argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Домейн за проектите на ФМИ-Пловдив  (Прочетена 9834 пъти)

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/

Здравейте. Аз и още няколко колеги имаме желание да развием зародилата се идея за създаване на хранилище за университетски проекти и в частност за студентите на ФМИ-Пловдив (но не само, разбира се). В момента, както може би повечето от вас знаят, сайтът за съхранение на проектите е http://fmi.zloba.net и представлява един WebLog с публичен достъп за писане на статии и качване на проекти. Това е много хубаво, но на първо място домейнът не е подходящ за случая и затова смятам, че трябва да се вземе подходящ домейн за проекта, а по-нататък да се премине към добра система за съхранение на проекти, подобна на gForge, но всяко нещо с времето си. Моето мнение за добър домейн е fmi-projects.net, тъй като се връзва добре и със сайта на ФМИ-Пловдив и е достатъчно прегледно, но искам да видя повече мнения по въпроса, за да можем да изберем наистина най-доброто име за хранилището.

Чакаме мнения. :)
Активен
Too short signature limits.

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Домейн за проектите на ФМИ-Пловдив
« Отговор #1 -: 24.07.2007, 19:45:31 »

UNI-PLOVDIV.BG ми се струва най-обединяващо и показателно име за такава активност. Всички други имена според мен биха били не до там уместни.
Активен

Dendroid

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 49
Re: Домейн за проектите на ФМИ-Пловдив
« Отговор #2 -: 24.07.2007, 23:06:48 »

Аз гласувах за fmi-projects.net, но и projects.fmi-plovdiv.org ми се струва удачно ако ще се качват само проекти на студенти от ФМИ-то на ПУ. А иначе идеята каква е всеки да си качи проект, след като го е направил и предал и е бил оценен или преподавателите да качват след като ги съберат :) А като цяло идеята ми се струва добра, защото може да се научи доста от сорса стига да е добре написан (че аз ги пиша едни.. :)) Айде ако трябва помощ и мога да бъда полезен с нещо свиркайте  :beer:
Активен

Templar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 460
  • Warrior of Faith
Re: Домейн за проектите на ФМИ-Пловдив
« Отговор #3 -: 24.07.2007, 23:15:29 »

UNI-PLOVDIV.BG ми се струва най-обединяващо и показателно име за такава активност. Всички други имена според мен биха били не до там уместни.
Идеята е добра, но не мисля, че ще се реализира. А както си видял студентите, а и вече вероятно и самото ФМИ може да се държат като отделен университет. + това темата е за хостване на проекти на ФМИ. Т.е неща правени от настоящи студенти.
Активен
Гледна точка към света: За миналото->оптимист. За бъдещето->реалист. С клиент над главата->песимист.
<===>
Templar Of Steel
Поздрави от
         The Bash Master Club

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/
Re: Домейн за проектите на ФМИ-Пловдив
« Отговор #4 -: 24.07.2007, 23:55:47 »

Тъй като аз съм студент във ФМИ към ПУ ориентирам проекта в тази посока, естествено. Основно, защото проектите в областта на IT са най-много тук. А някъде да съм написал, че проект на друг човек няма да се качи на сайта, само защото не е от ФМИ? Не разбирам как може да има дразнение по въпроса при положение, че това хранилище почти не засяга голямата част от студентите от други факултети, тъй като повечето от тях дори не се занимават в областта. Ако се занимава някой, добре е дошъл да черпи и да предоставя информация. Идеята за конкретизиране на хранилището е привличане на повече потенциални студенти, които да споделят труда си, отколкото съсредоточаването към голяма маса хора с очакването някой да се заинтересува от точно това хранилище при положение, че вече съществуват sf.net и openfmi.net например.

Искам сега ти да ми обясниш какво те дразни в това проекта да е обвързан повече с ФМИ отколкото с ПУ като цяло? И нека за момент пропуснем факта, че аз те дразня по някакъв въображаем начин и започнем да говорим с факти.
Активен
Too short signature limits.

Templar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 460
  • Warrior of Faith
Re: Домейн за проектите на ФМИ-Пловдив
« Отговор #5 -: 25.07.2007, 00:43:38 »

Не мога да разбера от къде те гони параноята, че ме дразниш. Ако е за това, че оплю без конкретна причина постинга ми за OpenBSD - боли ме знаеш кое, кой какво мисли за дадена ОС и каква иска да ползва. Аз си направих труда да направя инсталационно ISO, а който иска да го ползва. Това ни най-малко ме дразни. По тази логика цялото ПУ трябва да ми е виновно, че не са го инсталирали.

А щом искаш да говорим с факти. Факт е че темата е озаглавена
Цитат
Домейн за проектите на ФМИ-Пловдив
а не Домей за проектите на ПУ "Паисий Хилендарски". Факт е че ти мислиш че
проектите в областта на IT са най-много тук
а аз съм на мнение, че понеже повечето други факултети не са свързани тясно с комп. не се дава такава гласност на техните проекти. Факт е че
това хранилище почти не засяга голямата част от студентите от други факултети, тъй като повечето от тях дори не се занимават в областта.
В коя област? Нима не е хубаво да има хранилища и на други проекти, които не са само сорс код, а просто документация. И кой ти каза, че никой не се занимава в IT областта? Знаеш ли за Био-информатиката? Много ми е интересно какво ли щяха да правят горките информатици, ако не бяха биолозите да разкрият тайните на протеин секвенса. А знаеш ли защо нивото на тази специалност в ПУ се изучава в БФ, а не по равно и в двата факултета? Е, предполагам защото тея от БФ "не могат да предложат никакви нови проекти".

Като заключение само ще добавя, че университета е ПУ "Паисий Хилендарски", а ФМИ е само факултет към него.
А към Наско - когато ХФ си измисли повече проекти тогава може да се помисли за UNI-PLOVDIV.BG. Мисля, че горе се аргументирах защо този домейн няма да стане. Иначе всички други предложение са удачни за сорс хранилище на ФМИ.
Активен
Гледна точка към света: За миналото->оптимист. За бъдещето->реалист. С клиент над главата->песимист.
<===>
Templar Of Steel
Поздрави от
         The Bash Master Club

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/
Re: Домейн за проектите на ФМИ-Пловдив
« Отговор #6 -: 25.07.2007, 01:07:12 »

А щом искаш да говорим с факти. Факт е че темата е озаглавена
Цитат
Домейн за проектите на ФМИ-Пловдив
а не Домей за проектите на ПУ "Паисий Хилендарски".
Ами то и аз това казах. Проектът за хранилище е обвързан с ФМИ в частност и обясних защо.

Факт е че
това хранилище почти не засяга голямата част от студентите от други факултети, тъй като повечето от тях дори не се занимават в областта.
В коя област? Нима не е хубаво да има хранилища и на други проекти, които не са само сорс код, а просто документация.
Супер ще е да има хранилище за други проекти, не само сорс код и документация обвързана с програмиране и IT, но в моя проект аз искам да предложа точно хранилище на такива проекти и мисля, това е ясно отдавна. Тъй като не съм навътре с биология, химия и други специалности, не мога да поема ангажимента за подобен проект все още. Може би заедно да се хванем и да направим нещо по-нататък?

И кой ти каза, че никой не се занимава в IT областта? Знаеш ли за Био-информатиката? Много ми е интересно какво ли щяха да правят горките информатици, ако не бяха биолозите да разкрият тайните на протеин секвенса. А знаеш ли защо нивото на тази специалност в ПУ се изучава в БФ, а не по равно и в двата факултета? Е, предполагам защото тея от БФ "не могат да предложат никакви нови проекти".
Ааа, извинявай, ама тук говориш наизуст. Аз никога не съм давал кардинални заключения от тода "никой не се занимава в IT областта". Никога не бих дал такова заключение, защото знам, че не е вярно и би било обидно за други хора, както ти сега може би затова реагираш остро. Върни се и прочети, че аз говоря за процент от студентите, които имат интереси в тая област и желание да се занимават. От специалността може да се извлече такава информация до голяма степен, както и от факултета. Не че БФ, няма примерно брилянтен математик или добри програмисти. Може да има, но не това е важно за мен в случая. Важното е да има максимално много хора, навити да споделят. Мисля, че единият от начините това да стане е да почувстват, че даденото нещо се прави за тях, а не за куцо и сакато и да ползват услугата с желание, защото някой го е направил за тяхно улеснение примерно. Нещо такова ми се върти в главата. Ако имаш други идеи, слушам те. Ако смяташ, че проекта трябва да е обвързан с ПУ като цяло, кажи, обясни. Ако смяташ, че не трябва да е обвързан с тоя университет, а с академичната мрежа изобщо, пак кажи и обясни. Аз ти изложих моето виждане, макар и не особено изчистено, щото и на мен не ми е ясно как искам да изглеждат нещата. То затова се появи и тази тема.

Като заключение само ще добавя, че университета е ПУ "Паисий Хилендарски", а ФМИ е само факултет към него.
Мисля, че всички го знаем това, но забелязвам, че хората от другите факултети на ПУ се дразнят малко или много, когато ФМИ-стите се гордеят, че са ФМИ-сти. Това просто съм го забелязал. Не визирам себе си, не визирам темата, не визирам теб, макар че подушвам нещо такова. Просто ми е направило впечатление, но не знам доколко е вярно.

Поздрави
Активен
Too short signature limits.

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Домейн за проектите на ФМИ-Пловдив
« Отговор #7 -: 25.07.2007, 01:08:21 »

По темата моето виждане защо трябва да е UNI-PLOVDIV.BG имам няколко аргумента:
(1) йерархията "БГ -> ПУ -> ФМИ (други) Проекти -> ..." е ясна и най-малкото е спазване на стандарт, който дори вие трябва да отстоявате повече (примерно athena.dialup.mit.edu) - вижда се ясна принадлежност и има яснота при четенето... всъщност е въпрос на опит или откриване на топлата вода за да се убедим, че прилагането на стандарт е най-лесната и ефективна мярка;
(2) на скоро ми попадна световна класация на университетите, това ще става както изглежда все по-актуално в смисъла да не се мислим, че сме велики като не си показваме носа навън -- сравнението е един хубав начин да видиш къде си или най-малкото новите ни студенти ще правят такова проучване задължително. Та плачевното мясно на ПУ там би могло да се обясни и с това, че не сме единни дори в записа си: uni-plovdiv.bg, pu.acad.bg, argon.acad.bg, fmi-plovdiv.org, разни по free hosting и т.н., това е просто жалко. Подобна ситуация е как се пише името на университета ни в научни статии - там вариантите са доста повече.... та името е важно;
(3) аз лично не виждам нищо лошо да се представяш както с малко име, така и с фамилия, е фамилията на ФМИ е UNI-PLOVDIV.BG за добро или лошо.

Това е мое мнение, базирано на IT опита, който имам. Това е едно предложение, над което бихте могли да помислите преди да вземете окончателното си решение.

Успех
Активен

Templar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 460
  • Warrior of Faith
Re: Домейн за проектите на ФМИ-Пловдив
« Отговор #8 -: 25.07.2007, 01:28:59 »

@cipher за голяма изненада /*все пак надявам се да не чак толкова голяма*/ аз също съм ФМИ-ст. Но за щастие работех с хора от другите факултети. Защо си мислиш, че се дразнят? Ами защото в момента интернет е основния източкик на информация. А сред тях няма много хора, които са специалисти и повечето неща се правят от ентусиасти и доброволци. Каквото направи ФМИ се огласява навсякъде. Очакват се бурни овации и пр. Говориш за споделяне. А защо според теб ФМИ не можа толкова години да сподели опита си да изградят по един свестен динамичен сайт за останалите факултети, защото някой от сайтовете са ужасни и са само един html, който се обновява веднъж на високосна година?
Активен
Гледна точка към света: За миналото->оптимист. За бъдещето->реалист. С клиент над главата->песимист.
<===>
Templar Of Steel
Поздрави от
         The Bash Master Club

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/
Re: Домейн за проектите на ФМИ-Пловдив
« Отговор #9 -: 25.07.2007, 02:06:02 »

Защо искаш да ти отговоря за нещо, което не ми е работа и не нямам общо с него? Според мен, ако някой потърси съдействие от хората, поддържащи сайта на ФМИ, ще им се укаже такова. Ако греша, сори. Обаче това е малко типично за нас българите. Гледаме, че нещо не ни е наред, ама не си мърдаме пръста да го оправим, а чакаме някой да слезе от облаците да го оправи. Просто съм склонен да вярвам, че е нямало достатъчно заинтересовани хора от други факултети, които да задвижат нещата и да търсят решение. Не знам дали за огласяването визираш настоящата тема. Не мисля, че ще правим нещо извънземно, че да искаме огласяване. То ще се огласи, ако стане, за да може да е полезно.
Активен
Too short signature limits.

Ники Вълчанов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 526
  • History is written by the victors
Re: Домейн за проектите на ФМИ-Пловдив
« Отговор #10 -: 25.07.2007, 09:30:47 »

projects.fmi-plovdiv.org е най-говорящо според мен ...

не за друго, а защото трябва да се знае, че сме от пловдивското ФМИ!!!
Иначе uni-plovdiv бива ... но някак си ми липсват 3 букви не мислите ли ... !?

BTW ужасно яка идея е това ... много ще е готино да стане официален
:D:D:D:D
Peace
        Ники В
Активен
"Now everything is reflection
as I make my way though this labyrinth.
And my sence of direction
is lost like the sound of my steps!!!"
                                                     Elisa - Labyrinth

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: Домейн за проектите на ФМИ-Пловдив
« Отговор #11 -: 25.07.2007, 10:18:33 »

fmi-projects.net, но и projects.fmi-plovdiv.org според мен
защо ? ами защото projects.fmi-plovdiv.org си е бая дълго като се замислите.
а fmi-projects.net доста по лесно се пише не смятам че е проблем и 2те да ги има нали така ksx ?
колкото до принадлежноста нека тогава да е
projects.uni-plovdiv.org ? или projects.fmi.uni-plovdiv.org ама става бая дългичко.

колкото за hostinga дето каза cipher дам вижте openfmi.net - Супер си е :) и има всякакви проекти не само университетски ако си спомням и tilix там се хостваше по едно време
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Домейн за проектите на ФМИ-Пловдив
« Отговор #12 -: 25.07.2007, 10:27:18 »

Решението си го вземате ви, според мен за целите както го описвате най-подходящо би било projects.fmi.uni-plovdiv.bg. Съгласен съм, че е дълго, но дълго с логика се помни много по-лесно от кратко без, примерно:
Z6*#jFta vs WhoTheFuckISFcknAlice примерно.
Ако въпреки всичко си изберете uni-plovdiv.bg, аз ще ви съдействам съгласно това, което сме решили в ПУ: http://net.uni-plovdiv.bg/?page_id=25

Ако изберете обаче друго (не ПУ) име и хоствате в ПУ няма да мога да ви делигирам обратен запис за IP-то ви (в случай че е от 194.141.0.0/16).
Активен

AddaLlace

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 279
Re: Домейн за проектите на ФМИ-Пловдив
« Отговор #13 -: 25.07.2007, 10:32:30 »

projects.fmi-plovdiv.org е най-говорящо според мен ...

не за друго, а защото трябва да се знае, че сме от пловдивското ФМИ!!!
Иначе uni-plovdiv бива ... но някак си ми липсват 3 букви не мислите ли ... !?

BTW ужасно яка идея е това ... много ще е готино да стане официален
:D:D:D:D
Peace
        Ники В

 :y: :y:
Активен
Гергана Панчева
Поздрави от
         The Bash Master Club

Форум на свободата http://smfc.xaxa.eu

Иван Йорданов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 175
Re: Домейн за проектите на ФМИ-Пловдив
« Отговор #14 -: 25.07.2007, 10:40:37 »

Реално Наско е прав.

Домейна може да бъде projects.uni-plovdiv.bg
с под домейни:
fmi.projects.uni-plovdiv.bg
bio.projects.uni-plovdiv.bg
и т.н.
където да се публикуват такива проекти (не само за fmi).

все пак може да се регистрира отделно fmi-projects.net, projects.fmi-plovdiv.org и т.н. което да пренасочва към fmi.projects.uni-plovdiv.bg (ако има толкова мързеливи хора и не им се пише "дългия" адрес)

Но за дългото писане хората са измислили bookmarks така че не виждам проблем без да регистрираме отделен(и) домейн(и).
Активен
Иван Йорданов
Поздрави от
         The Bash Master Club

JOKe

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2656
  • Code or Die
Re: Домейн за проектите на ФМИ-Пловдив
« Отговор #15 -: 25.07.2007, 10:52:19 »

мене ако питате по полезно би било нещо като
students.fmi.plovdiv-org
тъй като онази част от сайта на фми за студенти реално не се поддържа в момента
и вече в него може да има проекти и етц.
но както решите за името според мен е най добре
projects.fmi.uni-plovdiv.org
Активен

Иван Йорданов

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 175
Re: Домейн за проектите на ФМИ-Пловдив
« Отговор #16 -: 25.07.2007, 11:07:09 »

мене ако питате по полезно би било нещо като
students.fmi.plovdiv-org
тъй като онази част от сайта на фми за студенти реално не се поддържа в момента
и вече в него може да има проекти и етц.
но както решите за името според мен е най добре
projects.fmi.uni-plovdiv.org

лично моето предпочитание е за fmi.projects.uni-plovdiv.org поради следната причина:
projects.uni-plovdiv.org - общ домейн за проекти от всички факултети.
там си бичи някакъв software с база данни.

и категории
fmi
   java
   .NET
   web 2.0 (Ajax,DOM....)
   ......
fisn
   Accounting
   Marketing
   Management
   .....
.......

Примерни адреси:
fmi.projects.uni-plovdiv.org/java
fmi.projects.uni-plovdiv.org/.net
fmi.projects.uni-plovdiv.org/web_2.0
fisn.projects.uni-plovdiv.org/accounting
fisn.projects.uni-plovdiv.org/marketing
fisn.projects.uni-plovdiv.org/management
........

Малко трябва да се разпише mod_rewrite и настройките на сървъра

И това нещо да се превърне в хранилище за проекти на ПУ а не само на фми.
Активен
Иван Йорданов
Поздрави от
         The Bash Master Club

Templar

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 460
  • Warrior of Faith
Re: Домейн за проектите на ФМИ-Пловдив
« Отговор #17 -: 25.07.2007, 11:12:32 »

Реално Наско е прав.

Домейна може да бъде projects.uni-plovdiv.bg
с под домейни:
fmi.projects.uni-plovdiv.bg
bio.projects.uni-plovdiv.bg
и т.н.
където да се публикуват такива проекти (не само за fmi).

все пак може да се регистрира отделно fmi-projects.net, projects.fmi-plovdiv.org и т.н. което да пренасочва към fmi.projects.uni-plovdiv.bg (ако има толкова мързеливи хора и не им се пише "дългия" адрес)

Но за дългото писане хората са измислили bookmarks така че не виждам проблем без да регистрираме отделен(и) домейн(и).
:bravo: :bravo: :bravo: :y: :y: :y:
Активен
Гледна точка към света: За миналото->оптимист. За бъдещето->реалист. С клиент над главата->песимист.
<===>
Templar Of Steel
Поздрави от
         The Bash Master Club

antoniy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 723
    • http://antoniy.net/
Re: Домейн за проектите на ФМИ-Пловдив
« Отговор #18 -: 25.07.2007, 11:49:08 »

Аз съм навит и на двата варианта. И предложения от Наско, и от този на IvanIordanov. Нека обаче Наско каже, дали вариантът на IvanIordanov е изобщо възможен, защото от видяното тук оставам с впечатление, че трябва да се указва пряко принадлежността на поддомейна към даден факултет, който също е поддомейн.
Активен
Too short signature limits.

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Домейн за проектите на ФМИ-Пловдив
« Отговор #19 -: 25.07.2007, 12:12:01 »

При варианта:
fmi.projects.uni-plovdiv.bg
bio.projects.uni-plovdiv.bg

по-скоро се слага акцента на projects, което може да е сървър, примерно с общ интерфейс за fmi, bio и т.н. - това е готин вариант. При:
projects.fmi.uni-plovdiv.bg
projects.bio.uni-plovdiv.bg

акцента пада върху факултета и проектите към него. Това е удачно в случаите, когато се дава по-голяма гъвкавост и свобода на факултетите да избират може би дизайн, структура, връзки и т.н.

И двата варианта са напълно приемливи и реализируеми. Ако започвате обаче толкова голям проект е хубаво формално да съгласувате нещата с администрацията на ПУ, така че да получите поне благословията им.
Активен