argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: защо се изучава математика във ФМИ?  (Прочетена 3297 пъти)

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis

Нека студентите да пишат, пък аз (а ако иска и някой друг) ще обяснявам, защо има смисъл да се учи математика. Само за справка - до миналата година и аз съм бил студент по информатика. Чакам мнения  

Атанас Чанев
Роверето, Италия
Активен

TeeRexX

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 739
  • изпратете ми анонимно пари в плик :)
    • www.myspace.com/teerexx
защо се изучава математика във ФМИ?
« Отговор #1 -: 08.01.2005, 21:47:00 »

Ima smisal da se u4i matematikata i spored mene (kato po izkliu4enie sme na edno mnenie s g-n Artanis) i v tova za poreden pyt se ubedih tazi u4ebna godina pri praveneto na kursovite proekti za pyrviq trimestyr v treti kurs informatika, kydeto obstoino si spomnih naprimer kakvo sym u4il po LAAG. Vsi4ko zavisi ot specifikata na programata, koqto se pravi razbira se.
Bih napravil uto4nenieto, 4e vyprosyt "za6to u4im matematika" e po-aktualen sred studentite po informatika, za drugite specialnosti vyv fakulteta bi bil sme6en.
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
защо се изучава математика във ФМИ?
« Отговор #2 -: 08.01.2005, 23:52:00 »

Zashto se uchi MA1 - znaeh go ot kandidat studentski kursove a i .. se pak zashto mi e ?
zashto se uchi MA2 ? znam kvo e integral   i sq sam po shtastliv li : )
zashto se uchat Diferencialni Uravneniq.
Zashto se uchat Algebrichni stukturi.

na ostanalite matematiki im namiram prilojenie.,
Активен

Райчо Мукелов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
  • I snuggle with subwoofers
    • HULTIG - Human Language Technlogy and Bioinformatics Interest Group
защо се изучава математика във ФМИ?
« Отговор #3 -: 09.01.2005, 02:57:00 »

Може да решиш да моделираш лазери в реално време със софтуер , знам ли :P Майтапа на страна, ако не се занимаваш със Физика или сродна специалност (Електроника примерно) едва ли някога ще намериш релна полза от тези неща, например в теорията на разпространение на радиовълните има ужасни интеграли които за да се решат трябва да се сменят координатите, като се премине през всички възможни. В механиката се използват диференциалните уравнения и математическия анализ (пак Физика с главно Ф!). От друга страна има Числени Методи - решаване на разни такива диференциални уравнения с помоща на компютри (нали са Числени Методи), значи и с помоща на програми. Следователно има някаква полза, най-малкото за обща култура - и по-важното има връзка с Информатиката, друг е въпроса, че не на всеки ще се отдаде възможност да ги прилага тези неща, но знае ли човек? Може утре да идеш да работиш в CERN примерно, може ли да отидеш там неподготвен    
В тоя контекст искам да кажа, че в БГ образованието профилирането е слабо застъпено примерно аз съм искал да уча това и онова , но поради факта че си има учебни програми и т.н. не съм могъл да уча само каквото си искам. Може би тези след нас ще ги огрее, макар че не ясно точно какво ще е това което ще ги огрее.

[This message has been edited by sasquatch (edited 09-01-2005).]
Активен

Boris

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 45
    • BorisV5
защо се изучава математика във ФМИ?
« Отговор #4 -: 09.01.2005, 10:46:00 »

Kolkoto i da sporim po temata nemoje da prenebregnem fakta 4e MATEMATIKATA v FMI e prekaleno MNOGO, estestveno 4e sa nujni matematikite no NE se podnasiat kato za Informatici koeto vodi do strahotni oteg4enia ot strana na studentite i sum zabeliazal 4e hora koito predpo4itat ispit po matematika pred ispit po Programirane (4e im bilo po lesno) "takiva pi6man programisti" ne gi tursi da napi6at stoinostna programa  

Izvod: Prekaleno mnogo matematika izkriviava i vredi na misleneto na programista, ne kazvam bez matematika a imam predvid 4e moje da sa 5 matematiki za cialoto sledvane no v teia 5 da se u4at samo nai vajnite momenti ot vsi4ki ostanali matematiki, a drugite disciplini da budat  ... po su6testvo. V potkrepa na tova moe tvurdenie 6te kaja samo 4e ako e pravilno da se u4at mnogo matematiki to ot vseki Matematik moje6e da stane programist i togava 6te6e da e izli6na specialnostta Informatika, kato zavur6i matematika samo 6te si pro4ete sintaksisa na niakoi ezik za programirane za okolo 1mesec i e gotov, DA AMA NE!!!
Активен
BorisV5

artanis

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
    • http://free.hit.bg/artanis
защо се изучава математика във ФМИ?
« Отговор #5 -: 09.01.2005, 15:56:00 »

Здравейте колеги,

Ще отговоря първо на въпросите на JOKe. Първо започвам с математическия анализ. Аз зададох същия въпрос преди около месец на един Виетнамец (там все още ползват съветската система на обучение + имат много висока обща култура, за това чуждите университети плащат за тях, нищо че са комунисти)

Той ми отговори, че ако случайно се занимавате с инженерство и искате да измерите някакво лице, най-лесно бихте могли да го направите с помощта на интеграли. А ако разработвате система за CAD, интегралите (и числените методи) са задължителни.

Аз не бях особено впечатлен от този отговор, но той допълни, че интегралите се използват много и в теорията на вероятностите с което се съгласих, въпреки че си спомням само, че извеждахме някаква формула за приближена стойност на n! по теория на вероятностите. А теорията на вероятностите и математическата статистика са нещо много полезно, не е ли така?

Знам, че тези отговори не са особено убедителни, най-малкото защото не са мои, а на друг човек.

Към алгебричните структури, обаче имам особен афинитет, защото не е много ясно кога преминават към дискретна математика и теория на графите. Има някои статии, които разглеждат естествените езици като полугрупи. Не, че съм ги чел, но това наистина ме заинтригува. Но нека се върна малко към дискретната математика и теорията на графите: обработка на естествени езици, изкуствен интелект, има ли нужда да продължавам ... добре, телекомуникации, булева алгебра ...

За диференциалните уравнения още не съм намерил отговор, но съм сигурен, че имат широко приложение (да кажем в космическите технологии, поправете ме, ако греша)

За Boris: Явно аз съм един от тези програмисти с изкривено мислене.

поздрави:
Атанас Чанев

послепис: Ако толкова много ви се учи само информатика, защо не пробвате в Университета в Клуж. Румънският е малка пречка, но при добро желание и упоритост ...
Активен

Райчо Мукелов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
  • I snuggle with subwoofers
    • HULTIG - Human Language Technlogy and Bioinformatics Interest Group
защо се изучава математика във ФМИ?
« Отговор #6 -: 10.01.2005, 01:13:00 »

@Boris:
Наистина математиката трябва да се поднася по различен начин за да стане интересна и може би наистина е малко повече от необходимото. Относно това че математиката изкривявала мисленето на програмистите не съм съгласен, ти ако се интересуваш и се занимаваш никой не може да те спре, дори математиката, още нещо - ти би ли искал цял живот да си просто програмист и да си на дъното на пирамидата в IT сферата? Да си програмист е малко, като да си занаятчия за мене поне (въпреки че мога да програмирам), значи ти дават спецификация на функция/клас и ти го реализираш това - много интересно няма що, ама не може всички да са софтуерни инженери нали     Познавам трима супервайзори на банки, които преди това са работили в Банксервиз и са писали и поддържали банков софтуер, вече нито един от тях не програмира освен за кеф или в краен случай, нито един не е завършил Информатика - двама са инженери и един е завършил Математика в СУ (и е ръководител на отбора по информатика на БСУ), така че не виждам какво толкова пречи математиката на професионалната реализация като програмист. Познавам и един човек, който така и не го приеха да учи Информатика, а е невероятен програмист, такъв какъвто от хората които са ми преподавали до сега няма.
Много хора си мислят, че е възможно да съществуват теория и практика сами по себе си, отделени едно от друго, според мен това е невъзможно.
Всеки си има глава на раменете, да гледа, да вижда, да мисли, да решава и да прави каквото намери за добре.

[This message has been edited by sasquatch (edited 10-01-2005).]
Активен

angry

  • Гост
защо се изучава математика във ФМИ?
« Отговор #7 -: 25.03.2005, 02:31:00 »

Vmesto da uchim stoinostni neshta vazni za po natatychnata ni realizacia, nie si gubim vremeto i nevite s matematiki samo zashtoto MOZE BI niakoga SI shte ni bydat neobhodimi. Kraino ne syglasen sym. Nai-dobre shte e matematikata da e izbiraema pyk neka koito misli da se zanimava za napred sys korekcia na lazeri i CAD sistemi da si ia uchi.
Активен

Phyz

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 45
защо се изучава математика във ФМИ?
« Отговор #8 -: 25.03.2005, 09:53:00 »

Я ми дай дефиниция за "Стойностни неща".
Активен
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.
Whatever is said in Latin sounds profound.

Райчо Мукелов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
  • I snuggle with subwoofers
    • HULTIG - Human Language Technlogy and Bioinformatics Interest Group
защо се изучава математика във ФМИ?
« Отговор #9 -: 28.03.2005, 00:19:00 »

Хм, май всички реват против математиката във ФМИ и в частност в информатиката защото когато става дума за математика е малко по-трудно, трябва да си седнеш на задника и да учиш повече. Представям си какво щеше да е специалността информатика без математика. Щеше да е една прекалено тясно профилирина специалност с ограничена реализация после. И дори и така да е пак няма как да се мине без поне 2-3-4 математики. Отгоре на вичкото някои хора отказват да приемат факта, че ако си решил да ставаш програмист не ти трябва да учиш информатика - angry кажи ми моля те какво ще се учи ако се махнат математиките - примерно, какво ще запълни тази дупка? Според мен е смешно да искаш да учиш информатика без никаква математика - ми то тогава каква информатика ще бъде?
ето виж как е на други места:
http://www.cs.tcd.ie/courses/ba/BAcourse.html
Пак има математика. И то колкото тука   В крайна сметка искаш ли да научиш нещо изобщо или просто бягаш по тъча ?

[This message has been edited by sasquatch (edited 28-03-2005).]
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
защо се изучава математика във ФМИ?
« Отговор #10 -: 31.03.2005, 22:29:00 »

ади стига глупости   ясно е че без математика неможе всъщност има една приказка ВСИЧКО Е МАТЕМАТИКА   и си е вярна донякаде без нея ... нищо  
колкото до ЗА ИЛИ ПРОТИВ МАТЕМАТИКА ...
къв е смисала от тоя поуст доколкото ми стана извесно преди един месец някъде се оказа че всъшност министерството казва на всички университети за всяка специалност какви математики трябва да се учат Така че бегане нема ама щом аз ги зимам секи може да ги вземе

[This message has been edited by JOKe (edited 16-04-2005).]
Активен