argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: България си ЗАПАЗВА Странджа  (Прочетена 6489 пъти)

scientist guy

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."

Ще го има ли Природен парк „Странджа”?
17.03.2007
 
В понеделник (19 март) ни предстои да станем свидетели на поредния опит да се подиграят и да поругаят българската природа. Този път на прицел е едно от нашите най-големи природни богатства, най-голямата ни защитена територия, едно от най-ценните места не само на Балканите, но и в цяла Европа – Природният парк Странджа.

Ние се страхуваме да не я загубим, затова на 19 и 20 март още от 9.00 часа ще бъдем пред Върховния административен съд, за да помолим магистратите чрез мълчаливото си присъствие на площад „Св. Неделя” да дадат шанс на българската природа!
 
 
След като поутихнаха страстите с Натура 2000 и исканията на Общините бяха напълно удовлетворени – някои общини решиха, че вече са недосегаеми и че могат да заграбват дори националното богатство.

Години наред Община Царево се рекламираше чрез Странджа и използваше близостта на планината и запазената, почти девствена природа като свои най-големи предимства за развитие на туризма. Днес същата Община обжалва заповедта за обявяване на Природен парк Странджа от 1995 г. и в името на бесните инвеститорски интереси по Южното Черноморие се отрича от парка.

За да узакони незаконното строителството на вилно селище „Златна перла” край село Варвара, „Краш 2000” ООД също завежда дело срещу Министерството на околната среда и водите, защото отмяната на заповедта за обявяване на Природен парк Странджа е единственият начин да се заобиколи закона и необжалваемото решение Върховният административен съд и да се завърши строежа, в който на зелено са се включили десетки чуждестранни граждани.

Ще успее ли Министерството на околната среда и водите да опази най-голямата защитена територия в България или за пореден път ще се огъне под мощните инвеститорски интереси?

Ще отсъди ли съда честно и по право в името на българската природа?

Ще има ли шанс тази вълшебна планина, разположена на кръстопътя на Европа, Азия и Кавказ да запази своите редки видове и да радва хилядите туристи, които я посещават?

Очакваме ви и вас! Всеки е от значение! Да покажем, че тези, на които им „пука” за природата вярват, че българската правосъдна система ще отсъди в полза на Странджа, за да спрат опитите на инвеститорите да заграбят и малкото запазена природа, която ни е останала (а именно 5-те % защитени територии).


Източник: Българска фондация "Биоразнообразие"
http://www.bbf.biodiversity.bg/indexdetail_art.php?id=90&PHPSESSID=b583877e0c851937442477e6e549971c

На същата тема преди малко по телевизия СКАТ (18.03.2007 - 18:00-19:30 ч.) бе посветено и предаването "Зад фасадата". За тези от Вас, които са го порпуснали ще има повторение утре (19.03.2007) от 00:00-01:30 ч. Въпреки късния час си заслужава да се гледа...

Още по темата можете да научите тук:

http://www.burgasinfo.com/more_news.php?id=10997

http://www.investor.bg/?id=48023

http://nomtax.blogspot.com/

http://www.bluelink.net/upload/b43d83f0cb0b7ab6cabfb1e16f8759d2/Pyrvo_otv_pismo.doc

 :-(
« Последна редакция: 24.07.2007, 12:33:35 от scientist guy »
Активен
Nobody likes a smart ass...

scientist guy

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."
Още по темата "Странджа"
« Отговор #1 -: 25.03.2007, 20:21:46 »

Активен
Nobody likes a smart ass...

scientist guy

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."
Петиция в защита на Странджа
« Отговор #2 -: 15.06.2007, 13:05:04 »

Делото срещу ПП "Странджа" е все още във своя ход. Междувременно природозащитници от цялата страна всячески се стремят да подпомогнат запазването на парка. Включете се и вие - подпишете се в онлайн петицията за защита на парка на следния адрес:

http://www.bgpetition.com/strandja/index.html
Активен
Nobody likes a smart ass...

scientist guy

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."
Re: България остава без Странджа
« Отговор #3 -: 30.06.2007, 20:52:01 »

Делото срежу ПП "Странджа" за съжаление завържи с трагичен бих казал резултат!  :headbang: Прочетете още по темата тук:

http://news.ibox.bg/news/id_743835336

http://evropa.dnevnik.bg/show/?storyid=353998

http://www.investor.bg/?id=52218

Аз лично съм много разочарован!  :? Още не мога да повярвам.  :-(  Ще има обжалване разбира се! Остава само надеждата...
Активен
Nobody likes a smart ass...

kelly

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48
Re: България остава без Странджа
« Отговор #4 -: 04.07.2007, 15:06:18 »

 Гледайте, хора,
в България не са останали само апатични слабоумници, с интелигентност на пащърнак, мутри и инвеститори - младите хора отново ЗНАЯТ какво искат!

Свалям им шапка на момчетата и момичетата в София и искрено съжелявам, че не съм била там, липсата на режисура и организация е направила протеста наистина невероятен!

Вижте малко снимки и журналистически коментари малко по-долу в сайта:

http://nabludatel.info/

Пожелавам успех на акцията довечера и отново съжелявам, че не мога да присъствам, за първи път в живота си да съжелявам, че не съм в София!
За Странджа!!!
Активен
Ако всичко върви гладко... значи пътят е хлъзгав!

scientist guy

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."
Активен
Nobody likes a smart ass...

Templar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 460
  • Warrior of Faith
Re: България остава без Странджа
« Отговор #6 -: 04.07.2007, 19:15:14 »

Преди време бях казал, че БГ ще се превърне в пустиня и все още в това отношение съм си черноглед, но така или иначе в този случай си оставам реалист. Докато страната ни се ръководи от мутри /*добре облечени бизнесмени*/ винаги ще е така. Само къде ние ще носим последствията, а тези бизнесмени ще си пекат гъзовете на карибите и ще се кефят на лукса там. От всички страни в ЕС ние сме единствените, които не се интересуваме за ландшафта си. :cry:
Активен
Гледна точка към света: За миналото->оптимист. За бъдещето->реалист. С клиент над главата->песимист.
<===>
Templar Of Steel
Поздрави от
         The Bash Master Club

The_Warlord

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 701
  • "I can't = I fear...do NOT fear!"
Re: България остава без Странджа
« Отговор #7 -: 04.07.2007, 21:40:16 »

100% съм съгласен с templar!
Активен
When you reach the Hell tell them I'm sending you - you'll receive a group reduction!
Животът е кратък, заверките - вечни!
Пловдив на три морета !!!

Templar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 460
  • Warrior of Faith
Re: България остава без Странджа
« Отговор #8 -: 04.07.2007, 22:56:18 »

Гледах репортаж по БТВ днес за Природен парк Странджата. Една малка част от земите били частна собственост. А коментарът на журналиста беше, че там растителни култури не могат да вереят поради морския климат. Е да, житото, което дадоха определено е било "гениално" решение на собственика на земята. Тези хора не ги интересуват растителните култури, които да отглеждат. Тях ги интересува по-скоро да продатат земята на хипер високи цени, да се нагушат с пари и да не мислят повече за бъдещето си, макар че според мен те изобщо не искат и да мислят. Много ми е интересно тогава как би обяснил същия журналист необработваемите земи във вътрешността на страната ни??? Нима това не беше идеята на повечето от хората когато започнаха да връщат земите на собствениците им? Е да, покрай моренцето обаче падат повече пари и за това хората са недоволни. Интересно обаче тогава дали пък ще плащат повече като данъци защото унищожават природен парк...?
Активен
Гледна точка към света: За миналото->оптимист. За бъдещето->реалист. С клиент над главата->песимист.
<===>
Templar Of Steel
Поздрави от
         The Bash Master Club

scientist guy

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."
Re: България остава без Странджа
« Отговор #9 -: 05.07.2007, 19:15:15 »

Гледах репортаж по БТВ днес за Природен парк Странджата. Една малка част от земите били частна собственост. А коментарът на журналиста беше, че там растителни култури не могат да вереят поради морския климат. Е да, житото, което дадоха определено е било "гениално" решение на собственика на земята. Тези хора не ги интересуват растителните култури, които да отглеждат. Тях ги интересува по-скоро да продатат земята на хипер високи цени, да се нагушат с пари и да не мислят повече за бъдещето си, макар че според мен те изобщо не искат и да мислят. Много ми е интересно тогава как би обяснил същия журналист необработваемите земи във вътрешността на страната ни??? Нима това не беше идеята на повечето от хората когато започнаха да връщат земите на собствениците им? Е да, покрай моренцето обаче падат повече пари и за това хората са недоволни. Интересно обаче тогава дали пък ще плащат повече като данъци защото унищожават природен парк...?

templar - не знам какъв лепортаж си гледал, но искам само да изясня нещо. Да - за никой не е тайна, че целия зар покрай парка е собствениците на земите да ги продадат въз скъпо за да може там да се строи. Но в момента това са повечето ОБРАБОТВАЕМИ ЗЕМИ! И не еверно, че нищо не можело да вирее заради морския климат - дори напротив! Но има и друг момент - в тези обработваеми земи се обитават и от някои редки и застрашени видове птици, боцайници и влечуги! Именно заради това Плана за управление на прака (който така и не беше приет) не забраняваше превръщането на тези земи в нещо друго, но НАСЪРЧАВА собствениците те да си останат обработваеми! Това и ред други причини бе вълната от събития довели до делото за отмяната на заповедтта за обявяване на парка и в последствие да спечелването му.
Активен
Nobody likes a smart ass...

kelly

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48
Има ли навити да запазим Странджа?
« Отговор #10 -: 10.07.2007, 12:28:00 »

Привет, колеги!
Вдъхновена от невероятните акции на другарите по оръжие в София, които по мои наблюдения освен страхотна медийна работа и контакт с обществеността сколасаха да си спретнат чудесен купон, ми дойде идея да поразбуним духовете и малко в Пловдив...

Замисляме подобно мероприятие без организация на Копчетата - да се замъкнем, кат да речеш, с плажни кърпи и слънцезащитни мазила и да се кютнем на камънака с табела - СТРАНДЖА СЛЕД 10 ГОДИНИ - БЕТОН и пак БЕТОН. Високо ще се ценят всякакви оригиналности в стил шнорхел, плавница и кофичка с лопатка, пояс или други плажни луксове.

Общо взето, както софиянци, няма да уведовяваме общината предварително, затова просто мистериозно ще ви кажа - след средата на седмицата...

Засега сондирам дали има желаещи и по-нататък ще ви кажа конкретна дата и час!
Айде, другари, да им покажем, че имаме нужда от морето си!
Активен
Ако всичко върви гладко... значи пътят е хлъзгав!

The_Warlord

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 701
  • "I can't = I fear...do NOT fear!"
Re: Има ли навити да запазим Странджа?
« Отговор #11 -: 13.07.2007, 09:55:14 »

аз съм навит кажете кога и къде ... ще доведа и приятели
Активен
When you reach the Hell tell them I'm sending you - you'll receive a group reduction!
Животът е кратък, заверките - вечни!
Пловдив на три морета !!!

Templar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 460
  • Warrior of Faith
Re: Има ли навити да запазим Странджа?
« Отговор #12 -: 13.07.2007, 11:30:24 »

За съжаление не съм от Пловдив, а пуста му работа не ме оставя на мира :-( иначе с удоволствие бих участвал.
Активен
Гледна точка към света: За миналото->оптимист. За бъдещето->реалист. С клиент над главата->песимист.
<===>
Templar Of Steel
Поздрави от
         The Bash Master Club

kelly

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48
Re: Има ли навити да запазим Странджа?
« Отговор #13 -: 13.07.2007, 14:24:27 »

 Вече сме го измислили

ПЕТЪК (13.07.2007) от 20,00 часа на КОПЧЕТАТА!

Носете си плажни хавлии, пояси, плавници  :sun:
Няма да се застояваме и да даваме поводи за проблеми, просто ще изразим нашето несъгласие с разграбването на българската природа!
Ще съм ужасно благодарна на всякакви транспаранти и надписи, че за това кратко време ще е трудно да ги подготвим!

Айде, ще се видим там!  :rock:
Активен
Ако всичко върви гладко... значи пътят е хлъзгав!

scientist guy

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."
Re: България остава без Странджа
« Отговор #14 -: 24.07.2007, 12:33:01 »

Странджа остава Природен парк
Това стана с окончателното приемане на промените в Закона за защитените територии, които предвиждат заповедите, постановленията и другите административни актове за обявяване на резервати, природни и национални паркове, защитени местности и исторически места, издадени до 30 юни 2007 г., да не подлежат на обжалване. 147 депутати гласуваха “за” тази промяна, 2-ма бяха против, а 15 се въздържаха. Образуваните съдебни производства срещу такива актове се прекратяват, записаха още депутатите в закона. Това означава и прекратяване на жалбата до ВАС на община Царево и фирма Краш 2000 за границите на ПП Странджа.

Още по темата вижте тук! http://www.bbf.biodiversity.bg/indexart_all.php

 :y:  :y:  :y:  :y:  :y:  :y:  :y:  :y:  :y:  :y:  :y:  :y:  :y:  :y:  :y:  :y:  :y:  :y:  :y:  :y:  :y:  :y:  :y:  :y:  :y:

СПРАВЕДЛИВОСТТА НАЙ-НАКРАЯ ВЪЗТЪРЖЕСТВУВА!!!
:#1: :#2: :#7: :rock: :sun:  :rock:  :#7:  :#2:  :#1:
Активен
Nobody likes a smart ass...

Templar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 460
  • Warrior of Faith
Re: България си ЗАПАЗВА Странджа
« Отговор #15 -: 24.07.2007, 15:43:54 »

Честито!!!
Поздравления на всички, които участваха и спомогнаха това да се случи :y: :y: :y: :bow: :bow: :bow:
Активен
Гледна точка към света: За миналото->оптимист. За бъдещето->реалист. С клиент над главата->песимист.
<===>
Templar Of Steel
Поздрави от
         The Bash Master Club

sondata

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 284
  • Angels cry and devils lie The world is our stage
    • Локомотив Пловдив - това сме ние!
Re: България си ЗАПАЗВА Странджа
« Отговор #16 -: 24.07.2007, 18:05:12 »

Брей, днес добри новини само  :-)
Активен

MirrorMask

  • Гост
Re: България си ЗАПАЗВА Странджа
« Отговор #17 -: 25.07.2007, 16:43:09 »

А какво ще се случи със строежите на баровски комплекси за милиони ? Защо никой не казва ? Щом вече няма законово право да се строи, какво чакат и не ги съборят ? :evil:
Активен

scientist guy

  • Модератор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."
Re: България си ЗАПАЗВА Странджа
« Отговор #18 -: 26.07.2007, 19:28:25 »

А какво ще се случи със строежите на баровски комплекси за милиони ? Защо никой не казва ? Щом вече няма законово право да се строи, какво чакат и не ги съборят ? :evil:

Мисля, че по закон нямат право да ги събарят, но строителството е замразено и не могат да го възобновят... И това не е малко!  :evil:
Активен
Nobody likes a smart ass...