argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Докога?!?!?! (относно записването за свободно-избираеми дисц  (Прочетена 8601 пъти)

Vlado

  • Гост

Днес се състоя записването за свободно-избираеми дисциплини за пролетния триместър във ФМИ. Досега винаги се бях възмущавал от ужасната процедура, но все пак се бях надявал, че все ще стане по-добре следващия път.

За съжаление, няма нищо такова. Напротив, нещата стават все по-лоши и по-лоши. Не знам чия е идеята записването да става на принципа на опашката, но това е една страхотна недомислица, пример за това как понякога (иска ми се да не пиша често), такива административни проблеми се подминават с лека ръка и се търси най-лесното възможно решение, което в случая е ужасно за студентите (това, разбира се, едва ли важи само за ФМИ или само за ПУ).

Вече съм трета година в ПУ и в началото записването ставаше по най-първобитния и варварски начин - който има най-много качества в извънредно важното за случая умение "блъскане с лакти и рамена", той минава пред другите и записва дисциплината, която иска. За останалите остава утешението, че поне са се държали възпитано и не са си спечелили неприязънта на никой от своите колеги.

И, в средата на втората ми година, най-после лъч светлина се прокрадна - по-интелигентната част от колегите реши при записването да се прави списък, възоснова на който хората се допускат да влязат и запишат свободно-избираема. Ура! Най-после сравнително добро решение, което е и честно за всички - пак първия дошъл записва първи, но поне ще се избегне цялото блъскане.

Какво стана днес? Не мога да говоря за тези, които са били на втория етаж, но аз бях пред кабинет 330 и ще разкажа там какво се случи в днешната "епична битка" за свободно-избираемите.

Всичко си вървеше нормално и карахме по списъка, една крехка колежка беше тази, която се нагърби да бъде "митничаря" и да допуска да се запишат тези в списъка, по ред на номерата им в него. Аз бях номер 80 и, точно до мен, всичко вървеше OK. Тогава обаче дойдоха неколцина колеги и колежки, които започнаха да се блъскат и да искат вече да не се влиза по списък, двама от тях дори нагло се настаниха точно до мен, който вече бях до вратата, тъй като редът ми беше дошъл.

Звучи идиотски, нали? Уж студенти, уж възпитани хора...

Момичето, което държеше списъка, се опита да озапти тези хора, припомняйки им какви ексцесии са ставали преди (тя дори спомена, че е била смачкана до някаква врата преди и не е могла да диша!!!) Но, те просто отказаха да я слушат. Девойката реши да търси помощ вътре при секретарките, но те я отпратиха с думите, че не им се занимава с простотии и че Деканът решава как да става записването.

На мен ми кипна, но трябваше да вляза да се запиша и, докато стана това, малко се поуспокоих. После се изнесох, тъй като, меко казано, ми беше тъпо. Най-вероятно, след като тръгнах, нахалните елементи са пробили нежната блокада на колежката и са прередили поне 50 студенти, които си бяха редовни в списъка. Тук намирам и своята грешка, че не защитих колежката и каузата на "влизането по списък", но, дори и да бях проговорил, какво ли щеше да стане, след като напуснех "полесражението" - нищо по-различно.

Дори и от тази гледна точка, дори след като видях какво направиха, аз не мога да съдя твърде сурово колегите, които прередиха останалите с "правото на лактите". За моралната страна е ясно, пък и те едва ли ще се замислят за това, но въпросът е в това, че самата система на записване е възможно най-лошата! Това правило на опашката сигурно работи добре в местния супермаркет, но, ВСЕ ПАК, ТОВА Е УНИВЕРСИТЕТ, и
то един от, ако не и най-престижния в България. Ние сме студенти, хора с претенции и несъмнен интелект, защо трябва да се блъскаме и ръгаме с лакти като роми на опашка за капачки от буркани преди кметски избори?!

Знаете ли, че някои хора са дошли в университета в ТРИ (цифром и словом) ЧАСА ПРЕД НОЩТА (you got that right, 3 AM), само и само да си запазят място за заветната избираема върху PHP!!! Ето докъде стигнаха нещата - хората са жертвали една нощ от живота си, заради прословутото "правило на опашката"! Някой ще каже - "техен проблем". Не, това е и наш проблем, това е проблем на всички студенти!

Това нещо, тази битка (едва ли има нужда и от кавички), напомняща за тази при Шлемов дол, която се случи днес и се случваше всеки предишен ден, когато е имало записване за избираеми, е способна да убие всичките ти добри впечатления за ПУ в рамките на няколко секунди. И, с мен определено е така.

Не може да имаме толкова представители на състезания, проекти с европейски университети и толкова талантливи бивши студенти, вече доказали се в различни области на живота, а да не можем да уредим нещо толкова просто като записването за избираеми дисциплини!!! Надявам се някой, който има възможност да промени нещо да прочете това и да се задейства системата. Аз завършвам бакалавърската си степен догодина, но нека поне на тези след мен да им бъде спестено унижението да трябва да изблъскат колегите си, за да се запишат на избираема дисциплина, която им харсева.

Някой би попитал: "Ама как ще стане този номер?"
"Много просто!", бих отговорил аз.
Само сега в момента имам наум две разумни системи, които ще споделя, а съм сигурен, че и други могат да бъдат измислени.

Идеята със списъка не е идеално лоша, но днес се видя че, освен ако не наемем губернатора на Калифорния да пази пред вратата със списъка в ръка, тя трудно би се осъществила докрай. Освен това, тя пак е основана на прословутата "опашка".

Така че, очевидно трябва нещо по-добро. Моето предложение е едно просто и елементарно класиране, което сигурно би коствало съвсем малко повече усилия на персонала, но би улеснило студентите главоломно.

Това класиране би приличало на кандидат-гимназиалното или кандидат-студентското:
 
1) Хората предварително заявяват 3,5,10, колкото искате желания.

2) После, възоснова на успеха им през последния триместър (съответно, година, както при стипендиите), се прави класиране, като, по низходящ ред на успеха, студентът автоматично отива в тази дисциплина, която е най-горното му желание.

3) Когато се събере квотата за дадена дисциплина, избираемата просто отпада и за студентите, които я имат като най-горно желание, а още не са класирани, се гледа следвашата по реда дисциплина. И така, до изчерпване на дисциплините, съответно студентите.

Би било МНОГО по-лесно и просто, нали? Биха се спестили толкова много излишни усилия, варварщини и безсънни нощи! Да го направим тогава!

Някой тук би ме контрирал за възможни проблеми с моето предложение, като това студент да не се класира по нито едно от желанията си. В такъв случай за оставащите студенти (които ще са не повече от 10-15%) ще се направи просто едно второ класиране, като те ще могат да направят нов списък от желания. Второто класиране може и изобщо да се избегне, ако студентите са задължени да заявят повече желания още в началото (например 8 или 10).

Трудно ли е да се направи едно такова класиране? НЕ! Безкрайно лесно е, да не говорим че всеки пети колега (извинения, ако подценявам колегите си) може за кратко време да напише и нужния софтуер, който да нарежда студентите в дисциплините. Вкарваш заявките, стартираш програмата и хоп - след няколко секунди вече сме решили това, което днес костваше общо около 6-7 часа на студентите (броейки и горките хора, които бяха дошли в 3 през нощта).

Освен това, ако някой възроптае срещу това, че класирането би ставало по успех, ами тогава нека редът на студентите да бъде не по успех, а дори случаен! Дори с RANDOM ще е поне 100 пъти по-добре от системата, действаща в момента.

В заключение, не знам 100% кой точно решава тези неща, секретарките казват, че е г-н Деканът. Който и да ги решава, ако прочете това, МОЛЯ ПОНЕ да се замисли по въпроса. А ако някой може и иска да предаде това съобщение на съответния човек, благодаря му предварително. Аз ще го пратя и на e-mail адреса на г-н Декана (който би трябвало да има властта да потърси промяна), но не знам дали това гарантира, че той ще го прочете.

Аз не се крия от никого, предполагам, че досега колегите ми са мълчали по този въпрос с успокоението след всяка порция блъскане, че "следващия път е чак след 3 месеца", но беше крайно време не само да се даде глас на всеобщото недоволство, а и да се дадат конструктивни решения на проблема, с което смятам че се справих. Името ми е Владо Влайков и можете да ми пишете на Vlado_pmg@yahoo.com

Благодаря за вниманието!

[This message has been edited by Vlado (edited 01-03-2004).]

[This message has been edited by Vlado (edited 01-03-2004).]
Активен

mircho

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 335

Здравей, Владо!
Проблемът, който поставяш, наистина е много сериозен. До сега е имало много критики относно начина на записване на избираемите дисциплини, но истински конструктивни предложения - не. В твоя пост обаче такива има, за което ти благодаря. Каня те още сега (да не чакаме поредната лудница през следващия триместър) да се срещнем, да обсъдим какво може да се промени и да го направим (задължително със съдействието на студентите).
С уважение Д. Мекеров
Активен

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis

zdraveite,

po edno shtastlivo stechenie na obstoqtelstvata, tozi semestyr ne mi se naloji da se redq na opashka, no sym se redil i az i znam kakvo e.
v nachaloto naistina beshe ujasno, no posle se nauchihme i zapochnahme da pravim spisyci. nauchihme se otkrito da govorim za problema i da izbqgvame da si izpuskame nervite.
nauchihme se da pomnim tezi, koito ne iskat da spazvat pravilata i sledvashtiq pyt da im obryshtame osobeno vnimanie.
edin ili dvama choveka ne mogat da preredqt ako 50 studenta sa protiv tova i proqvqt malko temperament kato go zaqvqt na glas.
spored men deloto na daveshtite se e v rycete na samite daveshti se - t.e. na studentite ot FMI.

btw posledniq pyt kato se redih na opashka za izbiraemi disciplini, spisyka se spazvashe do nomer 40 ili 50, taka che napravo si ima napredyk ako tozi pyt se e spazval do nomer 80.

spored men edin po-vajen problem vyv fakulteta bi mogyl da byde tozi s bibliotekata. sled holandskoto darenie, mogat da se namerqt dosta neshta. no ako reshq da tyrsq neshto za object oriented perl, naprimer, mislq che nqma da imam osoben uspeh. qsno e, che i literaturata na bylgarski e malko, no ako se nameri nachin za vnasqne na knigi, tova bi bilo dobre.
konkretnite mi predlojeniq po temata sa:
- da moje da se tyrsqt knigi byrzo i efikasno - osobeno ot holandskoto darenie, koito ne sa podredeni i e neobhodimo okolo 20min do polovin chas da nameri chovek tova, koeto tyrsi.
-ako moje da ima kompiutyr, taka che tyrseneto da stava dori po-byrzo, kato ako ima vyzmojnost da se slojat kompiutri, koito da moga da se polzvat i ot studentite (za tyrsene na knigi)

pozdravi na vsichki i se nadqvam vyprosyt(za izbiramite disciplini) da se diskutira tuk ot mnogo studenti, koito svobodno da kajat kakvo mislqt po vyprosa.

Atanas Chanev
Wolverhampton, UK
Активен

mircho

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 335

Здравей, Наско!
И честита Баба Марта!
Днес приятно се изненадах от студентите (Горо вероятно), сменили челната страница на сайта с Мартенска. А също и галерията за студентската специализация в Португалия (е, по-добре късно, отколкото никога  ).
Радвам се, че от далечна Англия следиш редовно живота във ФМИ-то (щом успя да си избереш и избираема ).
Библиотеката наистина си е проблем за ФМИ-то. Но досега почти нищо ние не можехме да направим - тя е подчинена на централната библиотека на ПУ (имат си и директор) и всякакви наши усилия не даваха никакви резултати. Проблемът обаче, надявам се, скоро ще се реши. Имаме ново университетско ръководство, което засега проявява разбиране по този въпрос. Вероятно ще се смени библиотекарката с по-адекватен, млад и мотивиран човек. Тогава с възможностите на състава, който имаме (отново залагам на студентите), ще се създадат компютърни каталози, ще се оборудва с няколко компютъра и ще тръгнат нещата.
Въпрос на близко време - надявам се още през тази учебна година
Активен

Гошо

  • Гост

Ех, Владко, интересно ми е кой курс трябва да станеш за да разбереш че цялото следване във ФМИ е едно ПОРНО, и то от долнопробните. Начело с преподавателите, от които 90% не могат, а останалите не искат и стигнем до 90% от студентите, които също не могат и 10% на които им губят времето.
При това положение какво правя тук ли? Трябваше да мине някоя и друга годинка за да повярвам а вече е късно...
Г-н Мекеров, обяснете още веднъж колко жизнено-важна е за един "информатик" математиката, докато върша истинска работа вземам че забравям...
Активен

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis

здравей Гошо,

Много се чудех дали да отговоря на пост-а ти. Реших да го направя, като спазвам добрия тон. Уважавам мнението ти, въпреки, че се различава съществено от моето.

Ще дам само един пример. Да предположим, че някой е много добър програмист на C++ или Java. Участва в проект, свързан с изкуствен интелект и се налага да реализира търсене в пространство на състоянията или да работи с дървовидна структура. Не можеш да кажеш, че такива структури не се използват в информатиката.
Колко ли би се изненадал този човек, ако разбере, че тези структури се наричат математически модели и са предмет на теорията на графите, което е нещо доста абстрактно и "математическо".

Не те познавам, но предполагам, че имаш причини да си недоволен от нещо. Все пак емоциите пречат на обективната преценка.

поздрави:
Атанас Чанев
Уулвърхямтън, Англия

Активен

Гошо

  • Гост

Насе, хубаво че даваш пример ама не се ли сещаш че той е един? Хайде да са 2, 5, 10. Ами останалите 90 в които не става въпрос за математика и изкуствен интелект?
Караййй, математиците и те са хора, нали и за тях трябва хлебец да има. На който не му изнася има Сиско. Примерно.
И понеже стана съвсем оф-топик, да кажем нещо по темата. Хич недейте да променяте нещата, даже щракнете тълпата другия път и ковнете снимката на видно място на сайта, а не португалските мазни ухилени връзкарски физиономии. Баш ще се върже с цялата картинка!
Активен

Slavcho Tomov

  • Гост

Здравейте и от мен,
включвам се и аз в дискусията, която е наистина по "болните" за факултета места.

Първо - за начина на записване - и аз като теб Владо, адски много се дразнех от този начин на записване. И веднъж ми се отвори възможност и това го обсъдих с г-н Декан-аа. Повярвай ми той е човек отворен кам всички нови идей, тук е мястото да кажа че ти си един от малкото който дават и конкретни предложения (повечето критикуват безцелно). Имай впредвид, че проблема, не е лесно решим - по първото ти предложение - това да става по успех - добре и аз си мислех така - но по този начин се ограничават голяма част от студентите с по-нисък успех за достъп до тези дисциплини. Мислиш ли, че това е редно. Обеден сам че познаваш "отворени" студенти, който са с нисък бал.
А за RANDOM вариянта - първо - глупаво е нищо да не зависи от самия студент, второ - предпоставка за това всеки неизбран студент да си мисли, че RANDOM-a е нагласен нали!!! (ако ме разбра)....
Имаше идеи и за онлайн записване, но и там има недостатъци.

Второ - за библиотеката - моята болна тема. Наско подкрепям те на 100%, но и там се оказа, че проблема не е до самото написване, внедряване на компютър и необходимия софтуер, а чисто административен проблем който не зависи от ФМИ. Мирчо по този повод - нашата "оферта" за библиотеката  още важи :-))), пак и още си нямаме дипломна работа :-((((  Много се надявам този проблем да се реши скоро.  А идеи иначе много.

Гошееее - здравей :-)))
За математиката - за да се реши една задача чрез компютър - тя трябва да бъде алгоритмизирана - т.е. да се реши математически. Без коментар от тук нататък.
А има ли алгоритъм - писачи (на софтуер) като теб - дал господ....

А за "връзкарски физиономии" - МНОГО Е ЛОШО ЧОВЕК ДА ПИШЕ И ГОВОРИ БЕЗ ДА ЗНАЕ. Защо не дойде на интервюто за Португалия - за да видиш, че за 10 места бяхме 9 човека и да разбереш, че причината за да не идеш ТИ или който е да е студент, е че просто не опитваш. ОПИТАЙ. Ама кой да чете обявите.....

"мазни ухилени" - бих ти отговорил, ама ще запазя приличие....:-)))

и запомнете (и ти Гошо) - ВСИЧКО ЗАВИСИ ОТ ВАС!!! НИКОЙ НЯМА ДА ТИ ПОМОГНЕ, АКО ТИ НЕ СИ ПОМОГНЕШ - колкото и тривиално да звучи.
Активен

Hristo

  • Гост

Здравейте,
Случайно попаднах в този форум докато четях новини за ФМИ и реших, че немога да не се включа. Не толкова заради проблема с избираемите дисциплини, а главно заради едно изказване което наистина ме накара да се смея с часове .... Да, както предполагате става вапрос за това колко полезно е да учеш математика, доколко не. Аз лично не бих, а и не изкам да казвам вулгарни думи за никой както и за нищо свързано с ФМИ.  Преди час се върнах от важен семинар воден от John Gage (http://www.johngage.com/bio.html) TITLE: “e-Government and new Technologies”. Та този човек, който е  Chief Researcher and Director of the Science Office, for Sun Microsystems, Inc.  говори каква е ролята, а и политиката на Sun, за новите и emerging технологии -- и за изненада на някои хора --  спемана не веднъж ролята на математиката, разбира се на ниво абстракция, и как тази абстракциа помага на ЛИДЕРИТЕ в IT да вървят напред. А, също така препоръча една книга за хората които НЕМОГАТ да разберат математиката (откадето идва и проблемът), която аз също е ПРЕПОРЪЧВАМ не само на (чекиджии гледащи ПОРНО) а и на всички които имат проблеми с нея -- George Lakoff, Where Mathematics Comes From, 2000!

И така в заключение (ей, и статия мога да напиша по този въпрос!) всички трябва да си изказват мнението свободно, за да може други да разберат, че на този свят всички са различни и една институция като ФМИ неможе на всички да даде индивидуално образование, А НАПРОТИВ УНИВЕРСАЛНО което ще помогне на всички по различен начин!

Hristo,
MSc - FMI
PhD - Italy ...


Активен

Николай

  • Гост

Привет!
    Като начало, поздравявам ръководството на ФМИ, за предложените двадесет на брой! изборни дисциплини. Колеги, никой факултет в България (дори и ФМИ, СУ, казвам го от опит) не може да си позволи толкова много на брой качествени дисциплини.
Погледнете списъка! Като започнем от класическата математика ( Теория на Числата, Тензорно Смятане, Групови Алгебри, Комбинаторика) и стигнем до информатичните дисциплини, водени от известни лектори на ПУ, СУ, ИМИ на БАН, ТУ (Ще спомена имената на Е. келеведжиев,Н. Манев и Е. Колев - ръководители на националните отбори по информатика и математика). Според мен
точната дума е Ренесанс. Предполагам, че не си давате сметка как се постига това и колко са разходите на ФМИ за да привлича такива лектори за да можем ние, студентите на ФМИ да слушаме такива курсове.
   Относно записването: Да, курсовете трябва да са лимитирани, понеже ФМИ има финансова рамка, която трябва да  спазва. Представете си, лектор по Информатика прави 2-3 изборни курса, запълва хорариума от часове. Остава въпроса: Кой ще чете
задължителните дисциплини?
   Знаете ли колко много наши колеги си изпатиха във ФМИ-СУ от нелимитирани курсове? Представете си ситуацията: записвате се за дадена дисциплина и в началото на семестъра се оказва, че тя се анулира, понеже няма необходим брой желаещи за нея.
Най-често тези дисциплини, бяха математически. Някой може да каже, че търсенето определя предлагането (и така ще влезнем в другата поставена тема, за изучаването на математиката от информатици), т.е. няма търсене => да се игнорират математическите
дисциплини. И ще сгреши! Колеги, увличането по информатиката във вид "кодерство" е временно явление. Навсякъде тенденциите са завръщане към фундамента. А безспорно фундамента на Информатиката е Математиката.
    Радвам се, че в този форум повечето колеги-информатици защитават Математиката. Явно са разбрали, че кодерите след някоя друга година ще изчезнат (ще бъдат заменени от компютърни програми) и като цяло ще останат хората, които наистина разбират от програмиране и алгоритми (т.е. и от Математика!).
    За да завърша темата с лимитацията, ще споделя с вас, че дори и в MIT (www.mit.edu) съществува такава (макар, че имат неофициален годишен бюджет от 30 млр.долара!) и че записването става по същия начин както и във ФМИ (това ми бе казано от Калин Вецигян, възпитаник на ФМИ, трансферирал се в МIТ, понастоящем PhD в Илинойс). Не се налагат такива ограничение за успех (както предложи Владо) - водещият критерий е ЛИЧНАТА мотивация на студента - той е мениджър сам не себе си. ДА, той става в 3 а.m. за да се запише на изборен курс. По този начин той разпределя времето и ресурсите си и е полезен на себе си. Разбира се, след това не протестира, че не е успял да се запише за дисциплината, която иска. Нещо повече, упреква себе си, понеже има УВАЖЕНИЕ към правилата, които са за всички.
   Не казвам, че това е най-доброто решение. Тук е мястото да благодаря на Владо, за поставения проблем и за предложеното решение. Явно всички във форума сме на едно мнение:  Ние, студентите на факултета, трябва да намерим (най-справедлив, б.а. относително понятие) начин за записването на изборните дисциплини. Както знаете, управлението е изкуството да се разрежда власт, а не да се концентрира. Това е така, за да се знаe кой носи отговорност в даден момент. Във ФМИ, деканското ръководство отдавна подкрепя добре аргументираните студентски предложения. Така че, ако ние намерим начин, който е правилен за нас, аргументираме го, не нарушим бюджетната рамка на факултета (или други наредби на ФМИ; знае се, че за да се създаде ново правило, то не трябва да противоречи на досега действащите правила на ФМИ -  точно както изграждането на аксиоматиката

в дадена дисциплина по математика , нашето предложение ще се приеме. А другото, Владо е въпрос на възпитание (неприятните моменти по време на записването, които ти така майсторски описа).
P_S_Joke Една добра страна на записването - кога друг път ще видите такава концентрация на студенти  от различни специалности във ФМИ?  
    Допълвам думите на Христо, като препоръчвам една (класическа) математическа книга, в помощ на нематематиците да разбират правилно математиката: Дьорт Пойя, Математическа индукция.    
    За финал, излагам  кратък списък на МАТЕМАТИЧЕСКИ дисциплини, които са НОВИТЕ имена на съвременната математика: теория на хаоса, теория на риска, теория на пазарите, теория на информацията, теория на кодирането, динамично оптимиране, теория на
вероятностите и математическа статистика, геометрия на опаковките. Уверявам ви, че тези дисциплини са "превод" на класическите дисциплини(като Анализ, Алгебра) изучавани от нас в по-нови термини.

  Очаквам Владо да организира среща на студенти и преподаватели от ФМИ и се надявам, че там ще се намери решение на проблема.
     
    С уважение: Николай Дичев, студент I курс Приложна Математика, магистърска програма
Активен

mircho

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 335

Здравейте,

Искам първо да благодаря на всички участници в дискусията за начинa, по който да става записването за избираемите дисциплини. Независимо, че Гошо предположи за нея, че "... стана съвсем оф-топик" тя се разви.

Вземайки предвид тези дебати, предварителните обсъждания с колеги и студенти, както и проведената днес среща по темата с Владо Влайков и още един студент от факултета, предлагам следния вариант:

1)   Лектор на избираема дисциплина, който желае и има тази възможност, преди датата на записването при секретарките да прави сам подбора на студентите си (входен тест, беседа, дипломанти, успех или каквото той си прецени...). Ако предвидената квота не се запълни, оставащите бройки се допълват по време на записването при секретарките.
2)   Записването при секретарките да става по следната схема:
първи ден – IV курс,
втори ден – III курс,
трети ден – II курс,
от четвъти ден нататък – от всеки курс.

Основанията за тези правила:

По т. 1) – в края на краищата най-мотивиран за състава на курса е лекторът (а и това е разпределяне на отговорностите, нали).
А защо смятам, че се отнася за лектори, които желаят – много ясно: никой не може да накара някой да направи задължително нещо хубаво, ако този някой не го желае.
Освен това има и външни лектори и не винаги за тях този предварителен подбор е технически възможен.
Реализирането дори частично на тази точка е вече основание да се счита, че масивът на студенти, които ще се записват при секретарките, вече ще се е свил.

По т. 2) – този приоритет за студенти от по-висок курс ми се струва логичен, защото за студентите от II курс остават всички следващи триместри за избор (с нарастваща вероятност за избор на желана дисциплина и нарастващ опит за реална ориентация при избора).
Освен това през всеки ден от записването при секретарките ще има вече не толкова голям брой студенти. Във всеки от първите 3 дни ще има студенти от “една и съща възрастова група”    , което също е добра предпоставка да не стават “изстъпления спрямо крехки колежки или невръстни младежи”.

Надявам се и на академичното поведение на голямата част  от студентите.

С поздрави,
Д. М.

[This message has been edited by mircho (edited 06-03-2004).]

[This message has been edited by mircho (edited 06-03-2004).]
Активен

Vlado

  • Гост

Благодаря на всички, които се включиха в дискусията досега и особено на доцент Мекеров, който наистина взе присърце проблема и е предложил едно доста добро (с оглед на всички обстоятелства) решение.

Прословутата "опашка" наистина би останала, но се очаква да е с доста по-малки размери (поне 3 пъти) и, при една малко по-добра организация от страна на студентите, ексцесиите биха могли съвсем да се избегнат. Предполагам, че няма да има промяна в принципа записването да става в два различни кабинета и това означава едно доста приятно облекчаване на нещата (потокът би бил разделен поне на 6).

Съгласен съм и с доводите относно правото на по-старшите курсове да записват първи, изобщо, тази идея е чудесна и може да стане само още по-добра, ако освен старшинство на курса намерим и други критерии как да подредим студентите.

Разбира се, аз оставам на мнението, че ексцесии като това да отидеш в университета в 3 през нощта да запишеш избираема просто не са подобаващи, но ако с новата система на записване това остане единствния проблем - повече от добре. Да не говорим, че, ако за най-желаните дисципини лекторите организират входен тест, и този проблем почти би изчезнал  

Един проблем относно нашата дискусия е доста малката популярност на форума сред студентите. Едва ли и 10% от тях са го посещавали изобщо, да не говорим за редовни посетители. Сигурен съм, че доста от тях биха взели отношение по въпроса, а те дори не знаят, че има такава дискусия.

Накратко, извън темата, искам да се съглася със споделените мнения, че математиката е в основата на програмирането. Признавам, че и аз съм негодувал от наличието на някои от математическите дисциплини в програмата ни, но сега, след като е минало малко време, виждам как нещата са свързани и са много малко учените неща, които бих нарекъл излишни за един програмист. Наистина, на някои хора конкретно може да не послужат никога, но, както каза Христо, задачата на университета е да даде универсални знания, които на всеки ще помогнат по различен начин.

Относно не особено уважителния пост на Гошо, ако всеки един от студентите би могъл (би имал желанието и интереса) да проведе разговора, който имахме с г-н Декана в събота, тогава такива като Гошо сигурно почти нямаше да има   Аз се убедих, че, както каза Николай, във ФМИ наистина има "Ренесанс" и тук важи правилото, че някои хора просто не оценяват това, което имат.

Моите най-искрени уважения към всички, които работят за благото на всички във ФМИ и на факултета като цяло.
Активен

Naiden

  • Гост

Neznam tochno kolko ot vas sa na mnenie che matematika e s neusporimo znachenie za informatikata se pak imashe edna fraza che vsichko okolo nas e matematika i sichko koeto vijdame se gredi na matematicheski ponqatiq i se pak za smecialnost matematika ne che neshto ama novata programa e dosta natovarena za 2ri kurs i pone za men kakto i za idvashtite 2ri kursove klasirane po bal e super precakvashto zashtoto nie uchim po 2 matematiki taka da se kaje i az nqama da izkarvam 6tici po tezi matematiki samo za da zapisha PHP kato vryzkata mejdu matematika i PHP e ULTRA GOLQAMA prosto nqamam dumi .
problema e che ima 3 izbiraemi informatiki i 15 matematiki dobre razbiram che nqama prepodavateli i t.n. i t.n. slusham sam milioni takiva izkazvaniq no nemoga da si pozvolq da ucha neshto ot roda na nqakakva super otnesena matematika samo zashtoto uspeha mi e po malak . a i drugo Primerno ne vzema izpit tova oznachava che v klasiraneto shte sam nai otzad => shte ima oshte 1 matematika koqto eventualno sashto nqama da se zeme taka che shte zatyvat samo oshte i oshte horata s nisak uspeh to tova klasirane dori e po dobre da e otzad napred  
za Denq na tezi taka narecheni zapisvaniq as biah tam ot 5 imashe naistina 4ma choveka ot 3 chesa. .. biahme na 2riq etaj imashe golqmi problemi tai kato 6-7 choveka neiskaha da se spazva spisaka no se pak sled kato minaha 20 choveka ( OT SPISAKA ) tai kato biaha zastanali kam 20 choveka na vratata koito sa zapisani i ne puskahme tezi koito ne sa v spisaka da vleznat ta sled 25-tata broika neshtata se uspokoiha i sichko mina po spisak pone do nomer 116 as pone do togava puskah tyi kato natatak spisak nqamashe no i biaha ostanali 10 choveka otpred . MIslq ceh nai razumnoto si e Spisak i prosto triabva da se nasadi tazi misal v glavata na povecheto studenti nai veche golqmite i da ne se pravqt na Koi sam as .
Random ideqta sashto e glupava spored men zashtoto shte ima dosta golqm procent studenti koito mogat i znaqt i koito shte uchat samo matematiki i do 4ti kurs nqama da imat i 1 informatika apak da ne broim fakta che az imam pone 20 kolegi/kolejki koito opredeleno neiskat da UCHAT informatika i se zapisvat schetovodstva i t.n. s iasnata ideq da zapishat magistratura po ikonomika taka che nemoje tezi hora da uchat informatika ta te dori neiskat .
i vse pak tova sa IZBIRAEMI DISCIPLINI nali taka ?? ako e na baza uspeha kakyv izbor ima ? ( ne che sega e mnogo golqm no pone go ima ).
Nai lesnoto e da se namerqt 10 otgovorni hora zapisvaneto e na 2ri i 3ti etaj koito kato da se znae che shte sa edni ot pyrvite i kato doidat da vzemat da gledat i da sledqt spisacite dokato minat vsichki .
Активен

VooDooMaN

  • Гост

Идеята с различните дни за различните курсове е чудесна.
 
Друга добра идея е да има ограничение за някои курсове - давам пример с курса по PHP - едно добро ограничение за него беше да се записват от 3 курс нагоре, защото именно тогава се учат "Бази данни", а всички знаят, че php върви ръка за ръка с тях. Такива ограничения имаше преди, но напоследък всички курсове са отворени.

Така харесваната идея за списък от някои студенти е несъвършенна поради факта, че първите записали се имат възможност да запишат други свои колеги, които идват по-късно. Или парадоска - отивам в 5, записвам се и отивам в кафето или в нас да си доспя. Технически аз съм в списъка, но дали това е правилно? Възможни са различни интерпретации за това кой е в правото си - този, който е дошъл в 6 и е чакал 2 часа пред вратата за записване или този, който е дошъл в 5:59 и е "изчезнал" от хоризонта за определен период от време.

Идеята за входни тестове за "по-напечените" курсове е страшно стабилна, особено комбинирана с успех. Една сборна оценка от точки като курс (по-горен курс - повече точки), успех за даден период от време и тест е оптимален като справедливост  вариант, но много неудачен. На нас студентите ни остава да се съобразим с текущите правила - били те тест, успех, джунгла или списък ( заверен естествено от нотариус или длъжностно лице, което ще трябва да направи едно нощно бдение от 12, за да хване първите кандидати :]]] ).

За завършек ще кажа, че системата поне за следващото записвасе е ако не най-добрата, то много добра и ми харесва.

А за непопулярността на форума причината е една - липсата на реклама. Не е обявен по бордовете в университета, които аз лично чета всеки ден и се информирам за постиженията на колегите :]]], не се набива на очи и на сайта - посещавах го 3 години без да забележа линка (не знам откога съществува форума) - просто не съм знаел за него, за да го потърся.

Поздрави,
Иван Енев,
III курс информатика
Активен

Naiden

  • Гост

stiga s tva PHP i 2mata mnogo dobre znaem i biahme na zapisvane che za PHP dori da govorish che e imalo hora v kafeto 1vo as sam bil prez cialoto vreme ot noemr 13 natam i nikoi ne zaipsa 2ma i 2ro kato otidah naistina imashe 13 choveka
za TVA koi trqaa da znae baza danni i etc ma tva sa gluposti as moga da znam primerno baza danni mnogo po dobre ot teb makar che si q uchil   a i v iziskvaniqta za PHP ne beshe napisano "iziskvat se poznaniq za bazi ot dannii" veroqtno ako beshe taka nqamashe da ima tolkova jelaeshti ot moq kurs...
kakto i da e i 2mata vijdame che do momenta veche 3to uprajennie a mislq che pone oshte 3 shte e taka nqama dori i da stane duma za baza danni ... ;
ta za tochkite i etc tva sa GLUPOSTI osaznaite se se pak 1vi i 2ri kurs veche uchat samo matematika normalno e da imat po nisak uspeh ot 3 i 4ti kadeto uchat informatiki pyk i tova li e "izbiraem " ???

pak i tva C++ Builder da e samo za 4ti kurs e palna prostotiq ako naistina e taka de as ne sam go vidial oshte ... moje bi e PREKALENO TRUDEN che da e za 4ti kurs haha smqh .. kvo drugo da kaja osven da napravq kurs po Visual Studio C++ 6.0 i da kaja ama samo za 3ti kurs shtoto te 4ti sa po starata programa i neka imat poveche vreme za Builder-a koito e s prekaleno mnogo pisane na kod .

Pozdravi  
Naiden Gochev
gordeq se che sam 2ri kurs Informatika , FMI , PU .
Активен

VooDooMaN

  • Гост

Един документ е или валиден, или не - полвинчати неща няма. Далеч съм от мисълта, че лест хартия написан от някой без надзор може да бъде какъвто и да е документ.
Радвам се, че се гордееш с ПУ. Аз щях да се радвам ако поне малко приличаше на СУ, но не би.
Активен

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis

честно казано за записването май повече симпатизирам на старата система. не, че ще ми се наложи вече да се редя, защото съм 4ти курс.
не мога да разбера какво е това недоволство, че в първите курсове се учи малко математика. също и как някой, който не знае какво е матрица и нормален вектор ще вземе курса по компютърна графика. за анализа малко съм на две мнения, защото досега ми се е налагало да смятам интеграли не повече от 2 пъти, но знам, че в бъдеще може да ми се наложи.

още две неща:

едно от нещата, които определят дали един университет е добър или не са неговите студенти. другото са преподавателите и базата, разбира се, но от последните две нямам никакви оплаквания.

другото е за това, че ФМИ на пловдивски университет трябвало да прилича на ФМИ на СУ. но защо? базата е по-добра. Алгебрата, Числените Методи и Компютърната Лингвистика на на световно равнище (само срещу 130 лева за семестър). по третия критерий - студентите - не е зле, но има какво още да се направи по въпроса  

поздрави на всички!

послепис: далече съм от мисълта, че всичко в университета е наред. мисля, че още има проблем с достъпа до книги в библиотеката ....

... хайде лека, че ми се спи  
Активен

Naiden

  • Гост

Oki ve VooDooMan : i ti beshe tam kakvo napravihme pochnahem da proverqavame spisaka pod red i kakvo se okaza che do nomer 60 ima nqama samo 10-15 choveka lispvaha v posledstvie dokato stignahme do nomer 60 pone 5-6 ot tiah se poiaviha s kafeta...
vij ideqta che da se hodi 1vi e tupa da se pravi spisak sashto e tupa no Beshe edna dobra alternativa pred Blyskaneto.
Активен

Naiden

  • Гост

men problema mi e che sam 2ri kurs i dogodina shte sam 3ti i kato gledam 3te informatichni disciplini sa samo za 4ti ??? shto za prostotiq nachi as sq ucha po 2 matematiki ( te sa uchili po 1 !! ) na semestar i otgore na tova sega kogato imam edin semestar bez matematika imam izbiraemi koito sa samo matematiki ?   dobre che pone ima teoria na grafite de  pone tq sigorn oshte e interesna ama izkreno se nadqavam za 2riq semestar da ima pone nqakakvi informatiki 4e malko gadno ne che imam protiv matematikata neshto ama 3-4 kurs veche triabva da se zanimavame s po seriozni neshta da sme veche minali na nivo samoobuchenie taka da se kaje i primerno edna informatichna disciplina ni e dobre doshla dokato edna matematichna chesno kazano si pada malko zaguba na vreme i na uchene nai veche ... naistina tva donqakade dobro reshenie shtoto pone v 4ti kurs ne se zanimavat s matematika ama sigorno dokato as stana 4ti shte se izmestqt neshtata i shte se okaje che as pak shte se zanimavam kakto i da e
btw za SU .. men pak SU ne mi haresva izbiraemite sa po dobre ama samo tova ..... ta dori i sofia ta dori i zgradata a ve v SU nishto ne mi haresva chesno kazano dori na izpita ne hodih , osven edni izbiraemi a izglejda problema e che v PU izbiraemite sa taka e prosto poradi ogranichenite broiki poradi malkoto prepodavateli koito iskat da vodqt .. taka che oki Razbiraemo e.
Активен

niko

  • Гост

Найдене, и с избираемите в СУ не им е по-наред...

Цитирам от студентския им сайт http://fmi.bgstudent.org/fmi_project.html
(там официалният им е пълна скръб като информация)....

Друг проблем са административните неуредици във факултета. Особено наболял е проблемът с изборните курсове. През четирите години в които съм тук съм чул какви ли не тълкувания на наредбата. Често съм бродил между деканата и 209а и съм се лутал да търся сечението от  мненията на зам. Декана Александров и госпожа Вълчева. Е сечението е празното множествоJ. Колко от нас знаят кога е датата на държавния изпит. Колко знаят кога, как  и какви видове магистратури има...? Ето затова трябва да имаме специален форум – “административни въпроси” и всяка седмица да се носи на началниците да отговарят. Впрочем те могат да четат форума де, но преполагам, че ще се наложи да ги натискаме да ни отговарят.
Като казах изборни курсове та се сетих. Защо да не автоматизираме процедурата с подаването на заявките. Защо вместо да се редим по опашки и да дразним госпожа Вълчева да не подаваме заявките по интернет. Та това може да се направи мнго просто...


И т. н. , но явно си зависи много и от студентите ....
Активен