
Английски език за компютърни специалисти
Английски език за информатици
Бизнес комуникации нa английски език
Английски език в официалните документи на Европейския съюз
Английски език в управлението на проекти
Английски език за пътуване и туризъм
Английски език в маркетинга
Английски език в маркетинг мениджмънта

Миналата година имаше 1-месечен интензивен курс по португалски (предназначен главно за класираните 12 студенти зая 5-месечната специализация по проект “Леонардо” в Нов лисабонски университет), в който участваха и 3-ма студенти от Филологическия факултет, 1 от ФМИ на СУ и 1 от ТУ София б- филиал Пловдив.

Втора година вече се предлага и факултативен курс по Руски език, в който обучението е предвидено на две нива – за неизучавали руски и за изучавали този език


[This message has been edited by mircho (edited 25-10-2004).]
Активен

mircho

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 335

По отношение на препоръката на Artanis "Може би трябва да има повече курсове по други европейски езици (това е единствената ми забележка към обучението по чужди езици във ФМИ и тези, които отговарят за него)" добавям следното:

Както е известно във ФМИ за избираеми дисциплини се признават и дисциплини, невключени в учебния план на съответната специалност, по които са положени изпити в друга специалност на нашия или други факултети.

Това дава една уникална възможност на студентите да използват факта, че в ПУ има още 8 факултета, освен нашия, в които могат да прослушат интересуващ ги курс и да положат по него изпит, заедно със студентите от специалността, на която се чете този курс. Това е практика в нашия факултет за вземане на изпит от учебния план на друга специалност във факултета. Засега обаче само един студент е проявил интерес за курс от специалност в друг факултет – това беше прехвърлен студент от Белградския университет и се интересуваше може ли да продължи  като студент по информатика да изучава сърбо-хърватски. Оказа се, че може – такъв език се изучава в Филологическия факултет.

Тъй като темата е за възможности за изучаване на повече европейски езици, всеки, който се интересува, може да се запознае с учебните планове на Филологическия факултет и там ще намери курсове по руски, сръбски, румънски, албански, древногръцки и новогръцки, латински, английски, френски, немски... Достатъчно е да се обърне с молба към декана на ФМИ  преди началото на семестъра, в който ще се чете дадената дисциплина. При успешно положен изпит тази дисциплина се брои за избираема и се вписва в дипломата.
Активен

a_sh_a

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 11

quote:
Originally posted by mircho:
По отношение на препоръката на Artanis "Може би трябва да има повече курсове по други европейски езици (това е единствената ми забележка към обучението по чужди езици във ФМИ и тези, които отговарят за него)" добавям следното:

Както е известно във ФМИ за избираеми дисциплини се признават и дисциплини, невключени в учебния план на съответната специалност, по които са положени изпити в друга специалност на нашия или други факултети.

Това дава една уникална възможност на студентите да използват факта, че в ПУ има още 8 факултета, освен нашия, в които могат да прослушат интересуващ ги курс и да положат по него изпит, заедно със студентите от специалността, на която се чете този курс. Това е практика в нашия факултет за вземане на изпит от учебния план на друга специалност във факултета. Засега обаче само един студент е проявил интерес за курс от специалност в друг факултет – това беше прехвърлен студент от Белградския университет и се интересуваше може ли да продължи  като студент по информатика да изучава сърбо-хърватски. Оказа се, че може – такъв език се изучава в Филологическия факултет.

Тъй като темата е за възможности за изучаване на повече европейски езици, всеки, който се интересува, може да се запознае с учебните планове на Филологическия факултет и там ще намери курсове по руски, сръбски, румънски, албански, древногръцки и новогръцки, латински, английски, френски, немски... Достатъчно е да се обърне с молба към декана на ФМИ  преди началото на семестъра, в който ще се чете дадената дисциплина. При успешно положен изпит тази дисциплина се брои за избираема и се вписва в дипломата.




Да това наистина е страхотна възможност, да си вземеш избираемата дисциплина в друг факолтет, но за студентите няма достатъчно информация по този въпрос. Аз искам да попитам, дали и в другите факултети специалността трябва да е избираема или може да се посещава всякакъв интересуващ ни курс. Също така как седят нещата относно, нашите триместри и след като моя втори семестар почва преди започването на втори семестар в другите факултети, аз мога ли да си избера да посещавам друг курс. Дори тази година имам 2 и 3 семестър избираеми дисциплини. Мога ли и двете да ги запиша в други факултети.
Активен

mircho

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 335

Да това наистина е страхотна възможност, да си вземеш избираемата дисциплина в друг факолтет, но за студентите няма достатъчно информация по този въпрос.
Това, което е цитирано ("...за избираеми дисциплини се признават и дисциплини, невключени в учебния план на съответната специалност, по които са положени изпити в друга специалност на нашия или други факултети.") е написано в сайта за избираемите дисциплини, а и всеки триместър в анонса за предлаганите избираеми също винаги го пише.
Аз искам да попитам, дали и в другите факултети специалността трябва да е избираема или може да се посещава всякакъв интересуващ ни курс.
За нас няма значение какъв е курсът в другите специалности - задъжителен или избираем. След като го няма в учебния ви план, то той се брои за Вас като избираем, след като сте положили успешно по него изпит.
Също така как седят нещата относно, нашите триместри и след като моя втори семестар почва преди започването на втори семестар в другите факултети, аз мога ли да си избера да посещавам друг курс. Дори тази година имам 2 и 3 семестър избираеми дисциплини. Мога ли и двете да ги запиша в други факултети.
За нас няма значение кога започва и кога свършва такъв курс в друг факултет - той ще се брои за избираем, когато вече е положен изпитът по него. Така, че вие трябва да запишете избираема при нас както за 2-ри, така и за 3-ти триместър, защото не сте положили изпити по някои предмети в друга специалност преди завършването на 1-вия и 2-рия ни триместър.
Заповядайте в деканата за по-подробна информация!

Активен

a_sh_a

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 11

Благодаря за информацията. Искам да кажа, че съм много доволна от възможностите, които ни предлага нашия факултет! В другите факултети и университети, нещата съвсем не стоят така. Там избираемите дициплини се водят избираеми само на книга. Студентите нямат никакво право на избор.

 И това е само една от многото чудесни вазможности предлагани от нашия университет на нас студентите!

Активен