argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Информатика  (Прочетена 27055 пъти)

VooDooMaN

  • Гост
Re: Информатика
« Отговор #20 -: 16.04.2007, 01:05:12 »

Съгласен съм с това. Може би не могат да се осигурят компютри на всички потенциални кандидати.
Активен

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/
Re: Информатика
« Отговор #21 -: 16.04.2007, 01:57:11 »

Да, кофти е да се пише на хартия програмен код, но с това не свършва светът. Всъщност това дори не е реална пречка на кандидатът да си направи изпита. Ако материята се познава добре всичко ще е окей. На този изпит миналата година не ми хареса само ограничението във времето. Аз лично не видях проблем с време, но съм убеден, че е имало хора, за които е било терсене. Чух нещо, че тази година времето за изпита по информатика било повече. Дано е така. :)

Поздрави,
Антоний
Активен
Too short signature limits.

mircho

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 335
Re: Информатика
« Отговор #22 -: 16.04.2007, 07:11:10 »

Чух нещо, че тази година времето за изпита по информатика било повече. Дано е така. :)

Поздрави,
Антоний

Да, така е - беше 3 часа, вече ще е 4 часа (решението на факултетния съвет е отразено в новия справочник, както и в сайта на ФМИ - http://fmi.uni-plovdiv.bg/bg_ver/priem/priem_progr_inf.htm).
 
Активен

Lil`Nigga

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 435
Re: Информатика
« Отговор #23 -: 16.04.2007, 13:52:19 »

Хм, това, че не могат да се осигурят компютри го разбирам. И все пак гледам кандидатите за изпит по информатика са малко, могат да се разпределят в 2 дена според броя на компютрите.
Чест прави на ПУ-то, че за специалност с активно изучаване на информатика, може да се кандидаства с изпит по информатика. Едно голямо браво за това  :D Мисля, че никъде другаде го няма.
Активен

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/
Re: Информатика
« Отговор #24 -: 16.04.2007, 14:50:27 »

Изпит в 2 дни? Ти сериозно ли си го мислиш това? :) То не може да е в различен час, та какво остава за различен ден. Губи се обективността, защото трябва да има различни задачи и т.н. Не може да се направи тъй. Все пак синтаксисът на С/С++ не е толкова сложен, за да го пишеш проблем. Малко код да попишеш (а както разбирам ти си писал вече) и всичко ще е окей в това отношение. Още повече никой няма да ти вземе 50 стотни заради забравена точка и запетая накрая на някоя инструкция. Проверяващите са напълно наясно за какво става въпрос. Неудобството е, че не можеш да се връщаш и да си оправяш неща, които виждаш, че трябва да са по-иначе след като си ги написал, но затова пък ще премисляш повече преди да пишеш. Постижимо е, не се бой. :)

Поздрави,
Антоний
Активен
Too short signature limits.

Lil`Nigga

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 435
Re: Информатика
« Отговор #25 -: 16.04.2007, 15:50:59 »

Изпит в 2 дни? Ти сериозно ли си го мислиш това? :) То не може да е в различен час, та какво остава за различен ден. Губи се обективността, защото трябва да има различни задачи и т.н. Не може да се направи тъй. Все пак синтаксисът на С/С++ не е толкова сложен, за да го пишеш проблем. Малко код да попишеш (а както разбирам ти си писал вече) и всичко ще е окей в това отношение. Още повече никой няма да ти вземе 50 стотни заради забравена точка и запетая накрая на някоя инструкция. Проверяващите са напълно наясно за какво става въпрос. Неудобството е, че не можеш да се връщаш и да си оправяш неща, които виждаш, че трябва да са по-иначе след като си ги написал, но затова пък ще премисляш повече преди да пишеш. Постижимо е, не се бой. :)

Поздрави,
Антоний

Опа, извинявам се, изказах съм се без да помисля. Забравяме това за 2та дена :roll:
А щом не се следи толкова синтаксиса, значи не е така както си го представях :)
Подредбата на кода ми е най-малкия проблем. Не че се хваля, но стилът ми на писане на код е доста приятен за четене и разбиране  :-P Не нахвърлям някви променливи x, y, z, a, b, c така, че дори и аз да забравям за какво са :) Предполагам на изпита се разполага с неограничено количество листове, така, че ако се напише всяка функция на отделен лист, преместването на беловата ще е като 'черешката на тортата', както се казва.

Хубаво е, че ще мога да използвам лятото да се съсредоточа в моята си любима област в информатиката вместо и да си губя ценното време в софийските задръствания.
Благодаря на всички за отговорите и дано се видим на есен!
Активен

princes

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 7
Информатика
« Отговор #26 -: 22.04.2007, 22:47:41 »

Здравейте! Моля да ми отговорите на един въпрос.
При решаването на конкурсните задачи по информатика, давани в периода 2003г - 2006 г използвам структурата масив от записи, функции и процедури, но не използвам файлове.
Ще ми приемат ли решенията при това положение или ще ми отнемат много точки. Мога ли да представя задачата без файл и да ми бъде приета за вярна?
Благодаря ви предварително!!!
Активен

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/
Re: Информатика
« Отговор #27 -: 23.04.2007, 00:24:45 »

Ако в задачата не е поставено изискване за съхранение на данните във файл, то няма никакъв смисъл да си губиш времето да го реализираш. Четеш условието и пишеш по него, а не мислиш как би било по-добре да се реализира в една реална ситуация. Във всичките задачи през миналите години не е имало изискване за ползване на файлове. Не вярвам да има и този път. Реално е достатъчно на проверяващия да види какво можеш и без използването на файлове. Ползването на файл е пак ползване на входно/изходни операции, но на практика тяхното използване не се различава особено от ползването на конзолния вход/изход.

Поздрави,
Антоний
Активен
Too short signature limits.

princes

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 7
Re: Информатика
« Отговор #28 -: 23.04.2007, 15:15:44 »

Благодаря много за бързият отговор.
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: Информатика
« Отговор #29 -: 23.04.2007, 16:14:48 »

работата с файлове специално в C++ е супер елементарна ще я научиш за ама точно 10минути аиде да не са 10 ами 15 :) така че виж как се ползват
ifstream ofstream i fstream и си готов :)
Активен

princes

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 7
Re: Информатика
« Отговор #30 -: 23.04.2007, 17:18:37 »

Да, но аз програмирам на Паскал, а там е малко по сложно, та затова
Активен

NeshtoSeSluchi

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 209
Re: Информатика
« Отговор #31 -: 23.04.2007, 21:02:51 »

Ами да не е добре да научаваш много неща на Паскал после ще ти е по-трудно да ги забравиш...
Активен
Форум на свободата в ПУ: http://smfc.xaxa.eu

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: Информатика
« Отговор #32 -: 24.04.2007, 09:51:43 »

хахахаха
ок незнам как е на паскал и нищо не искам да кажа но предполагам не е толкова сложно :)
Активен

prestor

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 62
Re: Информатика
« Отговор #33 -: 24.04.2007, 22:50:39 »

Личен съвет. На изпита се опитвай да решаваш задачите по най-лесният и бърз начин а не по най- добрия. Сега може някой доцент да не се съгласи с мен и да каже че винаги трябва да се пише качествен и оптимизиран код, но това в известна степен не важи и за изпита по информатика. Времето в повечето случаи не достига да се напише всичко при положение, че не мислиш много. В крайна сметка се проверява дали има решение на отделните подпроблеми, а не доколко то е добро. Естествено трябва да е вярно де ;).
Успех! Дано да съм помогнал...
Активен

VooDooMaN

  • Гост
Re: Информатика
« Отговор #34 -: 24.04.2007, 23:21:20 »

Да наистина, вероятно колегите бурно ще те освиркат, понеже много държат на качествения код... да, добре. Все едно не съм бил на упражнения...
Активен

Радо

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 99
Re: Информатика
« Отговор #35 -: 25.04.2007, 17:50:04 »

 Като гледам задачите - няма от какво `сложно` да се притесняваш  :-D Щом не е експлицитно указано, че задачата трябва да се направи с файлове - не ги ползвай.
 Ако бях на твое място, повече щях да се притеснявам от `забиващите` въпроси на тестовете  :roll:
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: Информатика
« Отговор #36 -: 26.04.2007, 10:56:07 »

мене ми е интересен факта що питат за някви ИМЕНА на хора  ама няма значение
Активен

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/
Re: Информатика
« Отговор #37 -: 26.04.2007, 13:54:51 »

JOKe, pascal е готин език. Стига си го нареждал. :)
Активен
Too short signature limits.

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: Информатика
« Отговор #38 -: 26.04.2007, 14:16:32 »

бтв ако прочетеш ще видиш че не съм го нареждал :)
за радост никога не съм писал на него и не мога да го нареждам.
Активен

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors
Re: Информатика
« Отговор #39 -: 27.04.2007, 09:18:59 »

бтв ако прочетеш ще видиш че не съм го нареждал :)
за радост никога не съм писал на него и не мога да го нареждам.

За сметка на това ние, които сме писали на Паскал и Делфи
мразим Паскала ... и Делфи-то,
и Турбо Паскала ... и Делфи-то,
и Борланд Паскала ... и Делфи-то,
и Делфи-то ... и Делфи-то ...,
а бе МРАЗИМ!!! :)

"It's Cool To Hate!!!!"
                The Offspring
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth