argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: ЖИВАК!!!  (Прочетена 33728 пъти)

magito

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 222
ЖИВАК!!!
« -: 02.07.2007, 13:46:19 »

счупих термометър.количеството живак в него опасно ли е?може ли да се натровиш от парите му докато го почистваш?
Активен
Някои се мъчат да пришпорят и възбудят ума си; Аз,обратно -мъча се да го възпра и успокоя. Умът се заблуждава само когато се напряга.                                
                                                                        Монтен

The_Warlord

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 701
  • "I can't = I fear...do NOT fear!"
Re: ЖИВАК!!!
« Отговор #1 -: 02.07.2007, 19:29:50 »

принципно да, но не е чак толкова вероятно ... пийни малко прясно мляко и не се бои ...  :y:  :rock:
Активен
When you reach the Hell tell them I'm sending you - you'll receive a group reduction!
Животът е кратък, заверките - вечни!
Пловдив на три морета !!!

magito

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 222
Re: ЖИВАК!!!
« Отговор #2 -: 02.07.2007, 20:44:47 »

добре.щом досега нищо ми няма,значи няма страшно. :-)
Активен
Някои се мъчат да пришпорят и възбудят ума си; Аз,обратно -мъча се да го възпра и успокоя. Умът се заблуждава само когато се напряга.                                
                                                                        Монтен

LudUmoraNiama

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 14
Re: ЖИВАК!!!
« Отговор #3 -: 02.07.2007, 21:43:18 »

Живакът е едно от най-кофтито неща на тоя свят!

Той единственият при нормални условия течен метал. Тъй, когато се говори за отровността на химичния елемент живак, може да се разгледат два аспекта - действие на чистия живак (тоест на веществото живак), и действие на неговите съединения. И в двата случая обаче е много отровен.

Понеже разбрах, че става дума за счупен термометър, значи имаме първия случай, понеже термометрите се пълнят с веществото живак. Та в този случай определено трябва да се събере разпиления живак. Проблем при него е, че се разспръсква на голям брой и много малки капчици, някои и невидими с просто око. Които е трудно да бъдат събрани. Та затова се препоръчва (поправете ме химици, ако греша) третиране на мястото на разливането с калиев перманганат, или железен (III) хлорид, или пък със сяра на прах, за да се обезвредят и несъбраните ситни капчици. Ако останат такива капчици, разпилени по пода - лоша работа, защото те се изпаряват, и се оказва, че живеещите (или работещите) в съответното помещение ежедневно си вдишват живачни пари. Съответно живакът си се натрупва в организма, понеже той беше едно от тия вещества, които се натрупват, а не се отделят, и след години може да причини сериозни здравословни проблеми, включително и рак. Още повече, че на колкото по-малки капчици е разпръснат живака, толкова по-интензивно се изпарява, нали парното налягане над огъната повърхнист на течност е по-високо от това над равна повърхност. Та дори и постоянно да се проветрява съответното помещение, то пак, след като се затвори прозореца, обитаващите помещението ще са принудени да дишат живачни пари.

Това, че не си получила веднага някакви симптоми на натравяне, не значи, че опасност няма. Аз пък бих се учудил, ако от едно счупване на термометър се получи остро живачно натравяне - няма как да се получи, освен ако не си погълнала част от живака!

Имаше май някаква такава история. В някоя научна лаборатория сътрудниците, работещи там, се оказало, че започнали да се разболяват от рак. И като им се направили по-подробни изследвания, се оказало, че е живачно отравяне. И какво се оказало - преди години бил счупен там някакъв си живачен термометър. Само че малки частици живак попаднали във фугите между плочките, с които бил облицован пода на лабораторията. но тогава никой не се бил сетил, че може и там да е попаднал живак, който да създава проблеми, и живака под плочките не бил изчистен. И така в продължение на години работещите в лабораторията си вдишвали живачни пари, докато все някога се появи онзи ден, в който коварната отрова, натрупала се в организма, сигнализира за присъствието си. Ама тогава вече е късно.
Та след като разбрали коя е причината за високата заболеваемост сред работещите в тази лаборатория, се наложило да изкъртват целия под, и после наново да го замазват и облицоват.
Някой я беше разказвал тази история, ама сега не помня.

Та такива работи.
« Последна редакция: 02.07.2007, 21:48:52 от LudUmoraNiama »
Активен

The_Warlord

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 701
  • "I can't = I fear...do NOT fear!"
Re: ЖИВАК!!!
« Отговор #4 -: 02.07.2007, 22:55:41 »

хехехе колега мн черногледо го каза това с историйката ...
прав си за третирането,аз лично имам в сметката си 5броя термометри,като 3 съм чупил лично,2 с помощ от приятел ;),но ако се наръси навреме ситуацията с сяра на прах и се събере живака,и се пиине млекце....всичко е ок !  :y:
Активен
When you reach the Hell tell them I'm sending you - you'll receive a group reduction!
Животът е кратък, заверките - вечни!
Пловдив на три морета !!!

magito

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 222
Re: ЖИВАК!!!
« Отговор #5 -: 03.07.2007, 12:03:41 »

ее уплаши ме с тази история. не съм ръсила със сяра,защото ми казаха че няма от какво да се страхувам щом съм изчистила.да го направя ли  сега ?(нищо че е минало време.)
Активен
Някои се мъчат да пришпорят и възбудят ума си; Аз,обратно -мъча се да го възпра и успокоя. Умът се заблуждава само когато се напряга.                                
                                                                        Монтен

The_Warlord

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 701
  • "I can't = I fear...do NOT fear!"
Re: ЖИВАК!!!
« Отговор #6 -: 03.07.2007, 12:23:29 »

не няма нужда ... ако е станало в някоя лаборатория в химическия и ти е казано че няма страшно от някой от асистентите по химия ... значи няма страшно :)  :y:
Активен
When you reach the Hell tell them I'm sending you - you'll receive a group reduction!
Животът е кратък, заверките - вечни!
Пловдив на три морета !!!

magito

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 222
Re: ЖИВАК!!!
« Отговор #7 -: 03.07.2007, 12:35:52 »

не. случи се вкъщи и реших да попитам тука, тъй като някой може да ми даде някакъв съвет.
Активен
Някои се мъчат да пришпорят и възбудят ума си; Аз,обратно -мъча се да го възпра и успокоя. Умът се заблуждава само когато се напряга.                                
                                                                        Монтен

The_Warlord

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 701
  • "I can't = I fear...do NOT fear!"
Re: ЖИВАК!!!
« Отговор #8 -: 03.07.2007, 12:56:54 »

аха...ммм в такъв случай няма да е лошо да намериш малко сяра на прах да я наръсиш там където е бил живака и после да я събереш с нещо и да я изхвърлиш извън къщата...
Активен
When you reach the Hell tell them I'm sending you - you'll receive a group reduction!
Животът е кратък, заверките - вечни!
Пловдив на три морета !!!

magito

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 222
Re: ЖИВАК!!!
« Отговор #9 -: 03.07.2007, 13:46:51 »

ок. ще го сторя. мерси за информацията.
някъде четох,че живакът се изпарява при температура над 36 градуса. вярно ли е?
Активен
Някои се мъчат да пришпорят и възбудят ума си; Аз,обратно -мъча се да го възпра и успокоя. Умът се заблуждава само когато се напряга.                                
                                                                        Монтен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: ЖИВАК!!!
« Отговор #10 -: 03.07.2007, 14:33:56 »

изнасяй се от вкъщи :)
Активен

The_Warlord

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 701
  • "I can't = I fear...do NOT fear!"
Re: ЖИВАК!!!
« Отговор #11 -: 03.07.2007, 14:55:31 »

хеехех JOKE не панирай момичето...!остави химията на химиците :P
...Маги не се връзвай... ;)  :sun:
Активен
When you reach the Hell tell them I'm sending you - you'll receive a group reduction!
Животът е кратък, заверките - вечни!
Пловдив на три морета !!!

magito

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 222
Re: ЖИВАК!!!
« Отговор #12 -: 03.07.2007, 15:50:21 »

 :-) :-) няма да се връзвам,но ще купя сяра.
Активен
Някои се мъчат да пришпорят и възбудят ума си; Аз,обратно -мъча се да го възпра и успокоя. Умът се заблуждава само когато се напряга.                                
                                                                        Монтен

Sayos

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1366
  • The Dark side
Re: ЖИВАК!!!
« Отговор #13 -: 03.07.2007, 16:33:41 »

Купи ми и на мен Сяра миналия ден глътнах термометъра
Активен

The_Warlord

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 701
  • "I can't = I fear...do NOT fear!"
Re: ЖИВАК!!!
« Отговор #14 -: 03.07.2007, 16:47:07 »

нееее за него тряя нещо по силничко че е такава твар дет не мре толкоз лесно ;)
...
викам да го пробваме с плодова ракия....топла  :hihi:
Активен
When you reach the Hell tell them I'm sending you - you'll receive a group reduction!
Животът е кратък, заверките - вечни!
Пловдив на три морета !!!

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: ЖИВАК!!!
« Отговор #15 -: 04.07.2007, 14:48:54 »

Купи ми и на мен Сяра миналия ден глътнах термометъра
господин Тасков на вас нищо няма да ви помогне дори ракия в промишлени количества камоли няква си сяра.
Активен

Sayos

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1366
  • The Dark side
Re: ЖИВАК!!!
« Отговор #16 -: 04.07.2007, 14:58:56 »

Ще ми помогнеш ако почнеш да пишеш на .NET  :-)
Активен

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: ЖИВАК!!!
« Отговор #17 -: 04.07.2007, 15:13:29 »

с/у 900лева почвам преди беше само с/у 1500 има напредак
Активен

Sayos

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1366
  • The Dark side
Re: ЖИВАК!!!
« Отговор #18 -: 04.07.2007, 16:57:33 »

Излъга, преди казваше че си навит само с/у 2к  :-)
Активен

scientist guy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."
Re: ЖИВАК!!!
« Отговор #19 -: 04.07.2007, 18:59:17 »

Преди месец в лабораторията и аз счупих един термометър.  :? Живака се пръсна на стотици мънички топченца. За късмет никой във факултета нямаше сяра на прах!  :-o Тогава за отрицателно време търчах до Ректората да взема от склада!  :-) Наръсих обилно и лабораторията стоя да се проветрява 2-3 дни! На чистачките не им хареса почистването, но какво да правиш!  :blush:
Активен
Nobody likes a smart ass...