argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Информатика  (Прочетена 27053 пъти)

Lil`Nigga

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 435
Информатика
« -: 06.04.2007, 22:41:04 »

Здравейте на всички,

Имам едно малко запитване към студентите във ФМИ със специалност "Информатика". Спечелих изпитна оценка 5.80 на един от конкурсите за проекти по математика, информатика и инф. технологии и по-специално от "Ученическата секция" на "Съюза на Математиците в България", която се проведе от 2 до 5 април тази година във Варна. Смятам да я използвам и да запиша специалност Информатика във ФМИ. Искам да попитам дали тези, които учат това, дали са доволни от специалността си и от това, което се изучава и дали има някваква реализация след това (освен като учител), защото имам голяма доза познания по C++ и се надявам да мога да ги използвам като професионален програмист, а не като преподавател.
Всякакви коментари са добре дошли.

Благодаря Ви предварително!
Активен

mircho

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 335
Re: Информатика
« Отговор #1 -: 07.04.2007, 09:15:39 »

... и дали има някваква реализация след това (освен като учител), ...
С тази специалност не може да се реализираш като учител. От четирите специалности във ФМИ само "Математика и информатика" дава такава квалификация (учител по математика, информатика и информационни технологии), но тази квалификация не пречи завършилите специалността да се реализират в различни други области, свързани с математика, информатика или информационни технологии.  Студентите от специалностите "Информатика" (както и от специалностите "Математика" и "Приложна математика") могат, ако желаят, да придобият допълнителна квалификация "Учител" чрез допълнителни квалификационни курсове по време на следването си или след него, както и чрез записване на специалността "Математика и информатика" като втора (паралелна) специалност.
А дали, ако учиш "Информатка", може да се реализираш след това като програмист, е все едно да питаш дали може да се реализираш като лекар, ако си учил "Медицина".
« Последна редакция: 07.04.2007, 14:25:35 от mircho »
Активен

Димитър Димитров

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 213
Re: Информатика
« Отговор #2 -: 07.04.2007, 15:14:57 »

Здравей!

Да определено можеш да намериш реализация. Обаче трябва да знаеш, че специалноста ни не е нещо, което се научава и после "рахат". Трябва да учиш и да се развиваш постоянно, и като казвам постоянно имам в предвид наистина ВСЕКИ БОЖИ ДЕН за да си добра в това, което правиш и да си търсена. И един съвет не обръщай голямо внимание на теорията, истината е в практиката, практика и пак практика. И нещо друго, не е задължително да си завършила за да работиш и да се реализираш в тази сфера. Важното е да знаеш какво точно е търсенето в момента и да можеш да го предложиш. Успех!
« Последна редакция: 07.04.2007, 15:17:01 от icewind »
Активен

Lil`Nigga

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 435
Re: Информатика
« Отговор #3 -: 07.04.2007, 19:10:40 »

Хм, аз ли съм сляп, ама никъде не съм опеменал, че съм от женски пол. Малко уточнение - момче съм :)
Мерси за отговорите, чакам още отзиви :)
« Последна редакция: 07.04.2007, 19:40:50 от Lil`Nigga »
Активен

NeshtoSeSluchi

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 209
Re: Информатика
« Отговор #4 -: 07.04.2007, 19:24:12 »

И един съвет не обръщай голямо внимание на теорията...

Глупости!
Активен
Форум на свободата в ПУ: http://smfc.xaxa.eu

Димитър Димитров

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 213
Re: Информатика
« Отговор #5 -: 07.04.2007, 19:46:37 »

Lil`Nigga, извинявам се!!!

NeshtoSeSluchi, това е моето мнение(което явно се различава от твоето, но го уважавам), дали е глупост или не незнам но важното е, че аз така мисля. Ако имаш да кажеш нещо повече изкажи се и помогни на момчето, а не да спамиш темата.

VooDooMaN

  • Гост
Re: Информатика
« Отговор #6 -: 08.04.2007, 00:36:13 »

Който иска да отиде наистина много напред, трябва да се е спрял обстойно на теорията.
Не става само с ядене...
Активен

Jack Johnson

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 704
  • Хора, пазете си здравето! То няма цена!
Re: Информатика
« Отговор #7 -: 09.04.2007, 11:12:44 »

...Искам да попитам дали тези, които учат това, дали са доволни от специалността си и от това, което се изучава и дали има някваква реализация след това (освен като учител), защото имам голяма доза познания по C++ и се надявам да мога да ги използвам като професионален програмист, а не като преподавател...

Здрасти, Lil`Nigga!

Преди половин година се "пенсионирах" като магистър по софтуерни технологии във ФМИ, така че впечатленията ми са все още пресни и ще ти представя моята гледна точка по въпроса!

Дали съм доволен от обучението... за 5 години във ФМИ аз лично давам 4.50 по шестобалната, поради комплексни причини, които ми е трудно да опиша кратко и ясно!

Все пак имай предвид, че ако запишеш информатика ще учиш не само компютърни науки и програмиране :) Една голяма част от студентството ти (горе-долу половината) ще премине под знака на много (понякога безсмислена) математиката и не толкова лесни изпити! Ако си средно статистически студент, тогава другата част от студентството ти ще премине в безкрайни купони от здрач до зори (в което по принцип няма лошо) и след това ще се чудиш защо не можеш да си намериш работа (много грубо се изразявам, но по статистика по-малко от 10% от завършилите висше образование в областта на компютърните науки работят по специалността си)!

VooDooMaN е много прав ("Слушай VooDooMaN, той знае!") - без теория си просто един от многото висшисти с познания в областта на компютрите! Не е достатъчно просто да пишеш код, или да драгваш и дропваш с мишката, трябва и мозъкът да щрака! Повечето хора имат по две мозъчни полукълба, използвай ги по предназначение!

Хора сме, всеки има дарба да мисли конструктивно, във ФМИ ще имаш възможност да култивираш това качество (да мислиш конструктивно) и бъди сигурен, че ще ти е от полза! За над 90% от работодателите е достатъчно кандидатът (бъдещият програмист) да има трезва самооценка за възможностите си и да има конструктивна мисъл. В комбинация с базови (но утвърдени) познания по C++, Java или C# ти вече отговаряш на минималните изисквания за програмист с потенциал за развитие и ти се отваря възможност ти да избираш работодателя си, а не той теб!

Що се отнася до реализацията - погледни ето тези два сайта:

http://itjobs.bg

http://it.jobs.bg

Търсенето на специалисти (повтарям - специалисти) е огромно и тенденцията е към повишаване на търсенето, но както каза icewind "Трябва да учиш и да се развиваш постоянно", за да си "модерен"!

Не става само с ядене... но от яденето се започва! :)

Повелавам ти успех!
« Последна редакция: 09.04.2007, 11:34:12 от Иван Давидов »
Активен

Breadfan

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 67
Re: Информатика
« Отговор #8 -: 09.04.2007, 20:52:30 »

имам голяма доза познания по C++ и се надявам да мога да ги използвам като професионален програмист, а не като преподавател.

Lil`Nigga, ако искаш да работиш като програмист, ФМИ Пловдив и ФМИ София са първите две (ако не единствените две) алтернативи. Имайки предвид, че:
  • в СУ математическите дисциплини са повече отколкото в ПУ (мисля 40 и нещо% към 37%),
  • лекционните часове в СУ са повече отколкото в ПУ,
  • като цяло времето, което ще прекарваш в университета в София е повече, отколкото тук,
логичният избор е Пловдив.

Изброеното в списъка се основава на спомени от оценката на програмата във ФМИ Пловдив от преподавател по дискретна математика в СУ.
Активен

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors
Re: Информатика
« Отговор #9 -: 13.04.2007, 13:33:03 »

Lil`Nigga, ако искаш да работиш като програмист, ФМИ Пловдив и ФМИ София са първите две (ако не единствените две) алтернативи. Имайки предвид, че:
  • в СУ математическите дисциплини са повече отколкото в ПУ (мисля 40 и нещо% към 37%),
  • лекционните часове в СУ са повече отколкото в ПУ,
  • като цяло времето, което ще прекарваш в университета в София е повече, отколкото тук,
логичният избор е Пловдив.

Изброеното в списъка се основава на спомени от оценката на програмата във ФМИ Пловдив от преподавател по дискретна математика в СУ.

Дайте и аз да се включа ...
никой не се скъпи като опре до даване на акъл :)

Колегите бая добре са описали алтернативите ... макар че аз бих добавил и Нов Български университет ... по-скоро Нов Български, ФМИ-Пловдив и чак тогава ФМИ-София

В София има бая работа, но имай предвид, че софийските заплати са вече факт в Пловдив, така че ако искаш да живееш в по-нормален град (разбирай по-чист, по-добри квартали, по-нормални взаимоотношения с хората) тогава Пловдив е твоя град ;) София от друга страна ще даваш 2 пъти повече пари за наем, 3 пъти повече пари за транспорт и като цяло ще прекарваш по 1час дневно в задръствания (минимум) и още 1 в път из града. Също така ще имаш възможност да започнеш работа с начална заплата 1000 - 1300лв (и в Пловдив е така в момента), които след 1вите 2-3 месеца ще станат на 2000 ако влезеш бързо в крак с материала, после заплатата ти ще расте и може да стигне до 3-4k, които обаче ще можеш да взимаш и в Пловдив след година - две (предполагам, че ще поживееш поне 1-2 години преди да се отдадеш на кариера).

В крайна сметка ти си решаваш, но имай предвид, че СУ носи славата си единствено, защото най-добрите програмисти в страната влизат там всяка година с оценките си от олимпиади. Правят го с идеята, че София е друга България ... ,но вече не е така... фирмите се насочват към други градове и условията не се различават много ...

PEACE ;)
Happy choosin' ;)
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth

TeeRexX

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 739
  • изпратете ми анонимно пари в плик :)
    • www.myspace.com/teerexx
Re: Информатика
« Отговор #10 -: 13.04.2007, 13:36:43 »

фирмите се насочват към други градове и условията не се различават много ...
аз също я забелязвам тази тенденция - много софийски фирми отвориха офиси в Пловдив
Активен

VooDooMaN

  • Гост
Re: Информатика
« Отговор #11 -: 13.04.2007, 14:17:50 »

Lil`Nigga, ако искаш да работиш като програмист, ФМИ Пловдив и ФМИ София са първите две (ако не единствените две) алтернативи. Имайки предвид, че:
  • в СУ математическите дисциплини са повече отколкото в ПУ (мисля 40 и нещо% към 37%),
  • лекционните часове в СУ са повече отколкото в ПУ,
  • като цяло времето, което ще прекарваш в университета в София е повече, отколкото тук,
логичният избор е Пловдив.

Изброеното в списъка се основава на спомени от оценката на програмата във ФМИ Пловдив от преподавател по дискретна математика в СУ.

Дайте и аз да се включа ...
никой не се скъпи като опре до даване на акъл :)

Колегите бая добре са описали алтернативите ... макар че аз бих добавил и Нов Български университет ... по-скоро Нов Български, ФМИ-Пловдив и чак тогава ФМИ-София

В София има бая работа, но имай предвид, че софийските заплати са вече факт в Пловдив, така че ако искаш да живееш в по-нормален град (разбирай по-чист, по-добри квартали, по-нормални взаимоотношения с хората) тогава Пловдив е твоя град ;) София от друга страна ще даваш 2 пъти повече пари за наем, 3 пъти повече пари за транспорт и като цяло ще прекарваш по 1час дневно в задръствания (минимум) и още 1 в път из града. Също така ще имаш възможност да започнеш работа с начална заплата 1000 - 1300лв (и в Пловдив е така в момента), които след 1вите 2-3 месеца ще станат на 2000 ако влезеш бързо в крак с материала, после заплатата ти ще расте и може да стигне до 3-4k, които обаче ще можеш да взимаш и в Пловдив след година - две (предполагам, че ще поживееш поне 1-2 години преди да се отдадеш на кариера).

В крайна сметка ти си решаваш, но имай предвид, че СУ носи славата си единствено, защото най-добрите програмисти в страната влизат там всяка година с оценките си от олимпиади. Правят го с идеята, че София е друга България ... ,но вече не е така... фирмите се насочват към други градове и условията не се различават много ...

PEACE ;)
Happy choosin' ;)
Много оптимизъм има в твойте думи. Мене малко ме съмняват нещата.
Активен

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors
Re: Информатика
« Отговор #12 -: 13.04.2007, 16:06:40 »

Много оптимизъм има в твойте думи. Мене малко ме съмняват нещата.

Чак пък оптимизъм :)
реално си стоят така нещата ...
ако искаш пусни CV в 3-4 пловдивски фирми ... или ако имаш свободен месец
звънни на Bulwork да ти търсят позиция за PHP/Java/.NET developer в ПД.
Ще се очудиш от цифрите които хората са готови да платят за Junior

Мир вам неверующи ;)
                   Дедо Бог
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth

FlashFreak

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 79
  • Маркетинг З, I курс
Re: Информатика
« Отговор #13 -: 13.04.2007, 16:27:45 »

Много оптимизъм има в твойте думи. Мене малко ме съмняват нещата.

Чак пък оптимизъм :)
реално си стоят така нещата ...
ако искаш пусни CV в 3-4 пловдивски фирми ... или ако имаш свободен месец
звънни на Bulwork да ти търсят позиция за PHP/Java/.NET developer в ПД.
Ще се очудиш от цифрите които хората са готови да платят за Junior

Мир вам неверующи ;)
                   Дедо Бог
Най-сетне да видя непромити и незаблудени от софийската пропаганда хора! Евала... добре че ни има и нас, които не се връзваме на обожествяването на софия.. все пак никой не иска България 6 милиона, от които 4,5 в софия !
Пиша  софия с малка буква, щото ми е кеф !  :rock:
Активен
It ain't about how hard you hit, it's about how hard you can get hit and keep moving forward, how mu

VooDooMaN

  • Гост
Re: Информатика
« Отговор #14 -: 13.04.2007, 16:34:31 »

Аз не съм в София, а в Пловдив.
Активен

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors
Re: Информатика
« Отговор #15 -: 13.04.2007, 22:11:46 »

Аз не съм в София, а в Пловдив.

Извинявай,

сега видях, че си във Верео :) ... е ... в яка фирма си ...
не мога да разбера скептицизма ти относно Пловдив :)
Верео се грижат добре за програмистите си :):):)

Я кажи колко зимаш, колко човека е фирмата и какви са ти отговорностите да направиш
малко реклама на Пловдив и на ФМИ :):):)
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth

Lil`Nigga

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 435
Re: Информатика
« Отговор #16 -: 15.04.2007, 17:31:43 »

Аз с 5.80 се виждам 99% студент вече, но има все пак вероятност и да не успея да се преборя. Как мислите Вие, достатъчно ли ми е за специалността "Информатика" още за 1во класиране или да продължа да се готвя и да си ида на изпит?
И още един въпрос: Как по дяволите се пише програма на C++/Pascal без компилатор, а на бял лист?????
Активен

radko87

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 112
  • Stupid man :D
Re: Информатика
« Отговор #17 -: 15.04.2007, 18:57:38 »

С 5.80 си вътре  100%. А за програмите дето се пишат на лист... ела и ще разбереш сам технологията :rock:

Активен
Sun Certified Java Programer/OCJP/ - От Sun спомен нема .....

Радо

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 99
Re: Информатика
« Отговор #18 -: 15.04.2007, 22:10:22 »

Аз с 5.80 се виждам 99% студент вече, но има все пак вероятност и да не успея да се преборя. Как мислите Вие, достатъчно ли ми е за специалността "Информатика" още за 1во класиране или да продължа да се готвя и да си ида на изпит?
И още един въпрос: Как по дяволите се пише програма на C++/Pascal без компилатор, а на бял лист?????
Аз с 5.60 се виждам на 100%, ти  :-D
 Ха - ами пред TurboPascal 5.5 по-лесно ли е :roll:
ПП: Честито ми първо мнение  :-)
Активен

Lil`Nigga

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 435
Re: Информатика
« Отговор #19 -: 15.04.2007, 22:26:00 »

Хм, много ми е странно как проверяващите ще седнат да търсят на над 300 човека синтаксис(точките и запетайките, кавичките, скобите), функционалност, алгоритми и т.н. след като една елементарна клавишна комбинация (CTRL+ALT+F5) прави това за десетина секунди.... Предпочитам на notepad или на wordpad да пиша, но не и на бял лист  :headbang:  :no:  :vomit:
Активен