argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Любопитен спам  (Прочетена 2579 пъти)

Емил Дойчев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 278
Любопитен спам
« -: 01.10.2007, 15:40:43 »

Днес случайно се загледах в първия мейл в Junk папката на Outlook-a ми преди да изтрия всичко в нея. Не бях получавал получавал подобен мейл, или поне не съм му обръщал внимание. Определено очаквах пак някой закъсал шейх/крал да се нуждае спешно от моята помощ за да си прибере милиардите и аз "пак" да намажа има-няма 10-20%. Обаче... ако не ви се чете поне вижте подписа накрая. Това е реален преподавател в ПУ!

Според Фокус г-н Петрусенко е използвал интернет от мрежата на ПУ последно на 25.09.2007 така, че едва ли е в Нигерия :). Но ми е интересно как така напипват точната информация за някой и после я използват по такъв начин.

Цитат
How are you today? I went to Nigeria for a program called (Empowering students to handle conflicts and promote peace in West  Africa).And i was attacked by Arm Robbers here i Nigeria and with that shock i was taking to the Hospital and was addmited in the Hospital for three days now. I have just recorverd from the shock and now am very stranded here because my wallet was stolen by the robbers and my ATM card and other valuable things like my I.D card is missing along with the wallet.
 
 
The Problem now is so bad becuase i have to pay for my hotel bill and the Hospital bill with my Flight ticket back to Colima,Mex,The robbers have taking all i have as i do not even have my ATM card to get quick cash and get the bills paid, Please at this point i really need your help urgently to help me send money and i promise to return the money as soon as i return to Colima,Mex
 
 
Please you will help me send $3500 to help me pay all this bills,I need to hear from you soon so that I will send you the information you will be sending the money to me through MoneyGram.But the problem is that i have gone to the MoneyGram outlet here and was told that i would not be able to used my international passport to get the money pick up because it is not a Nigerian Passport and i am still in the hospital recieving treatment,So i have decided to used a good friend of mine here who is a professor in the university of Lagos Nigeria by name Professor Mustafa Farooq so please you will be sending the money to his information to help me get the money picked up in MoneyGram or Western Union Nigeria,Please be rest assured that I will pay back the money as soon as i arrive Colima,Mex by Monday Morning,And please understand that your help is much needed right now because am very stranded.
 
Waiting to hear from you.
 
Thanks for the effort


Dr. Vale ntin P.Petrou ssenko
Dept. of Hist ory, Plovdiv Uni versity, Bulgaria.
Sr. Lect urer on Mod ern and Cont emporary Wo rld History.


Edit: Сложих интервали в последните три реда (в подписа) за да не се появява тази страница из търсачките.
« Последна редакция: 01.10.2007, 16:13:26 от emil »
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Любопитен спам
« Отговор #1 -: 01.10.2007, 15:58:57 »

Хм, интересно - да!
Това се казва "social engineering" - преди няколко месеца ни обясваваха на един курс по CSIRT, че това са най-актуалните и ефикасни атаки в мрежата. Първо се събира достатъчно информация за жертвите, после им се пуска писмо (e-mail), в което тази информация се цитира, въвлечена с инструкции какво трябва да се направи - примерно да преведе пари, да си даде още лична информация и т.н.. Статистически се хващали около 0.1% - сметни си примерно за 10 милиона получатели 0.1% от тях колко е, бива нали?

Иначе не знам как би могла да е изтекла информация в случая, но също е известно, че потребителската немърливост около пазене на личните данни е основен фактор в social engineering-а.
Активен

Емил Дойчев

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 278
Re: Любопитен спам
« Отговор #2 -: 01.10.2007, 16:20:00 »

Е, информация като тази - титла, име, университет, факултет... може да се получи от всяка публикация, където участваш. Така, че в случая е силно да се говори за немарливост.

За мен беше интересно, че за прикритие се използва човек от ПУ. Няма да се учудя ако  Professor Mustafa Farooq също съществува.

Друг е въпросът, че според мен и 0.00001% от получателите едва ли биха се хванали. Доста е плоско :)
Активен

Светослав Енков

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1864
    • Shark's Home Page
Re: Любопитен спам
« Отговор #3 -: 07.10.2007, 19:46:16 »

А. нигерийците са царе в тази област! Професора, при когото бях в Англия тази пролет по Еразъм, също се оплака, че разни нигерийци постоянно му се пречкат в Ибей и изобщо...  :evil:
Активен

Калински

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 520
  • Екология на БТП
Re: Любопитен спам
« Отговор #4 -: 07.10.2007, 20:16:51 »

А. нигерийците са царе в тази област! Професора, при когото бях в Англия тази пролет по Еразъм, също се оплака, че разни нигерийци постоянно му се пречкат в Ибей и изобщо...  :evil:
И след това защо сме били расисти :-P
Преди няколко седмици бях получил писмо, с което се опитваха да ме лъжат, че печеля нещо. Знам ли, може наистина нещо да съм спечелил :-D
Активен

scientist guy

  • Управител
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 465
  • "Science teaches us only HOW, not WHY..."
Re: Любопитен спам
« Отговор #5 -: 07.10.2007, 23:02:30 »

Ами отвори мейла и ще видиш какво ще спечелиш - някой друг вирус или троянец или нещо подобно....  :hihi:
Активен
Nobody likes a smart ass...