argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: OpenSource - обичаме да споделяме или обичаме да приказваме :)  (Прочетена 15593 пъти)

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors

Здравейте колеги,
от известно време много слушам как всички мрат от кеф по OpenSource идеята. Всички ползваме ... и е яко :) Но до колко сме готови да споделяме :) Яко е че се правят курсове от студенти за студенти в нашия факултет и като цяло, че всеки е готов да помогне на друг ФМИ-ист :):):):) Преди време в този форум имаше тема с идеята хората да обменят код... в крайна сметка 10-15 човека post-наха 2-3 функции ... което беше яко ... примерно ... но някак крайно недостатъчно :)
Какво мислите да се пуснат малки програмки ... не е задължително да са някви велики ... просто да показват как се работи с някаква технология ... например Соколов да не се прави ... сега като е шеф може да си позволи да отдели малко време да си документира някой по-интересен PHP проект и да го пусне хората да го гледат и да се учат :) Найдене ... стига проекта ти по графика е вървял от ръка на ръка... крайно време е и първокурсниците да получат достъп до него :) Пък не е задължително да е цял проект ... може да е няква форма с 4-5 контрола по нея и документация как се ползват контролите ... не забравяйте как 1ви курс сме гледали C++ Builder и сме си мислили ... кога ли и ние ще пишем програми дето да се показват в прозорци (не визирам хората, които са се занимавали с програмиране преди университета) :) ... BTW ... не е задължително и да е визуално всичко ... може да пуснете някоя конзолна програмка за библиотека, която сте писали в 1ви - 2ри курс ... или програмите, които се пишат по време на курса по обектно ориентирано програмиране ... просто отделете време да коментирате изцяло кода, за да може да бъде разбираем за всички :) ... като за начало може са се пускат някви линкове ... а ако се получи и наистина се пост-нат бая проекти доц. Мекеров 100% ще пусне едно FTP на сървъра на ФМИ да си качваме нещата там например :) ... ако някой му е кеф може и система да напише за споделяне на такива неща ... и дипломна работа може да направи :)

До края на седмицата ще пусна един документиран проект :)
... а ве ... нека построим комунизъма и в родното ФМИ :) ...
ДА ЖИВЕЙ!!!
       Силно ваш
                  Карл Маркс!
« Последна редакция: 26.03.2007, 13:10:36 от n_valchanov »
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth

Sayos

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1366
  • The Dark side

Подкрепям напълно идеята, мисля да си опиша проектите и да ги кача, иначе проекта на Найден го има качен на няколко места  :wink:
Активен

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/

На мен също идеята ми харесва. Давайте да го правим. :)
Активен
Too short signature limits.

deviser

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247
    • портал за имоти

Идеята е супер ако не ме домарзи да пиша коментари ще пусна някои и друг проект, които съм правил   :wink:
Активен

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors

Супер :)

ако знаете за някакви проекти качени пускайте линкове към тях тук ... идеята е просто да са на едно място ... някво такова централизирано :) ... БТВ ... Тасков ... прати някви линкове към местата, където е качен на Найден проекта :) Нека го има тук :)
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth

Sayos

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1366
  • The Dark side
Активен

Sayos

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1366
  • The Dark side

Колко жалко е само къде е качен, а при нас го няма :wink:
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

сорса нарочно не се компилира :)) проекта не е за всеки :+П
ама всеки които има и грам акъл може да си го направи да се компилира :)

колкото до ФТП а ве я кажете някъде където мога да кача нещо което се вижда и отвън ?
до 2 мб е

btw за протокола не съм си разпространил аз проекта Тасков го разпространява.:) причината че не съм аз е че нензам до колко е етично да го разпространявам иначе на А. Пенев му е ясно кой преписва и кой не така че не мисля че има мн значение :)
Активен

Sayos

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1366
  • The Dark side

Найдене не само го разпространявам, но и го продавам  :wink:
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

Трябва ни някъв Hosting Поне за малки файлове дето да се вижда и от чужбина човек да може да качи някво HTMLче SWF файлче или квото и да е. :( мн кофти така
Активен

Емил Дойчев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 278

Ама може ли да давате за пример код писан от Найден и то преди повече от година??
1. В кода едва ли има повече от 2 реда коментар... и то на шльокавица
2. Подредбата му сигурно е такава, че може да изправи косите на всеки опитал се да го разбере
3. ... ми то Найден си го каза сам - не се компилира :)

Идеята е чудесна, само дето е времеотнемаща - да направиш кода си разбираем от повече хора не е лесна работа.
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

Emil : tака е ама ако знаеш колко хора научиха нещо благодарение на найден :)
тъкмо така като кода ми е неразбран хората мислят повече
иначе за коментарите и кода е УЖАСЕН това е първия проект който реално написах представи си :)
Активен

VooDooMaN

  • Гост

Гледал съм го тоя код - адски зле е написан, дано сега пишеш по-добре  8-).
Ако искате да ви кача и аз малко "полезен" код...
Ако се прави нещо, нека е като хората  :-D.
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

качваи плагиатор :+П
целия ви курс има да ме черпи ама аиде :) от мен да мине
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Активен

Breadfan

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 67

Ако коментарите преобладават, а освен това дават и по-цялостна представа за някакъв въпрос/тема, то става tutorial (някой да напише как е на български) и е още по-добре.

Лично на мен веднага ми идва на ум това:
http://linux-bg.exco.net/cgi-bin/y/index.pl?page=article&id=devs&key=375023745

За себе си мисля, че знам английски достатъчно добре, за да чета tutorial-и, но все пак ми е изключително приятно да чета на български. Предполагам, че и на повечето хора би им било по-приятно.

Тук ми нахлуват разни мечти за портали за онлайн-обучение (Найден може да коментира тук) пълни с tutorial-и на български, не само код. Както се спомена вече, цял проект трудно може да се документира, но за отделни неща като "връзка с база данни", "работа с файлове и потоци" и т.н. би било чудесно да има ръководства "стъпка по стъпка".

Забравих да допълня: някъде бях чел и съм съгласен с това, че когато на една web страница има много текст без разстояние м/у абзаците, човек не би тръгнал да го чете лесно. Ако същия текст се раздели на порцийки, било с редове м/у тях или с линк от типа "следваща/предишна страница", то той е много по-примамлив. Същото е с кода. Ако сега тук изпраскам 10 класа по 100-200 реда всеки един след друг, както Найден е направил дори и да не е толкова много код(за JMenu-тo), без да има пояснителен текст на много места, по-скоро няма да го чете човек, както направих преди малко. Затова пак казвам - tutorial-a му е майката.
« Последна редакция: 26.03.2007, 23:18:01 от Breadfan »
Активен

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors

сорса нарочно не се компилира :)) проекта не е за всеки :+П

Т'ва много брутална приказва ...
аре пусни една дори и слабо коментирана работеща версия ...
сигурно си давал мило и драго за нещо такова, когато си бил 1ви курс
и от нищо не си отбирал ... ако сега някой 1вокурсник си го дръпне, опита се да
го пусне и му фърли тоя скапан exception в началото 1во няма да се и опита да го подкара,
защото за exception-и ще чуе чак 2ри курс ако му излезе късмета, а ако е описано например:
"те това драги приятелю е изключение ... тук го чакаме щото тоя обект може да го фърли, защото
това и това може да не му хареса ..." тогава пича не само ще се зачете, а и ще се накефи, че има
яки пичове като тебе, които са решили, че могат и по-важно, че искат да си споделят опита .... пък бил
той и първи :) Опиши от къде да си дръпне джава ако искаш ... пиши 2 реда за java i javac ... пиши 2 реда за някое IDE ... дай основите, препоръчай една две книги ... според мене това ще има добър
ефект ... :)

БТВ Breadfan и аз съм на същото мнение :) ... и за т'ва за разделянето на много текст и за tutorial-ите (самоучители май се водят :) ...  не съм много сигурен де) ... точно това си мислех и аз ... че ако нещата се коментират достатъчно добре всеки ще може да си извади основите ... пък за останалото може да се  пускат линкове към по-пълни описание на разни компоненти, класове или функции, които  се ползват в конкретния пример.
« Последна редакция: 26.03.2007, 23:39:31 от n_valchanov »
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth

Димитър Димитров

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 213

Идеята ми харесва, нали все пак целта е да усвояваме и обменяме знания в ФМИ :). Аз даже предлагам да се направи едно малко сайтче, където да се качва сорс кода (най-малкото така ще бъде по - подредено). Вие как мислите? П.С Мога да помогна с дизайна и подръжката на такъв сайт ако се наложи.

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die

темата за АНТ е добра
Breadfan : съгласен ама според мен трябва да има всичко някой хора се кефят на 10те реда сорс които търсят copy/paste
n_valchanov: батка ВСЕКИ ред които дава грешка го коментираш и после проекта тръгва :) ама просто не мисля, че тук трябва да го кажа.
сайтове с уроци и туториали на български
it-place.net
sourcecore.net - едни пичове от СУ го поддържаха маи завършиха и го зарязаха.
Активен

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/

Относно идеята на самата тема... Днес пуснах един тестов блог, където да се пускат кодовете, проектите и статиите. На мен лично ми допада идеята да се систематизират в блог, защото си има категории и всеки може да намери лесно това, което търси.

Адресът е: http://fmi.zloba.net/

Всеки, който иска да поства информация може свободно да се регистрира и да го стори. Малко уточняваща информация относно постването можете да видите тук: http://fmi.zloba.net/?page_id=7

Поздрави,
Антоний
Активен
Too short signature limits.