argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Дипломни работи и дисертации под CC и GPL?  (Прочетена 1834 пъти)

Георги Фурнаджиев

  • Гост

Здравейте всички.
Гледам, че сте повдигтали тема за споделяне на курсови проекти. От известно време ми се върти в главата една идея за дипломните работи, а покрай тях фантазията ми се развихри и тръгна към дисертациите. Имам няколко въпроса.
1 Как стоят нещата с авторските права (това като че ли е по-ясно) и правата за разпространение на текстове и програмен код на дипломни работи?

2 Възможно ли е от един момент нататък ФМИ, ако е необходимо някой да го пита, да разреши, а защо не и да удари по масата и да задължи, текстовете на дипломните работи да се публикуват в Интернет с лиценз Creative Commons, а ако има програмен код - с лиценз GPL? Ползите са очевидни, само ще добавя рекламата за студента.

3 Би ли било добре подобна "публикация" да става (или поне да има възможност да става) доста време преди датата за защита, а след това ФМИ да публикува и оценката? Ползите ще са две. Първо, ще се даде възможност да се събере заинтересована публика - студенти, преподаватели, а защо не и фирми? Тази публика ще може да зададе по-добри въпроси и автора, ако има намерение да развие по-нататък идеите си ще има насоки. Или пък някоя фирма би си намерила точния човек. От друга страна публикуваните оценки ще са критерий за бъдещите поколения студенти за това, какво е качествена дипломна работа.

За дисертациите ... само сменете термините. Но ... хайде само за дипломните работи :-)

И за да изпреваря въпроса - моята дипломна работа не е публикувана никъде. Година и половина или след като завърших две един младеж ми я поиска. Намерих я в електронен вид, не си я харесах и го излъгах, че е чернова - щях да си умра от срам иначе. А в момента на писане ми изглеждаще наред ... Няма проблеми да я пусна, но си трябва сериозна редакция.
Активен

VooDooMaN

  • Гост
Re: Дипломни работи и дисертации под CC и GPL?
« Отговор #1 -: 10.04.2007, 14:10:31 »

Не съм чел Creative Commons лиценза, но на мен лично GPL не ми допада никак.
А това със задължаването звучи още по-абсурдно.
Активен

Георги Фурнаджиев

  • Гост
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: Дипломни работи и дисертации под CC и GPL?
« Отговор #3 -: 10.04.2007, 14:37:38 »

Въпроса е че от къде на къде човек ще бъде задължаван само защото пряви дипломна работа да пуска тази си работа под какъвто и да е лиценз. В смисъл един човек го кефи GPL друг не CC е за документи реално не се препоръчва за source. Ти като автор на въпросната дипломна било то защита в ФМИ или където и да е имаш авторското право над тази работа. С други думи ако си достатъчно досетлив и си решил че си направил нещо добро би я публикувал доста преди самата защита на място като sourceforge с лиценза под който е .
По този начин ти се защитаваш най малко някой да не вземе дипломната ти работа.
Сега това което мен лично ме навява на мисъл е че много често много хора извършват в университета reserching деиност в смисъл когато се направят добри неща разгледат се добри технологии да не говорим да се направи нещо реално някоя фирма има евентуалната идея да го доразвие. Лично аз се питам ако човека който го е написал го е праснал преди това под GPL къде ще ходи въпросната фирма отдено ако университета налага всичко да е под GPL .. . няма как да стане...
Друг е въпроса че в ФМИ няма проекти.
няма проекти в който да участват студенти и който после да служат и за дипломна работа ( РАДА е изключението на ФМИ)
лично гледам BlueJ - разработка на университет
JADE - Java Agent Developing framework беше - разработка на университет
NetBeans - първоначално разработка на университет
нещата разбира се не стигат до тук ...
въпроса е че в ФМИ не се прави нищо ... не знам защо просто няма проектчета вероятно.

така че вместо за дипломни и така нататък по скоро трябва да се замисли за нещо друго ако има хора който ги влече едно или друго нещо просто да го направят да почнат един проект под какъвто лиценз те си изберат и да го представят за дипломна . Друг голям проблем е че дипломна работа разработена от повече от 1 човек уш е недопустимо ... което е абсурдно, но винаги може да се разработи подобна дипломна.
Примери за проектчета Zend Framework е тъп пхп феновете спокойно могат да направят или поне да започнат да правят MVC Framework за пхп kato Struts/ JSF / ASp.net .. Благоев беше правил даже някакъв фрамеворк маи в свободното си време.
Report Generator - дам повярваите няма хубав репорт генератор който да е безплатен и дан е е изключително бъгав и ето има дори финансова страна може да се печели от съпорт.
отдено компоненти за ASP.net/JSF било то един или друг било то после contribute-нати на Tomahawk или на някоя друга организация/фундация отдно създаване на фондация написване на N наброй такива компоненти за един или друг Framework или темplate Engine или дори плугин за Eclipse за Струтс ( хубав плугин не съм видял освен този на BEA Workshop и на Exadel става). Въпроса е да се прави нещо лицензите са най малкия проблем.


Колкото до достъпността на самите дипломни работи т.е. става въпрос за техните текстове най малко според мен е задължително да ги има някъде.
Активен

TeeRexX

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 739
  • изпратете ми анонимно пари в плик :)
    • www.myspace.com/teerexx
Re: Дипломни работи и дисертации под CC и GPL?
« Отговор #4 -: 11.04.2007, 18:34:15 »

CC е много готин :)
В общи линии в зависимост от версията която използваш - всеки може да разпространява творението ти, стига да спомене, че е твое и под какъв лиценз е и да го прави некомерсиално (демек да не взима пари от тая работа). Някои от версиите на лиценза позволяват преработки, някои - не. Както ти харесва (мен втория вариант ми е по-симпатичен). Всяка една от забраните може да отпадне ако потребителя получи разрешение от теб.
Активен