argon bulletin board

Експертно търсене  

Новини:

Регистрирането на нови потребители е временно деактивирано.

Автор Тема: Нов сайт за ЮФ?!  (Прочетена 10597 пъти)

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Нов сайт за ЮФ?!
« -: 06.10.2007, 23:57:20 »

В момента сайтът на ЮФ е функионален, с необходимата информация, но според мен с дизайн, който не отговаря на съвременните възможности, които предлага интернет пространството. Доста факултети осъвремениха своите и смятам, че е крайно време да се направи това и с нашия. Идеята ми е инфото, което се качва досега в сайта да е същото. Просто смяна на дизайна. А ще е готино, ако се добави и още информация за улеснение на студентите.

Мисля, че добър пример са следните сайтове:
http://studenti-pu.org/
http://argon.uni-plovdiv.bg/
http://bio.uni-plovdiv.bg/

Една от възможностите е да има търсачка. Мисля не е необходимо да се обяснява защо. Също така ще има възможност да се правят съобщения в самия сайт, а не да се разчита само на таблото в уни. Това последно ми направи впечатление наскоро. Доста студенти от 1 курс неориентирани се лутаха кога е откриването за ЮФ, защото в сайта на уни липсваше дата само за нашия факултет. Всъщност в сайта имаше съобщение, но то беше сложено при програмата, но явно не е било на достатъчно явно място.
Един нов сайт не мисля, че би затруднил администратора. Даже мисля, че поддръжката и актуализацията му ще става по-лесно, отколкото досега.
Ще ми е интересно да чуя мнения :)!
Активен

H.P.

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 54
Относно сайта на ЮФ
« Отговор #1 -: 07.10.2007, 12:11:47 »

Приветствам идеята за създаването на подобрена версия на сайта на ЮФ.
Нека дам малко информация относно сегашното му състояние:

Интернет страницата на ЮФ бе създадена от колегата ст. ас. Константин Пехливанов без това да е негово задължение. Това той направи абсолютно безвъзмездно. Информацията в сайта е доста подробна, като се имат предвид повечето страници в интернет на другите Юридически факултети. Страницата се поддържа основно от него, а в последната една година и частично от мен.
Информацията, която постъпва от Учебен отдел се постава в сайта на принципа copy - paste - тоест за евентуални грешки, неточности и др. подобни ние нямаме вина.
Конспектите се актуализират от преподавателите по съответната дисциплина и от тях зависи дали ще ни ги предоставят в електронен вариант, за да сложим в сайта. Същото важи и за CV-тата на преподавателите.
Пакетите с нормативни актове по някои от учебните дисциплини се подготвят от асистентите и се актуализират всяка учебна година - обикновено в началото на семестъра, в който започва изучаването на дисциплината.
Програмата за съответния семестър може би е едно от проблемните неща. Съставянето и обаче е доста сложен процес и затова понякога се налагат промени в последния момент, защото е трудно да се "угоди" на всеки и на всички.
Дизайнът на сайта наистина не отговаря на съвременните възможности на интернет пространството, но имайте предвид, че нито аз, нито колегата Пехливанов сме web-дизайнери.

Надявам се, че съвсем скоро със съдействието на Дони и администратора на ПУ ще имаме нова, по-модерна и функционална страница на ЮФ.
Всеки, който иска да помогне за реализирането на тази идея е добре дошъл - нека това да е предизвикателство и към първокурсниците - все пак те 5 години ще се ползват от тази страница.

За конкретни предложения за сътрудничество и помощ, свържете се с Дони Мавродиева или ми пишете на: paunov@uni-plovdiv.bg
« Последна редакция: 07.10.2007, 12:13:36 от H.P. »
Активен
Симпатията е взаимна!
Христо Паунов

oneheart

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 11
Re: Нов сайт за ЮФ?!
« Отговор #2 -: 07.10.2007, 13:14:35 »

Не разбирам особено от уебсайтове, но определено като изглед сайта не е много привлекателен. И ако има хора, които могат да го подобрят, тогава ще сме им много благодарни.
Активен
"Гледай лицата, които идват насреща ти, и ги обичай.-"Време разделно", Антон Дончев

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Нов сайт за ЮФ?!
« Отговор #3 -: 07.10.2007, 15:10:50 »

Здравейте и от мен,

Специализираните страници на факултетите в ПУ се оказаха доста полезни, може би защото по една или друга причина главната интернет страница на ПУ беше инертна, когато не биваше да е и т.н. Страницата на ХФ (разбира се бе първата и иницирана от мен и Ирина) стартира през 1998, скоро след това се зарибиха факултетите БФ (браво на Балик), ФМИ (които харесаха дизайна и идеята, основен инициатор mircho), ФФ (от тогавашния им декан и супер ентусиаст Живко Иванов), после вече загубих кой кога, но лавината тръгна и последваха всички останали факултети. Всъщност като се замисля това е тема, върху която имам доста опит и може да си подумаме в друга по-публична тема. Това което мога на кратко да синтезирам за "какво е нужно за подобна страница" е: ентусиазъм, ентусиазъм, ентусиазъм и:
1. Събиране и обмисляне структурата на информацията - тежък, времеотнемащ и неблагодарен труд. Браво на колегата Пехливанов за инициативата. Спомням си дори деканите Мекеров (mircho) и Живко Иванов с какви нерви и трудност събираха данните за страниците си. Да не говорим за Балик и мен, които често вдигахме въце от безхаберието на колегите.
2. Правене на страницата и хостването й. Спомням си, че около 2004-2005 Пехливанов/Паунов се свързваха с мен, аз още бях в D за техническа помощ относно хостинга.
3. Поддържане на информацията в страницата. Веднъж направена страницата става out-of-date (остаряла) за отрицателно време ако периодично не се поддържа. Едновременно с това вече не се посещава и не върши никва работа - превръща се в паметник. Тази поддръжка е основен (най-важния) момент в правенето на страница. Браво на вас колеги от ЮФ, че сте намерили начин периодично да я освежавате.
4. Дизайн и технология. Всички, абсолютно всички страници на факултети в ПУ са започнали от чист HTML, като по този начин все още са страниците на ФМИ, ФФ, ЮФ, ПФ, но дори и така вършат работа. Недостатъците по мое виждане са два основни: (1) атрактивния вид се постига доста по-трудно и (2) обслужването на страницата е тромаво и досадно с вечните ftp uploads и внимание да не се омотат линковете. Това което предложих на Ирина за страницата на ХФ беше системата за която повече съм писал тук:
http://argon.uni-plovdiv.bg/?m=200512
(о, май отново по време на носталгичен пристъп през 2005 в D ме е обхванал трудовия ентусиазъм). Та преценете дали това ви е ок за ЮФ и ще го реализираме. По същия начин са реализирани и страниците:
http://bio.uni-plovdiv.bg и http://net.uni-plovdiv.bg (браво на Виктор да дооформяне на дизайна).

С други думи горещо ви подканям и ви предлагам да помогна с инсталацията и техническата поддръжка на такава система за ЮФ. Предимствата ще са, че след като ултра ентусиастите Паунов, Пехливанов и Дони се регистрират, като администратори ще управляват много гъвкаво през web-interface информацията в страницата...., та мислете, умувайте и ме ползвайте!
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Нов сайт за ЮФ?!
« Отговор #4 -: 17.10.2007, 20:18:16 »

Примерна разработка на сайта: http://law1.uni-plovdiv.bg

Разбира се има още доста да се дооформи, да се оправи дизайна малко, да се променят някои цветове и тнт... Мнения?!
« Последна редакция: 18.10.2007, 00:24:01 от ksx »
Активен

Gogov

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 659
Re: Нов сайт за ЮФ?!
« Отговор #5 -: 17.10.2007, 23:29:06 »

Определено новият вариант не ме радва особено! Изглежда ми странно, някак недовършен...
Активен
"Радвай се на този момент. Този момент е твоя живот."

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Нов сайт за ЮФ?!
« Отговор #6 -: 17.10.2007, 23:54:46 »

Ами след като е недовършен нормално да изглежда така...
Активен

Liglio

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 45
  • Fortuna fortes metuit, ignavos premit.
Re: Нов сайт за ЮФ?!
« Отговор #7 -: 21.10.2007, 12:44:29 »

Сайтът като цяло не е лош, но като човек завършил гимназия с профил информатика мога да дам някой друг съвет. Първо ако това меню което е горе със избора: начало, съобщения от учебен отдел и т.н. се направи двойно смисъл освен горе го има и от лявата страна ще  е по-удобно според мен, идеята за бял фон е много добра защото не се натрапва още при отварянето и те кара да погледнеш не сайта, а съдържанието му, направете размера на шрифта малко по голям, защото в момента трябва да се вгледаш, за да можеш да прочетеш. И последно горе, където пише Съобщение ако се направи с по големи букви и в мигащ прозорец с линк към него за обяснение на съобщението ще е прекрасно
Активен
Fortuna favet fortibus.

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Нов сайт за ЮФ?!
« Отговор #8 -: 21.10.2007, 14:35:19 »

Много готино звучат препоръките, но като човек завършил техникум по облекло с профил "моден дизайн" мога толкова. Приоритет според мен е да се завърши сайта. От там насетне ще се мисли. Ако имаш желание може да помогнеш :).
Активен

nadin

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6
Re: Нов сайт за ЮФ?!
« Отговор #9 -: 21.10.2007, 19:44:26 »

Здравей Дони,
Мисля, че идеята ти за нов сайт на Факултета е повече от добра.
Предложеният вариат е приемлив. Моите препоръки са:
- да има раздел като част от менюто за Новини - събития извън съобщенията на учебен отдел. Например, предстоящият юбилей на Факултета.
- да се включат раздели за обяви - кантори предлагат работа на студенти, както и раздел за стипендии и различни програми и част за правни дискусии
- да добавиш предложените от теб сайтове във форума към полезните връзки.
Предполагам, че и ти си мисли за възможност за достъп на студентите до оценките им чрез влизане в тази информация по факултетния номер и ЕГН или име. Естествено тази възможност е съврзана с обсъждане и съдействие на ръководството на факултета.
Предвид на миналите наскоро държавни изпити, по същия начин, както с оценките, мога да препоръчам да се ползва сайта за проверка на групите за тези изпити и за резултатите от писмения изпит.
Пожелавам ти успех в това начинание и се надявам да срещнеш подкрепа.
Ще се радвам, ако мога да ти помогна.
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Нов сайт за ЮФ?!
« Отговор #10 -: 21.10.2007, 20:30:13 »

Цитат
- да има раздел като част от менюто за Новини - събития извън съобщенията на учебен отдел. Например, предстоящият юбилей на Факултета.

Мисля, че "Съобщения от Уч. отдел" ще се преименува направо на "Съобщения" или "Съобщения и новини" и така ще се комбинират нещата. Но по този въпрос мисля да предоставя компетентността на ас. Паунов, който администрира сайта.

Цитат
- да се включат раздели за обяви - кантори предлагат работа на студенти, както и раздел за стипендии и различни програми и част за правни дискусии

Това за обявите е добра идея, но не зависи от мен. Аз ще го предложа, а ако го одобрят ок. Инфо за стипендии и програми не е зле, но кой ще събира инфото?! А относно дискусиите, има форум за това. Още един юрдически форум мисля би бил напълно излишен.

Цитат
- да добавиш предложените от теб сайтове във форума към полезните връзки.

И това ще стане неминуемо. Подредени и наредени. Все пак до края на октомври съм си дала срок, понеже и нещата не стават чак толкова лесно, особено за човек, който сега се учи  :hihi:.

Цитат
достъп на студентите до оценките им чрез влизане в тази информация по факултетния номер и ЕГН или име

Просто забравете за тази химера! Разучих нещата, но тцъ. Няма необходимите неща. Например компютър. Нито база данни. Просто не става. Единственият начин е всеки преподавател на добра воля да сканира протоколите и да се качват... НО! Има "но" разбира се... Но в унито даже няма свястен скенер, а за факултето какво да кажем...
Активен

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Нов сайт за ЮФ?!
« Отговор #11 -: 21.10.2007, 23:02:19 »

Цитат
достъп на студентите до оценките им чрез влизане в тази информация по факултетния номер и ЕГН или име
Просто забравете за тази химера! Разучих нещата, но тцъ. Няма необходимите неща. Например компютър. Нито база данни. Просто не става. Единственият начин е всеки преподавател на добра воля да сканира протоколите и да се качват... НО! Има "но" разбира се... Но в унито даже няма свястен скенер, а за факултето какво да кажем...

Тази система се казва "Студент" и е вече в ход. За съжаление базата още не е пълна, т.е. попълва се и може би от идния семестър или догодина, мечтите на nadin ще са реалност. Фокус оторизиращата система също ще ползва базата студент.
Активен

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Нов сайт за ЮФ?!
« Отговор #12 -: 21.10.2007, 23:35:53 »

Таз програмка "Студент" я знам. Само, че май за никого не е тайна, че ЮФ няма един нормален компютър. Как ще поддържа база данни?! И още нещо... Мисля, че се коментираше някога някъде, че в програмката оценките започвали от 3 нагоре  :hihi:. Защо ли?!

А като цяло подобна система не е нещо сложно. Въпрос на време и възможност за повечко персонал, който да въвежда инфото в базата данни. В други унита е реалност. Жалко, че нашето прави нещата по този въпрос толкова бавно. Аз от както съм тук дочувам за програма "Студент", но като гледам може и да не я дочакам.
« Последна редакция: 21.10.2007, 23:38:32 от Kelli_Mutu™ »
Активен

Liglio

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 45
  • Fortuna fortes metuit, ignavos premit.
Re: Нов сайт за ЮФ?!
« Отговор #13 -: 24.10.2007, 08:29:54 »

Keli На какво го правиш новия сайт на Dreamwaver или на HTML ?
Активен
Fortuna favet fortibus.

Атанас Терзийски

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2927
  • 0x04559912
    • atanas.uni-plovdiv.net
Re: Нов сайт за ЮФ?!
« Отговор #14 -: 24.10.2007, 09:20:55 »

Keli На какво го правиш новия сайт на Dreamwaver или на HTML ?

CMS - Wordpress. Текста вътре обаче може да се форматира с HTML тагове и да се визуализира доста гъвкаво от разни теми и CSS. Работи с PHP/MySQL.
Активен

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет
Re: Нов сайт за ЮФ?!
« Отговор #15 -: 25.10.2007, 19:27:10 »

Дони, виждам, че си направила промени. Определено ще свикнем с новата визия, по-важното е, че има кой да се грижи за най-същественото за един сайт- неговата функционалност. Нека да не звучи като критика за сегашната страница на ЮФ - напротив, благодарности за ас. Хр. Паунов  :bow: - ентусиазъм за завиждане :y: и за титуляра, разбира се ас. Пехливанов! Сега остава "доизкусуряването" :wink:... та значи - някой по-нагоре беше казал за шрифта- дай малко по-едричко; ти си дала някои примерни сайта, в единия ( студентския) много ме кефи как изкачат тия джагите настрани надписи ала-бала, нали се сещаш, колкото повече шават тия истории, по-готино- дето се вика, "Луд на шарено се радва". Ами това е носталгията си е носталгия, навиците се променят, и новото си е ново така, че - дерзай и успех! :D
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

Kelli_Mutu™

  • Администратор
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2750
  • Юридически факултет
    • My photos
Re: Нов сайт за ЮФ?!
« Отговор #16 -: 25.10.2007, 22:33:53 »

Шрифтът го увеличих днес с 1 ниво нагоре. По-късно може да пробвам още малко да видя как ще стои.
А относно изкачащите менюта, това е съвсем друга тема и мисля, че беше някаква мамбо версия или нещо подобно, което ще означава, ако се иска такава, всичко да се прави наново, така че аз тука се изключвам.
Активен

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет
Re: Нов сайт за ЮФ?!
« Отговор #17 -: 26.10.2007, 07:11:31 »

Шрифтът го увеличих днес с 1 ниво нагоре. По-късно може да пробвам още малко да видя как ще стои.
А относно изкачащите менюта, това е съвсем друга тема и мисля, че беше някаква мамбо версия или нещо подобно, което ще означава, ако се иска такава, всичко да се прави наново, така че аз тука се изключвам.
:wink: ОК, мотивите са издържани, Възражението-прието :wink: ищецът се отказва от претенциите :-D
Активен
...the WISH is father to the thought !!!

М.Саневски

  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 16
  • una harum ultima
Re: Нов сайт за ЮФ?!
« Отговор #18 -: 29.10.2007, 20:19:11 »

Не мога да повярвам,че хора с претенции за бъдещи юристи искат информацията "да им светка"и да им "мига"отстрани или от където и да било  :-D Когато четат и прилагат закона сигурно пак ще чакат да им"блесне"от някъде :hihi:Уважаеми колеги студенти,бъдете благодарни,че имате съвестни преподаватели и колеги като асистентите Пехливанов и Паунов и колегата Д. Мавродиева,за усърдието,с което поддържат сайта(при това безвъзмездно) и им помагайте с каквото можете вместо да говорите гупости иначе има много да чакате да ви "светне" :hihi:.По мое мнение сайта си е добре стилистично оформен и трябва да запази по-изчистения си вид,а не да заприлича на тъпа интернет-реклама или на сайт за запознанства.Иначе съм за обогатяването му откъм полезна информация(лекции,статии,законодателство,съдебна практика и др.)за което могат да помагат и студентите.
Активен
Nihil est simul et ivenum et perfectum.

А. Петров

  • Адвокат
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 627
  • Юридически факултет
Re: Нов сайт за ЮФ?!
« Отговор #19 -: 29.10.2007, 22:51:41 »

Не мога да повярвам,че хора с претенции за бъдещи юристи искат информацията "да им светка"и да им "мига"отстрани или от където и да било  :-D Когато четат и прилагат закона сигурно пак ще чакат да им"блесне"от някъде :hihi:Уважаеми колеги студенти,бъдете благодарни,че имате съвестни преподаватели и колеги като асистентите Пехливанов и Паунов и колегата Д. Мавродиева,за усърдието,с което поддържат сайта(при това безвъзмездно) и им помагайте с каквото можете вместо да говорите гупости иначе има много да чакате да ви "светне" :hihi:.По мое мнение сайта си е добре стилистично оформен и трябва да запази по-изчистения си вид,а не да заприлича на тъпа интернет-реклама или на сайт за запознанства.Иначе съм за обогатяването му откъм полезна информация(лекции,статии,законодателство,съдебна практика и др.)за което могат да помагат и студентите.

 :D Браво , браво моето момче! Добър изказ, смислен и добре подготвен :D ! Точно казано и на място, само да те "светна" нещо :-D ! Това тук се нарича  ФОРУМ - ще рече ако си стигнал до тази думичка по латински език ПЛОЩАД. И понеже имам куп важни неща , с които се занимавам по цял ден, затова се разтоварвам с "площадния" си начин на изразяване ТУК. Също така едно от забавленията ми е да поставям на място такива новоизгряващи анонимни звезди...ЪХЪ..теб визирам. Не мисля като теб, че тук е мястото да си доказваме кой как чете закони, как ги прилага и какво му светка ( ако въобще му светка) 8-)! После, не си втълпявай, че юристът трябва да разбира от web дизайн- макар, че ще е добре да сме специалисти по всичко..ЪХЪ...пак теб визирам :-D, все пак трябва да се има предвид богатия ти 20-годишен житейски опит!!! И на последно място държа да забележиш, че изказването ми е адресирано да строго определен човек. Освен, че майка ти не те е възпитала да не се включваш в чужд разговор, ще ти кажа, че не си ти този, който ще ми държи  сметка как ще разговарям с приятелите си.
Хайде сега остани си със здраве :wink:! И...когато има пак нещо, което не си разбрал- моля, насреща съм! :wink:

П.П. Моля модераторите за извинение, за малкия ми изблик, но не бях сигурен, че в темата Offtopic ерудирания колега Sanevski ще успее да разбере за какво иде реч. Благодаря за разбирането!
Активен
...the WISH is father to the thought !!!