argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Отбор по информатика  (Прочетена 19489 пъти)

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors
Отбор по информатика
« -: 04.06.2007, 16:22:01 »

Здравейте колеги,

днес се присетих, че пролетното междууниверситетско състезание по програмиране трябва да е минало
и огледах сайта на ФМИ, за да видя как сме се класирали ... за съжаление не намерих нищо :(
Потърсих из нет-а и намерих това http://olymp.vfu.bg/competitors.php ...

... не сме участвали на състезанието ...

Та ... колеги ... имате ли интерес да се съберем на по бира и да обсъдим събирането и тренирането на
един бъдещ отбор по информатика, който да представя ФМИ на подобни състезания :)
Имайте предвид, че всяка година има курсове по състезателно програмиране, които се водят от много
силни преподаватели - Коста Гъров и Ангел Голев ... двама изключителни алгоритмици.

Решаването на задачи по информатика тренира важни качества у един разработчик на софтуер и е
огромно предимство при търсенето на работа в последствие ... говоря от личен и от чужд опит :) :) :)

Също така не е нужно да имате опит в решаването на задачи по информатика, за да се състезавате ...
нужно е само желание.

Нека се видим ... да речем след 2 седмици (за да може колкото се може повече хора да прочетат пост-а) ...

Очаквам предложения за дата и място ;)

Да живей ОТБОРА
           Ники Вълчанов
« Последна редакция: 04.06.2007, 16:24:56 от n_valchanov »
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth

Дамян Митев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 14
  • Добре, че не съм се родил 8 битов!
Re: Отбор по информатика
« Отговор #1 -: 04.06.2007, 17:16:19 »

Глей, глей, глей! Ми тва направо срамота!

На мен лично ми се вижда невероятно втория по големина университет в България да си няма отбор по информатика.

Уверявам ви, решаването на състезателни задачи не е загуба на време. Именно владеенето и използването на алгоритми отличава кадърния и качествения програмист от занаятчията.

Да не говорим какъв як купон става по време на подготовката и на самите състезания.

И не си мислете: е, това не е за мен, много е сложно и трудно. Няма такова нещо! Дори и да не сте се занимавали преди, може да се окаже че алгоритмичното програмиране ви идва отвътре :)

Е, ако си мислиш: тва е много сложно, мързи ме да мисля ся, много е горещо: да, наистина не е за тебе, и съм 100% сигурен, че те мързи не само когато е горещо :-D

Нищо няма да изгубите, ако пробвате. Гаранция! Ако не друго, ще се срещнете с много колоритни личности! Освен това е мноо яко!

Мже би точно ТИ ще бъдеш част отБОРА а от там нататък: само щъркела ще покаже!

Да живей ОТБОРА
     Дамян Митев
Активен
Форум на свободата в ПУ: http://xaxa.eu/index.php

Smurfette

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 19
Re: Отбор по информатика
« Отговор #2 -: 04.06.2007, 18:33:30 »

ц ц ц ... ма как може такова нещо?

Направо не мога да повярвам, че е възможно това. ПУ да няма отбор по информатика?!

Честно ви казвам: не се плашете, а се пробвайте!!! Алгоритмите са много важни по-нататък в практиката, ако не искате да останете само на едно посредствено ниво.

А и как може да разбере дали човек става за това, ако не пробва?! Не е нужно да си се занимавал преди, за да успееш!!! Говоря от личен опит!!!!

и да: по състезанията стават яки купони :-P ... дори е можете да си представите колко изпускате.

Да живей ОТБОРА:
    Ивета Георгиева
Активен
Iveta Georgieva (Smurfette(r))
software engineer,  Musala Soft Ltd.
36, Dragan Tsankov blvd.
Tel. +359 (2) 969 5821
Fax. +359 (2) 969 5822
GSM +359 (88)108 088
www.musala.com

mircho

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 335
Re: Отбор по информатика
« Отговор #3 -: 04.06.2007, 20:16:35 »

Искам и аз да изразя голямото си огорчение от факта, че нямахме отбор тази година по информатика. Колегите информатици заявиха, че нямало 3-ма души, които да формират поне 1 отбор?!?!

В същото време, преди още да имам официалното класиране по точки, искам
ДА ПОЗДРАВИМ ВСИЧКИТЕ 10 УЧАСТНИЦИ В МЕЖДУУНИВЕРСИТЕТСКАТА ОЛИМПИАДА ПО МАТЕМАТИКА ЗА ДОСТОЙНОТО ПРЕДСТАВЯНЕ В СЪБОТА (2 юни 2007) – ЗАВОЮВАНЕ НА ПРЕСТИЖНОТО ВТОРО МЯСТО НА ПУ В ОТБОРНОТО КЛАСИРАНЕ (СЛЕД СУ) В НАЙ-ТРУДНАТА ГРУПА А!
 
След публикуване на официалните резултати ще се публикува и специалното поздравление в Актуално на сайта на ФМИ с имената на участниците.
Активен

Tosh

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 249
  • Filmmaker
    • Изследванията на Тодор Арнаудов
Re: Отбор по информатика
« Отговор #4 -: 05.06.2007, 05:14:29 »

Как е възможно!?  :-o    :s:

Извинявам се, но това че не е имало желаещи не го вярвам! И си спомням, че СУ са пускали и отбори с по двама души, ако само третият е бил проблемът.

За съжаление не съм стъпвал във ФМИ отдавна, поради географски причини, но не видях във форума да има съобщение за университетско състезание по Информатика; видях само по Математика и това много ме учуди, защото предни години се обявяват вътрешни състезния, определяне на отбора и т.н.

Познавам поне 4-5 момчета състезатели и то само от 4-ти и 3-ти курс... Мисля си; вярвам, че все са щели да се съберат поне трима...

Ники, Дамян, Смърфиета,  Мирчо - познавате всички от 4-ти курс; а сигурно и третокурсниците, за които говоря...

Бях говорил с колегите от моя курс; питал съм ги закачливо "готвите ли се за Олимпиадата", и от разговорите ми останах с впечатлението, че не е имало "повиквателни" и лагер-сборове? Не искам да наливам масло в огъня, но не мога да повярвам, че добрите информатици е нямало да "скокнат", при добра реклама и напомняне за "доброто старо време"... А познавам и поне двама състезатели от трети курс.

Много жалко.... Трябваше да се развикам във форума "Какво става, няма ли да има Олимпиада". :-(  Ако си бях в България, щях да се включа с голяма жар "като за последно"...

Мъка-мъка... :cry:


Доброто старо време...






 
Златните състезатели на ФМИ - Тримата Големи, с тъмни спортни екипи, и Четвъртият Голям - с бира :-P: - водят на "бойно кръщение" двама тогавашни първокурсници и бъдещ първи отбор - Анто и Жоро Стефанов...

Да живее Отборът!  :-(
                         Тош
« Последна редакция: 05.06.2007, 05:34:21 от Tosh »
Активен
Творчество и изследвания:
http://twenkid.com
http://artificial-mind.blogspot.com

BORIME4KA

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 86
    • http://psabev.blogspot.com
Re: Отбор по информатика
« Отговор #5 -: 05.06.2007, 11:32:57 »

"Да знаеш много езици,
да спориш само с умници,
да пишеш сложни програми,
машината да те мами
и пак да оставаш оптимист -
това е да си програмист!"


Забелязвам, че в темата са се включили само бившите състезатели (и Деканът, който си е състезател по душа)... Ако искаме да напълним форума със спомени за доброто старо време, колко е било забавно и колко е по-по-най да се състезаваш, добре...
Истината обаче е, че целта е съвсем друга. ФМИ има нужда от отбор...
Но преди да продължа, искам да попитам дали този форум се чете от хора, които могат да програмират, програмират добре и искат да се докажат в това? Въпросът ми е особено валиден за хората от първи и втори курс, при които перспективите да израстнат в това отношение са най-добри...
Сега, като човек, който е ходил на състезания по програмиране 14 години, нека ви кажа какво ви е нужно, за да участвате, какво представляват състезанията, какво печелите и какво губите...

Какво представляват състезанията по информатика?

Накратко, дава ви се задача и трябва да напишете програма, която я решава...

Примерно условие:
Как с хода на коня да преминете по всички полета на шахматната дъска точно по веднъж?

Примерен вход:
От клавиатурата се въвежда позицията на коня, да речем C4.

Примерен изход:
Списък от ходовете на коня. За примера: C4 - A3 - B1 и т. н.

Е, помислете как ще изглежда програмата ви, която решава подобна задача... Можете ли да напишете такава?
А ако решите да я обсъдите на по бира с някой от момчетата в отбора в Пловдив (или с мен и Ивета в София, или с Тош в UK), това е една добра първа крачка за сформирането на отбор.

Какво ще научите от състезанията?

Преди всичко, как да структурирате мислите си и да пишете качествени програми бързо.
Освен това, ще се запасите с голям набор от алгоритми и практика при реализирането им.
Ето няколко примера за това:
Ако сте ходили на bgmaps.com, ще видите, че там има програма за намиране на най-кратък и най-бърз път между два произволни града в България... използва се алгоритъм за най-кратък път в граф.
Чудите се как се прави чип-тунинг при автомобилите за минимален разход на гориво в даден момент? Използва се алгоритъм за динамично оптимиране.
Искате да направите игра с 3D engine? Ще ви трябват серия геометрични алгоритми, например дали лъч светлина преминава през стената или напротив...
Нужно е да се открият всички прости числа, чийто цифри са също прости числа... или нещо подобно? Ще ви трябват комбинаторни алгоритми и рекурсия...
Може би е добре да разгледате някой сайт като http://infoman.musala.com.

С какво всичко това ще ви е полезно в бъдеще?

Сещам се за поне 10 фирми, в които фактът, че си състезател по информатика ви гарантира допълнителни точки на интервюто и допълнително парички към заплатата.
Освен това, ще разберете какво е сложност на алгоритъм и как да направите една програма по-бърза от повечето си колеги... Това ви гарантира повишението много бързо.

Какво ще трябва да пожертвате?

Време и труд... Много труд! Е, не го разбирайте като хващате правата лопата и копаете от оградата до обяд...
По-скоро се събирате, хващате един сайт със задачки, например infoman.musala.com или timus.ru и започвате да се борите със задачите. На някои им е забавно, на други - не.

Какви състезания има?

Студентски олимпиади, пролетни турнири, есенни състезания... Благоевград, София, Пловдив, Шумен, Букурещ... най-различни места, най-различни задачи и... наистина страхотни моменти.
Но няма как да разберете за какво става въпрос, докато...

... не се съберете да правите програми и програмистски песни. Едновременно!  :#7: :rock: :#7:
... не отидете в два часа през нощта на Шуменското плато заедно, за да пиете бира под звездите  :beer:
... не се загубите поне два пъти в Букурещ, защото сте питали за метро, а те са ви посочили магазини "Метро"  :headbang:
... не опитате специалния алкохолен коктейл "Reset" на Ники Вълчанов :)   :drunk:
... не останете будни поне една нощ, заради вълнение от следващото състезание.   :-X
... не хапнете благоевградско пилешко в сладко-кисел сос, обаче без да го помирисвате...  :hihi:
... не разберете какво значи "Щъркелите хапят!"  :-D

Въобще, има толкова много неща, които не могат да се опишат, че смятам да спра тук, докато все още не ви е писнало да четете...
Накратко, в отбора всичко е по много - много нови познати, много задачи, много неща, които да се научат, много места, които да се посетят, много перспективи в бъдеще и много, ама много голям купон!

Ще се радвам, ако заинтересованите споделят какво мислят, а незаинтересованите - защо го мислят :)  :evil:
Активен

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/
Re: Отбор по информатика
« Отговор #6 -: 05.06.2007, 23:50:55 »

На мен лично идеята за участие в отбор по информатика ми допада. Всъщност преди няколко седмици говорих с Ангел Голев и той ми обясни долу-горе за тазгодишната липса на отбор и каза, че ще е хубаво да се съберем желаещи ентусиасти евентуално за следващата година. Ще е готино, ако стане, но май наистина иска по-сериозна "реклама". :)

Поздрави на Отборът,
        Антоний Чонков
Активен
Too short signature limits.

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors
Re: Отбор по информатика
« Отговор #7 -: 06.06.2007, 10:16:19 »

На мен лично идеята за участие в отбор по информатика ми допада. Всъщност преди няколко седмици говорих с Ангел Голев и той ми обясни долу-горе за тазгодишната липса на отбор и каза, че ще е хубаво да се съберем желаещи ентусиасти евентуално за следващата година. Ще е готино, ако стане, но май наистина иска по-сериозна "реклама". :)

Поздрави на Отборът,
        Антоний Чонков

Супер ... Антоний,

ако си навит ... например ... заедно с Иван Йорданов и Ицо Ганеков да се видим да пийнем по едно
... ако всеки вземе по един авер - ентусиаст от 1ви/2ри курс например може да заформим нещо :)

Не е нужно всички да участват като състезатели ... номера е веднък да се съберем да пийнем по бира да се видим, да се
запознаем ... да направим един тур - бира, ракия, мастика - Бургас (специален поздрав за Ицо и Иван) :) Така започват най-интересните работи обикновено :) Пък покрай веселото и отбор може да направим ... кой знае :D exeaxaexaexae

Все пак лято идва ... спокойно можем да се събираме ... в смисъл ... ясно е че някои ще работят, но
все пак не е невъзможно ... би било яко!

Пък и за колегите от 1ви/2ри курс може да има някаква полза от цялата тази работа ... в смисъл ...
ще се запознаем, ще обменим опит по проблемите на живота, вселената и всичко останало ...  :) :) :)

Мир вам ;)
       Бай Вълчо
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/
Re: Отбор по информатика
« Отговор #8 -: 06.06.2007, 10:46:32 »

Предложението ти е супер, Ники. :) Ще го направим. Само малко трябва да се координираме и всичко ще е  6+. Аз междувременно ще разпитам колегите дали някои от тях са мераклии за подобно участие.

Long live rock 'n' roll,
      Антоний Чонков
Активен
Too short signature limits.

Иван Йорданов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 175
Re: Отбор по информатика
« Отговор #9 -: 06.06.2007, 10:48:29 »

Малко късно се включвам в темата тъй като нямах нет няколко дни.

Идеята много ми допада.
Според мен ако ще се събираме тази учебна година (само за да се запознаем) това трябва да стане тази седмица (след това почва сесията).

Предлагам да се видим в събота (09.06.2007. място и час ще се уточни допълнително). Да пием по бира и да решаваме магически квадрати и т.н. и т.н.

Поканени са всички ентусиасти
Активен
Иван Йорданов
Поздрави от
         The Bash Master Club

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors
Re: Отбор по информатика
« Отговор #10 -: 06.06.2007, 13:23:53 »

Супер ... weekend-a е чудесно решение ...

само и хората да са свободни ... за мене принципно е най-добре неделя вечерта да направим мероприятието (ако ще е тази седмица) ... за другата нямам претенции за място, дата и час :)

Peace, майна ;)
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth

Trainer

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 54
Re: Отбор по информатика
« Отговор #11 -: 06.06.2007, 16:47:46 »

Ако е неделя вечерта и аз ще дойда, в събота не мога.
Никъде не видях обява за факултетния кръг. Кога всъщност е бил републиканският кръг, на 4 и 5 май ли?
« Последна редакция: 06.06.2007, 16:58:03 от Trainer »
Активен

Иван Йорданов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 175
Re: Отбор по информатика
« Отговор #12 -: 06.06.2007, 17:07:24 »

За неделя няма проблем.
писах събота т.к. следващия ден е почивен.

за място:
само да НЕ е дървеното/мей/както го знаете  :rock:
Активен
Иван Йорданов
Поздрави от
         The Bash Master Club

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors
Re: Отбор по информатика
« Отговор #13 -: 07.06.2007, 10:04:41 »

за място:
само да НЕ е дървеното/мей/както го знаете  :rock:

Good one ХАХАХАХА,

и аз мислех да го напиша като условие ... но някак ме хвана срам ... ако искате може да го направим в тази хубава българска кръчма - Даяната :) В неделя в 8:00 PM например

Само горе долу кажете колко човека ще се съберем да запазим места

Поздрави
        Ники
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/
Re: Отбор по информатика
« Отговор #14 -: 07.06.2007, 10:42:00 »

Ами аз съм в кюпа.  :wink: :)
Активен
Too short signature limits.

Дамян Митев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 14
  • Добре, че не съм се родил 8 битов!
Re: Отбор по информатика
« Отговор #15 -: 07.06.2007, 13:22:14 »

И аз ще гледам да дойда  :wink:
Активен
Форум на свободата в ПУ: http://xaxa.eu/index.php

cpp_rulez

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1
Re: Отбор по информатика
« Отговор #16 -: 07.06.2007, 13:35:28 »

Вече съм малко стар за тия неща...ама ... count me in  :-)
Активен

Smurfette

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 19
Re: Отбор по информатика
« Отговор #17 -: 08.06.2007, 10:45:18 »

Аз тъкмо тази събота и неделя ще съм си в Пловдив, така че и мен ме бройте.
;-)
Активен
Iveta Georgieva (Smurfette(r))
software engineer,  Musala Soft Ltd.
36, Dragan Tsankov blvd.
Tel. +359 (2) 969 5821
Fax. +359 (2) 969 5822
GSM +359 (88)108 088
www.musala.com

BORIME4KA

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 86
    • http://psabev.blogspot.com
Re: Отбор по информатика
« Отговор #18 -: 08.06.2007, 15:07:04 »

Бройте и мен значи
 Въпреки че не знам къде е въпросната кръчма :)
Активен

Иван Йорданов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 175
Re: Отбор по информатика
« Отговор #19 -: 08.06.2007, 15:54:11 »

То и аз не знам.

Май няма да е лошо да се събрем някъде например пред пощата и от там да тръгнем всички
Активен
Иван Йорданов
Поздрави от
         The Bash Master Club