argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Malko statistika ... ili dali niakoi nehta poveche drazniat  (Прочетена 3303 пъти)

GORO

  • Гост

При изследване из между 329 домашни потребители на AOL и National Cyber Security Alliance са се получили следните резултати: 80% от PC-тата са били заразени с поне 1 вирус и/или spyware/adware програма. Почти всички системи са имали антивирусна програма, но 2/3 от хората не са си направили труда да си направят Update на вирусните дефиниции (бел. ред. - това пък защо трябва да се прави изрично от потребителя...??). Един от потребителите е имал 92 вируса в системата си, докато друг е "притежавал" точно 1059 adware/spyware програмки. 2/3 от хората не са имали инсталирана Firewall програма, а 14% от тези, които все пак са имали Огнена Стена пък са я конфигурирали неправилно. 75% от хората в изследването са заявили, че смятат системата си за доста защитена или поне нормално защитена.
Активен

GORO

  • Гост
Malko statistika ... ili dali niakoi nehta poveche drazniat
« Отговор #1 -: 01.11.2004, 22:10:00 »

mmmm daaa ... sled tazi statistika ... kak mislite ... dali tribva da se vkliuciuchvat zahtitnite steni i vsichki tam ogranichenia avtomatichno ili ne  )) ... a i malko po-razlichnata gledna tochka ot obiknovenoto mnenie: "kakvo mi dremi, az se opraviam" ... e da mnogo hora s eopraviat dokato ne im se naloji da poddarjat niakoe publichno serverche i ne im se nahvarliat 200-300 userski PC sa ... sas spomenatoto po-gore kolichestvo bokluci  )))

aide ... razmihliavaite  )))
Активен

Nikolay Manchev

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 185
    • http://www.manchev.org
Malko statistika ... ili dali niakoi nehta poveche drazniat
« Отговор #2 -: 02.11.2004, 18:05:00 »

Не, не трябва да се включват "защитните стени и всички там ограничения автоматично". Абсолютен идиотизъм е дадена система да ограничава самата концепция за Интернет, заради собствените си несъвършенства.

А между другото, в повечето security форуми "потребител на AOL" е синоним на човек с интелект близък до този на много глупав червей. Може би ще е интересно да видим едно изследване направено например върху машинките на PARC, IBM Research и т.н.?

Освен това, състоянието на рс-то в 90% е следствие от културата на ползвателя.

Активен

GORO

  • Гост
Malko statistika ... ili dali niakoi nehta poveche drazniat
« Отговор #3 -: 02.11.2004, 19:51:00 »

quote:
Originally posted by Nikolay Manchev:
Не, не трябва да се включват "защитните стени и всички там ограничения автоматично". Абсолютен идиотизъм е дадена система да ограничава самата концепция за Интернет, заради собствените си несъвършенства.



aha ... mi da mahnem predpaznite kolani ot kolite ... ili vratite im napravo ... ogranichavat ... hto za glupost e ... che te i pravnite zakoni ogranichavat ... aide da mahnem i tiah zahtoto niakoi se chuvstval podtisnat ili ogranichen ... nehto ne me kefi taia ideia ...

quote:
Originally posted by Nikolay Manchev:
А между другото, в повечето security форуми "потребител на AOL" е синоним на човек с интелект близък до този на много глупав червей. Може би ще е интересно да видим едно изследване направено например върху машинките на PARC, IBM Research и т.н.?



aha ako iskah moje da izsledame i mashini vatrehni v korporativnata mreja na Symantec, AVG ili tam koito si haresah ... malko besmislen mi se vijda toia test ... kakto i da e ... ako na niakoi mu se zanimava da si go pravi ...

za uzerite ... mi da kajem che nehto tova mnenie e edski tapo ... nemoje da karah edin lekar "PROFESIONALEN HIRURG SAS SVETOVNA REPOTACIA I PREZNANIE" da konfigurira nehta koito taka ili inache ne go interesuvat ne mu sa rabota i biha mu izgubili vremeto ... choveka iska prosto da si napishe mail-a na PC-to ... tova ne znachi che tribva da ima poznania na computaren GURO ...

Chestno kazano ... mnogo ot BG userite sa na sahtoto tova nivo koeto sa AOL potrebitelite ... i te li sa nekadarni chervii ...

quote:
Originally posted by Nikolay Manchev:
Освен това, състоянието на рс-то в 90% е следствие от културата на ползвателя.


ili na bezdeistvieto na niakoi admin  )) ...

vaprosa ne e da se napraviat zahtitite 100% zadaljitelni ... a prosto da si rabotiat po default i vseki koito ne razbira kak da si go nastroi, prosto da gi polzva ... vsichki ostanali otvorkovci .. nihto ne im prechi da kliknat 2-ti i da gi mahnat ili da gi prekonfigurirat ...
Активен

Nikolay Manchev

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 185
    • http://www.manchev.org
Malko statistika ... ili dali niakoi nehta poveche drazniat
« Отговор #4 -: 03.11.2004, 11:12:00 »

Ох, ох. Ти взе, че го прие лично май  

Първо, коланите в автомобилите не се закопчават сами като седнеш. Има ги, но дали ще ги ползваш е въпрос на избор. А моето мнение е единствено спрямо отнемането на избора.

За правните закони нещата стоят по съвсем друг начин. Предлагам ти да прочетеш есето на Андрей Райчев за бройлерите и държавата. А твоите думи звучат като една карикатура, показана от Столман - човечец, който се е свил треперейки под масата и крещи : Please, please, take away my freedom! Just make me feel safe! Има ли смисъл да говоря повече?

Примерът за хирируга с репОтация и прЕзнание пък е съвсем самоцелен. Използвайки твоите камъни, ще ги хвърля по твоята глава. Както този прЕзнат хирург е карал курсове за автомобил и е учил елементарни правила за безопасност, за да получи книжка, така е негова грижа да се научи да работи коректно с компютър, ако иска да е уверен и да му е комфортно.

Така или иначе, моята основна теза, край която се приплъзваш с лекотата на демагог, е че (пак повтарям) не е коректно да ограничаваш функционалност за сметка на собствените недостатъци на приложението. Ако твоето приложение е некадърно написано, има пропуски в сигурноста и може да компрометира ползвателя, сядаш и си го пренаписваш/поправяш, а не ограничаваш възможностите, които потребителя може да ползва.

А за българските потребители - няма спор. То дори и голяма част от изживяващите се като експерти една кирилица не могат да си пуснат, та какво да говорим за другите, нали?
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Malko statistika ... ili dali niakoi nehta poveche drazniat
« Отговор #5 -: 03.11.2004, 18:00:00 »

xaxa ne e lyja as sam imal sluchai kazvam im v windows si ima BDS-a ( tva na hora deto sa uchili mashinopis i ne im triabva da ipshat na phonetic ) a te im vikat ai stiga ve nemoje da byde as si polzvam flex type 2000.. po onova vreme beshe na moda sq moje da ima po nov. a da ne govorim che ima hora deto i za nego ne sa chuvali.
Активен

Райчо Мукелов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
  • I snuggle with subwoofers
    • HULTIG - Human Language Technlogy and Bioinformatics Interest Group
Malko statistika ... ili dali niakoi nehta poveche drazniat
« Отговор #6 -: 04.11.2004, 00:27:00 »

Всички луди - на борба за мир и световен комунизъм!
(Агиттабло в лудница)
Активен

GORO

  • Гост
Malko statistika ... ili dali niakoi nehta poveche drazniat
« Отговор #7 -: 05.11.2004, 13:43:00 »

GORO
quote:
Originally posted by Nikolay Manchev:
Ох, ох. Ти взе, че го прие лично май  


Lichno ili ne si e moi problem i vinagi si imam pravo da si otstoiavam tezata  ... tova e ... ako ne ti harezva ne go cheti ... ako ne ti haresva SP2 ili drug softare ne go polzvai ... Instalaciata mu en e zadaljitelno ... (moje da pogledneh po-nadolo za kolanite  )) )

quote:

Първо, коланите в автомобилите не се закопчават сами като седнеш. Има ги, но дали ще ги ползваш е въпрос на избор. А моето мнение е единствено спрямо отнемането на избора.



da be ...  )) ... avtomatichnite kolani kakvo sa ... ? karai kakto i da e ... a i goliam izbor imah dali da si slojih kolana ili ne ... sled 100 mentra ako te spre kat te hte ti obiasniat dali e pojelanie ili ne  )) ... moje da otideh da gi pitah ...

quote:

Примерът за хирируга с репОтация и прЕзнание пък е съвсем самоцелен. Използвайки твоите камъни, ще ги хвърля по твоята глава. Както този прЕзнат хирург е карал курсове за автомобил и е учил елементарни правила за безопасност, за да получи книжка, така е негова грижа да се научи да работи коректно с компютър, ако иска да е уверен и да му е комфортно.



gledai sega ... kato vzimah knijka te izkarvat na ulicata ... karah malko uchih tam pravilnik i ako imah malko mozak i koordinacia v dvijeniata na race i kraka i si vzel knijka ... edva li niakoi go puskat da kara na pista ot F1 zaedno s bolidite ... a v net-a situaciata e malko takava ... choveka otiva na kursove ... nauchava kak se puska PC zane za virusi ... znae kak da si bachka v Word i drugite prilojenia .. i tova e ... pormenavat mu che ako vlezne v I'net tribva da e predpazliv da ne otvaria failove i takiva havi i tova e ... samoche chovecheca kato se pribere v kahte i se bodne v NET-a i se chuvstva kato SHOFIOR NOVOBRANEC NA SASTEZANIE S F1 ...

quote:

Така или иначе, моята основна теза, край която се приплъзваш с лекотата на демагог, е че (пак повтарям) не е коректно да ограничаваш функционалност за сметка на собствените недостатъци на приложението. Ако твоето приложение е некадърно написано, има пропуски в сигурноста и може да компрометира ползвателя, сядаш и си го пренаписваш/поправяш, а не ограничаваш възможностите, които потребителя може да ползва.



abe ima edna chast ot horata koito nehto mraziat MS do defautl ... bez znachenia kakvo, koga i zahto e napravila ili ne e napravila ... vajnoto e da ia opliuiat ...  kakto i da e ... da kajem taka ... imashe edna teoriika tam za pisane na software ... ta v neia se tvardeshe CHE NAPALNO ZAVARSHEN I BEZGRESHEN SOFTWARE NIAMA ... nehto kato da mi kajeh che si izobretil Perpetomobeleto ...  )) ...
zahto ne posochih edna OS koiato niama nito edin probiv na sigurnostt-a i nikoga ne sa puskani pachove ili nehto takova ... hte mi e interesno da ia pogledna ... samo da ne govorim za niakoia ekzotika ot roda "vij napisah si ai sam ... az ia polzvam po niakoga ... ama i tia nihto ne varshi  "

abe chestno kazano niama znachenie dali e BG ili chujd potrebitelia vinagi si e potrebitel ... i ako e na nai-niskoto nivo ot znanie vinagi se struva kato mutiral idiot na naprednalite ... a i tova mai ne vaji samo za potrebitelite na software ... GLEDAI SHOFIORITE  )) ... moje i druga oblast na jivota da si izbereh  )) ...
Активен

GORO

  • Гост
Malko statistika ... ili dali niakoi nehta poveche drazniat
« Отговор #8 -: 05.11.2004, 13:50:00 »

mejdu drugoto setih se nehto ... mmmdaaa ... ia pogledni tam preporakite za nastroivane na koiato i da e zahtitna stena i vij parviat red ... mnogo e iak ... znachi po tvoiata teoria ... nemoje da ti go panraviat avtomatichno ... ama ako doide niakoi "RAZBERACH DETO PISHE BEZGRESHEN SOFTWARE" moje da te ogranichi i za tova da ti iska kinti  )) ... bravo mnogo iako ... evala ... da jivee otvoreniat kod  )) ... hte se pecheli ot supporta ne ot softeware ... na koi mu puka ... se se plahta ...
Активен

Райчо Мукелов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
  • I snuggle with subwoofers
    • HULTIG - Human Language Technlogy and Bioinformatics Interest Group
Malko statistika ... ili dali niakoi nehta poveche drazniat
« Отговор #9 -: 06.11.2004, 19:03:00 »

Еми така е всеики иска да *** господ във въздуха ама не става   Трябва и хората които правят софтуер с отворен код да живеят от нещо, пък то който не разбира му е все тая дали софтуера ще е с отворен или затворен код, само дето има една подробност - ако софтуера е със затворен код вероятно ще му се наложи да плаща два пъти - веднъж за софтуер (и то за всяка нова версия) и веднъж за поддръжка.

[This message has been edited by sasquatch (edited 06-11-2004).]
Активен

GORO

  • Гост
Malko statistika ... ili dali niakoi nehta poveche drazniat
« Отговор #10 -: 08.11.2004, 14:23:00 »

abe nehto se izmesti temata ....
Активен

Nikolay Manchev

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 185
    • http://www.manchev.org
Malko statistika ... ili dali niakoi nehta poveche drazniat
« Отговор #11 -: 09.11.2004, 09:28:00 »

Goro, ти не си добре, сериозно!

Първо темата с коланите ти я започна, така че явно си по-близо до шофьорския бит. Ама нищо, щом те влече...  

Второ, аз никога не съм отварял дума за Microsoft или SP2. Гузен негонен бяга, а? Какъв си ми сладур  

Трето, ти пусна тема за статистика - трябва или не трябва. Аз си казах мнението, а ти си удари задника в тавана като някое проглеждащо API-стче на борба в защита на Microsoft  

Четвърто, приятелски съвет - множеството многоточия и главни букви издава нестабилност на характера. Сигурно затова и не те приемам насериозно  

И за последен път подчетавам с прости думички (дано и ти го разбереш) : Единственото, което смятам че не е коректно е нарушаването на общоприетите стандарти: Дали от позиция, че потребителя е тъп или, че софтуера ни е бъгав, а е по-лесно да го ограничим, вместо да го оправим.

А некадърно написан софтуер има навсякъде - и в комерсиалния и в свободния сектор, изобщо не става дума за това. Хайде със здраве и не го вземай навътре  

[This message has been edited by Nikolay Manchev (edited 09-11-2004).]
Активен